factograf
EU
Sign in

Frantziako udalerria

Cameles

Cameles

Key facts

biztanleria461
azalera12,72km²
honako hau daFrantziako udalerri
estatu burujabeFrantzia
itsas mailaren gainetiko altuera350m
All data from the card 9
Alkatea
Roger Bort (en)
Izen ofiziala
Camélas
Posta kodea
66300
Koordenatuak
42°39′05″N 2°42′17″E / 42.6514°N 2.7047°E
Azalera
12,72 km²
Altitudea
350 m, 118 m, 520 m eta 250 m
Mugakideak
Corbère-les-Cabanes, Millas, Saint-Féliu-d'Amont, Castelnou, Caixas eta Corbère
Biztanleria
461 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
36 bizt/km²

Cameles (frantsesez eta ofizialki: Camélas) Katalan Herrietako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Ekialdeko Pirinioak departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 461 biztanle zituen 12,7 km²-ko azaleran.

Geografia

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Corbère-les-Cabanes, Millas, Saint-Féliu-d'Amont, Castelnou, Caixas eta Corbère.


Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Camélas
Castellnou (2,0 km)
Corbera (3,1 km)
Queixàs (5,3 km)
Tuïr (5,8 km)

Klima

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo garbia du<ref name="Joly">{{erreferentzia | izena1 = Daniel | abizena1 = Joly | izena2 = Thierry | abizena2 = Brossard | izena3 = Hervé | abizena3 = Cardot | izena4 = Jean | abizena4 = Cavailhes | izena5 = Mohamed | abizena5 = Hilal | izena6 = Pierre | abizena6 = Wavresky | izenburua = Les types de climats en France, une construction spatiale | aldizkaria = Cybergéo: revue européenne de géographie | zenbakia = 501 | data = 2010-06-18 | doi = 10.4000/cybergeo.23155 | hizkuntza = fr }}</ref>. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin<ref name="Dubreuil2022">{{erreferentzia | izena1 = Vincent | abizena1 = Dubreuil | izenburua = Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen | aldizkaria = La Météorologie | zenbakia = 116 | data = 2022-02 | doi = 10.37053/lameteorologie-2022-0012 | hizkuntza = fr }}</ref>. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima mediterraneo du, eta ekialdeko Pirinioetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak; eguzkialdi oso ona (2600 ordu/urte); aire lehorra, batez ere neguan; laino gutxi)<ref name="MFTipologia">{{erreferentzia | izenburua = Le climat en France hexagonale et Corse | url = https://meteofrance.com/comprendre-climat/france/le-climat-en-france-metropolitaine | webgunea = meteofrance.com | hizkuntza = fr }}</ref>. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H3 zonan dago<ref name="RE2020">{{erreferentzia | izenburua = Réglementation environnementale RE2020 | url = https://www.ecologie.gouv.fr/politiques-publiques/reglementation-environnementale-re2020 | webgunea = ecologie.gouv.fr | data = 2020-11-18 | hizkuntza = fr }}</ref>.

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 14,5 °C-koa da, 15,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 746 mm-koa da, urtarrilean 5,8 euri-egun eta uztailean 3,5 egun izanik<ref name="Joly" />. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Queixàs udalerrian dago, 7,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 15,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 729,7 mm-koa delarik<ref name="FICHECLIM66029003">{{erreferentzia | izenburua = Station Météo-France « Caixas », fiche climatologique | url = https://object.files.data.gouv.fr/meteofrance/data/synchro_ftp/REF_STATION/FICHECLIM_66029003.pdf | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,7 °C-koa da, 2019ko ekainaren 28an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -7,7 °C-koa da, 2012ko otsailaren 12an lortua<ref group="oh">Estazioko erregistroak 2010ko uztailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.</ref><ref name="FICHECLIM66029003" />.

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 14,5 °C-koa da.<ref group="oh" name="MF-SIM-sareta">Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 1,2 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.</ref> Hilabeterik beroena uztaila da (23,1 °C) eta hotzena urtarrila (7,4 °C). Urteko prezipitazioa 715 mm-koa da; hilabeterik euritsuena urria da (87 mm) eta lehorrena uztaila (26 mm).<ref name="MF-SIM">{{erreferentzia | izenburua = Données changement climatique - SIM quotidienne | url = https://www.data.gouv.fr/datasets/donnees-changement-climatique-sim-quotidienne | argitaletxea = Météo-France | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,35 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (13,6 °C) baino 2,0 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (16,6 °C) eta hotzena 1963 (12,7 °C).<ref name="MF-SIM" />

    Datu klimatikoak (Cameles)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 7.4 7.7 10.4 12.7 16.4 20.4 23.1 22.8 18.9 15.2 10.7 8.1 14.5
Pilatutako prezipitazioa (mm) 63 48 61 76 66 41 26 38 61 87 83 66 715
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (13,6 °C).
1959: 13,9 °C (+0,32 °C)1960: 13,4 °C (−0,15 °C)1961: 14,5 °C (+0,90 °C)1962: 13,4 °C (−0,22 °C)1963: 12,7 °C (−0,87 °C)1964: 13,7 °C (+0,08 °C)1965: 13,2 °C (−0,36 °C)1966: 13,8 °C (+0,16 °C)1967: 14,0 °C (+0,36 °C)1968: 13,6 °C (+0,05 °C)1969: 13,1 °C (−0,46 °C)1970: 13,7 °C (+0,10 °C)1971: 13,4 °C (−0,16 °C)1972: 13,0 °C (−0,61 °C)1973: 13,4 °C (−0,15 °C)1974: 13,3 °C (−0,28 °C)1975: 13,5 °C (−0,12 °C)1976: 13,5 °C (−0,06 °C)1977: 13,3 °C (−0,30 °C)1978: 13,1 °C (−0,52 °C)1979: 13,3 °C (−0,27 °C)1980: 12,7 °C (−0,85 °C)1981: 13,6 °C (−0,03 °C)1982: 14,3 °C (+0,71 °C)1983: 14,3 °C (+0,69 °C)1984: 13,1 °C (−0,47 °C)1985: 13,5 °C (−0,11 °C)1986: 13,8 °C (+0,25 °C)1987: 13,8 °C (+0,18 °C)1988: 13,9 °C (+0,31 °C)1989: 14,6 °C (+1,04 °C)1990: 14,6 °C (+1,02 °C)1991: 13,9 °C (+0,33 °C)1992: 13,8 °C (+0,23 °C)1993: 13,5 °C (−0,07 °C)1994: 14,5 °C (+0,92 °C)1995: 13,8 °C (+0,21 °C)1996: 13,2 °C (−0,37 °C)1997: 14,2 °C (+0,63 °C)1998: 14,2 °C (+0,61 °C)1999: 14,2 °C (+0,62 °C)2000: 14,3 °C (+0,74 °C)2001: 14,4 °C (+0,79 °C)2002: 14,3 °C (+0,74 °C)2003: 14,8 °C (+1,22 °C)2004: 14,1 °C (+0,47 °C)2005: 13,6 °C (+0,04 °C)2006: 14,9 °C (+1,27 °C)2007: 14,5 °C (+0,86 °C)2008: 14,1 °C (+0,54 °C)2009: 14,6 °C (+1,02 °C)2010: 13,7 °C (+0,14 °C)2011: 15,3 °C (+1,75 °C)2012: 14,9 °C (+1,26 °C)2013: 14,3 °C (+0,74 °C)2014: 15,4 °C (+1,76 °C)2015: 15,3 °C (+1,71 °C)2016: 15,2 °C (+1,56 °C)2017: 15,2 °C (+1,64 °C)2018: 15,6 °C (+1,99 °C)2019: 15,4 °C (+1,80 °C)2020: 15,3 °C (+1,66 °C)2021: 14,8 °C (+1,19 °C)2022: 16,6 °C (+2,98 °C)2023: 16,2 °C (+2,63 °C)2024: 15,9 °C (+2,35 °C)2025: 16,0 °C (+2,43 °C)
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
urtarrila: 1961–1990, 6,7 °C · 1991–2020, 7,4 °C (+0,6)
otsaila: 1961–1990, 7,5 °C · 1991–2020, 7,7 °C (+0,3)
martxoa: 1961–1990, 9,0 °C · 1991–2020, 10,4 °C (+1,4)
apirila: 1961–1990, 11,4 °C · 1991–2020, 12,7 °C (+1,3)
maiatza: 1961–1990, 15,0 °C · 1991–2020, 16,4 °C (+1,4)
ekaina: 1961–1990, 19,0 °C · 1991–2020, 20,4 °C (+1,5)
uztaila: 1961–1990, 22,0 °C · 1991–2020, 23,1 °C (+1,1)
abuztua: 1961–1990, 21,4 °C · 1991–2020, 22,8 °C (+1,4)
iraila: 1961–1990, 18,7 °C · 1991–2020, 18,9 °C (+0,2)
urria: 1961–1990, 14,7 °C · 1991–2020, 15,2 °C (+0,5)
azaroa: 1961–1990, 10,1 °C · 1991–2020, 10,7 °C (+0,6)
abendua: 1961–1990, 7,5 °C · 1991–2020, 8,1 °C (+0,5)
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,6+0,3+1,4+1,3+1,4+1,5+1,1+1,4+0,2+0,5+0,6+0,5
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (13,6 °C)
+3 °C−3 °C
1959: +0,32 °C (13,9 °C)
1960: −0,15 °C (13,4 °C)
1961: +0,90 °C (14,5 °C)
1962: −0,22 °C (13,4 °C)
1963: −0,87 °C (12,7 °C)
1964: +0,08 °C (13,7 °C)
1965: −0,36 °C (13,2 °C)
1966: +0,16 °C (13,8 °C)
1967: +0,36 °C (14,0 °C)
1968: +0,05 °C (13,6 °C)
1969: −0,46 °C (13,1 °C)
1970: +0,10 °C (13,7 °C)
1971: −0,16 °C (13,4 °C)
1972: −0,61 °C (13,0 °C)
1973: −0,15 °C (13,4 °C)
1974: −0,28 °C (13,3 °C)
1975: −0,12 °C (13,5 °C)
1976: −0,06 °C (13,5 °C)
1977: −0,30 °C (13,3 °C)
1978: −0,52 °C (13,1 °C)
1979: −0,27 °C (13,3 °C)
1980: −0,85 °C (12,7 °C)
1981: −0,03 °C (13,6 °C)
1982: +0,71 °C (14,3 °C)
1983: +0,69 °C (14,3 °C)
1984: −0,47 °C (13,1 °C)
1985: −0,11 °C (13,5 °C)
1986: +0,25 °C (13,8 °C)
1987: +0,18 °C (13,8 °C)
1988: +0,31 °C (13,9 °C)
1989: +1,04 °C (14,6 °C)
1990: +1,02 °C (14,6 °C)
1991: +0,33 °C (13,9 °C)
1992: +0,23 °C (13,8 °C)
1993: −0,07 °C (13,5 °C)
1994: +0,92 °C (14,5 °C)
1995: +0,21 °C (13,8 °C)
1996: −0,37 °C (13,2 °C)
1997: +0,63 °C (14,2 °C)
1998: +0,61 °C (14,2 °C)
1999: +0,62 °C (14,2 °C)
2000: +0,74 °C (14,3 °C)
2001: +0,79 °C (14,4 °C)
2002: +0,74 °C (14,3 °C)
2003: +1,22 °C (14,8 °C)
2004: +0,47 °C (14,1 °C)
2005: +0,04 °C (13,6 °C)
2006: +1,27 °C (14,9 °C)
2007: +0,86 °C (14,5 °C)
2008: +0,54 °C (14,1 °C)
2009: +1,02 °C (14,6 °C)
2010: +0,14 °C (13,7 °C)
2011: +1,75 °C (15,3 °C)
2012: +1,26 °C (14,9 °C)
2013: +0,74 °C (14,3 °C)
2014: +1,76 °C (15,4 °C)
2015: +1,71 °C (15,3 °C)
2016: +1,56 °C (15,2 °C)
2017: +1,64 °C (15,2 °C)
2018: +1,99 °C (15,6 °C)
2019: +1,80 °C (15,4 °C)
2020: +1,66 °C (15,3 °C)
2021: +1,19 °C (14,8 °C)
2022: +2,98 °C (16,6 °C)
2023: +2,63 °C (16,2 °C)
2024: +2,35 °C (15,9 °C)
2025: +2,43 °C (16,0 °C)
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Demografia

Biztanleria

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:

BiztanleriaUrtea2503003504004505005506006501750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Urtea 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Hazkunde begetatiboa −3 1 −3 4 1 −1 −1 0 4 1 0 −1 0 −4 −3 −4 −1 −7
Jaiotzak 2 3 0 4 3 4 1 5 6 4 4 2 2 1 4 3 3 2
Heriotzak 5 2 3 0 2 5 2 5 2 3 4 3 2 5 7 7 4 9

Hazkunde begetatiboa
Hazkunde begetatiboa (pertsonak)Urtea−8−6−4−20242007201020132016201920222025CamélasHazkunde begetatiboa
Honakoa hazkunde begetatiboa erakusten duen grafiko bat da, hau da, urte batean jaiotakoei hildakoak kentzearen emaitza. Datuak INSEE erakundeak eskaintzen ditu eta Wikimedia Commonsen daude eskuragarri. Aldaketaren bat egin behar bada, bertan egin beharko da.

Familiak eta etxeguneak

2023 erroldaren arabera, Camélas udalerrian 461 biztanle zeuden eta 234 elkarbizitza unitate<ref group="oh">INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.</ref>, hau da, 1,97 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 40,6), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).<ref name="menages">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/9006073?sommaire=9006187%7Cizenburua=Couples-Familles-Ménages en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

461biztanle
234elkarbizitza-unitate
1,97lagun elkarbizitza-unitateko
134familia
Udalerria
% 23
% 29
% 41
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 134 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (69). Guraso bakarreko 11 familietatik 11etan ama zen guraso bakarra. 80 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.<ref name="menages" />

69
54
11
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 37,6), eskulangileak (% 13,2), goi-mailako langileak (% 13,2), nekazariak (% 9,0). Talde nagusia (erretiratuak, % 37,6) Ekialdeko Pirinioak departamenduko batez bestekoaren (% 38,0) azpitik dago. 21 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 9,0).<ref name="menages" />

Udalerria
% 9
% 9
% 13
% 9
% 13
% 38
Ekialdeko Pirinioak
% 13
% 16
% 12
% 38
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak
Kopurua%
Elkarbizitza-unitateak
Seme-alabekin bizi ziren bikoteak54% 23,1
Etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak69% 29,5
Guraso bakarrekoak11% 4,7
Kide bakarrekoak95% 40,6
Bestelakoak5% 2,1
Familiak
Seme-alabarik gabeko bikoteak69% 51,5
Seme-alabadun bikoteak54% 40,3
Guraso bakarrekoak11% 8,2
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean80% 59,7
Seme-alaba bat30% 22,4
Bi seme-alaba19% 14,2
Hiru seme-alaba5% 3,7
Lau seme-alaba edo gehiago0% 0,0
Egoera zibila (15 urte edo gehiago)
Ezkonduta205% 51,0
Izatezko bikotean31% 7,7
PACS bidez lotuta27% 6,7
Ezkongabea68% 16,9
Alarguna40% 10,0
Dibortziatuta32% 8,0
Erreferentziazko pertsonaren lanbidea
Nekazariak21% 9,0
Artisau, merkatari eta enpresa-buruak20% 8,5
Goi-mailako langileak31% 13,2
Erdi-mailako lanbideak16% 6,8
Enplegatuak21% 9,0
Eskulangileak31% 13,2
Erretiratuak88% 37,6
Bestelakoak6% 2,6
Iturria: INSEE, RP2023.

Taula osoa: elkarbizitza-unitateak eta familiak, 2023

Etxebizitza

2023 erroldaren arabera, udalerrian 299 etxebizitza zeuden. Horietatik 229 egoitza nagusi ziren, 52 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 19 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (295), eta apartamentuak gutxi ziren (3). Egoitza nagusietatik 198 beren jabearen bizilekuak ziren, 23 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 9 doan lagata.<ref name="etxebizitzak">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/8997194%7Cizenburua=Logement en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

299etxebizitza
229egoitza nagusi
295etxe
3apartamentu

Etxebizitza multzoa

229
52
Egoitza nagusia (229)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (52)Hutsik (19)

Etxe mota

295
Etxea (295)Apartamentua (3)

Jabetza egoera

198
23
Jabeak (198)Alokairuan (23)Doan lagata (9)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1919 aurretik artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (55).<ref name="etxebizitzak" />

Eraikuntza garaia

1919 aurretik55
1919-194540
1946-197018
1971-199052
1991-200530
2006-202034

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (113). 113 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 166 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 98 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 115tan bi edo gehiago.<ref name="etxebizitzak" />

Gela kopurua

1 gela9
2 gela15
3 gela35
4 gela58
5 gela edo gehiago113

Berogailu mota

87
113
Fuel-olioa (14)Elektrizitatea (87)Gas botila (15)Bestelakoak (113)

Aparkalekua eta ibilgailuak

166aparkalekua
98ibilgailu 1
115ibilgailu 2+
Kopurua%
Etxebizitza multzoa
Egoitza nagusia229% 76,6
Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa52% 17,4
Hutsik19% 6,4
Etxe mota
Etxeak295% 98,7
Apartamentuak3% 1,0
Gela kopurua (egoitza nagusiak)
1 gela9% 3,9
2 gela15% 6,6
3 gela35% 15,3
4 gela58% 25,3
5 gela edo gehiago113% 49,3
Eraikuntza garaia (egoitza nagusiak)
1919 aurretik55% 24,0
1919-194540% 17,5
1946-197018% 7,9
1971-199052% 22,7
1991-200530% 13,1
2006-202034% 14,8
Jabetza egoera (egoitza nagusiak)
Jabeak198% 86,5
Alokairuan23% 10,0
HLM0% 0,0
Doan lagata9% 3,9
Berogailu mota (egoitza nagusiak)
Gas sarea0% 0,0
Fuel-olioa14% 6,1
Elektrizitatea87% 38,0
Gas botila15% 6,6
Bestelakoak113% 49,3
Aparkalekua eta ibilgailuak (egoitza nagusiak)
Aparkalekua166% 72,5
Ibilgailu bat98% 42,8
Bi ibilgailu edo gehiago115% 50,2
Iturria: INSEE, RP2023.

Taula osoa: etxebizitzak, 2023

Ekonomia

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 264 biztanleetatik 188 aktibo ziren (% 71,2), horietako 169 lanean (% 64,0) eta 19 langabezian (aktiboen % 10,1).

26415-64 urteko biztanle
% 71,2aktibo
% 64,0lanean
% 10,1langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 18,5
25-54 urte% 90,3
55-64 urte% 51,8
Gizonak% 75,8
Emakumeak% 66,4

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 14,3
BEPC, brebeta% 50,0
CAP-BEP% 8,5
Batxilergoa% 6,2
Goi-mailako +2% 9,7
Goi-mailako +3/4% 13,6
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 10,1). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

76 ez-aktibotik 22 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 28,9), 33 erretiraturik zeuden (% 43,4) eta 21 bestelako ez-aktibo ziren (% 27,6).

Ez-aktiboak

% 29
% 43
% 28
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria<ref group="oh">Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.</ref>

% 18
% 17
% 18
% 15
% 18
% 14
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 117 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 169 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.<ref group="oh">Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.</ref>

117enplegu udalerrian
% 81,2soldatapeko
% 18,8ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 27.910 eurokoa zen.

27.910 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.080 €
Departamenduarekiko konparaketa xehea

Pobrezia-tasa adinaren arabera (departamendua)

18 urtez azpiko% 33,4
18-29 urte% 27,5
30-39 urte% 22,9
40-49 urte% 23,6
50-64 urte% 20,5
65-74 urte% 14,3
75 urte eta gehiago% 13,2

Pobrezia-tasa etxebizitza-erregimenaren arabera (departamendua)

Jabeak% 11,5
Errentariak% 39,7

Eskuragarri dagoen errentaren osaera (departamendua)

INSEEk «eskuragarri dagoen errenta» horrela eraikitzen du: jarduera-errenta + pentsioak + ondarea + gizarte-prestazioak (batuz % 100 baino gehiago ematen dute) ken zuzeneko zergak (batez ere errentaren gaineko zerga).

Jarduera-errenta% 58,2
Pentsio/erretiroak% 36,4
Ondarea, bestelakoak% 12,1
Gizarte-prestazioak% 7,5
Zuzeneko zergak−% 14,1

Jarduera-errenta zatitzen bada: soldatak % 49,1, ez-soldatapekoen errenta % 6,0, langabezia-sariak % 3,0.

Ekonomia jarduerak

2007an zeuden 25 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 5 eraikuntza enpresak ziren, 5 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 garraio enpresa zen, 3 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 informazio eta komunikazio enpresa zen, 6 higiezinen enpresak ziren, 1 zerbitzu enpresa zen eta 2 administrazio publikoko enpresak ziren.

2009an zeuden norbanakoentzako 9 zerbitzu publikoetatik, 4 igeltseroak ziren, 1 zurgina, 1 jatetxe eta 3 higiezinen agentziak.

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra okindegi bat zen.

2000. urtean Camélas udalerrian 29 nekazaritza-ustiategi zeuden, 342 hektarea erabiltzen.

Kanpo estekak

  • (Frantsesez)Résumé statistique INSEEren udalerriko estatistiken laburpena.
  • (Frantsesez)Évolution et structure de la population INSEEren udalerriko datuen fitxa.
  • (Frantsesez)France par comune Frantziako udalerri guztietako datu zehatzak mapa baten bitartez eskuragarri.

Read next

In 38 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article