Morentin ([moɾentin]; Morentiain [moɾenti.ain] antzinean) Nafarroako udalerria da. Lizarrako merindadeko herri honek 109 biztanle zituen
2025. urteko erroldaren arabera. Nafarroako hiriburutik 51 kilometrora dago.
Geografia
Inguru naturala eta kokapena
Herria Nafarroa erdialde-mendebaldean kokatzen da, NA-122 errepidean Lizarra-Andosilla norabidean. Lizarratik 4 kilometrora dago.
Morentinek Aberinekin egiten du muga iparraldean eta ekialdean; Deikaztelurekin mendebaldean; eta Oteitzarekin eta Deikaztelurekin hegoaldean.
Klima eta landaredia
Morentinek klima mediterraneoa dauka. Urteko batez besteko tenperatura 12 eta 13 gradu bitartekoa da, eta prezipitazioak, altueraren arabera, aldakorrak dira, 500 eta 1.200mm bitartean. Urteroko egun euritsuak, bestalde, 90 inguru izaten dira.
Zuhaitzak mozteak eta suteek jatorrizko landaredia asko murriztu dute, eta gaur egun haren basoak makaldiak eta birlandaturiko pinuak baino ez dira. Gizakiak naturan eragindako kalterik handienak nekazaritzak eragin zituen, XVIII. mendetik aurrera.
Udalerri mugakideak
Honako udalerri hauek ditu mugakide: Aberin, Oteitza eta Dicastillo.
Demografia
Jatorria
Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 17,4 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 37,3) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (EAE barne) % 26,6 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 6,4 —probintzian % 19,8—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 7 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 100). Jaiotza herrialde nagusiak Kuba, Honduras dira.
Etxebizitza
INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 93 etxebizitza zeuden: 54 (% 58,1) nagusiak eta 39 (% 41,9) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 2 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 17 plazarekin (8,5 plaza etxebizitzako).<ref name="INE-39363">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak|lana=Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala)|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=39363%7Chizkuntza=es%7Curtea=2026}}</ref>
Etxebizitza multzoa Nafarroako mapa
Guztira 54 etxegune zeuden, eta horietatik 24 (% 44,4) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 95 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 41,1 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 20,0; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 27,4; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,6.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66623%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 41,2 zen 2021ean eta % 41,1 2024an; beraz, ia aldatu gabe mantendu zen. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 12,7 izatetik % 11,6 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 46,0 ziren, eta gizonen artean % 35,6; 10,4 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 10,0 eta gizonen % 13,3 ziren.
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 39 | % 41,1 | 16 | % 35,6 | 23 | % 46,0 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 19 | % 20,0 | 10 | % 22,2 | 9 | % 18,0 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 26 | % 27,4 | 13 | % 28,9 | 13 | % 26,0 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 11 | % 11,6 | 6 | % 13,3 | 5 | % 10,0 |
| Guztira | 95 | % 100,0 | 45 | % 100,0 | 50 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 41,2 | % 16,7 | % 29,4 | % 12,7 | 102 |
| 2022 | % 41,0 | % 17,0 | % 30,0 | % 12,0 | 100 |
| 2023 | % 41,7 | % 18,4 | % 28,2 | % 11,7 | 103 |
| 2024 | % 41,1 | % 20,0 | % 27,4 | % 11,6 | 95 |
Ekonomia
2008ko erroldaren arabera, Espainiaz kanpoko etorkin bakarra bizi zen herrian, biztanleriaren %0,64 (Nafarroako batezbestekoaren azpitik).
Diru-sarrerak
2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.773 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 33.063 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.701 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 20.754 euro zen. Errenta gordina 18.409 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 52. Gainerako iturriak: pentsioak (% 31,9), beste diru-sarrerak (% 7,5), langabezia-prestazioak (% 4,7), beste prestazioak (% 3,9).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 34,4 da, probintziakoaren (30,4; Nafarroako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (31,9) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,9 da, probintziakoaren (2,6; Nafarroako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,6) gainetik.
Jarduera ekonomikoa
INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Morentin udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 51 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 54,3; gainerako % 45,7 inaktibo zeuden.<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=67080%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 11,8 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 59,1 zen eta emakumezkoena % 50,0; langabezia-tasa, aldiz, % 3,8 eta % 20,0 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />
Okupatuen kopurua 53 zen 2023ean, 2021eko 52etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70002%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 41,5 osatzen dute, eta gizonek % 58,5.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 45 | % 47,9 | 25 | % 56,8 | 20 | % 40,0 |
| Langabeak | 6 | % 6,4 | 1 | % 2,3 | 5 | % 10,0 |
| Inaktiboak | 43 | % 45,7 | 18 | % 40,9 | 25 | % 50,0 |
| Guztira | 94 | % 100,0 | 44 | % 100,0 | 50 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 54,7), industria (% 28,3), eraikuntza (% 9,4) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 7,5).<ref name="ine-jarduera" />
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 52,8; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 37,7), eta oinarrizko okupazioak % 9,4.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70001%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 54,8 eta emakumeen % 50,0).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 20 | % 37,7 | 10 | % 32,3 | 10 | % 45,5 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 28 | % 52,8 | 17 | % 54,8 | 11 | % 50,0 |
| Oinarrizko okupazioak | 5 | % 9,4 | 4 | % 12,9 | 1 | % 4,5 |
| Ez dago jasota | 0 | % 0,0 | 0 | % 0,0 | 0 | % 0,0 |
| Guztira | 53 | % 100,0 | 31 | % 100,0 | 22 | % 100,0 |
Okupatuen % 69,8 besteren konturako langileak dira, eta % 30,2 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70003%7Chizkuntza=es}}</ref>
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 16 | % 30,2 | 6 | % 19,4 | 10 | % 45,5 |
| Besteren kontura | 37 | % 69,8 | 25 | % 80,6 | 12 | % 54,5 |
| Guztira | 53 | % 100,0 | 31 | % 100,0 | 22 | % 100,0 |
Lehen sektorea
Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 25 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 560 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 9 km² denez, NAE lurraldearen % 62,2 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 91,5 lur goldagarria (512 ha, 15 ustiategitan), % 5,5 arbolak (30,9 ha, 23 ustiategitan), % 3 larre iraunkorrak (16,9 ha, 3 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,04 ha, ustiategi batean).
Ibilgailu-parkea
Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 75 gidari zeuden erroldatuta: 41 gizon (% 54,7) eta 34 emakume (% 45,3). Biztanleen % 68,8 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 119 ibilgailuk osatzen zuten: 85 turismo, 14 motozikleta, 9 furgoneta, 6 kamioi eta 2 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 780 turismokoa zen, probintziako (512) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.
Turismoen batez besteko adina 13,7 urtekoa zen; turismoen % 5,9k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 17,6k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 61 diesel zen eta % 37,3 gasolinazko; 1 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,8; probintzian % 1,3). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 4,2k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 40,7k ez zuen etiketarik.
Politika
Udal hauteskundeak
Azken agintaldietan Morentingo alkateak Leorin (AIL) talde independentearen izenean aukeratu dituzte; zerrenda hori izan da aurkeztutako bakarra. 2007an Jesús Martínez Barandalla izan zen hautatua. Baliogabeko botoak hiru izan ziren (emandako boto guztien %3,53) eta boto zuriak zazpi (%8,54). Abstentzioa %17,58koa izan zen.
| Alderdia | Botoak | Aukeratua? |
| Jesús Martínez Barandalla | 52 | Bai |
| Maria Isabel Izkue Montejo | 51 | Bai |
| Maria Pilar Barbarin Lopez | 41 | Bai |
| Jose Antzin Itxaso | 35 | Bai |
| Javier Antzin Lukin | 34 | Bai |
2011ko udal hauteskundeetan Leoringo María Pilar Barbarin López bihurtu zen alkate.
Udaletxea
- HELBIDEA: Foruen Kalea z/g
Alkateak
2007-2011Jesús Martínez BarandallaLeorin2011-2015María Pilar Barbarin LópezLeorinAzpiegitura eta garraioak
Jaiak eta ospakizunak
Herriko jaiak abuztuko hirugarren asteburuan ospatzen dira.
Ondasun nabarmenak
San Andres apostoluaren eliza, Erdi Aroko jatorriko eraikina da, XVI. mende eta XVII. mendeen artean aldarazitakoa. Dinteldun atea portiko barroko batek babesturik dago eta erdi puntuko arkuez apainduta. Rokoko estiloko erretaula nagusian, umea daraman Ama Birjinaren irudi bat ageri da.
Leoringo Ama Birjinaren baseliza estilo erromanikoa eta gotikoa nahasten dituen eraikina da, nahiz eta XVIII. mendean eraiki zen. Estilo ezberdinen adibide, aurrealde erromaniko erdizirkularra eta arku gotikoa ditu.
Zerbitzuak
Morentin "Aberin-Arellano-Morentin Mankomunitateko" kidea da.
Morentindar ospetsuak
- Gregorio Suberbiola (1896-1924), sindikalista.
Kanpo estekak
- (Gaztelaniaz) Morentini buruzko informazioa Nafarroako Gobernuaren webgunean.
- Morentin NA-122 errepidetik ikusia Google Street View-n.
