Trefacio Zamorako probintziako udalerria da, Sanabria eskualdean dagoena.
Azken erroldaren arabera 163 biztanle zituen 25,5 km²-ko azaleran.
Geografia
Demografia
Jatorria
Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 31,1 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 48,5) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 23,2 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 8,5 —probintzian % 8,2—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 14 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 50). Jaiotza herrialde nagusiak Kolonbia, Portugal, Suitza dira.
Etxebizitza
INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 519 etxebizitza zeuden: 104 (% 20,0) nagusiak eta 415 (% 80,0) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 25 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 177 plazarekin (7,08 plaza etxebizitzako).<ref name="INE-39363">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak|lana=Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala)|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=39363%7Chizkuntza=es%7Curtea=2026}}</ref>
Etxebizitza multzoa Zamorako mapa
Guztira 104 etxegune zeuden, eta horietatik 57 (% 54,8) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 156 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 25,0 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 22,4; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 39,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,5.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66623%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 24,2 zen 2021ean eta % 25,0 2024an; beraz, 0,8 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 16,9 izatetik % 13,5 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 20,3 ziren, eta gizonen artean % 28,7; 8,4 puntuko aldea, gizonen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 18,8 eta gizonen % 9,2 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 39 | % 25,0 | 25 | % 28,7 | 14 | % 20,3 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 35 | % 22,4 | 17 | % 19,5 | 18 | % 26,1 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 61 | % 39,1 | 37 | % 42,5 | 24 | % 34,8 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 21 | % 13,5 | 8 | % 9,2 | 13 | % 18,8 |
| Guztira | 156 | % 100,0 | 87 | % 100,0 | 69 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 24,2 | % 24,2 | % 34,8 | % 16,9 | 178 |
| 2022 | % 25,0 | % 23,9 | % 36,4 | % 14,8 | 176 |
| 2023 | % 22,3 | % 22,3 | % 40,4 | % 15,1 | 166 |
| 2024 | % 25,0 | % 22,4 | % 39,1 | % 13,5 | 156 |
Ekonomia
Diru-sarrerak
2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.902 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 25.593 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.861 euro) parean dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 17.850 euro zen. Errenta gordina 17.577 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 37,3. Gainerako iturriak: pentsioak (% 36,4), beste diru-sarrerak (% 16,2), langabezia-prestazioak (% 2,8), beste prestazioak (% 7,4).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 31 da, probintziakoaren (29; Zamorako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 3,1 da, probintziakoaren (2,5; Zamorako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,6) gainetik.
Jarduera ekonomikoa
INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Trefacio udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 71 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 45,8; gainerako % 54,2 inaktibo zeuden.<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=67080%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 19,7 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 51,7 zen eta emakumezkoena % 38,2; langabezia-tasa, aldiz, % 22,2 eta % 15,4 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />
Okupatuen kopurua 62 zen 2023ean, 2021eko 66etik behera.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70002%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 33,9 osatzen dute, eta gizonek % 66,1.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 57 | % 36,8 | 35 | % 40,2 | 22 | % 32,4 |
| Langabeak | 14 | % 9,0 | 10 | % 11,5 | 4 | % 5,9 |
| Inaktiboak | 84 | % 54,2 | 42 | % 48,3 | 42 | % 61,8 |
| Guztira | 155 | % 100,0 | 87 | % 100,0 | 68 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 77,4), eraikuntza (% 11,3), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 6,5) eta industria (% 4,8).<ref name="ine-jarduera" />
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 64,5; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 24,2), eta oinarrizko okupazioak % 9,7.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70001%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 65,9 eta emakumeen % 61,9).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 15 | % 24,2 | 9 | % 22,0 | 6 | % 28,6 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 40 | % 64,5 | 27 | % 65,9 | 13 | % 61,9 |
| Oinarrizko okupazioak | 6 | % 9,7 | 4 | % 9,8 | 2 | % 9,5 |
| Ez dago jasota | 1 | % 1,6 | 1 | % 2,4 | 0 | % 0,0 |
| Guztira | 62 | % 100,0 | 41 | % 100,0 | 21 | % 100,0 |
Okupatuen % 58,1 besteren konturako langileak dira, eta % 41,9 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70003%7Chizkuntza=es}}</ref>
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 26 | % 41,9 | 16 | % 39,0 | 10 | % 47,6 |
| Besteren kontura | 36 | % 58,1 | 25 | % 61,0 | 11 | % 52,4 |
| Guztira | 62 | % 100,0 | 41 | % 100,0 | 21 | % 100,0 |
Lehen sektorea
Ibilgailu-parkea
Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 86 gidari zeuden erroldatuta: 51 gizon (% 59,3) eta 35 emakume (% 40,7). Biztanleen % 52,4 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 211 ibilgailuk osatzen zuten: 122 turismo, 37 furgoneta, 22 motozikleta, 10 kamioi eta 5 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 744 turismokoa zen, probintziako (637) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.
Turismoen batez besteko adina 15,1 urtekoa zen; turismoen % 4,9k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 32,8k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 53,4 diesel zen eta % 45,2 gasolinazko; 1 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,5; probintzian % 0,4). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 3,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 50,5k ez zuen etiketarik.
Kanpo estekak
- (Gaztelaniaz) Herri txikiei buruzko informazioa Gaztela Leongo juntaren webgunean.
Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.
