Villemoirieu Frantziako udalerri bat da, Isère departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 1.925 biztanle zituen 13,3 km²-ko azaleran.
Geografia

Udalerri mugakideak
Honako udalerri hauek ditu mugakide: Chamagnieu, Chozeau, Crémieu, Dizimieu, Moras, Saint-Romain-de-Jalionas, Tignieu-Jameyzieu eta Veyssilieu.
Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.
Klima
CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du<ref name="Joly">{{erreferentzia | izena1 = Daniel | abizena1 = Joly | izena2 = Thierry | abizena2 = Brossard | izena3 = Hervé | abizena3 = Cardot | izena4 = Jean | abizena4 = Cavailhes | izena5 = Mohamed | abizena5 = Hilal | izena6 = Pierre | abizena6 = Wavresky | izenburua = Les types de climats en France, une construction spatiale | aldizkaria = Cybergéo: revue européenne de géographie | zenbakia = 501 | data = 2010-06-18 | doi = 10.4000/cybergeo.23155 | hizkuntza = fr }}</ref>. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfa motakoa da: klima epela, uda beroa, sasoi lehorrik gabe<ref name="Dubreuil2022">{{erreferentzia | izena1 = Vincent | abizena1 = Dubreuil | izenburua = Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen | aldizkaria = La Météorologie | zenbakia = 116 | data = 2022-02 | doi = 10.37053/lameteorologie-2022-0012 | hizkuntza = fr }}</ref>. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta Borgoina eta Saonako haranako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi ona (1900 ordu/urte), uda beroa (18,5 °C); aire lehorra udaberrian eta udan, haize ahulak)<ref name="MFTipologia">{{erreferentzia | izenburua = Le climat en France hexagonale et Corse | url = https://meteofrance.com/comprendre-climat/france/le-climat-en-france-metropolitaine | webgunea = meteofrance.com | hizkuntza = fr }}</ref>. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago<ref name="RE2020">{{erreferentzia | izenburua = Réglementation environnementale RE2020 | url = https://www.ecologie.gouv.fr/politiques-publiques/reglementation-environnementale-re2020 | webgunea = ecologie.gouv.fr | data = 2020-11-18 | hizkuntza = fr }}</ref>.
1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,8 °C-koa da, 17,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1065 mm-koa da, urtarrilean 11,2 euri-egun eta uztailean 6,8 egun izanik<ref name="Joly" />. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Colombier-Saugnieu udalerrian dago, 12,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,8 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 862,5 mm-koa delarik<ref name="FICHECLIM69299001">{{erreferentzia | izenburua = Station Météo-France « Lyon-Saint-Exupery », fiche climatologique | url = https://object.files.data.gouv.fr/meteofrance/data/synchro_ftp/REF_STATION/FICHECLIM_69299001.pdf | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,9 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -20,3 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 7an lortua<ref group="oh">Estazioko erregistroak 1975ko apirilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.</ref><ref name="FICHECLIM69299001" />.
Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,7 °C-koa da.<ref group="oh" name="MF-SIM-sareta">Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,4 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.</ref> Hilabeterik beroena uztaila da (21,3 °C) eta hotzena urtarrila (2,8 °C). Urteko prezipitazioa 1013 mm-koa da; hilabeterik euritsuena urria da (113 mm) eta lehorrena otsaila (59 mm).<ref name="MF-SIM">{{erreferentzia | izenburua = Données changement climatique - SIM quotidienne | url = https://www.data.gouv.fr/datasets/donnees-changement-climatique-sim-quotidienne | argitaletxea = Météo-France | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>
1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,45 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,3 °C) baino 2,4 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (13,5 °C) eta hotzena 1963 (8,8 °C).<ref name="MF-SIM" />
| | |||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hila | Urt | Ots | Mar | Api | Mai | Eka | Uzt | Abu | Ira | Urr | Aza | Abe | Urtekoa |
| Batez besteko tenperatura (ºC) | 2.8 | 3.8 | 7.6 | 11.1 | 15.2 | 19.1 | 21.3 | 20.8 | 16.2 | 12.1 | 6.8 | 3.6 | 11.7 |
| Pilatutako prezipitazioa (mm) | 74 | 59 | 70 | 83 | 100 | 80 | 74 | 73 | 99 | 113 | 109 | 79 | 1013 |
| Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua | |||||||||||||
Demografia
Biztanleria
Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:
BiztanleriaUrtea30060090012001500180021001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.
| Urtea | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hazkunde begetatiboa | 16 | 11 | 15 | 15 | 17 | 5 | 4 | 4 | 4 | 0 | 6 | 6 | 3 | 6 | 8 | −2 | 0 | 3 |
| Jaiotzak | 26 | 20 | 22 | 17 | 22 | 13 | 16 | 15 | 17 | 9 | 13 | 15 | 12 | 10 | 10 | 8 | 15 | 11 |
| Heriotzak | 10 | 9 | 7 | 2 | 5 | 8 | 12 | 11 | 13 | 9 | 7 | 9 | 9 | 4 | 2 | 10 | 15 | 8 |
Familiak eta etxeguneak
2023 erroldaren arabera, Villemoirieu udalerrian 1.917 biztanle zeuden eta 772 elkarbizitza unitate<ref group="oh">INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.</ref>, hau da, 2,48 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 35,2). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 20,2 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).<ref name="menages">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/9006073?sommaire=9006187%7Cizenburua=Couples-Familles-Ménages en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>
Udalerrian 605 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (277). Guraso bakarreko 55 familietatik 40etan ama zen guraso bakarra. 343 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 76k seme-alaba bakarra zuten etxean, 146k bi, eta 40k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 272 bikoteetatik 50tan (% 18,4) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.<ref name="menages" />
15 urte edo gehiago zituzten 1.577 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 1,9 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 35,4. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 86,7).<ref name="menages" />
15 urte edo gehiagoko biztanleen % 51,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,2 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 8,9 izatezko bikotean eta % 9,3 PACS bidez lotuta). % 21,6 ezkongabeak ziren, % 4,9 alargunak eta % 3,9 dibortziatuak.<ref name="menages" />
Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 35,2), goi-mailako langileak (% 18,9), erdi-mailako lanbideak (% 17,6), enplegatuak (% 9,2). Talde nagusia (erretiratuak, % 35,2) Isère departamenduko batez bestekoaren (% 28,7) gainetik dago. 15 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,9).<ref name="menages" />
| Kopurua | % | |
|---|---|---|
| Elkarbizitza-unitateak | ||
| Seme-alabekin bizi ziren bikoteak | 272 | % 35,2 |
| Etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak | 272 | % 35,2 |
| Guraso bakarrekoak | 55 | % 7,1 |
| Kide bakarrekoak | 156 | % 20,2 |
| Bestelakoak | 15 | % 1,9 |
| Familiak | ||
| Seme-alabarik gabeko bikoteak | 277 | % 45,8 |
| Seme-alabadun bikoteak | 272 | % 45,0 |
| Guraso bakarrekoak | 55 | % 9,1 |
| 25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean | 343 | % 56,7 |
| Seme-alaba bat | 76 | % 12,6 |
| Bi seme-alaba | 146 | % 24,1 |
| Hiru seme-alaba | 35 | % 5,8 |
| Lau seme-alaba edo gehiago | 5 | % 0,8 |
| Egoera zibila (15 urte edo gehiago) | ||
| Ezkonduta | 811 | % 51,4 |
| Izatezko bikotean | 141 | % 8,9 |
| PACS bidez lotuta | 146 | % 9,3 |
| Ezkongabea | 340 | % 21,6 |
| Alarguna | 78 | % 4,9 |
| Dibortziatuta | 61 | % 3,9 |
| Erreferentziazko pertsonaren lanbidea | ||
| Nekazariak | 15 | % 1,9 |
| Artisau, merkatari eta enpresa-buruak | 66 | % 8,5 |
| Goi-mailako langileak | 146 | % 18,9 |
| Erdi-mailako lanbideak | 136 | % 17,6 |
| Enplegatuak | 71 | % 9,2 |
| Eskulangileak | 61 | % 7,9 |
| Erretiratuak | 272 | % 35,2 |
| Bestelakoak | 5 | % 0,6 |
| Iturria: INSEE, RP2023. | ||
Etxebizitza
2023 erroldaren arabera, udalerrian 826 etxebizitza zeuden. Horietatik 768 egoitza nagusi ziren, 27 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 31 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (759), eta apartamentuak gutxi ziren (65). Egoitza nagusietatik 653 beren jabearen bizilekuak ziren, 108 alokairuan zeuden, 28 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 7 doan lagata.<ref name="etxebizitzak">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/8997194%7Cizenburua=Logement en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>
Etxebizitza multzoa
Etxe mota
Jabetza egoera
Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (291).<ref name="etxebizitzak" />
Eraikuntza garaia
Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (457). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (329 etxebizitzatan). 663 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 261 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 488tan bi edo gehiago.<ref name="etxebizitzak" />
Gela kopurua
Berogailu mota
Aparkalekua eta ibilgailuak
| Kopurua | % | |
|---|---|---|
| Etxebizitza multzoa | ||
| Egoitza nagusia | 768 | % 93,0 |
| Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa | 27 | % 3,3 |
| Hutsik | 31 | % 3,8 |
| Etxe mota | ||
| Etxeak | 759 | % 91,9 |
| Apartamentuak | 65 | % 7,9 |
| Gela kopurua (egoitza nagusiak) | ||
| 1 gela | 6 | % 0,8 |
| 2 gela | 26 | % 3,4 |
| 3 gela | 72 | % 9,4 |
| 4 gela | 207 | % 27,0 |
| 5 gela edo gehiago | 457 | % 59,5 |
| Eraikuntza garaia (egoitza nagusiak) | ||
| 1919 aurretik | 79 | % 10,3 |
| 1919-1945 | 28 | % 3,6 |
| 1946-1970 | 49 | % 6,4 |
| 1971-1990 | 291 | % 37,9 |
| 1991-2005 | 154 | % 20,1 |
| 2006-2020 | 147 | % 19,1 |
| Jabetza egoera (egoitza nagusiak) | ||
| Jabeak | 653 | % 85,0 |
| Alokairuan | 108 | % 14,1 |
| HLM | 28 | % 3,6 |
| Doan lagata | 7 | % 0,9 |
| Berogailu mota (egoitza nagusiak) | ||
| Gas sarea | 123 | % 16,0 |
| Fuel-olioa | 69 | % 9,0 |
| Elektrizitatea | 329 | % 42,8 |
| Gas botila | 18 | % 2,3 |
| Bestelakoak | 229 | % 29,8 |
| Aparkalekua eta ibilgailuak (egoitza nagusiak) | ||
| Aparkalekua | 663 | % 86,3 |
| Ibilgailu bat | 261 | % 34,0 |
| Bi ibilgailu edo gehiago | 488 | % 63,5 |
| Iturria: INSEE, RP2023. | ||
Ekonomia
Enplegua
2023 urtean 15-64 urteko 1.172 biztanleetatik 946 aktibo ziren (% 80,7), horietako 886 lanean (% 75,6) eta 60 langabezian (aktiboen % 6,3).
Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).
Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera
Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 6,3). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.
226 ez-aktibotik 110 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 48,7), 68 erretiraturik zeuden (% 30,1) eta 48 bestelako ez-aktibo ziren (% 21,2).
Ez-aktiboak
Lanbide-kategoria<ref group="oh">Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.</ref>
Udalerrian 542 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 886 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.<ref group="oh">Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.</ref>
Diru sarrerak
2023 urtean, diru-sarreren mediana 30.810 eurokoa zen.
Departamenduarekiko konparaketa xehea
|
|---|
|
Pobrezia-tasa adinaren arabera (departamendua) 18 urtez azpiko% 18,3 18-29 urte% 16,6 30-39 urte% 12,6 40-49 urte% 12,5 50-64 urte% 10,2 65-74 urte% 8,0 75 urte eta gehiago% 7,8 Pobrezia-tasa etxebizitza-erregimenaren arabera (departamendua) Jabeak% 4,8 Errentariak% 28,0 Eskuragarri dagoen errentaren osaera (departamendua) INSEEk «eskuragarri dagoen errenta» horrela eraikitzen du: jarduera-errenta + pentsioak + ondarea + gizarte-prestazioak (batuz % 100 baino gehiago ematen dute) ken zuzeneko zergak (batez ere errentaren gaineko zerga). Jarduera-errenta% 74,2 Pentsio/erretiroak% 25,8 Ondarea, bestelakoak% 11,6 Gizarte-prestazioak% 4,3 Zuzeneko zergak−% 15,9 Jarduera-errenta zatitzen bada: soldatak % 67,9, ez-soldatapekoen errenta % 4,0, langabezia-sariak % 2,3. |
Ekonomia jarduerak
2007an zeuden 74 komertzioetatik, 6 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 15 eraikuntza enpresak ziren, 14 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 3 garraio enpresak ziren, 4 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 2 finantziazio enpresak ziren, 12 higiezinen enpresak ziren, 13 zerbitzu enpresak ziren, 2 administrazio publikoko enpresak ziren eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.
2009an zeuden norbanakoentzako 24 zerbitzu publikoetatik, 3 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak ziren, 3 igeltseroak, 2 margolariak, 2 iturginak, 8 argiketariak, 2 jatetxeak, 3 higiezinen agentziak eta 1 apaindegia.
2000. urtean Villemoirieu udalerrian 13 nekazaritza-ustiategi zeuden, 366 hektarea erabiltzen.
Hezkuntza eta osasun ekipamenduak
2009an haur-eskola 1 eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen.
