factograf
EU
Sign in

Lollar

Lollar

Key facts

biztanleria10.170
azalera21,39km²
honako hau daherri, Alemaniako hiri-udalerri
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera173m
honako erakunde administratiboan dagoLandkreis Gießen
All data from the card 11
Posta kodea
35457
Udalerri kodea
06531013
Koordenatuak
50°38′59″N 8°42′16″E / 50.6497°N 8.7044°E
Azalera
21,39 km²
Altitudea
173 m
Mugakideak
Lohra, Fronhausen eta Buseck
Biztanleria
10.170 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
475 bizt/km²
Telefono aurrizkia
06406
Hiri senidetuak
Brassac-les-Mines
Matrikula
GI

Lollar Alemaniako hiri-udalerri bat da, Hessen estatuan. Azken zentsuaren arabera 10.170 biztanle zituen, 21,4 kilometro koadroko azaleran.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 10.046 biztanle zituen: 4.953 gizonezko (% 49,3) eta 5.093 emakumezko (% 50,7); 100 emakumeko 97,3 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,4 18 urtetik beherakoak ziren eta % 21,0 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 19,3 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 40,6 ezkongabeak ziren eta % 43,9 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.

Biztanleriaren tamainaUrtea10.10010.20010.30010.40010.50010.600201020132016201920222025LollarBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 64,5ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 33,3k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,2k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 82,3 beraiek etorritakoak ziren eta % 17,7 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.

Migrazio-jatorria

6.475
3.346
Migrazio-jatorririk gabe (6.475)Migrazio-jatorri osoa (3.346)Migrazio-jatorri partziala (226)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.610 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.262, % 49,1) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 103,19 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,39 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,5 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 51,4 jabeak okupatzen zituzten.

4.610etxebizitza
103,19 m²batez besteko azalera
6,39 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.262
2.168
Jabetzan (2.262)Alokairuan (2.168)Aisialdikoa (15)Hutsik (169)
% 3,5hutsik dauden tasa
% 51,4jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.269). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (786); eraikin guztien % 87,4 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.670 etxebizitza).

Gela kopurua

Gela bakarra58
2 gela277
3 gela934
4 gela1.269
5 gela884
6 gela509
7 gela edo gehiago678

Eraikuntza garaia

1919 aurretik485
1919-1949352
1950-1959654
1960-1969786
1970-1979706
1980-1989602
1990-1999441
2000-2009235
2010-2015131
2016 eta geroago212

Berogailu mota

690
3.670
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (690)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (56)Bloke-berogailua (Blockheizung) (148)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.670)Labe indibiduala (32)Berogailurik gabe (17)

Guztira 2.500 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.137, % 85,5). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.514). Guztira 4.365 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.493, % 34,2).

2.500bizitegi-eraikin
4.365etxegune

Eraikin mota

2.137
Etxe bakartua (2.137)Etxe atxikia (bikoitza) (147)Ilarako etxea (126)Bestelako eraikin mota (88)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.514
593
332
Etxebizitza bakarra (1.514)2 etxebizitza (593)3-6 etxebizitza (332)7-12 etxebizitza (53)13 etxebizitza edo gehiago (13)

Etxegunearen tamaina

1.493
1.352
682
502
Pertsona bakarra (1.493)2 pertsona (1.352)3 pertsona (682)4 pertsona (502)5 pertsona (200)6 pertsona (139)

Erreferentziak

Kanpo estekak

Read next

In 42 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article