factograf
EU
Sign in

Ollauri

Ollauri

Key facts

biztanleria319
azalera3km²
honako hau daErrioxako udalerri
estatu burujabeEspainia
hiriburuaOllauri
itsas mailaren gainetiko altuera493m
All data from the card 12
Alkatea
María Luisa Ruiz Nanclares
Izen ofiziala
Ollauri
Posta kodea
26220
INEk ezarritako kodea
26111
Herriburua
Ollauri
Koordenatuak
42°32′31″N 2°49′59″W / 42.541944444444°N 2.8330555555556°W
Azalera
3 km²
Altitudea
493 m
Mugakideak
Haro, Gimileo, Briones eta Rodezno
Biztanleria
319 (2025)
Dentsitatea
106 bizt/km²
Matrikula
LO

Ollauri Errioxako udalerria da. Azken erroldaren arabera 319 biztanle zituen 3 km²-ko azaleran.

Historia

1343ko agiri batek "Ullauri" aipatzen du, Ulla-, X. mendearen erdialdean arabiar domeinuekin muga egiten zuen lurralde bat okupatu zuena- euskal birpopulatzailearen izenaren balizko erreferentzia bate dena. Beste batzuen ustez, "Ollauri" k "txabola-etxea" edo "burdinola-etxea" esan nahiko luke ("ol(h)a"k burdinola adierazi nahi du, eta "-uri" atxiskia, berriz, hiri hitzetik dator).

Ollauri Brionesko herrixka izan zen XVIII. mendera arte, eta horrek azal dezake hiribilduari buruzko dokumentazio historiko urria.

Brionesko herrixka gisa, 1256ko urtarrilaren 18an Alfontso X.a Jakitunak herri horri emandako foruaz eta 1293an Antso IV.ak emandako errege-pribilegioaz gozatu zuen. Téllez Girón jaurerrikoa izan zen, Osunako duke-dukesa eta Ureñako kondeetakoa, alkate arrunta izendatzen zutenak.

1712an, Felipe V.a Borboiko lehen erregea Espainian errege zela, Ollauri Brionesetik banandu eta hiribildu bihurtu zen Udal propioa zuela.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Haro, Gimileo, Briones eta Rodezno.


Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea270280290300310320330340200020052010201520202025OllauriBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 32 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 43,6) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 27 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 14,6 —probintzian % 18,8—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Errioxako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 32Probintzia berean · % 26,4Beste erkidegoa · % 27Estatutik kanpo · % 14,6
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 47 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 68,1). Jaiotza herrialde nagusiak Portugal, Kolonbia, Venezuela dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 68,1Europa · % 31,9
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 393 etxebizitza zeuden: 160 (% 40,7) nagusiak eta 233 (% 59,3) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 4 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 36 plazarekin (9 plaza etxebizitzako).<ref name="INE-39363">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak|lana=Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala)|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=39363%7Chizkuntza=es%7Curtea=2026}}</ref>

393etxebizitza
160etxegune
4etxebizitza turistiko (2026) Errioxako mapa

Etxebizitza multzoa Errioxako mapa

160
233
Etxebizitza nagusia (160)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (233)

Guztira 160 etxegune zeuden, eta horietatik 71 (% 44,4) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 171
2 pertsona52
3 pertsona24
4 pertsona8
5 edo gehiago5

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 279 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 36,6 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 21,1; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 28,7; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,6.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66623%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 34,2 zen 2021ean eta % 36,6 2024an; beraz, 2,4 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 17,8 izatetik % 13,6 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 39,1 ziren, eta gizonen artean % 34,2; 4,9 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 15,8 eta gizonen % 11,6 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

279biztanle 15 urte edo +, 2024
% 36,6goi-mailako ikasketak+2,4 puntu 2021etik mapa
% 13,6lehen hezkuntza edo gutxiago−4,2 puntu 2021etik mapa
% 13,6
% 28,7
% 21,1
% 36,6
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 13,6Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 28,7Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 21,1Goi-mailako ikasketak · % 36,6
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Errioxako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Ollauri, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak102% 36,650% 34,252% 39,1
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa59% 21,134% 23,325% 18,8
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)80% 28,745% 30,835% 26,3
Lehen hezkuntza edo gutxiago38% 13,617% 11,621% 15,8
Guztira279% 100,0146% 100,0133% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Ollauri, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 34,2% 20,4% 27,6% 17,8275
2022% 33,6% 21,2% 28,8% 16,4274
2023% 36,9% 20,1% 28,7% 14,3279
2024% 36,6% 21,1% 28,7% 13,6279
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.


Ekonomia

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.266 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 32.603 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.827 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 17.150 euro zen. Errenta gordina 18.725 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 55,2. Gainerako iturriak: pentsioak (% 30,4), beste diru-sarrerak (% 12,1), langabezia-prestazioak (% 1), beste prestazioak (% 1,4).

55%
30%
12%
Soldata · % 55,2Pentsioak · % 30,4Langabezia · % 1Beste prestazioak · % 1,4Beste sarrerak · % 12,1
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 29,9 da, probintziakoaren (29,7; Errioxako mapa) parean eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,5 da, probintziakoaren (2,5; Errioxako mapa) parean eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Ollauri udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 145 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 52,7; gainerako % 47,3 inaktibo zeuden.<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=67080%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 4,8 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 58,6 zen eta emakumezkoena % 46,2; langabezia-tasa, aldiz, % 2,4 eta % 8,3 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 140 zen 2023ean, 2021eko 133etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70002%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 39,3 osatzen dute, eta gizonek % 60,7.

140okupatu, 2023+% 5,3 2021etik
% 39,3emakumeak okupatuen artean
% 52,7jarduera-tasa, 2024
% 4,8langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 50,2
% 47,3
Okupatuak · % 50,2Langabeak · % 2,5Inaktiboak · % 47,3
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Ollauri, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak138% 50,283% 57,255% 42,3
Langabeak7% 2,52% 1,45% 3,8
Inaktiboak130% 47,360% 41,470% 53,8
Guztira275% 100,0145% 100,0130% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 52,1), industria (% 32,1), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 10,0) eta eraikuntza (% 5,7).<ref name="ine-jarduera" />

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Errioxako mapa
% 10,0
% 32,1
% 52,1
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 10,0Industria · % 32,1Eraikuntza · % 5,7Zerbitzuak · % 52,1

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 51,4; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 27,9), eta oinarrizko okupazioak % 14,3.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70001%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 51,8 eta emakumeen % 50,9).

% 27,9
% 51,4
% 14,3
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 27,9Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 51,4Oinarrizko okupazioak · % 14,3Ez dago jasota · % 6,4
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Ollauri, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak39% 27,921% 24,718% 32,7
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak72% 51,444% 51,828% 50,9
Oinarrizko okupazioak20% 14,313% 15,37% 12,7
Ez dago jasota9% 6,47% 8,22% 3,6
Guztira140% 100,085% 100,055% 100,0

Okupatuen % 68,6 besteren konturako langileak dira, eta % 31,4 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70003%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 31,4
% 68,6
Norberaren kontura · % 31,4Besteren kontura eta beste egoera bat · % 68,6
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Ollauri, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura44% 31,425% 29,419% 34,5
Besteren kontura96% 68,660% 70,636% 65,5
Guztira140% 100,085% 100,055% 100,0


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 18 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 110 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 3 km² denez, NAE lurraldearen % 36,6 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 87,1 arbolak (95,6 ha, 18 ustiategitan), % 12,8 lur goldagarria (14 ha, 6 ustiategitan) eta % 0,1 norberaren kontsumorako baratzeak (0,13 ha, 3 ustiategitan).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
37%
63%
NAE · 110 ha (% 36,6)Gainerako azalera · 190 ha (% 63,4)
NAE, lur-erabileraren arabera
13%
87%
Lur goldagarria · 14 ha (% 12,8)Arbolak · 95,6 ha (% 87,1)Baratzeak · 0,13 ha (% 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 201 gidari zeuden erroldatuta: 123 gizon (% 61,2) eta 78 emakume (% 38,8). Biztanleen % 62,4 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 348 ibilgailuk osatzen zuten: 213 turismo, 43 motozikleta, 37 kamioi, 30 furgoneta eta 12 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 661 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (492) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 13,8 urtekoa zen; turismoen % 3,8k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 12,2k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 57,2 diesel zen eta % 41,9 gasolinazko; 2 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,6; probintzian % 0,8). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 5,2k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 37,3k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
29%
29%
37%
0 etiketa · 5 (% 1,4)ECO · 13 (% 3,8)C etiketa · 99 (% 28,6)B etiketa · 100 (% 28,9)Etiketarik gabe · 129 (% 37,3)
Turismoak, adinaren arabera
14%
28%
42%
12%
< 4 urte · 8 (% 3,8)4–8 urte · 29 (% 13,6)8–15 urte · 60 (% 28,2)15–25 urte · 90 (% 42,3)≥ 25 urte · 26 (% 12,2)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Kanpo estekak

  • (Gaztelaniaz) Ollauriko Udalaren webgunea


Artikulu hau Errioxako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.

Read next

In 36 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article