factograf
EU
Sign in

Georgenthal

Georgenthal

Key facts

biztanleria7.745
azalera79,15km²
honako hau dahiri ez den Alemaniako komunitate
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera390m
honako erakunde administratiboan dagoGotha barrutia
All data from the card 10
Posta kodea
99887
Udalerri kodea
16067092 eta 16067025
Koordenatuak
50°49′52″N 10°39′44″E / 50.8312°N 10.6622°E
Azalera
79,15 km²
Altitudea
390 m
Mugakideak
Friedrichroda eta Leinatal
Biztanleria
7.745 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
98 bizt/km²
Telefono aurrizkia
036253
Matrikula
GTH

Georgenthal Alemaniako udalerria da. Turingia estatuan kokatuta dago, Gotha barrutian. Azken zentsuaren arabera 7.745 biztanle zituen 79,2 kilometro koadrotan banatuta.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 7.331 biztanle zituen: 3.656 gizonezko (% 49,9) eta 3.675 emakumezko (% 50,1); 100 emakumeko 99,5 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 25,1 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 7,1 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,5 ezkongabeak ziren eta % 47,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea2000300040005000600070008000201620182020202220242026GeorgenthalBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 90,3ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 9,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,2k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 90,8 beraiek etorritakoak ziren eta % 9,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

6.618
697
Migrazio-jatorririk gabe (6.618)Migrazio-jatorri osoa (697)Migrazio-jatorri partziala (15)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 3.584 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.479, % 69,2) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 100,12 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 4,93 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,6 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 74,3 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

3.584etxebizitza
100,12 m²batez besteko azalera
4,93 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.479
879
Jabetzan (2.479)Alokairuan (879)Aisialdikoa (63)Hutsik (160)
% 4,6hutsik dauden tasa
% 74,3jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (918). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (1.210); eraikin guztien % 90,7 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (2.732 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra58
2 gela233
3 gela608
4 gela918
5 gela757
6 gela459
7 gela edo gehiago550

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.210
1919-1949548
1950-195998
1960-1969180
1970-1979276
1980-1989449
1990-1999494
2000-2009203
2010-201550
2016 eta geroago80

Berogailu mota

412
2.732
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (121)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (412)Bloke-berogailua (Blockheizung) (22)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (2.732)Labe indibiduala (246)Berogailurik gabe (54)

Guztira 2.543 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.860, % 73,1). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.014).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 3.332 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.212, % 36,4).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

2.543bizitegi-eraikin
3.332etxegune

Eraikin mota

1.860
405
Etxe bakartua (1.860)Etxe atxikia (bikoitza) (176)Ilarako etxea (405)Bestelako eraikin mota (104)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.014
372
Etxebizitza bakarra (2.014)2 etxebizitza (372)3-6 etxebizitza (122)7-12 etxebizitza (37)13 etxebizitza edo gehiago (3)

Etxegunearen tamaina

1.120
1.212
523
327
Pertsona bakarra (1.120)2 pertsona (1.212)3 pertsona (523)4 pertsona (327)5 pertsona (102)6 pertsona (53)

Read next

In 30 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article