factograf
EU
Sign in

udalerri italiako

Isernia

Isernia

Key facts

biztanleria20.617
azalera69,15km²
honako hau daItaliako udalerri
estatu burujabeItalia
itsas mailaren gainetiko altuera423m
honako erakunde administratiboan dagoIserniako probintzia
All data from the card 15
Izen ofiziala
Isernia
Jatorrizko izena
Isernia
Posta kodea
86170
ISTAT kodea
094023
Koordenatuak
41°36′10″N 14°14′23″E / 41.6028°N 14.2397°E
Azalera
69,15 km²
Altitudea
423 m
Mugakideak
Forlì del Sannio, Longano, Macchia d'Isernia, Pesche, Pettoranello del Molise, Sant'Agapito, Carpinone, Fornelli, Miranda eta Roccasicura
Biztanleria
20.617 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
298 bizt/km²
Telefono aurrizkia
0865
Hiri senidetuak
Douz (en)
Katastro kodea
E335
Sailkapen sismikoa
1 (Handia)
Matrikula
IS

Isernia Italiako udalerri bat da. Iserniako probintzian kokatuta dago, Molise eskualdean. 20.617 biztanle ditu, 69,15 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Forlì del Sannio, Longano, Macchia d'Isernia, Pesche, Pettoranello del Molise, Sant'Agapito, Carpinone, Fornelli, Miranda eta Roccasicura.


Demografia

BiztanleriaUrtea6000900012.00015.00018.00021.00024.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean, 1991etik aurrera, ISTAT.

Etxebizitza eta etxeguneak

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 11.609 etxebizitza zeuden: 8.768 (% 75,5) okupatuta eta 2.841 (% 24,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 76,1 jabetzan zeuden, % 18 alokairuan eta % 6 beste titulu batekin.

11.609etxebizitza (2021)
8.768okupatuak
2.841hutsik (% 24,5)

Erabilera (2021)

8.768
2.841
Okupatuak (8.768)Hutsik edo ez-okupatuak (2.841)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

76,1
18
Jabetzan (76,1)Alokairuan (18)Beste titulu batekin (6)

2024an 9.062 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 3.281 (% 36,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

9.062etxegune (2024)
3.281pertsona bakarrekoak (% 36,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide3.281
2 kide2.424
3 kide1.720
4 kide1.278
5 kide edo gehiago359

Read next

In 68 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article