factograf
EU
Sign in

Ortona

Ortona

Key facts

biztanleria22.209
azalera70,88km²
honako hau daItaliako udalerri
estatu burujabeItalia
hiriburuaOrtona
itsas mailaren gainetiko altuera72m
All data from the card 15
Izen ofiziala
Ortona
Posta kodea
66026
ISTAT kodea
069058
Herriburua
Ortona
Koordenatuak
42°21′20″N 14°24′13″E / 42.355658°N 14.403594°E
Azalera
70,88 km²
Altitudea
72 m
Mugakideak
Crecchio, Francavilla al Mare, Miglianico, Tollo, Frisa eta San Vito Chietino
Biztanleria
22.209 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
313 bizt/km²
Telefono aurrizkia
085
Hiri senidetuak
Cassino eta Volgograd
Katastro kodea
G141
Sailkapen sismikoa
3 (Txikia)
Matrikula
CH

Ortona Italiako udalerri bat da, Chietiko probintzian, Abruzzo eskualdean. 22.209 biztanle ditu, 70,88 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Crecchio, Francavilla al Mare, Miglianico, Tollo, Frisa eta San Vito Chietino.


Demografia

BiztanleriaUrtea12.00014.00016.00018.00020.00022.00024.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean, 1991etik aurrera, ISTAT.

Etxebizitza eta etxeguneak

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 13.192 etxebizitza zeuden: 9.727 (% 73,7) okupatuta eta 3.465 (% 26,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,8 jabetzan zeuden, % 17,7 alokairuan eta % 6,6 beste titulu batekin.

13.192etxebizitza (2021)
9.727okupatuak
3.465hutsik (% 26,3)

Erabilera (2021)

9.727
3.465
Okupatuak (9.727)Hutsik edo ez-okupatuak (3.465)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,8
17,7
Jabetzan (75,8)Alokairuan (17,7)Beste titulu batekin (6,6)

2024an 10.072 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 3.841 (% 38,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

10.072etxegune (2024)
3.841pertsona bakarrekoak (% 38,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide3.841
2 kide2.694
3 kide1.882
4 kide1.288
5 kide edo gehiago367

Read next

In 65 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article