factograf
EU
Sign in

Halberstadt

Halberstadt

Key facts

biztanleria36.615
azalera143km²
honako hau daAlemaniako hiri-udalerri, barrutiko hiriburua
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera119m
honako erakunde administratiboan dagoHarz barrutia
All data from the card 11
Alkatea
Daniel Szarata (en)
Posta kodea
38820
Udalerri kodea
15085135
Koordenatuak
51°53′45″N 11°02′48″E / 51.8958°N 11.0467°E
Azalera
142,98 km²
Altitudea
119 m eta 123 m
Mugakideak
Blankenburg, Groß Quenstedt, Huy, Harsleben, Osterwieck eta Thale
Biztanleria
36.615 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
256 bizt/km²
Telefono aurrizkia
03941
Hiri senidetuak
Banská Bystrica, Wolfsburg, Náchod, Villars eta Torredembarra

Halberstadt Alemaniako Saxonia-Anhalt estatuan dagoen hiri bat da, izen bereko barrutiaren hiriburua. Estatuko bosgarren hiri handiena da.

Historia

Gotzaindegi egoitza bezala sortua izan zen 814. urtean, eta merkataritza gune garrantzitsua izan zen XIII. eta XIV. mendeetan. Brandenburg-Prusiara erantsia izan zen 1648an. Garai hartan Halberstadtek Europa erdialdeko juduen komunitate handienetako bat zeukan, 700 pertsona inguru, hiriaren biztanleriaren ia hamarren bat. 1712an izugarrizko sinagoga jaso zuten. 1807an Napoleondar Gerrak sufritu zituen eta gerra hauek bukatzean prusiaren esku gelditu zen.

1938an naziek sinagoga erre zuten Kristal hautsien gauean. Bigarren Mundu Gerran bonbakatua izan zen, hala ere hainbat eraikin historiko mantentzen ditu. Gerraren ondoren Ekialdeko Alemanian sarturik gelditu zen 1990ean Alemania biak elkartu ziren arte.

Hiritar ezagunak

Hiri senidetuak

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 36.676 biztanle zituen: 17.545 gizonezko (% 47,8) eta 19.131 emakumezko (% 52,2); 100 emakumeko 91,7 gizonezko zeuden. Biztanleen % 13,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 30,5 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 6,0 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,2 ezkongabeak ziren eta % 41,3 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea36.00037.00038.00039.00040.00041.000201620182020202220242026HalberstadtBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 90,6ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 9,2k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 91,6 beraiek etorritakoak ziren eta % 8,3 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

33.214
3.362
Migrazio-jatorririk gabe (33.214)Migrazio-jatorri osoa (3.362)Migrazio-jatorri partziala (100)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 23.960 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (14.612, % 61,0) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 78,08 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,22 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 11,0 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 31,3 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

23.960etxebizitza
78,08 m²batez besteko azalera
5,22 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

6.666
14.612
2.631
Jabetzan (6.666)Alokairuan (14.612)Aisialdikoa (47)Hutsik (2.631)
% 11,0hutsik dauden tasa
% 31,3jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 3 gela zituzten (8.301). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (4.222); eraikin guztien % 89,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (16.940 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra334
2 gela2.612
3 gela8.301
4 gela7.205
5 gela3.277
6 gela1.246
7 gela edo gehiago984

Eraikuntza garaia

1919 aurretik4.222
1919-19494.212
1950-19591.578
1960-19692.412
1970-19793.303
1980-19892.204
1990-19993.598
2000-20091.376
2010-2015441
2016 eta geroago601

Berogailu mota

4.742
16.940
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (4.742)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (1.759)Bloke-berogailua (Blockheizung) (118)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (16.940)Labe indibiduala (300)Berogailurik gabe (95)

Guztira 8.995 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (4.769, % 53,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (6.035).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 20.621 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (10.499, % 50,9).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

8.995bizitegi-eraikin
20.621etxegune

Eraikin mota

4.769
1.457
2.535
Etxe bakartua (4.769)Etxe atxikia (bikoitza) (1.457)Ilarako etxea (2.535)Bestelako eraikin mota (231)

Etxebizitza kopurua eraikineko

6.035
1.216
970
Etxebizitza bakarra (6.035)2 etxebizitza (630)3-6 etxebizitza (1.216)7-12 etxebizitza (970)13 etxebizitza edo gehiago (143)

Etxegunearen tamaina

10.499
6.989
1.885
Pertsona bakarra (10.499)2 pertsona (6.989)3 pertsona (1.885)4 pertsona (897)5 pertsona (235)6 pertsona (112)

Read next

In 62 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article