factograf
EU
Sign in

Gimileo

Gimileo
All data from the card 12
Alkatea
Virginia Aznar Giménez
Izen ofiziala
Gimileo
Posta kodea
26221
INEk ezarritako kodea
26068
Herriburua
Gimileo
Koordenatuak
42°32′57″N 2°49′21″W / 42.549166666667°N 2.8225°W
Azalera
4 km²
Altitudea
478 m
Mugakideak
Bastida, Briones, Ollauri, Rodezno eta Haro
Biztanleria
122 (2025)
Dentsitatea
31 bizt/km²
Matrikula
LO

Gimileo Errioxako udalerria da. Azken erroldaren arabera 122 biztanle zituen 4 km²-ko azaleran.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bastida, Briones, Ollauri, Rodezno eta Haro.


Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea80100120140160180200020052010201520202025GimileoBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 19 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 43,6) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 23 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 34,9 —probintzian % 18,8—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Errioxako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 19Probintzia berean · % 23Beste erkidegoa · % 23Estatutik kanpo · % 34,9
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 44 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 47,7). Jaiotza herrialde nagusiak Kolonbia, Ukraina, Portugal dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 45,5Europa · % 47,7Afrika · % 6,8
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 130 etxebizitza zeuden: 47 (% 36,2) nagusiak eta 83 (% 63,8) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 2 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 14 plazarekin (7 plaza etxebizitzako).<ref name="INE-39363">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak|lana=Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala)|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=39363%7Chizkuntza=es%7Curtea=2026}}</ref>

130etxebizitza
47etxegune
2etxebizitza turistiko (2026) Errioxako mapa

Etxebizitza multzoa Errioxako mapa

47
83
Etxebizitza nagusia (47)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (83)

Guztira 47 etxegune zeuden, eta horietatik 16 (% 34,0) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 116
2 pertsona15
3 pertsona7
4 pertsona5
5 edo gehiago4

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 106 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 33,0 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 23,6; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 35,8; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 7,5.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66623%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 30,3 zen 2021ean eta % 33,0 2024an; beraz, 2,7 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 6,7 izatetik % 7,5 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 34,7 ziren, eta gizonen artean % 31,6; 3,1 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 8,2 eta gizonen % 7,0 ziren.

106biztanle 15 urte edo +, 2024
% 33,0goi-mailako ikasketak+2,7 puntu 2021etik mapa
% 7,5lehen hezkuntza edo gutxiago+0,8 puntu 2021etik mapa
% 35,8
% 23,6
% 33,0
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 7,5Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 35,8Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 23,6Goi-mailako ikasketak · % 33,0
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Errioxako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Gimileo, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak35% 33,018% 31,617% 34,7
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa25% 23,614% 24,611% 22,4
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)38% 35,821% 36,817% 34,7
Lehen hezkuntza edo gutxiago8% 7,54% 7,04% 8,2
Guztira106% 100,057% 100,049% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Gimileo, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 30,3% 29,2% 33,7% 6,789
2022% 27,7% 30,9% 33,0% 8,594
2023% 30,2% 28,1% 33,3% 8,396
2024% 33,0% 23,6% 35,8% 7,5106
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.


Ekonomia

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 13.150 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 36.564 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.827 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 17.150 euro zen. Errenta gordina 15.976 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 66,3. Gainerako iturriak: pentsioak (% 21,8), beste diru-sarrerak (% 8,3), langabezia-prestazioak (% 1,6), beste prestazioak (% 2).

66%
22%
8%
Soldata · % 66,3Pentsioak · % 21,8Langabezia · % 1,6Beste prestazioak · % 2Beste sarrerak · % 8,3
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 32,4 da, probintziakoaren (29,7; Errioxako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) parean. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,8 da, probintziakoaren (2,5; Errioxako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,8) parean.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Gimileo udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 61 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 59,2; gainerako % 40,8 inaktibo zeuden.<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=67080%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 1,6 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 66,7 zen eta emakumezkoena % 51,0; langabezia-tasa, aldiz, % 2,8 eta % 0,0 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 46 zen 2023ean, 2021eko 44etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70002%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 37,0 osatzen dute, eta gizonek % 63,0.

46okupatu, 2023+% 4,5 2021etik
% 37,0emakumeak okupatuen artean
% 59,2jarduera-tasa, 2024
% 1,6langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 58,3
% 40,8
Okupatuak · % 58,3Langabeak · % 1,0Inaktiboak · % 40,8
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Gimileo, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak60% 58,335% 64,825% 51,0
Langabeak1% 1,01% 1,90% 0,0
Inaktiboak42% 40,818% 33,324% 49,0
Guztira103% 100,054% 100,049% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 43,5), industria (% 34,8), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 19,6) eta eraikuntza (% 2,2).<ref name="ine-jarduera" />

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Errioxako mapa
% 19,6
% 34,8
% 43,5
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 19,6Industria · % 34,8Eraikuntza · % 2,2Zerbitzuak · % 43,5

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 45,7; ondoren, oinarrizko okupazioak daude (% 28,3), eta zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak % 21,7.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70001%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 48,3 eta emakumeen % 41,2).

% 21,7
% 45,7
% 28,3
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 21,7Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 45,7Oinarrizko okupazioak · % 28,3Ez dago jasota · % 4,3
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Gimileo, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak10% 21,74% 13,86% 35,3
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak21% 45,714% 48,37% 41,2
Oinarrizko okupazioak13% 28,310% 34,53% 17,6
Ez dago jasota2% 4,31% 3,41% 5,9
Guztira46% 100,029% 100,017% 100,0

Okupatuen % 80,4 besteren konturako langileak dira, eta % 19,6 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70003%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 19,6
% 80,4
Norberaren kontura · % 19,6Besteren kontura eta beste egoera bat · % 80,4
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Gimileo, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura9% 19,64% 13,85% 29,4
Besteren kontura37% 80,425% 86,212% 70,6
Guztira46% 100,029% 100,017% 100,0


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 29 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 165 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 4 km² denez, NAE lurraldearen % 41,2 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 58,6 lur goldagarria (96,5 ha, 14 ustiategitan), % 41,4 arbolak (68,2 ha, 28 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,09 ha, 4 ustiategitan).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
41%
59%
NAE · 165 ha (% 41,2)Gainerako azalera · 235 ha (% 58,8)
NAE, lur-erabileraren arabera
59%
41%
Lur goldagarria · 96,5 ha (% 58,6)Arbolak · 68,2 ha (% 41,4)Baratzeak · 0,09 ha (% 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 69 gidari zeuden erroldatuta: 43 gizon (% 62,3) eta 26 emakume (% 37,7). Biztanleen % 54,8 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 129 ibilgailuk osatzen zuten: 85 turismo, 13 furgoneta, 12 kamioi, 11 motozikleta eta 3 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 675 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (492) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 16,4 urtekoa zen; turismoen % 3,5k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 17,6k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 62,4 diesel zen eta % 36,8 gasolinazko; 1 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,8; probintzian % 0,8). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 2,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 44,8k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
19%
34%
45%
0 etiketa · 2 (% 1,6)ECO · 1 (% 0,8)C etiketa · 24 (% 19,2)B etiketa · 42 (% 33,6)Etiketarik gabe · 56 (% 44,8)
Turismoak, adinaren arabera
18%
55%
18%
< 4 urte · 3 (% 3,5)4–8 urte · 5 (% 5,9)8–15 urte · 15 (% 17,6)15–25 urte · 47 (% 55,3)≥ 25 urte · 15 (% 17,6)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Kanpo estekak


Artikulu hau Errioxako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.

In 38 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article