factograf
EU
Sign in

Detmold

Detmold

Key facts

biztanleria74.438
azalera129km²
honako hau daAlemaniako hiri-udalerri, barrutiko hiriburua
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera134m
gobernuburuaFrank Hilker
All data from the card 12
Alkatea
Frank Hilker
Posta kodea
32701–32760
Udalerri kodea
05766020
Koordenatuak
51°56′16″N 8°53′00″E / 51.9378°N 8.8833°E
Azalera
129,39 km²
Altitudea
134 m
Mugakideak
Augustdorf, Blomberg, Horn-Bad Meinberg, Schlangen, Lage eta Lemgo
Biztanleria
74.438 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
575 bizt/km²
Telefono aurrizkia
05231, 05232
Hiri senidetuak
Zeitz, Saint-Omer, Hasselt, Savonlinna eta Verona
Matrikula
LIP

Detmold Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Lippe barrutian. Azken zentsuaren arabera 74.438 biztanle zituen 129,4 kilometro koadrotan banatuta.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 74.486 biztanle zituen: 35.991 gizonezko (% 48,3) eta 38.496 emakumezko (% 51,7); 100 emakumeko 93,5 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,2 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,6 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 11,6 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 42,3 ezkongabeak ziren eta % 42,9 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea010.00020.00030.00040.00050.00060.00070.00080.000180018501900195020002050DetmoldBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 67,4ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 30,2k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,4k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 80,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 19,3 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

50.230
22.481
Migrazio-jatorririk gabe (50.230)Migrazio-jatorri osoa (22.481)Migrazio-jatorri partziala (1.773)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 38.411 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (20.528, % 53,4) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 96,22 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,09 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,4 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 44,5 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

38.411etxebizitza
96,22 m²batez besteko azalera
6,09 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

16.006
20.528
Jabetzan (16.006)Alokairuan (20.528)Aisialdikoa (126)Hutsik (1.750)
% 4,4hutsik dauden tasa
% 44,5jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (9.948). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (7.113); eraikin guztien % 88,8 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (29.379 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra1.305
2 gela3.281
3 gela8.566
4 gela9.948
5 gela6.883
6 gela3.920
7 gela edo gehiago4.503

Eraikuntza garaia

1919 aurretik5.367
1919-19493.853
1950-19594.471
1960-19697.113
1970-19796.430
1980-19893.027
1990-19993.848
2000-20092.377
2010-2015955
2016 eta geroago966

Berogailu mota

3.549
4.034
29.379
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (3.549)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (4.034)Bloke-berogailua (Blockheizung) (831)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (29.379)Labe indibiduala (497)Berogailurik gabe (118)

Guztira 18.958 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (13.545, % 71,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (11.769).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 35.915 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (15.745, % 43,8).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

18.958bizitegi-eraikin
35.915etxegune

Eraikin mota

13.545
2.492
2.328
Etxe bakartua (13.545)Etxe atxikia (bikoitza) (2.492)Ilarako etxea (2.328)Bestelako eraikin mota (595)

Etxebizitza kopurua eraikineko

11.769
3.325
3.208
Etxebizitza bakarra (11.769)2 etxebizitza (3.325)3-6 etxebizitza (3.208)7-12 etxebizitza (531)13 etxebizitza edo gehiago (124)

Etxegunearen tamaina

15.745
10.816
4.235
3.083
Pertsona bakarra (15.745)2 pertsona (10.816)3 pertsona (4.235)4 pertsona (3.083)5 pertsona (1.266)6 pertsona (768)

Read next

In 72 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article