factograf
EU
Sign in

Cloppenburg

Cloppenburg
All data from the card 11
Alkatea
Bernhard Heukamp
Posta kodea
49661
Udalerri kodea
03453004
Koordenatuak
52°50′52″N 8°02′38″E / 52.8478°N 8.0439°E
Azalera
70,86 km²
Altitudea
39 m
Biztanleria
36.535 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
516 bizt/km²
Telefono aurrizkia
04471
Hiri senidetuak
Bernay eta Limerick
Matrikula
CLP

Cloppenburg Alemaniako udalerria da. Saxonia Beherea estatuan kokatuta dago, Cloppenburg barrutian. Azken zentsuaren arabera 36.535 biztanle zituen 70,9 kilometro koadrotan banatuta.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 35.988 biztanle zituen: 17.793 gizonezko (% 49,4) eta 18.191 emakumezko (% 50,5); 100 emakumeko 97,8 gizonezko zeuden. Biztanleen % 19,2 18 urtetik beherakoak ziren eta % 18,3 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 17,6 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 42,7 ezkongabeak ziren eta % 42,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea33.00034.00035.00036.00037.00038.0002014201620182020202220242026CloppenburgBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 57,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 40,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,6k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 79,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 20,3 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

20.851
14.572
Migrazio-jatorririk gabe (20.851)Migrazio-jatorri osoa (14.572)Migrazio-jatorri partziala (565)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 16.552 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (9.171, % 55,4) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 111,06 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,39 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,5 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 43,3 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

16.552etxebizitza
111,06 m²batez besteko azalera
6,39 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

6.905
9.171
Jabetzan (6.905)Alokairuan (9.171)Aisialdikoa (37)Hutsik (437)
% 2,5hutsik dauden tasa
% 43,3jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (3.481). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (3.250); eraikin guztien % 68,7 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (14.053 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra195
2 gela1.429
3 gela3.189
4 gela3.481
5 gela3.211
6 gela1.856
7 gela edo gehiago3.187

Eraikuntza garaia

1919 aurretik239
1919-1949661
1950-1959931
1960-19691.919
1970-19792.434
1980-19891.925
1990-19993.250
2000-20092.015
2010-20151.115
2016 eta geroago2.055

Berogailu mota

1.657
14.053
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (394)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (1.657)Bloke-berogailua (Blockheizung) (176)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (14.053)Labe indibiduala (229)Berogailurik gabe (41)

Guztira 9.814 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (7.295, % 74,3). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (7.219).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 15.811 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (6.124, % 38,7).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

9.814bizitegi-eraikin
15.811etxegune

Eraikin mota

7.295
1.285
890
Etxe bakartua (7.295)Etxe atxikia (bikoitza) (1.285)Ilarako etxea (890)Bestelako eraikin mota (345)

Etxebizitza kopurua eraikineko

7.219
1.339
992
Etxebizitza bakarra (7.219)2 etxebizitza (1.339)3-6 etxebizitza (992)7-12 etxebizitza (222)13 etxebizitza edo gehiago (37)

Etxegunearen tamaina

6.124
4.736
2.087
1.692
Pertsona bakarra (6.124)2 pertsona (4.736)3 pertsona (2.087)4 pertsona (1.692)5 pertsona (659)6 pertsona (515)

In 48 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article