factograf
EU
Sign in

Biar

Biar

Key facts

biztanleria3.677
azalera98km²
estatu burujabeEspainia
hiriburuaBiar
itsas mailaren gainetiko altuera700m
gobernuburuaMaría Magdalena Martínez Martínez
All data from the card 13
Alkatea
María Magdalena Martínez Martínez
Izen ofiziala
Biar
Jatorrizko izena
Biar
Posta kodea
03410
INEk ezarritako kodea
03043
Herriburua
Biar
Koordenatuak
38°37′59″N 0°46′00″W / 38.633055555556°N 0.76666666666667°W
Azalera
98 km²
Altitudea
700 m
Mugakideak
Banyeres de Mariola, Beneixama, El Camp de Mirra, La Canyada de Biar, Castalla, Onil, Sax eta Villena
Biztanleria
3.677 (2025)
Dentsitatea
38 bizt/km²
Matrikula
A

Biar Valentziako Erkidegoko udalerria da, Alt Vinalopó eskualdean eta Alacanteko probintzian kokatua. Vall de Biar azpieskualdean egonik, zenbaiten arabera Alcoiàn kokatu behar da.

2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 3.723 biztanle zituen.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Banyeres de Mariola, Beneixama, El Camp de Mirra, La Canyada de Biar, Castalla, Onil, Sax eta Villena.


Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea350035503600365037003750200020052010201520202025BiarBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 57,2 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 38,2) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 10,6 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 8,5 —probintzian % 29,2—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Alacanteko mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 57,2Probintzia berean · % 20,8Erkidegoan · % 2,8Beste erkidegoa · % 10,6Estatutik kanpo · % 8,5
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 314 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 43,6). Jaiotza herrialde nagusiak Kolonbia, Erresuma Batua, Herbehereak dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 36,9Europa · % 43,6Afrika · % 12,4Asia · % 7
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 2.879 etxebizitza zeuden: 1.474 (% 51,2) nagusiak eta 1.405 (% 48,8) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> Kontsumo elektrikoaren arabera, 247 (% 8,6) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 793 (% 27,5) hutsik zeuden.<ref name="INE-59531">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59531%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 32 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 189 plazarekin (5,91 plaza etxebizitzako).<ref name="INE-39363">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak|lana=Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala)|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=39363%7Chizkuntza=es%7Curtea=2026}}</ref>

2.879etxebizitza
1.474etxegune
793hutsik (% 27,5)
32etxebizitza turistiko (2026) Alacanteko mapa

Etxebizitza multzoa Alacanteko mapa

1.474
1.405
Etxebizitza nagusia (1.474)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (1.405)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Alacanteko mapa

1.839
247
793
Okupatuak (1.839)Noizbehinkakoak (247)Hutsik (793)

Guztira 1.474 etxegune zeuden, eta horietatik 418 (% 28,4) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1418
2 pertsona411
3 pertsona279
4 pertsona295
5 edo gehiago71

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 3.174 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 30,3 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 17,4; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 34,3; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 18,0.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66621%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 28,1 zen 2021ean eta % 30,3 2024an; beraz, 2,2 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 20,0 izatetik % 18,0 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 31,3 ziren, eta gizonen artean % 29,2; 2,0 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 20,9 eta gizonen % 15,0 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

3.174biztanle 15 urte edo +, 2024
% 30,3goi-mailako ikasketak+2,2 puntu 2021etik mapa
% 18,0lehen hezkuntza edo gutxiago−2,0 puntu 2021etik mapa
% 11,8ikasten ari dira, 2024
% 18,0
% 34,3
% 17,4
% 30,3
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 18,0Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 34,3Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 17,4Goi-mailako ikasketak · % 30,3
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Alacanteko mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 72,1 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 27,9 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 23 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 62,0 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 38,0. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 2,8 ziren.<ref name="ine-ikasketa-maila" />

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 2,8
DBH eta antzekoak
% 34,3
Erdi-mailako LH
% 6,6
Goi-mailako LH
% 8,4
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 9,9
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 6,4
Masterrak eta espezialitateak
% 4,8
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Biar, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak961% 30,3455% 29,2506% 31,3
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa552% 17,4272% 17,5280% 17,3
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)1.089% 34,3595% 38,2494% 30,5
Lehen hezkuntza edo gutxiago572% 18,0234% 15,0338% 20,9
Guztira3.174% 100,01.556% 100,01.618% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Biar, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 28,1% 17,5% 34,4% 20,03.113
2022% 29,3% 17,1% 34,8% 18,93.113
2023% 30,1% 17,0% 34,6% 18,33.121
2024% 30,3% 17,4% 34,3% 18,03.174

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 11,8 ikasten ari zen (375 pertsona).<ref name="ine-ikasten">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66627%7Chizkuntza=es}}</ref> Ikasten ari zirenetatik, % 53,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 23,7 batxilergoan eta % 18,9 erdi-mailako lanbide-heziketan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 54,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 53,0; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 19,5 eta emakumeen % 18,5. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 88,1 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 50,0 eta 25–29 urtekoen % 19,7; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,9 baino ez.<ref name="ine-ikasten-adina">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66629%7Chizkuntza=es}}</ref> 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 53,3 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 35,6.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 88,1
20–24 urte
% 50,0
25–29 urte
% 19,7
30–34 urte
% 12,5
35–39 urte
% 6,6
40–44 urte
% 4,6
45–49 urte
% 5,0
50–54 urte
% 2,3
55 urte edo +
% 0,6
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 0,8
Goi-mailako ikasketak
% 53,9
Erdi-mailako LH
% 18,9
Batxilergoa
% 23,7
DBH eta antzekoak
% 1,6
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 1,1
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 92,8 estatuan jaio zen, eta % 7,2 atzerrian.<ref name="ine-ikasketa-maila" /> Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 30,3 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 16,5 eta % 40,0, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 32,0 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 19,6; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 22,1 eta % 38,1, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 30,3
Goi-mailakoak
% 16,5
% 17,3
Batx. / erdi LH
% 19,1
% 39,3
DBH
% 24,3
% 13,0
Lehen H. edo gutx.
% 40,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 32,0
Goi-mailakoak
% 22,1
% 17,5
Batx. / erdi LH
% 15,0
% 31,0
DBH
% 24,8
% 19,6
Lehen H. edo gutx.
% 38,1
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 12,2 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 7,0.<ref name="ine-ikasten" /> Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 54,0 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 50,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.


Ekonomia

Diru-sarrerak

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.328 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 36.621 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (13.025 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 19.250 euro zen. Errenta gordina 18.867 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 61,6. Gainerako iturriak: pentsioak (% 19), beste diru-sarrerak (% 14,8), langabezia-prestazioak (% 1,8), beste prestazioak (% 2,9).

62%
19%
15%
Soldata · % 61,6Pentsioak · % 19Langabezia · % 1,8Beste prestazioak · % 2,9Beste sarrerak · % 14,8
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 26,5 da, probintziakoaren (32,5; Alacanteko mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,2 da, probintziakoaren (2,8; Alacanteko mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Biar udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 1.828 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 58,5; gainerako % 41,5 inaktibo zeuden (erretiratuak % 53,0, beste inaktiboak % 32,0 eta ikasleak % 15,0).<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66846%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 10,8 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 62,5 zen eta emakumezkoena % 54,6; langabezia-tasa, aldiz, % 7,4 eta % 14,5 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 1.599 zen 2023ean, 2021eko 1.576etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69992%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 45,4 osatzen dute, eta gizonek % 54,6.

1.599okupatu, 2023+% 1,5 2021etik
% 45,4emakumeak okupatuen artean
% 58,5jarduera-tasa, 2024
% 10,8langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 52,2
% 22,0
% 13,3
Okupatuak · % 52,2Langabeak · % 6,3Ikasleak · % 6,2Erretiratuak · % 22,0Beste inaktiboak · % 13,3
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Biar, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak1.631% 52,2889% 57,9742% 46,6
Langabeak197% 6,371% 4,6126% 7,9
Inaktiboak1.299% 41,5576% 37,5723% 45,4
Guztira3.127% 100,01.536% 100,01.591% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 61,1), industria (% 31,2), eraikuntza (% 6,1) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 1,4).<ref name="ine-jarduera" /> Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 29,1), ondoren merkataritza (% 12,4) eta hezkuntza (% 8,5) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Alacanteko mapa
% 31,2
% 61,1
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 1,4Industria · % 31,2Eraikuntza · % 6,1Zerbitzuak · % 61,1
Jarduera-adar zehatzak
Manufaktura-industria
% 29,1
Merkataritza
% 12,4
Hezkuntza
% 8,5
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 7,8
Ostalaritza
% 7,4
Eraikuntza
% 6,1
Administrazio publikoa
% 6,0
Jarduera profesionalak
% 4,3
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 2,9
Garraioa eta biltegiratzea
% 2,8
Beste zerbitzu batzuk
% 2,2
Informazioa eta komunikazioak
% 2,0
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 1,8
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 1,7
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 1,4
Etxeetako jarduerak
% 1,2
Erauzketa-industriak
% 0,9
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,8
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,4
Higiezinen jarduerak
% 0,2
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 53,8; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 31,8), eta oinarrizko okupazioak % 8,9.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69998%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 58,6 eta emakumeen % 47,9).

% 31,8
% 53,8
% 8,9
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 31,8Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 53,8Oinarrizko okupazioak · % 8,9Ez dago jasota · % 5,5
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Biar, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak509% 31,8254% 29,1255% 35,1
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak860% 53,8512% 58,6348% 47,9
Oinarrizko okupazioak142% 8,969% 7,973% 10,1
Ez dago jasota88% 5,538% 4,450% 6,9
Guztira1.599% 100,0873% 100,0726% 100,0

Okupatuen % 79,5 besteren konturako langileak dira, eta % 20,5 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69993%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 16,4
% 70,1
% 9,4
Norberaren kontura, langileak dituena · % 4,0Norberaren kontura, langilerik gabe · % 16,4Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 70,1Besteren kontura, aldi baterakoa · % 9,4
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Biar, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura327% 20,5179% 20,5148% 20,4
Besteren kontura1.272% 79,5694% 79,5578% 79,6
Guztira1.599% 100,0873% 100,0726% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 94,0 estatuan jaio zen, eta % 6,0 atzerrian.<ref name="ine-harremana" /> Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 57,7 okupatuak dira, % 27,4 erretiratuak, % 5,9 ikasleak, % 4,6 bestelako inaktiboak eta % 4,5 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,3 okupatuak dira, % 31,5 bestelako inaktiboak, % 8,7 erretiratuak, % 4,3 ikasleak eta % 2,2 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 47,4 okupatuak dira, % 19,3 erretiratuak, % 18,1 bestelako inaktiboak, % 8,4 langabeak eta % 6,9 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 41,9 bestelako inaktiboak dira, % 31,2 okupatuak, % 12,9 langabeak, % 7,5 ikasleak eta % 6,5 erretiratuak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 57,7
Okupatuak
% 53,3
% 4,5
Langabeak
% 2,2
% 5,9
Ikasleak
% 4,3
% 27,4
Erretiratuak
% 8,7
% 4,6
Beste inakt.
% 31,5
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 47,4
Okupatuak
% 31,2
% 8,4
Langabeak
% 12,9
% 6,9
Ikasleak
% 7,5
% 19,3
Erretiratuak
% 6,5
% 18,1
Beste inakt.
% 41,9
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 95,1 estatuan jaio zen, eta % 4,9 atzerrian.<ref name="ine-okupazioa" /> Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 58,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 29,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 7,8 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 59,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 22,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,2 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 48,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 35,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 9,5 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 37,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 24,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 24,1 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 29,5
Goi eta erdi maila
% 22,4
% 58,6
Langile kualifikatuak
% 59,2
% 7,8
Oinarrizko okup.
% 10,2
% 4,1
Ez dago jasota
% 8,2
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 35,6
Goi eta erdi maila
% 24,1
% 48,4
Langile kualifikatuak
% 37,9
% 9,5
Oinarrizko okup.
% 24,1
% 6,6
Ez dago jasota
% 13,8
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.<ref name="ine-jarduera-jaiolekua">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70000%7Chizkuntza=es}}</ref> Estatuan jaiotako gizonen artean, % 49,6 zerbitzuetan ari dira, % 38,8 industrian eta % 9,7 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,1 industrian ari dira, % 40,8 zerbitzuetan eta % 6,1 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 75,5 zerbitzuetan ari dira, % 20,9 industrian eta % 2,2 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 75,9 zerbitzuetan ari dira, % 24,1 industrian.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 1,8
Nekazaritza
% 0,0
% 38,8
Industria
% 53,1
% 9,7
Eraikuntza
% 6,1
% 49,6
Zerbitzuak
% 40,8
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 1,1
Nekazaritza
% 0,0
% 20,9
Industria
% 24,1
% 2,2
Eraikuntza
% 0,0
% 75,5
Zerbitzuak
% 75,9
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 426 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 2.514 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 98 km² denez, NAE lurraldearen % 25,7 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 81,3 arbolak (2.045 ha, 424 ustiategitan), % 18,5 lur goldagarria (466 ha, 54 ustiategitan), % 0,1 larre iraunkorrak (2,7 ha, 2 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,35 ha, 14 ustiategitan).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
26%
74%
NAE · 2.514 ha (% 25,7)Gainerako azalera · 7.286 ha (% 74,3)
NAE, lur-erabileraren arabera
19%
81%
Lur goldagarria · 466 ha (% 18,5)Larre iraunkorrak · 2,7 ha (% 0,1)Arbolak · 2.045 ha (% 81,3)Baratzeak · 0,35 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 626 ardi eta ahuntz zeuden.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 2.389 gidari zeuden erroldatuta: 1.332 gizon (% 55,8) eta 1.057 emakume (% 44,2). Biztanleen % 65 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 2.957 ibilgailuk osatzen zuten: 2.065 turismo, 296 motozikleta, 213 kamioi, 178 furgoneta eta 101 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 562 turismokoa zen, probintziako (547) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 13,1 urtekoa zen; turismoen % 10k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 8,2k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 51,7 diesel zen eta % 46,3 gasolinazko; 39 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,3; probintzian % 1,2). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 7,3k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 26,9k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
34%
32%
27%
0 etiketa · 62 (% 2,1)ECO · 152 (% 5,2)C etiketa · 997 (% 34,1)B etiketa · 923 (% 31,6)Etiketarik gabe · 787 (% 26,9)
Turismoak, adinaren arabera
10%
15%
27%
40%
8%
< 4 urte · 206 (% 10)4–8 urte · 310 (% 15)8–15 urte · 562 (% 27,2)15–25 urte · 817 (% 39,6)≥ 25 urte · 170 (% 8,2)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Kanpo estekak

  • (Katalanez) Udalaren webgunea.


Artikulu hau Valentziako Erkidegoko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.



Read next

In 41 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article