factograf
EU
Sign in

Relleu

Relleu

Key facts

biztanleria1.375
azalera76,87km²
honako hau daEspainiako udalerria
estatu burujabeEspainia
hiriburuaRelleu
itsas mailaren gainetiko altuera439m
All data from the card 13
Alkatea
Lino Antonio Pascual Carbonell (en)
Izen ofiziala
Relleu
Posta kodea
03578
INEk ezarritako kodea
03112
Herriburua
Relleu
Koordenatuak
38°35′14″N 0°18′41″W / 38.587222222222°N 0.31138888888889°W
Azalera
76,87 km²
Altitudea
439 m
Mugakideak
Aigües, Busot, Orxeta, Penàguila, Sella, La Torre de les Maçanes, Xixona eta Alacant
Biztanleria
1.375 (2025)
Dentsitatea
18 bizt/km²
Matrikula
A
Hizkuntza ofiziala
katalan

Relleu edo Relleu de la Marina Valentziako Erkidegoko udalerria da, Marina Baixa eskualdean eta Alacanteko probintzian kokatua.

Azken zentsuaren arabera 1.375 biztanle zituen.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Aigües, Busot, Orxeta, Penàguila, Sella, La Torre de les Maçanes, Xixona eta Alacant.


Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea70080090010001100120013001400200020052010201520202025RelleuBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 23,1 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 38,2) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 7,8 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 38,7 —probintzian % 29,2—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Alacanteko mapa
Udal
Prob
Esta
Udalerri berean · % 23,1Probintzia berean · % 29,2Erkidegoan · % 1,2Beste erkidegoa · % 7,8Estatutik kanpo · % 38,7
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 531 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 87,9). Jaiotza herrialde nagusiak Erresuma Batua, Herbehereak, Belgika dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Euro
Amerika · % 7Europa · % 87,9Afrika · % 4,1Asia · % 0,9
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 1.377 etxebizitza zeuden: 531 (% 38,6) nagusiak eta 846 (% 61,4) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> Kontsumo elektrikoaren arabera, 162 (% 11,8) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 625 (% 45,4) hutsik zeuden.<ref name="INE-59531">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59531%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 16 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 87 plazarekin (5,44 plaza etxebizitzako).<ref name="INE-39363">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak|lana=Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala)|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=39363%7Chizkuntza=es%7Curtea=2026}}</ref>

1.377etxebizitza
531etxegune
625hutsik (% 45,4)
16etxebizitza turistiko (2026) Alacanteko mapa

Etxebizitza multzoa Alacanteko mapa

531
846
Etxebizitza nagusia (531)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (846)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Alacanteko mapa

590
162
625
Okupatuak (590)Noizbehinkakoak (162)Hutsik (625)

Guztira 531 etxegune zeuden, eta horietatik 180 (% 33,9) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1180
2 pertsona194
3 pertsona80
4 pertsona54
5 edo gehiago23

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 1.202 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 23,7 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 24,3; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 28,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 23,9.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66621%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 20,8 zen 2021ean eta % 23,7 2024an; beraz, 2,9 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 29,0 izatetik % 23,9 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 25,0 ziren, eta gizonen artean % 22,5; 2,4 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 27,5 eta gizonen % 20,4 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

1.202biztanle 15 urte edo +, 2024
% 23,7goi-mailako ikasketak+2,9 puntu 2021etik mapa
% 23,9lehen hezkuntza edo gutxiago−5,1 puntu 2021etik mapa
% 7,6ikasten ari dira, 2024
% 23,9
% 28,1
% 24,3
% 23,7
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 23,9Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 28,1Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 24,3Goi-mailako ikasketak · % 23,7
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Alacanteko mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 70,2 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 29,8 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 13 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 57,9 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 42,1. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 3,7 ziren.<ref name="ine-ikasketa-maila" />

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 3,7
DBH eta antzekoak
% 28,1
Erdi-mailako LH
% 10,2
Goi-mailako LH
% 7,1
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 7,8
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 5,5
Masterrak eta espezialitateak
% 2,2
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Relleu, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak285% 23,7139% 22,5146% 25,0
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa292% 24,3159% 25,8133% 22,7
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)338% 28,1193% 31,3145% 24,8
Lehen hezkuntza edo gutxiago287% 23,9126% 20,4161% 27,5
Guztira1.202% 100,0617% 100,0585% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Relleu, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 20,8% 22,7% 27,5% 29,01.086
2022% 21,9% 23,4% 28,4% 26,31.078
2023% 22,6% 23,1% 28,2% 26,01.167
2024% 23,7% 24,3% 28,1% 23,91.202

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 7,6 ikasten ari zen (91 pertsona).<ref name="ine-ikasten">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66627%7Chizkuntza=es}}</ref> Ikasten ari zirenetatik, % 47,3 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 24,2 erdi-mailako lanbide-heziketan, % 17,6 batxilergoan eta % 7,7 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 53,2 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 40,9; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 29,5 eta emakumeen % 19,1. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 73,6 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 55,4 eta 25–29 urtekoen % 11,4; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,6 baino ez.<ref name="ine-ikasten-adina">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66629%7Chizkuntza=es}}</ref> 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 54,8 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 32,0.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 73,6
20–24 urte
% 55,4
25–29 urte
% 11,4
30–34 urte
% 6,0
35–39 urte
% 3,8
40–44 urte
% 6,4
45–49 urte
% 3,1
50–54 urte
% 1,7
55 urte edo +
% 0,0
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 2,2
Goi-mailako ikasketak
% 47,3
Erdi-mailako LH
% 24,2
Batxilergoa
% 17,6
DBH eta antzekoak
% 7,7
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 1,1
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 61,6 estatuan jaio zen, eta % 38,4 atzerrian.<ref name="ine-ikasketa-maila" /> Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 21,5 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 24,2 eta % 31,8, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 28,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 20,6; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 19,5 eta % 38,5, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 21,5
Goi-mailakoak
% 24,2
% 25,2
Batx. / erdi LH
% 26,7
% 39,9
DBH
% 17,4
% 13,4
Lehen H. edo gutx.
% 31,8
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 28,4
Goi-mailakoak
% 19,5
% 20,3
Batx. / erdi LH
% 26,5
% 30,6
DBH
% 15,5
% 20,6
Lehen H. edo gutx.
% 38,5
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 10,4 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 3,0.<ref name="ine-ikasten" /> Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 51,9 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 21,4 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.


Ekonomia

Diru-sarrerak

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 13.819 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 31.526 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (13.025 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 17.850 euro zen. Errenta gordina 16.530 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 51,9. Gainerako iturriak: pentsioak (% 29,2), beste diru-sarrerak (% 14,2), langabezia-prestazioak (% 1,8), beste prestazioak (% 2,9).

52%
29%
14%
Soldata · % 51,9Pentsioak · % 29,2Langabezia · % 1,8Beste prestazioak · % 2,9Beste sarrerak · % 14,2
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 33,4 da, probintziakoaren (32,5; Alacanteko mapa) gainetik eta Espainiakoaren (31,9) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 3 da, probintziakoaren (2,8; Alacanteko mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,6) gainetik.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Relleu udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 498 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 41,8; gainerako % 58,2 inaktibo zeuden (beste inaktiboak % 46,7, erretiratuak % 46,1 eta ikasleak % 7,2).<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66846%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 11,4 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 44,5 zen eta emakumezkoena % 39,0; langabezia-tasa, aldiz, % 8,5 eta % 15,0 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 425 zen 2023ean, 2021eko 354etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69992%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 42,4 osatzen dute, eta gizonek % 57,6.

425okupatu, 2023+% 20,1 2021etik
% 42,4emakumeak okupatuen artean
% 41,8jarduera-tasa, 2024
% 11,4langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 37,1
% 26,8
% 27,1
Okupatuak · % 37,1Langabeak · % 4,8Ikasleak · % 4,2Erretiratuak · % 26,8Beste inaktiboak · % 27,1
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Relleu, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak441% 37,1249% 40,8192% 33,2
Langabeak57% 4,823% 3,834% 5,9
Inaktiboak692% 58,2339% 55,5353% 61,0
Guztira1.190% 100,0611% 100,0579% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 80,2), eraikuntza (% 8,9), industria (% 7,3) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 3,5).<ref name="ine-jarduera" /> Xeheago, jarduera-adarrik handiena administrazio publikoa da (% 15,8), ondoren merkataritza (% 12,9) eta ostalaritza (% 11,5) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Alacanteko mapa
% 8,9
% 80,2
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 3,5Industria · % 7,3Eraikuntza · % 8,9Zerbitzuak · % 80,2
Jarduera-adar zehatzak
Administrazio publikoa
% 15,8
Merkataritza
% 12,9
Ostalaritza
% 11,5
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 9,2
Eraikuntza
% 8,9
Hezkuntza
% 8,0
Manufaktura-industria
% 6,8
Garraioa eta biltegiratzea
% 3,8
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 3,5
Jarduera profesionalak
% 3,3
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 3,3
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 3,1
Beste zerbitzu batzuk
% 2,6
Etxeetako jarduerak
% 2,1
Informazioa eta komunikazioak
% 2,1
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 1,6
Higiezinen jarduerak
% 0,9
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,2
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,2
Erauzketa-industriak
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 55,5; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 29,2), eta oinarrizko okupazioak % 9,4.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69998%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 59,2 eta emakumeen % 50,6).

% 29,2
% 55,5
% 9,4
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 29,2Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 55,5Oinarrizko okupazioak · % 9,4Ez dago jasota · % 5,9
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Relleu, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak124% 29,261% 24,963% 35,0
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak236% 55,5145% 59,291% 50,6
Oinarrizko okupazioak40% 9,422% 9,018% 10,0
Ez dago jasota25% 5,917% 6,98% 4,4
Guztira425% 100,0245% 100,0180% 100,0

Okupatuen % 73,9 besteren konturako langileak dira, eta % 26,1 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69993%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 20,9
% 62,1
% 11,8
Norberaren kontura, langileak dituena · % 5,2Norberaren kontura, langilerik gabe · % 20,9Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 62,1Besteren kontura, aldi baterakoa · % 11,8
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Relleu, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura111% 26,173% 29,838% 21,1
Besteren kontura314% 73,9172% 70,2142% 78,9
Guztira425% 100,0245% 100,0180% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 62,1 estatuan jaio zen, eta % 37,9 atzerrian.<ref name="ine-harremana" /> Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 50,8 okupatuak dira, % 32,0 erretiratuak, % 7,0 bestelako inaktiboak, % 6,7 langabeak eta % 3,5 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 47,3 bestelako inaktiboak dira, % 25,2 okupatuak, % 23,9 erretiratuak eta % 2,3 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 40,2 okupatuak dira, % 29,5 erretiratuak, % 17,1 bestelako inaktiboak, % 6,9 ikasleak eta % 6,4 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,9 bestelako inaktiboak dira, % 20,4 erretiratuak, % 19,0 okupatuak, % 6,5 langabeak eta % 2,3 ikasleak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 50,8
Okupatuak
% 25,2
% 6,7
Langabeak
% 2,3
% 3,5
Ikasleak
% 1,4
% 32,0
Erretiratuak
% 23,9
% 7,0
Beste inakt.
% 47,3
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 40,2
Okupatuak
% 19,0
% 6,4
Langabeak
% 6,5
% 6,9
Ikasleak
% 2,3
% 29,5
Erretiratuak
% 20,4
% 17,1
Beste inakt.
% 51,9
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 77,2 estatuan jaio zen, eta % 22,8 atzerrian.<ref name="ine-okupazioa" /> Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 59,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 25,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 7,9 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 57,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 23,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 12,5 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 51,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 35,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 8,6 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 48,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 34,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 14,6 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 25,4
Goi eta erdi maila
% 23,2
% 59,8
Langile kualifikatuak
% 57,1
% 7,9
Oinarrizko okup.
% 12,5
% 6,9
Ez dago jasota
% 7,1
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 35,3
Goi eta erdi maila
% 34,1
% 51,1
Langile kualifikatuak
% 48,8
% 8,6
Oinarrizko okup.
% 14,6
% 5,0
Ez dago jasota
% 2,4
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.<ref name="ine-jarduera-jaiolekua">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70000%7Chizkuntza=es}}</ref> Estatuan jaiotako gizonen artean, % 77,2 zerbitzuetan ari dira, % 10,1 eraikuntzan, % 7,4 industrian eta % 5,3 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 67,9 zerbitzuetan ari dira, % 28,6 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 87,8 zerbitzuetan ari dira, % 9,4 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 85,4 zerbitzuetan ari dira, % 7,3 industrian, % 4,9 nekazaritzan eta % 2,4 eraikuntzan.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 5,3
Nekazaritza
% 1,8
% 7,4
Industria
% 1,8
% 10,1
Eraikuntza
% 28,6
% 77,2
Zerbitzuak
% 67,9
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 1,4
Nekazaritza
% 4,9
% 9,4
Industria
% 7,3
% 1,4
Eraikuntza
% 2,4
% 87,8
Zerbitzuak
% 85,4
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 196 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 2.083 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 76,9 km² denez, NAE lurraldearen % 27,1 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 76 arbolak (1.583 ha, 192 ustiategitan), % 15 lur goldagarria (312 ha, 80 ustiategitan), % 9 larre iraunkorrak (187 ha, 12 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,42 ha, 13 ustiategitan).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
27%
73%
NAE · 2.083 ha (% 27,1)Gainerako azalera · 5.604 ha (% 72,9)
NAE, lur-erabileraren arabera
15%
9%
76%
Lur goldagarria · 312 ha (% 15)Larre iraunkorrak · 187 ha (% 9)Arbolak · 1.583 ha (% 76)Baratzeak · 0,42 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 305 ardi eta ahuntz zeuden.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 667 gidari zeuden erroldatuta: 396 gizon (% 59,4) eta 271 emakume (% 40,6). Biztanleen % 48,6 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 1.585 ibilgailuk osatzen zuten: 994 turismo, 165 kamioi, 163 motozikleta, 160 furgoneta eta 59 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 724 turismokoa zen, probintziako (547) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 12,8 urtekoa zen; turismoen % 13k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 11k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 50,2 diesel zen eta % 48,8 gasolinazko; 14 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,9; probintzian % 1,2). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 7,3k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 24,9k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
39%
29%
25%
0 etiketa · 23 (% 1,5)ECO · 93 (% 5,9)C etiketa · 612 (% 38,8)B etiketa · 458 (% 29)Etiketarik gabe · 393 (% 24,9)
Turismoak, adinaren arabera
13%
14%
24%
38%
11%
< 4 urte · 129 (% 13)4–8 urte · 135 (% 13,6)8–15 urte · 243 (% 24,4)15–25 urte · 378 (% 38)≥ 25 urte · 109 (% 11)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Kanpo estekak

  • (Katalanez) Udalaren webgunea.


Artikulu hau Valentziako Erkidegoko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.


Read next

In 40 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article