factograf
EU
Sign in

Norderney

Norderney

Key facts

biztanleria5.358
azalera26,31km²
honako hau daAlemaniako hiri-udalerri, Einheitsgemeinde
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera5m
honako iturriak deskribatzen duSmall Brockhaus eta Efron Hiztegi-Entziklopedia
All data from the card 13
Izen ofiziala
NörderneeNörderneei
Jatorrizko izena
Norderney
Posta kodea
26548
Udalerri kodea
03452020
Koordenatuak
53°42′26″N 7°08′49″E / 53.7072°N 7.1469°E
Azalera
26,31 km²
Altitudea
5 m
Mugakideak
Baltrum eta Juist
Biztanleria
5.358 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
204 bizt/km²
Telefono aurrizkia
04932
Hiri senidetuak
Garz (en)
Matrikula
AUR

Norderney Alemaniako udalerria da. Saxonia Beherea estatuan kokatuta dago, Aurich barrutian. Azken zentsuaren arabera 5.358 biztanle zituen 26,3 kilometro koadrotan banatuta.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 5.367 biztanle zituen: 2.522 gizonezko (% 47,0) eta 2.845 emakumezko (% 53,0); 100 emakumeko 88,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 11,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,9 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 19,9 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 42,8 ezkongabeak ziren eta % 38,6 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea010002000300040005000600070001500160017001800190020002100NorderneyBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 74,6ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 24,8k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,6k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 91,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 8,1 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

4.006
1.332
Migrazio-jatorririk gabe (4.006)Migrazio-jatorri osoa (1.332)Migrazio-jatorri partziala (30)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 5.132 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.442, % 47,6) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 66,34 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 10,53 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 8,3 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 33,1 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

5.132etxebizitza
66,34 m²batez besteko azalera
10,53 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

1.170
2.442
1.199
Jabetzan (1.170)Alokairuan (2.442)Aisialdikoa (1.199)Hutsik (322)
% 8,3hutsik dauden tasa
% 33,1jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 3 gela zituzten (1.473). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.139); eraikin guztien % 85,0 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.991 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra551
2 gela1.216
3 gela1.473
4 gela996
5 gela451
6 gela222
7 gela edo gehiago223

Eraikuntza garaia

1919 aurretik747
1919-1949685
1950-1959212
1960-1969661
1970-19791.139
1980-1989666
1990-1999252
2000-2009289
2010-2015219
2016 eta geroago263

Berogailu mota

805
3.991
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (805)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (158)Bloke-berogailua (Blockheizung) (95)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.991)Labe indibiduala (79)Berogailurik gabe (8)

Guztira 1.817 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (854, % 47,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (707).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 3.266 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.794, % 54,9).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

1.817bizitegi-eraikin
3.266etxegune

Eraikin mota

854
284
509
166
Etxe bakartua (854)Etxe atxikia (bikoitza) (284)Ilarako etxea (509)Bestelako eraikin mota (166)

Etxebizitza kopurua eraikineko

707
295
568
171
Etxebizitza bakarra (707)2 etxebizitza (295)3-6 etxebizitza (568)7-12 etxebizitza (171)13 etxebizitza edo gehiago (77)

Etxegunearen tamaina

1.794
915
314
Pertsona bakarra (1.794)2 pertsona (915)3 pertsona (314)4 pertsona (171)5 pertsona (54)6 pertsona (23)

Read next

In 60 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article