factograf
EU
Sign in

Moras

Moras
All data from the card 8
Izen ofiziala
Moras
Posta kodea
38460
Koordenatuak
45°41′14″N 5°15′30″E / 45.6872°N 5.2583°E
Azalera
8,32 km²
Altitudea
345 m, 275 m, 436 m eta 362 m
Mugakideak
Saint-Marcel-Bel-Accueil, Vénérieu, Veyssilieu, Villemoirieu, Dizimieu eta Saint-Hilaire-de-Brens
Biztanleria
520 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
63 bizt/km²

Moras Frantziako udalerri bat da, Isère departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 520 biztanle zituen 8,3 km²-ko azaleran.

Geografia

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Saint-Marcel-Bel-Accueil, Vénérieu, Veyssilieu, Villemoirieu, Dizimieu eta Saint-Hilaire-de-Brens.


Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Moras
Vénérieu (2,9 km)
Veyssilieu (3,1 km)
Chozeau (3,8 km)
Crémieu (4,0 km)
Panossas (4,2 km)
Villemoirieu (4,3 km)
Dizimieu (4,6 km)
Trept (5,0 km)

Klima

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du<ref name="Joly">{{erreferentzia | izena1 = Daniel | abizena1 = Joly | izena2 = Thierry | abizena2 = Brossard | izena3 = Hervé | abizena3 = Cardot | izena4 = Jean | abizena4 = Cavailhes | izena5 = Mohamed | abizena5 = Hilal | izena6 = Pierre | abizena6 = Wavresky | izenburua = Les types de climats en France, une construction spatiale | aldizkaria = Cybergéo: revue européenne de géographie | zenbakia = 501 | data = 2010-06-18 | doi = 10.4000/cybergeo.23155 | hizkuntza = fr }}</ref>. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfa motakoa da: klima epela, uda beroa, sasoi lehorrik gabe<ref name="Dubreuil2022">{{erreferentzia | izena1 = Vincent | abizena1 = Dubreuil | izenburua = Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen | aldizkaria = La Météorologie | zenbakia = 116 | data = 2022-02 | doi = 10.37053/lameteorologie-2022-0012 | hizkuntza = fr }}</ref>. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta erdiko Rodano haranako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko anplitude termiko handia (4-20 °C); aire lehorra urte osoan; mistral haize gogorra; prezipitazio handiak udazkenean)<ref name="MFTipologia">{{erreferentzia | izenburua = Le climat en France hexagonale et Corse | url = https://meteofrance.com/comprendre-climat/france/le-climat-en-france-metropolitaine | webgunea = meteofrance.com | hizkuntza = fr }}</ref>. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago<ref name="RE2020">{{erreferentzia | izenburua = Réglementation environnementale RE2020 | url = https://www.ecologie.gouv.fr/politiques-publiques/reglementation-environnementale-re2020 | webgunea = ecologie.gouv.fr | data = 2020-11-18 | hizkuntza = fr }}</ref>.

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,1 °C-koa da, 17,6 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1171 mm-koa da, urtarrilean 1 euri-egun eta uztailean 0,7 egun izanik<ref name="Joly" />. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Bourgoin-Jallieu udalerrian dago, 9,7 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 844 mm-koa delarik<ref name="FICHECLIM38053003">{{erreferentzia | izenburua = Station Météo-France « Bourgoin », fiche climatologique | url = https://object.files.data.gouv.fr/meteofrance/data/synchro_ftp/REF_STATION/FICHECLIM_38053003.pdf | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40 °C-koa da, 2025ko abuztuaren 12an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,2 °C-koa da, 2012ko otsailaren 5an lortua<ref group="oh">Estazioko erregistroak 2003ko abuztuaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.</ref><ref name="FICHECLIM38053003" />.

Demografia

Biztanleria

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:

BiztanleriaUrtea1002003004005006001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Urtea 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Hazkunde begetatiboa 1 −1 2 2 4 5 −2 7 0 −1 −2 1 −3 0 4 2 −5 −1
Jaiotzak 4 1 4 5 6 5 2 8 3 2 2 4 3 1 7 3 0 1
Heriotzak 3 2 2 3 2 0 4 1 3 3 4 3 6 1 3 1 5 2

Hazkunde begetatiboa
Hazkunde begetatiboa (pertsonak)Urtea−6−4−2024682007201020132016201920222025MorasHazkunde begetatiboa
Honakoa hazkunde begetatiboa erakusten duen grafiko bat da, hau da, urte batean jaiotakoei hildakoak kentzearen emaitza. Datuak INSEE erakundeak eskaintzen ditu eta Wikimedia Commonsen daude eskuragarri. Aldaketaren bat egin behar bada, bertan egin beharko da.

Familiak eta etxeguneak

2023 erroldaren arabera, Moras udalerrian 520 biztanle zeuden eta 212 elkarbizitza unitate<ref group="oh">INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.</ref>, hau da, 2,45 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 38,7). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 23,1 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).<ref name="menages">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/9006073?sommaire=9006187%7Cizenburua=Couples-Familles-Ménages en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

520biztanle
212elkarbizitza-unitate
2,45lagun elkarbizitza-unitateko
158familia
Udalerria
% 39
% 33
% 23
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 158 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (82). 86 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 30k seme-alaba bakarra zuten etxean, 31k bi, eta 10k hiru edo gehiago.<ref name="menages" />

70
82
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean86
Seme-alaba bat30
Bi seme-alaba31
Hiru seme-alaba5
Lau edo gehiago5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 33,0), eskulangileak (% 21,2), erdi-mailako lanbideak (% 19,3), goi-mailako langileak (% 17,0). Talde nagusia (erretiratuak, % 33,0) Isère departamenduko batez bestekoaren (% 28,7) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.<ref name="menages" />

Udalerria
% 17
% 19
% 21
% 33
Isère
% 15
% 17
% 14
% 14
% 29
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak
Kopurua%
Elkarbizitza-unitateak
Seme-alabekin bizi ziren bikoteak82% 38,7
Etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak70% 33,0
Guraso bakarrekoak5% 2,4
Kide bakarrekoak49% 23,1
Bestelakoak5% 2,4
Familiak
Seme-alabarik gabeko bikoteak70% 44,3
Seme-alabadun bikoteak82% 51,9
Guraso bakarrekoak5% 3,2
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean86% 54,4
Seme-alaba bat30% 19,0
Bi seme-alaba31% 19,6
Hiru seme-alaba5% 3,2
Lau seme-alaba edo gehiago5% 3,2
Egoera zibila (15 urte edo gehiago)
Ezkonduta198% 46,4
Izatezko bikotean49% 11,5
PACS bidez lotuta40% 9,4
Ezkongabea97% 22,7
Alarguna23% 5,4
Dibortziatuta20% 4,7
Erreferentziazko pertsonaren lanbidea
Nekazariak0% 0,0
Artisau, merkatari eta enpresa-buruak10% 4,7
Goi-mailako langileak36% 17,0
Erdi-mailako lanbideak41% 19,3
Enplegatuak10% 4,7
Eskulangileak45% 21,2
Erretiratuak70% 33,0
Bestelakoak0% 0,0
Iturria: INSEE, RP2023.

Taula osoa: elkarbizitza-unitateak eta familiak, 2023

Etxebizitza

2023 erroldaren arabera, udalerrian 231 etxebizitza zeuden. Horietatik 212 egoitza nagusi ziren, 12 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 7 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (227), eta apartamentuak gutxi ziren (4). Egoitza nagusietatik 192 beren jabearen bizilekuak ziren, 17 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 3 doan lagata.<ref name="etxebizitzak">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/8997194%7Cizenburua=Logement en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

231etxebizitza
212egoitza nagusi
227etxe
4apartamentu

Etxebizitza multzoa

212
Egoitza nagusia (212)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (12)Hutsik (7)

Etxe mota

227
Etxea (227)Apartamentua (4)

Jabetza egoera

192
17
Jabeak (192)Alokairuan (17)Doan lagata (3)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (65).<ref name="etxebizitzak" />

Eraikuntza garaia

1919 aurretik51
1919-194510
1946-19705
1971-199065
1991-200534
2006-202044

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (136). 90 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 185 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 58 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 145tan bi edo gehiago.<ref name="etxebizitzak" />

Gela kopurua

1 gela1
2 gela3
3 gela10
4 gela62
5 gela edo gehiago136

Berogailu mota

45
73
90
Fuel-olioa (45)Elektrizitatea (73)Gas botila (4)Bestelakoak (90)

Aparkalekua eta ibilgailuak

185aparkalekua
58ibilgailu 1
145ibilgailu 2+
Kopurua%
Etxebizitza multzoa
Egoitza nagusia212% 91,8
Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa12% 5,2
Hutsik7% 3,0
Etxe mota
Etxeak227% 98,3
Apartamentuak4% 1,7
Gela kopurua (egoitza nagusiak)
1 gela1% 0,5
2 gela3% 1,4
3 gela10% 4,7
4 gela62% 29,2
5 gela edo gehiago136% 64,2
Eraikuntza garaia (egoitza nagusiak)
1919 aurretik51% 24,1
1919-194510% 4,7
1946-19705% 2,4
1971-199065% 30,7
1991-200534% 16,0
2006-202044% 20,8
Jabetza egoera (egoitza nagusiak)
Jabeak192% 90,6
Alokairuan17% 8,0
HLM0% 0,0
Doan lagata3% 1,4
Berogailu mota (egoitza nagusiak)
Gas sarea0% 0,0
Fuel-olioa45% 21,2
Elektrizitatea73% 34,4
Gas botila4% 1,9
Bestelakoak90% 42,5
Aparkalekua eta ibilgailuak (egoitza nagusiak)
Aparkalekua185% 87,3
Ibilgailu bat58% 27,4
Bi ibilgailu edo gehiago145% 68,4
Iturria: INSEE, RP2023.

Taula osoa: etxebizitzak, 2023

Ekonomia

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 310 biztanleetatik 246 aktibo ziren (% 79,4), horietako 236 lanean (% 76,1) eta 10 langabezian (aktiboen % 4,1).

31015-64 urteko biztanle
% 79,4aktibo
% 76,1lanean
% 4,1langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 47,2
25-54 urte% 97,7
55-64 urte% 61,4
Gizonak% 80,2
Emakumeak% 78,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 7,7
BEPC, brebeta% 0,0
CAP-BEP% 4,5
Batxilergoa% 4,5
Goi-mailako +2% 3,0
Goi-mailako +3/4% 6,5
Goi-mailako +5% 1,9

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 4,1). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

64 ez-aktibotik 22 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 34,4), 30 erretiraturik zeuden (% 46,9) eta 12 bestelako ez-aktibo ziren (% 18,8).

Ez-aktiboak

% 34
% 47
% 19
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria<ref group="oh">Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.</ref>

% 30
% 24
% 16
% 24
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 44 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 236 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.<ref group="oh">Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.</ref>

44enplegu udalerrian
% 61,4soldatapeko
% 38,6ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 31.980 eurokoa zen.

31.980 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.290 €
Departamenduarekiko konparaketa xehea

Pobrezia-tasa adinaren arabera (departamendua)

18 urtez azpiko% 18,3
18-29 urte% 16,6
30-39 urte% 12,6
40-49 urte% 12,5
50-64 urte% 10,2
65-74 urte% 8,0
75 urte eta gehiago% 7,8

Pobrezia-tasa etxebizitza-erregimenaren arabera (departamendua)

Jabeak% 4,8
Errentariak% 28,0

Eskuragarri dagoen errentaren osaera (departamendua)

INSEEk «eskuragarri dagoen errenta» horrela eraikitzen du: jarduera-errenta + pentsioak + ondarea + gizarte-prestazioak (batuz % 100 baino gehiago ematen dute) ken zuzeneko zergak (batez ere errentaren gaineko zerga).

Jarduera-errenta% 74,2
Pentsio/erretiroak% 25,8
Ondarea, bestelakoak% 11,6
Gizarte-prestazioak% 4,3
Zuzeneko zergak−% 15,9

Jarduera-errenta zatitzen bada: soldatak % 67,9, ez-soldatapekoen errenta % 4,0, langabezia-sariak % 2,3.

Ekonomia jarduerak

2007an zeuden 10 komertzioetatik, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 4 eraikuntza enpresak ziren, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen, 2 administrazio publikoko enpresak ziren eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.

2009an zeuden norbanakoentzako 5 zerbitzu publikoetatik, 2 igeltseroak ziren, 1 zurgina, 1 eraikuntza enpresa eta 1 ile apaindegia.

2000. urtean Moras udalerrian 7 nekazaritza-ustiategi zeuden, 171 hektarea erabiltzen.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

Kanpo estekak

  • (Frantsesez)Résumé statistique INSEEren udalerriko estatistiken laburpena.
  • (Frantsesez)Évolution et structure de la population INSEEren udalerriko datuen fitxa.
  • (Frantsesez)France par comune Frantziako udalerri guztietako datu zehatzak mapa baten bitartez eskuragarri.

In 36 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article