factograf
EU
Sign in

Frantziako udalerria

Montferrer

Montferrer

Key facts

biztanleria218
azalera21,95km²
honako hau daFrantziako udalerri
estatu burujabeFrantzia
itsas mailaren gainetiko altuera308m
gobernuburuaDominique Petit
All data from the card 9
Alkatea
Dominique Petit
Izen ofiziala
Montferrer
Posta kodea
66150
Koordenatuak
42°26′17″N 2°34′02″E / 42.4381°N 2.5672°E
Azalera
21,95 km²
Altitudea
308 m, 1.608 m eta 876 m
Mugakideak
Corsavy, Arles-sur-Tech, Saint-Laurent-de-Cerdans eta Le Tech
Biztanleria
218 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
10 bizt/km²

Montferrer (frantsesez eta ofizialki: Montferrer) Katalan Herrietako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Ekialdeko Pirinioak departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 218 biztanle zituen 21,9 km²-ko azaleran.

Geografia

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Corsavy, Arles-sur-Tech, Saint-Laurent-de-Cerdans eta Le Tech.


Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Montferrer
Corsavy (3,3 km)
Le Tech (3,6 km)
Serralongue (4,5 km)
Montbolo (8,9 km)
Lamanère (9,5 km)

Klima

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo aldatua du<ref name="Joly">{{erreferentzia | izena1 = Daniel | abizena1 = Joly | izena2 = Thierry | abizena2 = Brossard | izena3 = Hervé | abizena3 = Cardot | izena4 = Jean | abizena4 = Cavailhes | izena5 = Mohamed | abizena5 = Hilal | izena6 = Pierre | abizena6 = Wavresky | izenburua = Les types de climats en France, une construction spatiale | aldizkaria = Cybergéo: revue européenne de géographie | zenbakia = 501 | data = 2010-06-18 | doi = 10.4000/cybergeo.23155 | hizkuntza = fr }}</ref>. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin<ref name="Dubreuil2022">{{erreferentzia | izena1 = Vincent | abizena1 = Dubreuil | izenburua = Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen | aldizkaria = La Météorologie | zenbakia = 116 | data = 2022-02 | doi = 10.37053/lameteorologie-2022-0012 | hizkuntza = fr }}</ref>. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klimaren eta klima mediterraneoren arteko trantsizio-eremuan dago, eta ekialdeko Pirinioetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak; eguzkialdi oso ona (2600 ordu/urte); aire lehorra, batez ere neguan; laino gutxi)<ref name="MFTipologia">{{erreferentzia | izenburua = Le climat en France hexagonale et Corse | url = https://meteofrance.com/comprendre-climat/france/le-climat-en-france-metropolitaine | webgunea = meteofrance.com | hizkuntza = fr }}</ref>. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H3 zonan dago<ref name="RE2020">{{erreferentzia | izenburua = Réglementation environnementale RE2020 | url = https://www.ecologie.gouv.fr/politiques-publiques/reglementation-environnementale-re2020 | webgunea = ecologie.gouv.fr | data = 2020-11-18 | hizkuntza = fr }}</ref>.

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13 °C-koa da, 14,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 802 mm-koa da, urtarrilean 5,6 euri-egun eta uztailean 5,7 egun izanik<ref name="Joly" />. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Le_Tech udalerrian dago, 4,5 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1146,5 mm-koa delarik<ref name="FICHECLIM66206004">{{erreferentzia | izenburua = Station Météo-France « Le Tech La Llau_sapc », fiche climatologique | url = https://object.files.data.gouv.fr/meteofrance/data/synchro_ftp/REF_STATION/FICHECLIM_66206004.pdf | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 38,1 °C-koa da, 2023ko uztailaren 18an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -10,2 °C-koa da, 2012ko otsailaren 3an lortua<ref group="oh">Estazioko erregistroak 2007ko uztailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.</ref><ref name="FICHECLIM66206004" />.

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 12,2 °C-koa da.<ref group="oh" name="MF-SIM-sareta">Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 2,5 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.</ref> Hilabeterik beroena uztaila da (20,4 °C) eta hotzena urtarrila (5,3 °C). Urteko prezipitazioa 1058 mm-koa da; hilabeterik euritsuena maiatza da (112 mm) eta lehorrena otsaila (56 mm).<ref name="MF-SIM">{{erreferentzia | izenburua = Données changement climatique - SIM quotidienne | url = https://www.data.gouv.fr/datasets/donnees-changement-climatique-sim-quotidienne | argitaletxea = Météo-France | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,28 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (11,3 °C) baino 1,4 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2015, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (13,7 °C) eta hotzena 1963 (10,3 °C).<ref name="MF-SIM" />

    Datu klimatikoak (Montferrer)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 5.3 5.7 8.2 10.5 14.0 18.0 20.4 20.3 16.3 12.9 8.5 6.0 12.2
Pilatutako prezipitazioa (mm) 79 56 79 109 112 92 65 83 91 110 105 76 1058
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,3 °C).
1959: 11,5 °C (+0,18 °C)1960: 11,1 °C (−0,28 °C)1961: 12,2 °C (+0,88 °C)1962: 11,1 °C (−0,25 °C)1963: 10,3 °C (−1,05 °C)1964: 11,3 °C (−0,03 °C)1965: 10,9 °C (−0,48 °C)1966: 11,2 °C (−0,10 °C)1967: 11,7 °C (+0,39 °C)1968: 11,4 °C (+0,08 °C)1969: 10,8 °C (−0,51 °C)1970: 11,5 °C (+0,17 °C)1971: 11,2 °C (−0,17 °C)1972: 10,6 °C (−0,74 °C)1973: 11,2 °C (−0,18 °C)1974: 11,0 °C (−0,34 °C)1975: 11,1 °C (−0,27 °C)1976: 11,1 °C (−0,24 °C)1977: 11,0 °C (−0,32 °C)1978: 10,8 °C (−0,56 °C)1979: 11,1 °C (−0,25 °C)1980: 10,6 °C (−0,76 °C)1981: 11,4 °C (+0,10 °C)1982: 12,2 °C (+0,83 °C)1983: 12,5 °C (+1,12 °C)1984: 10,8 °C (−0,56 °C)1985: 11,6 °C (+0,29 °C)1986: 11,8 °C (+0,46 °C)1987: 11,7 °C (+0,40 °C)1988: 11,7 °C (+0,32 °C)1989: 12,4 °C (+1,05 °C)1990: 12,1 °C (+0,76 °C)1991: 11,3 °C (−0,03 °C)1992: 11,5 °C (+0,15 °C)1993: 11,1 °C (−0,22 °C)1994: 12,7 °C (+1,39 °C)1995: 12,2 °C (+0,88 °C)1996: 11,4 °C (+0,02 °C)1997: 12,6 °C (+1,31 °C)1998: 12,2 °C (+0,87 °C)1999: 12,1 °C (+0,78 °C)2000: 12,3 °C (+0,98 °C)2001: 12,3 °C (+1,00 °C)2002: 12,3 °C (+0,93 °C)2003: 12,7 °C (+1,35 °C)2004: 12,1 °C (+0,72 °C)2005: 11,4 °C (+0,02 °C)2006: 12,7 °C (+1,38 °C)2007: 12,1 °C (+0,77 °C)2008: 11,9 °C (+0,57 °C)2009: 12,5 °C (+1,17 °C)2010: 11,2 °C (−0,11 °C)2011: 12,7 °C (+1,37 °C)2012: 12,5 °C (+1,14 °C)2013: 11,8 °C (+0,45 °C)2014: 12,7 °C (+1,35 °C)2015: 12,7 °C (+1,40 °C)2016: 12,3 °C (+1,00 °C)2017: 12,5 °C (+1,14 °C)2018: 12,3 °C (+1,00 °C)2019: 12,5 °C (+1,19 °C)2020: 12,4 °C (+1,09 °C)2021: 11,8 °C (+0,48 °C)2022: 13,7 °C (+2,37 °C)2023: 13,3 °C (+2,00 °C)2024: 13,1 °C (+1,79 °C)2025: 13,0 °C (+1,64 °C)
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
urtarrila: 1961–1990, 4,5 °C · 1991–2020, 5,3 °C (+0,8)
otsaila: 1961–1990, 5,1 °C · 1991–2020, 5,7 °C (+0,6)
martxoa: 1961–1990, 6,6 °C · 1991–2020, 8,2 °C (+1,7)
apirila: 1961–1990, 8,9 °C · 1991–2020, 10,5 °C (+1,6)
maiatza: 1961–1990, 12,7 °C · 1991–2020, 14,0 °C (+1,3)
ekaina: 1961–1990, 16,7 °C · 1991–2020, 18,0 °C (+1,3)
uztaila: 1961–1990, 19,9 °C · 1991–2020, 20,4 °C (+0,5)
abuztua: 1961–1990, 19,3 °C · 1991–2020, 20,3 °C (+0,9)
iraila: 1961–1990, 16,7 °C · 1991–2020, 16,3 °C (−0,4)
urria: 1961–1990, 12,5 °C · 1991–2020, 12,9 °C (+0,4)
azaroa: 1961–1990, 7,9 °C · 1991–2020, 8,5 °C (+0,5)
abendua: 1961–1990, 5,3 °C · 1991–2020, 6,0 °C (+0,7)
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,8+0,6+1,7+1,6+1,3+1,3+0,5+0,9−0,4+0,4+0,5+0,7
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,3 °C)
+3 °C−3 °C
1959: +0,18 °C (11,5 °C)
1960: −0,28 °C (11,1 °C)
1961: +0,88 °C (12,2 °C)
1962: −0,25 °C (11,1 °C)
1963: −1,05 °C (10,3 °C)
1964: −0,03 °C (11,3 °C)
1965: −0,48 °C (10,9 °C)
1966: −0,10 °C (11,2 °C)
1967: +0,39 °C (11,7 °C)
1968: +0,08 °C (11,4 °C)
1969: −0,51 °C (10,8 °C)
1970: +0,17 °C (11,5 °C)
1971: −0,17 °C (11,2 °C)
1972: −0,74 °C (10,6 °C)
1973: −0,18 °C (11,2 °C)
1974: −0,34 °C (11,0 °C)
1975: −0,27 °C (11,1 °C)
1976: −0,24 °C (11,1 °C)
1977: −0,32 °C (11,0 °C)
1978: −0,56 °C (10,8 °C)
1979: −0,25 °C (11,1 °C)
1980: −0,76 °C (10,6 °C)
1981: +0,10 °C (11,4 °C)
1982: +0,83 °C (12,2 °C)
1983: +1,12 °C (12,5 °C)
1984: −0,56 °C (10,8 °C)
1985: +0,29 °C (11,6 °C)
1986: +0,46 °C (11,8 °C)
1987: +0,40 °C (11,7 °C)
1988: +0,32 °C (11,7 °C)
1989: +1,05 °C (12,4 °C)
1990: +0,76 °C (12,1 °C)
1991: −0,03 °C (11,3 °C)
1992: +0,15 °C (11,5 °C)
1993: −0,22 °C (11,1 °C)
1994: +1,39 °C (12,7 °C)
1995: +0,88 °C (12,2 °C)
1996: +0,02 °C (11,4 °C)
1997: +1,31 °C (12,6 °C)
1998: +0,87 °C (12,2 °C)
1999: +0,78 °C (12,1 °C)
2000: +0,98 °C (12,3 °C)
2001: +1,00 °C (12,3 °C)
2002: +0,93 °C (12,3 °C)
2003: +1,35 °C (12,7 °C)
2004: +0,72 °C (12,1 °C)
2005: +0,02 °C (11,4 °C)
2006: +1,38 °C (12,7 °C)
2007: +0,77 °C (12,1 °C)
2008: +0,57 °C (11,9 °C)
2009: +1,17 °C (12,5 °C)
2010: −0,11 °C (11,2 °C)
2011: +1,37 °C (12,7 °C)
2012: +1,14 °C (12,5 °C)
2013: +0,45 °C (11,8 °C)
2014: +1,35 °C (12,7 °C)
2015: +1,40 °C (12,7 °C)
2016: +1,00 °C (12,3 °C)
2017: +1,14 °C (12,5 °C)
2018: +1,00 °C (12,3 °C)
2019: +1,19 °C (12,5 °C)
2020: +1,09 °C (12,4 °C)
2021: +0,48 °C (11,8 °C)
2022: +2,37 °C (13,7 °C)
2023: +2,00 °C (13,3 °C)
2024: +1,79 °C (13,1 °C)
2025: +1,64 °C (13,0 °C)
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Demografia

Biztanleria

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:

BiztanleriaUrtea1002003004005006007008009001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Urtea 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Hazkunde begetatiboa 1 1 1 0 −1 1 −3 −1 −3 1 1 0 1 −1 1 −1 −3 −3
Jaiotzak 2 2 4 1 0 2 1 2 0 1 2 1 2 2 2 0 2 1
Heriotzak 1 1 3 1 1 1 4 3 3 0 1 1 1 3 1 1 5 4

Hazkunde begetatiboa
Hazkunde begetatiboa (pertsonak)Urtea−3−2−1012007201020132016201920222025MontferrerHazkunde begetatiboa
Honakoa hazkunde begetatiboa erakusten duen grafiko bat da, hau da, urte batean jaiotakoei hildakoak kentzearen emaitza. Datuak INSEE erakundeak eskaintzen ditu eta Wikimedia Commonsen daude eskuragarri. Aldaketaren bat egin behar bada, bertan egin beharko da.

Familiak eta etxeguneak

2023 erroldaren arabera, Montferrer udalerrian 217 biztanle zeuden eta 108 elkarbizitza unitate<ref group="oh">INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.</ref>, hau da, 2,01 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 35 kide bakarrekoak ziren, 41 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 10 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.<ref name="menages">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/9006073?sommaire=9006187%7Cizenburua=Couples-Familles-Ménages en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

217biztanle
108elkarbizitza-unitate
2,01lagun elkarbizitza-unitateko
72familia
10Bikotea seme-alabekin
41Bikotea seme-alabarik gabe etxean
21Guraso bakarrekoak
35Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 72 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (41). Guraso bakarreko 21 familietatik 16etan ama zen guraso bakarra. 46 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.<ref name="menages" />

41
10
21
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
Kopurua
Elkarbizitza-unitateak
Seme-alabekin bizi ziren bikoteak10
Etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak41
Guraso bakarrekoak21
Kide bakarrekoak35
Bestelakoak0
Familiak
Seme-alabarik gabeko bikoteak41
Seme-alabadun bikoteak10
Guraso bakarrekoak21
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean46
Seme-alaba bat15
Bi seme-alaba5
Hiru seme-alaba5
Lau seme-alaba edo gehiago0
Egoera zibila (15 urte edo gehiago)
Ezkonduta79
Izatezko bikotean25
PACS bidez lotuta10
Ezkongabea49
Alarguna10
Dibortziatuta18
Erreferentziazko pertsonaren lanbidea
Nekazariak10
Artisau, merkatari eta enpresa-buruak10
Goi-mailako langileak10
Erdi-mailako lanbideak16
Enplegatuak10
Eskulangileak5
Erretiratuak31
Bestelakoak16
Iturria: INSEE, RP2023. Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ehunekorik ez da ematen udalerriaren tamaina dela eta.

Taula osoa: elkarbizitza-unitateak eta familiak, 2023

Etxebizitza

2023 erroldaren arabera, udalerrian 215 etxebizitza zeuden. Horietatik 105 egoitza nagusi ziren, 103 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 7 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (169), eta apartamentuak gutxi ziren (40). Egoitza nagusietatik 75 beren jabearen bizilekuak ziren, 25 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 5 doan lagata.<ref name="etxebizitzak">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/8997194%7Cizenburua=Logement en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

215etxebizitza
105egoitza nagusi
169etxe
40apartamentu

Etxebizitza multzoa

105
103
Egoitza nagusia (105)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (103)Hutsik (7)

Etxe mota

169
40
Etxea (169)Apartamentua (40)

Jabetza egoera

75
25
Jabeak (75)Alokairuan (25)Doan lagata (5)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik32
1919-194513
1946-197014
1971-199028
1991-200515
2006-20203

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (46). 75 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 71 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 57 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 43tan bi edo gehiago.<ref name="etxebizitzak" />

Gela kopurua

1 gela0
2 gela10
3 gela16
4 gela33
5 gela edo gehiago46

Berogailu mota

20
75
Gas sarea (1)Fuel-olioa (7)Elektrizitatea (20)Gas botila (2)Bestelakoak (75)

Aparkalekua eta ibilgailuak

71aparkalekua
57ibilgailu 1
43ibilgailu 2+
Kopurua%
Etxebizitza multzoa
Egoitza nagusia105% 48,8
Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa103% 47,9
Hutsik7% 3,3
Etxe mota
Etxeak169% 78,6
Apartamentuak40% 18,6
Gela kopurua (egoitza nagusiak)
1 gela0% 0,0
2 gela10% 9,5
3 gela16% 15,2
4 gela33% 31,4
5 gela edo gehiago46% 43,8
Eraikuntza garaia (egoitza nagusiak)
1919 aurretik32% 30,5
1919-194513% 12,4
1946-197014% 13,3
1971-199028% 26,7
1991-200515% 14,3
2006-20203% 2,9
Jabetza egoera (egoitza nagusiak)
Jabeak75% 71,4
Alokairuan25% 23,8
HLM0% 0,0
Doan lagata5% 4,8
Berogailu mota (egoitza nagusiak)
Gas sarea1% 1,0
Fuel-olioa7% 6,7
Elektrizitatea20% 19,0
Gas botila2% 1,9
Bestelakoak75% 71,4
Aparkalekua eta ibilgailuak (egoitza nagusiak)
Aparkalekua71% 67,6
Ibilgailu bat57% 54,3
Bi ibilgailu edo gehiago43% 41,0
Iturria: INSEE, RP2023.

Taula osoa: etxebizitzak, 2023

Ekonomia

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 139 biztanleetatik 96 aktibo ziren (% 69,1), horietako 69 lanean (% 49,6) eta 27 langabezian (aktiboen % 28,1).

13915-64 urteko biztanle
% 69,1aktibo
% 49,6lanean
% 28,1langabezia-tasa

43 ez-aktibotik 8 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 18,6), 19 erretiraturik zeuden (% 44,2) eta 16 bestelako ez-aktibo ziren (% 37,2).

Ez-aktiboak

% 19
% 44
% 37
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 30 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 69 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.<ref group="oh">Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.</ref>

30enplegu udalerrian
% 33,3soldatapeko
% 66,7ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 20.720 eurokoa zen.

20.720 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.080 €
Departamenduarekiko konparaketa xehea

Pobrezia-tasa adinaren arabera (departamendua)

18 urtez azpiko% 33,4
18-29 urte% 27,5
30-39 urte% 22,9
40-49 urte% 23,6
50-64 urte% 20,5
65-74 urte% 14,3
75 urte eta gehiago% 13,2

Pobrezia-tasa etxebizitza-erregimenaren arabera (departamendua)

Jabeak% 11,5
Errentariak% 39,7

Eskuragarri dagoen errentaren osaera (departamendua)

INSEEk «eskuragarri dagoen errenta» horrela eraikitzen du: jarduera-errenta + pentsioak + ondarea + gizarte-prestazioak (batuz % 100 baino gehiago ematen dute) ken zuzeneko zergak (batez ere errentaren gaineko zerga).

Jarduera-errenta% 58,2
Pentsio/erretiroak% 36,4
Ondarea, bestelakoak% 12,1
Gizarte-prestazioak% 7,5
Zuzeneko zergak−% 14,1

Jarduera-errenta zatitzen bada: soldatak % 49,1, ez-soldatapekoen errenta % 6,0, langabezia-sariak % 3,0.

Ekonomia jarduerak

2007an zeuden 5 komertzioetatik, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 2 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.

2009an zeuden norbanakoentzako 2 zerbitzu publikoetatik, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia zen eta 1 jatetxe.

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra harategi bat zen.

2000. urtean Montferrer udalerrian 12 nekazaritza-ustiategi zeuden, 728 hektarea erabiltzen.

Kanpo estekak

  • (Frantsesez)Résumé statistique INSEEren udalerriko estatistiken laburpena.
  • (Frantsesez)Évolution et structure de la population INSEEren udalerriko datuen fitxa.
  • (Frantsesez)France par comune Frantziako udalerri guztietako datu zehatzak mapa baten bitartez eskuragarri.

Read next

In 36 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article