factograf
EU
Sign in

Requejo

Requejo

Key facts

biztanleria107
azalera46,09km²
honako hau daEspainiako udalerria
estatu burujabeEspainia
hiriburuaRequejo
itsas mailaren gainetiko altuera998m
All data from the card 12
Alkatea
Santiago Cerviño Silvan
Izen ofiziala
Requejo
Posta kodea
49394
INEk ezarritako kodea
49174
Herriburua
Requejo
Koordenatuak
42°01′50″N 6°44′33″W / 42.030555555556°N 6.7425°W
Azalera
46,09 km²
Altitudea
998 m
Mugakideak
Hermisende, Lubián, Porto, Cobreros, Pedralba de la Pradería eta Bragantza
Biztanleria
107 (2025)
Dentsitatea
2 bizt/km²
Matrikula
ZA

Requejo Zamorako probintziako udalerria da, Sanabria eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 107 biztanle zituen 46,1 km²-ko azaleran.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Hermisende, Lubián, Porto, Cobreros, Pedralba de la Pradería eta Bragantza.


Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea100120140160180200200020052010201520202025RequejoBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 30,2 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 48,5) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 17,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 17 —probintzian % 8,2—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Zamorako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 30,2Probintzia berean · % 29,2Erkidegoan · % 5,7Beste erkidegoa · % 17,9Estatutik kanpo · % 17
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 18 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 88,9). Jaiotza herrialde nagusiak Portugal, Ekuador dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 11,1Europa · % 88,9
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 261 etxebizitza zeuden: 74 (% 28,4) nagusiak eta 187 (% 71,6) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 2 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 10 plazarekin (5 plaza etxebizitzako).<ref name="INE-39363">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak|lana=Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala)|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=39363%7Chizkuntza=es%7Curtea=2026}}</ref>

261etxebizitza
74etxegune
2etxebizitza turistiko (2026) Zamorako mapa

Etxebizitza multzoa Zamorako mapa

74
187
Etxebizitza nagusia (74)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (187)

Guztira 74 etxegune zeuden, eta horietatik 32 (% 43,2) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 132
2 pertsona24
3 pertsona15
4 pertsona1
5 edo gehiago2

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 111 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 17,1 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 18,0; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 45,9; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 18,9.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66623%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 17,3 zen 2021ean eta % 17,1 2024an; beraz, ia aldatu gabe mantendu zen. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 21,1 izatetik % 18,9 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 21,6 ziren, eta gizonen artean % 13,3; 8,2 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 21,6 eta gizonen % 16,7 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

111biztanle 15 urte edo +, 2024
% 17,1goi-mailako ikasketak−0,2 puntu 2021etik mapa
% 18,9lehen hezkuntza edo gutxiago−2,1 puntu 2021etik mapa
% 18,9
% 45,9
% 18,0
% 17,1
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 18,9Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 45,9Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 18,0Goi-mailako ikasketak · % 17,1
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Zamorako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Requejo, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak19% 17,18% 13,311% 21,6
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa20% 18,012% 20,08% 15,7
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)51% 45,930% 50,021% 41,2
Lehen hezkuntza edo gutxiago21% 18,910% 16,711% 21,6
Guztira111% 100,060% 100,051% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Requejo, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 17,3% 16,5% 45,1% 21,1133
2022% 19,0% 15,1% 46,8% 19,0126
2023% 17,5% 16,7% 48,2% 17,5114
2024% 17,1% 18,0% 45,9% 18,9111
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.


Ekonomia

Diru-sarrerak

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 13.554 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 22.080 euro-koa, probintziako 3. baxuena. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.861 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 16.450 euro zen. Errenta gordina 15.776 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 34,6. Gainerako iturriak: pentsioak (% 43,8), beste diru-sarrerak (% 18,5), langabezia-prestazioak (% 1,8), beste prestazioak (% 1,4).

35%
44%
19%
Soldata · % 34,6Pentsioak · % 43,8Langabezia · % 1,8Beste prestazioak · % 1,4Beste sarrerak · % 18,5
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 25,8 da, probintziakoaren (29; Zamorako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,5; Zamorako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Requejo udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 42 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 38,2; gainerako % 61,8 inaktibo zeuden.<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=67080%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 7,1 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 42,4 zen eta emakumezkoena % 33,3; langabezia-tasa, aldiz, % 12,0 eta % 0,0 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 41 zen 2023ean, 2021eko 45etik behera.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70002%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 31,7 osatzen dute, eta gizonek % 68,3.

41okupatu, 2023−% 8,9 2021etik
% 31,7emakumeak okupatuen artean
% 38,2jarduera-tasa, 2024
% 7,1langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 35,5
% 61,8
Okupatuak · % 35,5Langabeak · % 2,7Inaktiboak · % 61,8
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Requejo, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak39% 35,522% 37,317% 33,3
Langabeak3% 2,73% 5,10% 0,0
Inaktiboak68% 61,834% 57,634% 66,7
Guztira110% 100,059% 100,051% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 75,6), eraikuntza (% 12,2), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 7,3) eta industria (% 4,9).<ref name="ine-jarduera" />

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Zamorako mapa
% 12,2
% 75,6
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 7,3Industria · % 4,9Eraikuntza · % 12,2Zerbitzuak · % 75,6

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 56,1; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 19,5), eta oinarrizko okupazioak % 12,2.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70001%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 50,0 eta emakumeen % 69,2).

% 19,5
% 56,1
% 12,2
% 12,2
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 19,5Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 56,1Oinarrizko okupazioak · % 12,2Ez dago jasota · % 12,2
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Requejo, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak8% 19,57% 25,01% 7,7
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak23% 56,114% 50,09% 69,2
Oinarrizko okupazioak5% 12,24% 14,31% 7,7
Ez dago jasota5% 12,23% 10,72% 15,4
Guztira41% 100,028% 100,013% 100,0

Okupatuen % 65,9 besteren konturako langileak dira, eta % 34,1 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70003%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 34,1
% 65,9
Norberaren kontura · % 34,1Besteren kontura eta beste egoera bat · % 65,9
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Requejo, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura14% 34,18% 28,66% 46,2
Besteren kontura27% 65,920% 71,47% 53,8
Guztira41% 100,028% 100,013% 100,0


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 938 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 46,1 km² denez, NAE lurraldearen % 20,4 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 100 larre iraunkorrak (938 ha, 4 ustiategitan).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
20%
80%
NAE · 938 ha (% 20,4)Gainerako azalera · 3.671 ha (% 79,6)
NAE, lur-erabileraren arabera
100%
Larre iraunkorrak · 938 ha (% 100)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 582 behi zeuden.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 65 gidari zeuden erroldatuta: 34 gizon (% 52,3) eta 31 emakume (% 47,7). Biztanleen % 61,3 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 154 ibilgailuk osatzen zuten: 86 turismo, 21 furgoneta, 18 kamioi, 10 motozikleta eta 5 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 811 turismokoa zen, probintziako (637) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 15,8 urtekoa zen; turismoen % 5,8k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 19,8k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 68 diesel zen eta % 31,3 gasolinazko. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 0,7k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 52,7k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
22%
25%
53%
ECO · 1 (% 0,7)C etiketa · 33 (% 22)B etiketa · 37 (% 24,7)Etiketarik gabe · 79 (% 52,7)
Turismoak, adinaren arabera
9%
13%
52%
20%
< 4 urte · 5 (% 5,8)4–8 urte · 8 (% 9,3)8–15 urte · 11 (% 12,8)15–25 urte · 45 (% 52,3)≥ 25 urte · 17 (% 19,8)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Kanpo estekak

  • (Gaztelaniaz) Herri txikiei buruzko informazioa Gaztela Leongo juntaren webgunean.


Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.

Read next

In 35 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article