Eulate ([eulate]) Nafarroa Garaiko mendebaldeko udalerria da, Lizarrako merindadekoa. Iruñetik 70 kilometro dago. 278 biztanle zituen 2025. urteko erroldaren arabera.
Geografia
Kokapena eta inguru naturala
Herria Nafarroa Garaiko mendebaldean dago, Urbasa mendilerroaren hegoaldean, NA-7185 errepidean. Eulatek Urbasako mendilerroarekin egiten du muga iparraldean, Ameskoabarrenekin ekialdean, Aranaratxerekin mendebaldean, eta Lanarekin hegoaldean.
Eulatek hiru auzo ditu: Erdigunekoa elizaren inguruan, ekialdean Copalacioko auzoa, eta mendebaldean Gonea. Urbasako mendilerroaz gain, Lokizgo mendilerroa ere udalerritik gertu dago.
Klima eta landaredia
Udalerriaren iparraldean klima atlantikoa eta azpiatlantikoa nagusitzen da; herrigunean eta Eulateko gunerik beherenetan, berriz, ezaugarri mediterraneoak dauzka. Urteko batez besteko tenperatura 8 eta 10 gradu bitartekoa da, eta prezipitazioak 1.000 eta 1.400 mm artekoak, ugariagoak iparraldeko mendietan. Urteko egun euritsuak 120 inguru izaten dira.
Herriaren inguruko basoetan, haritz eta ametzak dira espezierik ohikoenak, guztira 652 hektarea hartzen baitute. Horrez gain, iparraldean pagoak ere badira.
Udalerri mugakideak
Honako udalerri hauek ditu mugakide: Ameskoabarrena eta Aranaratxe.
Demografia
Jatorria
Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 44,6 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 37,3) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (EAE barne) % 12,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 4,7 —probintzian % 19,8—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 13 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 100). Jaiotza herrialde nagusiak Kolonbia, Nikaragua, Kuba dira.
Etxebizitza
INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 196 etxebizitza zeuden: 117 (% 59,7) nagusiak eta 79 (% 40,3) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 1 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 11 plazarekin (11 plaza etxebizitzako).<ref name="INE-39363">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak|lana=Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala)|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=39363%7Chizkuntza=es%7Curtea=2026}}</ref>
Etxebizitza multzoa Nafarroako mapa
Guztira 117 etxegune zeuden, eta horietatik 33 (% 28,2) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 250 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 32,4 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 18,8; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 37,2; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,6.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66623%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 30,7 zen 2021ean eta % 32,4 2024an; beraz, 1,7 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 13,0 izatetik % 11,6 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 33,3 ziren, eta gizonen artean % 31,7; 1,7 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 15,3 eta gizonen % 8,6 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 81 | % 32,4 | 44 | % 31,7 | 37 | % 33,3 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 47 | % 18,8 | 30 | % 21,6 | 17 | % 15,3 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 93 | % 37,2 | 53 | % 38,1 | 40 | % 36,0 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 29 | % 11,6 | 12 | % 8,6 | 17 | % 15,3 |
| Guztira | 250 | % 100,0 | 139 | % 100,0 | 111 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 30,7 | % 17,3 | % 39,0 | % 13,0 | 254 |
| 2022 | % 32,5 | % 18,5 | % 37,3 | % 11,6 | 249 |
| 2023 | % 33,2 | % 18,6 | % 37,2 | % 11,1 | 253 |
| 2024 | % 32,4 | % 18,8 | % 37,2 | % 11,6 | 250 |
Ekonomia
Diru-sarrerak
2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 19.263 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 43.538 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.701 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 25.449 euro zen. Errenta gordina 22.940 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 48,9. Gainerako iturriak: pentsioak (% 29,9), beste diru-sarrerak (% 16,9), langabezia-prestazioak (% 1,7), beste prestazioak (% 2,7).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 29,7 da, probintziakoaren (30,4; Nafarroako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,4 da, probintziakoaren (2,6; Nafarroako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Eulate udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 120 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 48,4; gainerako % 51,6 inaktibo zeuden.<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=67080%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 5,0 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 49,6 zen eta emakumezkoena % 46,8; langabezia-tasa, aldiz, % 2,9 eta % 7,7 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />
Okupatuen kopurua 125 zen 2023ean, 2021eko 123etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70002%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 45,6 osatzen dute, eta gizonek % 54,4.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 114 | % 46,0 | 66 | % 48,2 | 48 | % 43,2 |
| Langabeak | 6 | % 2,4 | 2 | % 1,5 | 4 | % 3,6 |
| Inaktiboak | 128 | % 51,6 | 69 | % 50,4 | 59 | % 53,2 |
| Guztira | 248 | % 100,0 | 137 | % 100,0 | 111 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 51,2), industria (% 29,6), eraikuntza (% 12,8) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 6,4).<ref name="ine-jarduera" />
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 68,0; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 21,6), eta oinarrizko okupazioak % 8,0.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70001%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 76,5 eta emakumeen % 57,9).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 27 | % 21,6 | 10 | % 14,7 | 17 | % 29,8 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 85 | % 68,0 | 52 | % 76,5 | 33 | % 57,9 |
| Oinarrizko okupazioak | 10 | % 8,0 | 4 | % 5,9 | 6 | % 10,5 |
| Ez dago jasota | 3 | % 2,4 | 2 | % 2,9 | 1 | % 1,8 |
| Guztira | 125 | % 100,0 | 68 | % 100,0 | 57 | % 100,0 |
Okupatuen % 73,6 besteren konturako langileak dira, eta % 26,4 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70003%7Chizkuntza=es}}</ref>
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 33 | % 26,4 | 22 | % 32,4 | 11 | % 19,3 |
| Besteren kontura | 92 | % 73,6 | 46 | % 67,6 | 46 | % 80,7 |
| Guztira | 125 | % 100,0 | 68 | % 100,0 | 57 | % 100,0 |
Lehen sektorea
Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 17 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 155 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 8 km² denez, NAE lurraldearen % 19,4 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 88,6 lur goldagarria (137 ha, 17 ustiategitan), % 10,8 larre iraunkorrak (16,7 ha, 2 ustiategitan), % 0,4 arbolak (0,69 ha, 3 ustiategitan), % 0,1 norberaren kontsumorako baratzeak (0,2 ha, 6 ustiategitan) eta berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,02 ha, ustiategi batean).
Ibilgailu-parkea
Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 180 gidari zeuden erroldatuta: 116 gizon (% 64,4) eta 64 emakume (% 35,6). Biztanleen % 64,7 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 328 ibilgailuk osatzen zuten: 181 turismo, 55 furgoneta, 48 kamioi, 20 motozikleta eta 2 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 651 turismokoa zen, probintziako (512) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.
Turismoen batez besteko adina 14,5 urtekoa zen; turismoen % 6,6k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 22,1k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 70,5 diesel zen eta % 28,9 gasolinazko; 1 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,3; probintzian % 1,3). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 3,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 47,5k ez zuen etiketarik.
Politika
Udaletxea
Eulateko udaleko idazkaria, Larragoa eta Aranaratxeko idazkari ere bada.
- HELBIDEA: Kale Nagusia, 156
Udal hauteskundeak
2023ko udal hauteskundeetara hautagai-zerrenda bakarra aurkeztu zuten Eulaten: Agrupacion Electoral Eulate. Zerrenda horretako burua, Beñat Ruiz de Larramendi, da herriko alkatea.
Alkateak
Hauek izan dira Eulateko azken alkateak:
| Alkatea | Agintaldi hasiera | Agintaldi amaiera | Alderdia | |
| Francisco Javier Perez Martinez | 1979 | 1983 | Isasia | |
| Juan San Perez | 1983 | 1987 | Independenteak | |
| Luis Javier Garcia de Eulate Garcia de Eulate | 1987 | 1991 | Independenteak | |
| Luis Javier Garcia de Eulate Garcia de Eulate | 1991 | 1995 | Agrupacion Electoral Eulate | |
| Juan Ignacio Garcia de Eulate Corres | 1995 | 1997 a | Agrupacion Electoral Eulate | |
| Pedro Antonio Ruiz de Larramendi Garcia | 1997 | 1999 | Agrupacion Electoral Eulate | |
| Pablo Garcia de Eulate Garcia de Eulate | 1999 | 2003 | Agrupacion Electoral Eulate | |
| Angel Maria Martinez Remiro | 2003 | 2007 | Agrupacion Electoral Eulate | |
| Juan Ignacio Ruiz de Larramendi Mugica | 2007 | 2011 | Agrupacion Electoral Eulate | |
| Juan Ignacio Ruiz de Larramendi Mugica | 2011 | 2015 | Agrupacion Electoral Eulate | |
| Juan Ignacio Ruiz de Larramendi Mugica | 2015 | 2019 | Agrupacion Electoral Eulate | |
| Idoya Martinez de la Hidalga Jauregui | 2019 | 2023 | Agrupacion Electoral Eulate | |
| Beñat Ruiz de Larramendi Lopez | 2023 | Jardunean | Agrupacion Electoral Eulate | |
a Alkateak ez zuen legegintzaldia bukatu.
Azpiegitura eta garraioak
Automoviles Urederra autobus konpainiak Eulate Lizarrarekin batzen du. Autobus lineak, honako ibilbidea egiten du:
Zerbitzuak
Antzin-Ameskoako Zerbitzu Sozialen Mankomunitatea, zaborra bildu, ura hornitu eta bestelako zerbitzuez arduratzen da Eulate eta eskualdeko beste hainbat herritan.
Euskara


1986ko Euskararen Foru Legearen arabera, Eulate eremu ez-euskalduneko udalerria zen, eta hori zela-eta, hizkuntza ofizial bakarra gaztelania zen. 2017ko ekainaren 22an Nafarroako Parlamentuak eremu mistora pasatzea erabaki zuen, beste 43 udalekin batean.
2023an aurkitu zen Eulateko dotrina, Juan Migel Gartzia de Bakedanok XVIII. mendearen bukaeran edo XIX.aren hasieran idatzitakoa. Testu horrek frogatzen du garai hartan bazirela euskaldunak Ameskoan, nahiz eta, ordurako, elebidunak ziren segur aski, eta euskara itzaltzen ari zen. Izan ere, bestelako iturriei esker, jakina zen 1800. urtean Aranaratxeko Fernando Albizu Iturmendin apez aritzeko egokitzat jo zutela, besteak beste, euskaraz zekielako. Hartara, dudarik ez dago etxetik zekarrela euskara, hangoa baitzuen familia, eta Araban ibili zenean ere hango parrokietan erabili zuela, herri horiek orduan euskaldunak ziren-eta.
Ameskoan, Larragoa lehentxeago erdaldundu zela dirudi, baina Eulatek, Burundarekiko loturaz edo, hobeki eutsi bide zion hizkuntzari. Bestalde, Bonaparte printzeak Bruno Etxenikeri 1863ko apirilaren 7an idatzi zion gutunean ziotsonez (frantsesetik itzulia): "Ziurtatu didate Lizarrako partidu osoan Ameskoabarrengo herri hauetan baino ez dutela pertsona batzuek oraindik euskaraz egiten: Eulate, San Martin, Ekala, Bakedao, Zudairi, Gollano, Urra, Barindano, Artatza".
Eulateko dotrinak, bada, Eulaten euskara bizi zela erakusteaz gain, euskara hori nolakoa zen jakiten ere lagundu du.
Ondasun nabarmenak

- San Martin Tourskoaren eliza, XVI. mendean harriz eginiko eraikina da, baina ondorengo mendeetan, eta XVIII. mendean aldaketa sakonak jasan zituen dorre eta teilatuan. Udalerriak baditu beste baseliza batzuk: San Joan Bataiatzailearen baseliza aurregotikoa, XIII. mendean eraikia, eta Nunilo eta Alodia Sainduen omenezko baselizak, biak XVI. mendekoak.
- Eulateko jauregia, XVI. mendean eraiki eta 1835 suntsitutako jauregia. Gaur egun, jauregiaren arrastoak babesturik daude. Bertan, XIV mendeko iturriek gotorlekua bazegoela aipatzen dute, Alvarez de Eulate leinuarena.
- Hipolitoren etxea, dorretxea
Eulatear ospetsuak
- Juan Eulate (1583-1655), militarra.
- Juan Migel Gartzia de Bakedano (1739-1820), apaiz eta idazlea.
Ikus, gainera
Kanpo estekak
- (Gaztelaniaz) Eulateri buruzko informazioa Turismo Navarra webgunean.
- (Gaztelaniaz) Eulateri buruzko informazioa Nafarroako gobernuaren webgunean.
- Auzo Erdia kalearen ikuspegia Google Street View-n.
