factograf
EU
Sign in

Castelnou

Castelnou

Key facts

biztanleria94
azalera37,09km²
honako hau daAragoiko udalerria
estatu burujabeEspainia
hiriburuaCastelnou
itsas mailaren gainetiko altuera201m
All data from the card 13
Alkatea
José Miguel Esteruelas Lizano
Izen ofiziala
Castelnou
Posta kodea
44592
INEk ezarritako kodea
44067
Herriburua
Castelnou
Koordenatuak
41°14′00″N 0°22′00″W / 41.233333333333°N 0.36666666666667°W
Azalera
37,08986 km²
Altitudea
201 m
Mugakideak
Escatrón, Samper de Calanda, Jatiel eta Sástago
Biztanleria
94 (2025)
Dentsitatea
3 bizt/km²
Matrikula
TE
Hizkuntza ofiziala
gaztelania

Castelnou Teruelgo udalerria da, Bajo Martín eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 94 biztanle zituen 37,1 km²-ko azaleran.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Escatrón, Samper de Calanda, Jatiel eta Sástago.


Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea80100120140160180200020052010201520202025CastelnouBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 34,8 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 44,9) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 31,5 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 4,3 —probintzian % 16,2—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Teruelgo mapa
Udal
Prob
Erki
Best
Udalerri berean · % 34,8Probintzia berean · % 10,9Erkidegoan · % 18,5Beste erkidegoa · % 31,5Estatutik kanpo · % 4,3
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 4 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 75). Jaiotza herrialde nagusiak Kolonbia, Errumania dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 75Europa · % 25
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 215 etxebizitza zeuden: 58 (% 27,0) nagusiak eta 157 (% 73,0) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

215etxebizitza
58etxegune

Etxebizitza multzoa Teruelgo mapa

58
157
Etxebizitza nagusia (58)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (157)

Guztira 58 etxegune zeuden, eta horietatik 27 (% 46,6) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 127
2 pertsona11
3 pertsona11
4 pertsona7
5 edo gehiago2

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 94 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 19,1 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 20,2; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 41,5; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 19,1.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66623%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 18,9 zen 2021ean eta % 19,1 2024an; beraz, ia aldatu gabe mantendu zen. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 25,5 izatetik % 19,1 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 25,0 ziren, eta gizonen artean % 14,0; 11,0 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 25,0 eta gizonen % 14,0 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

94biztanle 15 urte edo +, 2024
% 19,1goi-mailako ikasketak+0,3 puntu 2021etik mapa
% 19,1lehen hezkuntza edo gutxiago−6,3 puntu 2021etik mapa
% 19,1
% 41,5
% 20,2
% 19,1
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 19,1Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 41,5Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 20,2Goi-mailako ikasketak · % 19,1
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Teruelgo mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Castelnou, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak18% 19,17% 14,011% 25,0
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa19% 20,214% 28,05% 11,4
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)39% 41,522% 44,017% 38,6
Lehen hezkuntza edo gutxiago18% 19,17% 14,011% 25,0
Guztira94% 100,050% 100,044% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Castelnou, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 18,9% 17,9% 37,7% 25,5106
2022% 19,8% 19,8% 39,6% 20,896
2023% 19,1% 19,1% 41,5% 20,294
2024% 19,1% 20,2% 41,5% 19,194
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.


Ekonomia

Diru-sarrerak

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 16.261 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 30.472 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.364 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 17.150 euro zen. Errenta gordina 19.602 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 59,9. Gainerako iturriak: pentsioak (% 31,1), beste diru-sarrerak (% 4,6), langabezia-prestazioak (% 1,6), beste prestazioak (% 2,8).

60%
31%
Soldata · % 59,9Pentsioak · % 31,1Langabezia · % 1,6Beste prestazioak · % 2,8Beste sarrerak · % 4,6
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 31,7 da, probintziakoaren (28,4; Teruelgo mapa) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) parean. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,5; Teruelgo mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Castelnou udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 50 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 53,8; gainerako % 46,2 inaktibo zeuden.<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=67080%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 14,0 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 61,2 zen eta emakumezkoena % 45,5; langabezia-tasa, aldiz, % 10,0 eta % 20,0 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 42 zen 2023ean, 2021eko 46etik behera.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70002%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 35,7 osatzen dute, eta gizonek % 64,3.

42okupatu, 2023−% 8,7 2021etik
% 35,7emakumeak okupatuen artean
% 53,8jarduera-tasa, 2024
% 14,0langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 46,2
% 46,2
Okupatuak · % 46,2Langabeak · % 7,5Inaktiboak · % 46,2
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Castelnou, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak43% 46,227% 55,116% 36,4
Langabeak7% 7,53% 6,14% 9,1
Inaktiboak43% 46,219% 38,824% 54,5
Guztira93% 100,049% 100,044% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 57,1), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 21,4), industria (% 11,9) eta eraikuntza (% 9,5).<ref name="ine-jarduera" />

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Teruelgo mapa
% 21,4
% 11,9
% 9,5
% 57,1
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 21,4Industria · % 11,9Eraikuntza · % 9,5Zerbitzuak · % 57,1

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 59,5; ondoren, oinarrizko okupazioak daude (% 23,8), eta zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak % 11,9.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70001%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 70,4 eta emakumeen % 40,0).

% 11,9
% 59,5
% 23,8
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 11,9Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 59,5Oinarrizko okupazioak · % 23,8Ez dago jasota · % 4,8
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Castelnou, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak5% 11,92% 7,43% 20,0
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak25% 59,519% 70,46% 40,0
Oinarrizko okupazioak10% 23,85% 18,55% 33,3
Ez dago jasota2% 4,81% 3,71% 6,7
Guztira42% 100,027% 100,015% 100,0

Okupatuen % 78,6 besteren konturako langileak dira, eta % 21,4 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70003%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 21,4
% 78,6
Norberaren kontura · % 21,4Besteren kontura eta beste egoera bat · % 78,6
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Castelnou, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura9% 21,47% 25,92% 13,3
Besteren kontura33% 78,620% 74,113% 86,7
Guztira42% 100,027% 100,015% 100,0


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 37 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 2.932 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 37,1 km² denez, NAE lurraldearen % 79 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 82,5 lur goldagarria (2.419 ha, 31 ustiategitan), % 16,6 larre iraunkorrak (486 ha, 8 ustiategitan), % 0,9 arbolak (25,9 ha, 10 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,09 ha, 5 ustiategitan).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
79%
21%
NAE · 2.932 ha (% 79)Gainerako azalera · 777 ha (% 21)
NAE, lur-erabileraren arabera
83%
17%
Lur goldagarria · 2.419 ha (% 82,5)Larre iraunkorrak · 486 ha (% 16,6)Arbolak · 25,9 ha (% 0,9)Baratzeak · 0,09 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 4.514 ardi eta ahuntz zeuden.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 60 gidari zeuden erroldatuta: 39 gizon (% 65) eta 21 emakume (% 35). Biztanleen % 65,2 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 148 ibilgailuk osatzen zuten: 81 turismo, 20 ziklomotor, 18 furgoneta, 10 motozikleta eta 10 kamioi. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 880 turismokoa zen, probintziako (595) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 14,7 urtekoa zen; turismoen % 4,9k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 24,7k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 57,6 diesel zen eta % 42,4 gasolinazko. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 1,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 52,1k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
21%
26%
52%
ECO · 2 (% 1,4)C etiketa · 30 (% 20,8)B etiketa · 37 (% 25,7)Etiketarik gabe · 75 (% 52,1)
Turismoak, adinaren arabera
12%
17%
41%
25%
< 4 urte · 4 (% 4,9)4–8 urte · 10 (% 12,3)8–15 urte · 14 (% 17,3)15–25 urte · 33 (% 40,7)≥ 25 urte · 20 (% 24,7)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Kanpo estekak

  • (Gaztelaniaz) Udalaren webgunea.


Artikulu hau Aragoiko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.

Read next

In 41 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article