factograf
EU
Sign in

Cadillon

Cadillon

Key facts

biztanleria95
azalera5,37km²
honako hau daFrantziako udalerri
estatu burujabeFrantzia
itsas mailaren gainetiko altuera250m
All data from the card 8
Izen ofiziala
Cadillon
Posta kodea
64330
Koordenatuak
43°31′37″N 0°09′27″W / 43.5269°N 0.1575°W
Azalera
5,37 km²
Altitudea
250 m, 135 m, 283 m eta 201 m
Mugakideak
Arricau-Bordes, Aurions-Idernes, Conchez-de-Béarn, Mont-Disse, Saint-Jean-Poudge eta Vialer
Biztanleria
95 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
18 bizt/km²

Cadillon (okzitanieraz Cadilhon) Frantziako Pirinio Atlantikoak departamenduan dagoen udalerria da. Azken erroldaren arabera 95 biztanle zituen 5,4 km²-ko azaleran.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Arricau-Bordes, Aurions-Idernes, Conchez-de-Béarn, Mont-Disse, Saint-Jean-Poudge eta Vialer.


Klima

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du<ref name="Joly">{{erreferentzia | izena1 = Daniel | abizena1 = Joly | izena2 = Thierry | abizena2 = Brossard | izena3 = Hervé | abizena3 = Cardot | izena4 = Jean | abizena4 = Cavailhes | izena5 = Mohamed | abizena5 = Hilal | izena6 = Pierre | abizena6 = Wavresky | izenburua = Les types de climats en France, une construction spatiale | aldizkaria = Cybergéo: revue européenne de géographie | zenbakia = 501 | data = 2010-06-18 | doi = 10.4000/cybergeo.23155 | hizkuntza = fr }}</ref>. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe<ref name="Dubreuil2022">{{erreferentzia | izena1 = Vincent | abizena1 = Dubreuil | izenburua = Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen | aldizkaria = La Météorologie | zenbakia = 116 | data = 2022-02 | doi = 10.37053/lameteorologie-2022-0012 | hizkuntza = fr }}</ref>. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatuaren eta mendiko klimaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)<ref name="MFTipologia">{{erreferentzia | izenburua = Le climat en France hexagonale et Corse | url = https://meteofrance.com/comprendre-climat/france/le-climat-en-france-metropolitaine | webgunea = meteofrance.com | hizkuntza = fr }}</ref>. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago<ref name="RE2020">{{erreferentzia | izenburua = Réglementation environnementale RE2020 | url = https://www.ecologie.gouv.fr/politiques-publiques/reglementation-environnementale-re2020 | webgunea = ecologie.gouv.fr | data = 2020-11-18 | hizkuntza = fr }}</ref>.

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,2 °C-koa da, 14,6 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1071 mm-koa da, urtarrilean 11,4 euri-egun eta uztailean 7,9 egun izanik<ref name="Joly" />. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Maumusson-Laguian udalerrian dago, 9,9 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 14,1 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1021,5 mm-koa delarik<ref name="FICHECLIM32245001">{{erreferentzia | izenburua = Station Météo-France « Maumusson », fiche climatologique | url = https://object.files.data.gouv.fr/meteofrance/data/synchro_ftp/REF_STATION/FICHECLIM_32245001.pdf | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,2 °C-koa da, 2026ko uztailaren 29an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -17,5 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 8an lortua<ref group="oh">Estazioko erregistroak 1963ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.</ref><ref name="FICHECLIM32245001" />.

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 13,2 °C-koa da.<ref group="oh" name="MF-SIM-sareta">Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,2 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.</ref> Hilabeterik beroena abuztua da (20,7 °C) eta hotzena urtarrila (6,2 °C). Urteko prezipitazioa 1083 mm-koa da; hilabeterik euritsuena azaroa da (128 mm) eta lehorrena uztaila (64 mm).<ref name="MF-SIM">{{erreferentzia | izenburua = Données changement climatique - SIM quotidienne | url = https://www.data.gouv.fr/datasets/donnees-changement-climatique-sim-quotidienne | argitaletxea = Météo-France | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,33 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (12,3 °C) baino 1,7 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenetatik lau 2000tik aurrerakoak dira (2020, 2022, 2023 eta 2025). Urterik beroena 2022 izan zen (14,9 °C) eta hotzena 1963 (11,3 °C).<ref name="MF-SIM" />

    Datu klimatikoak (Cadillon)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 6.2 6.9 9.8 12.0 15.7 18.9 20.6 20.7 17.6 14.0 9.3 6.9 13.2
Pilatutako prezipitazioa (mm) 104 83 88 104 100 82 64 65 77 88 128 100 1083
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (12,3 °C).
1959: 12,8 °C (+0,50 °C)1960: 12,2 °C (−0,07 °C)1961: 13,0 °C (+0,76 °C)1962: 11,8 °C (−0,47 °C)1963: 11,3 °C (−0,95 °C)1964: 12,1 °C (−0,15 °C)1965: 11,7 °C (−0,55 °C)1966: 12,6 °C (+0,31 °C)1967: 12,1 °C (−0,11 °C)1968: 12,3 °C (+0,09 °C)1969: 11,9 °C (−0,38 °C)1970: 12,1 °C (−0,11 °C)1971: 11,9 °C (−0,35 °C)1972: 11,5 °C (−0,75 °C)1973: 11,8 °C (−0,42 °C)1974: 11,9 °C (−0,38 °C)1975: 11,9 °C (−0,31 °C)1976: 12,0 °C (−0,23 °C)1977: 12,1 °C (−0,15 °C)1978: 12,0 °C (−0,28 °C)1979: 12,2 °C (−0,06 °C)1980: 11,8 °C (−0,48 °C)1981: 12,7 °C (+0,40 °C)1982: 13,3 °C (+1,08 °C)1983: 13,3 °C (+1,00 °C)1984: 12,4 °C (+0,19 °C)1985: 12,5 °C (+0,26 °C)1986: 12,0 °C (−0,21 °C)1987: 12,4 °C (+0,15 °C)1988: 12,4 °C (+0,13 °C)1989: 13,2 °C (+0,96 °C)1990: 13,3 °C (+1,00 °C)1991: 12,1 °C (−0,12 °C)1992: 12,4 °C (+0,18 °C)1993: 12,3 °C (+0,01 °C)1994: 13,4 °C (+1,19 °C)1995: 13,5 °C (+1,22 °C)1996: 12,7 °C (+0,40 °C)1997: 14,1 °C (+1,89 °C)1998: 13,0 °C (+0,71 °C)1999: 13,2 °C (+0,93 °C)2000: 13,4 °C (+1,10 °C)2001: 13,0 °C (+0,74 °C)2002: 13,3 °C (+1,06 °C)2003: 14,1 °C (+1,85 °C)2004: 13,1 °C (+0,86 °C)2005: 12,7 °C (+0,44 °C)2006: 13,8 °C (+1,54 °C)2007: 12,6 °C (+0,37 °C)2008: 12,6 °C (+0,36 °C)2009: 13,2 °C (+0,99 °C)2010: 12,3 °C (+0,06 °C)2011: 13,7 °C (+1,49 °C)2012: 12,9 °C (+0,64 °C)2013: 12,7 °C (+0,47 °C)2014: 13,8 °C (+1,59 °C)2015: 13,6 °C (+1,35 °C)2016: 13,5 °C (+1,23 °C)2017: 13,4 °C (+1,18 °C)2018: 13,7 °C (+1,48 °C)2019: 13,7 °C (+1,43 °C)2020: 14,3 °C (+2,08 °C)2021: 13,4 °C (+1,19 °C)2022: 14,9 °C (+2,61 °C)2023: 14,4 °C (+2,17 °C)2024: 14,1 °C (+1,81 °C)2025: 14,4 °C (+2,19 °C)
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
urtarrila: 1961–1990, 5,7 °C · 1991–2020, 6,2 °C (+0,5)
otsaila: 1961–1990, 6,8 °C · 1991–2020, 6,9 °C (+0,1)
martxoa: 1961–1990, 8,4 °C · 1991–2020, 9,8 °C (+1,4)
apirila: 1961–1990, 10,8 °C · 1991–2020, 12,0 °C (+1,2)
maiatza: 1961–1990, 14,1 °C · 1991–2020, 15,7 °C (+1,6)
ekaina: 1961–1990, 17,3 °C · 1991–2020, 18,9 °C (+1,6)
uztaila: 1961–1990, 19,7 °C · 1991–2020, 20,6 °C (+0,9)
abuztua: 1961–1990, 19,1 °C · 1991–2020, 20,7 °C (+1,5)
iraila: 1961–1990, 17,3 °C · 1991–2020, 17,6 °C (+0,3)
urria: 1961–1990, 13,3 °C · 1991–2020, 14,0 °C (+0,7)
azaroa: 1961–1990, 8,6 °C · 1991–2020, 9,3 °C (+0,7)
abendua: 1961–1990, 6,1 °C · 1991–2020, 6,9 °C (+0,8)
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,5+0,1+1,4+1,2+1,6+1,6+0,9+1,5+0,3+0,7+0,7+0,8
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (12,3 °C)
+3 °C−3 °C
1959: +0,50 °C (12,8 °C)
1960: −0,07 °C (12,2 °C)
1961: +0,76 °C (13,0 °C)
1962: −0,47 °C (11,8 °C)
1963: −0,95 °C (11,3 °C)
1964: −0,15 °C (12,1 °C)
1965: −0,55 °C (11,7 °C)
1966: +0,31 °C (12,6 °C)
1967: −0,11 °C (12,1 °C)
1968: +0,09 °C (12,3 °C)
1969: −0,38 °C (11,9 °C)
1970: −0,11 °C (12,1 °C)
1971: −0,35 °C (11,9 °C)
1972: −0,75 °C (11,5 °C)
1973: −0,42 °C (11,8 °C)
1974: −0,38 °C (11,9 °C)
1975: −0,31 °C (11,9 °C)
1976: −0,23 °C (12,0 °C)
1977: −0,15 °C (12,1 °C)
1978: −0,28 °C (12,0 °C)
1979: −0,06 °C (12,2 °C)
1980: −0,48 °C (11,8 °C)
1981: +0,40 °C (12,7 °C)
1982: +1,08 °C (13,3 °C)
1983: +1,00 °C (13,3 °C)
1984: +0,19 °C (12,4 °C)
1985: +0,26 °C (12,5 °C)
1986: −0,21 °C (12,0 °C)
1987: +0,15 °C (12,4 °C)
1988: +0,13 °C (12,4 °C)
1989: +0,96 °C (13,2 °C)
1990: +1,00 °C (13,3 °C)
1991: −0,12 °C (12,1 °C)
1992: +0,18 °C (12,4 °C)
1993: +0,01 °C (12,3 °C)
1994: +1,19 °C (13,4 °C)
1995: +1,22 °C (13,5 °C)
1996: +0,40 °C (12,7 °C)
1997: +1,89 °C (14,1 °C)
1998: +0,71 °C (13,0 °C)
1999: +0,93 °C (13,2 °C)
2000: +1,10 °C (13,4 °C)
2001: +0,74 °C (13,0 °C)
2002: +1,06 °C (13,3 °C)
2003: +1,85 °C (14,1 °C)
2004: +0,86 °C (13,1 °C)
2005: +0,44 °C (12,7 °C)
2006: +1,54 °C (13,8 °C)
2007: +0,37 °C (12,6 °C)
2008: +0,36 °C (12,6 °C)
2009: +0,99 °C (13,2 °C)
2010: +0,06 °C (12,3 °C)
2011: +1,49 °C (13,7 °C)
2012: +0,64 °C (12,9 °C)
2013: +0,47 °C (12,7 °C)
2014: +1,59 °C (13,8 °C)
2015: +1,35 °C (13,6 °C)
2016: +1,23 °C (13,5 °C)
2017: +1,18 °C (13,4 °C)
2018: +1,48 °C (13,7 °C)
2019: +1,43 °C (13,7 °C)
2020: +2,08 °C (14,3 °C)
2021: +1,19 °C (13,4 °C)
2022: +2,61 °C (14,9 °C)
2023: +2,17 °C (14,4 °C)
2024: +1,81 °C (14,1 °C)
2025: +2,19 °C (14,4 °C)
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Demografia

BiztanleriaUrtea01002003004005001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Urtea 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Hazkunde begetatiboa 0 −3 −1 −2 0 0 0 0 1 −2 0 −2 1 −1 0 −1 0 0
Jaiotzak 2 0 1 0 2 1 1 2 1 0 2 0 1 1 1 1 0 1
Heriotzak 2 3 2 2 2 1 1 2 0 2 2 2 0 2 1 2 0 1

Hazkunde begetatiboa
Hazkunde begetatiboa (pertsonak)Urtea−3−2−1012007201020132016201920222025CadillonHazkunde begetatiboa
Honakoa hazkunde begetatiboa erakusten duen grafiko bat da, hau da, urte batean jaiotakoei hildakoak kentzearen emaitza. Datuak INSEE erakundeak eskaintzen ditu eta Wikimedia Commonsen daude eskuragarri. Aldaketaren bat egin behar bada, bertan egin beharko da.

Familiak eta etxeguneak

2023 erroldaren arabera, Cadillon udalerrian 95 biztanle zeuden eta 45 elkarbizitza unitate<ref group="oh">INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.</ref>, hau da, 2,11 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 20 kide bakarrekoak ziren, 10 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 10 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.<ref name="menages">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/9006073?sommaire=9006187%7Cizenburua=Couples-Familles-Ménages en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

95biztanle
45elkarbizitza-unitate
2,11lagun elkarbizitza-unitateko
20familia
10Bikotea seme-alabekin
10Bikotea seme-alabarik gabe etxean
20Kide bakarrekoa
5Bestelakoak
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 20 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (10). 10 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.<ref name="menages" />

10
10
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekin
Kopurua
Elkarbizitza-unitateak
Seme-alabekin bizi ziren bikoteak10
Etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak10
Guraso bakarrekoak0
Kide bakarrekoak20
Bestelakoak5
Familiak
Seme-alabarik gabeko bikoteak10
Seme-alabadun bikoteak10
Guraso bakarrekoak0
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean10
Seme-alaba bat5
Bi seme-alaba0
Hiru seme-alaba5
Lau seme-alaba edo gehiago0
Egoera zibila (15 urte edo gehiago)
Ezkonduta25
Izatezko bikotean13
PACS bidez lotuta12
Ezkongabea16
Alarguna7
Dibortziatuta6
Erreferentziazko pertsonaren lanbidea
Nekazariak0
Artisau, merkatari eta enpresa-buruak0
Goi-mailako langileak0
Erdi-mailako lanbideak15
Enplegatuak5
Eskulangileak15
Erretiratuak10
Bestelakoak0
Iturria: INSEE, RP2023. Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ehunekorik ez da ematen udalerriaren tamaina dela eta.

Taula osoa: elkarbizitza-unitateak eta familiak, 2023

Etxebizitza

2023 erroldaren arabera, udalerrian 64 etxebizitza zeuden. Horietatik 45 egoitza nagusi ziren, 10 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 9 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (59), eta apartamentuak gutxi ziren (2). Egoitza nagusietatik 38 beren jabearen bizilekuak ziren, 5 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 2 doan lagata.<ref name="etxebizitzak">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/8997194%7Cizenburua=Logement en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

64etxebizitza
45egoitza nagusi
59etxe
2apartamentu

Etxebizitza multzoa

45
10
9
Egoitza nagusia (45)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (10)Hutsik (9)

Etxe mota

59
Etxea (59)Apartamentua (2)

Jabetza egoera

38
5
Jabeak (38)Alokairuan (5)Doan lagata (2)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik12
1919-19450
1946-19705
1971-199011
1991-20057
2006-20209

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (25). 31 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 37 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 17 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 26tan bi edo gehiago.<ref name="etxebizitzak" />

Gela kopurua

1 gela0
2 gela2
3 gela6
4 gela12
5 gela edo gehiago25

Berogailu mota

6
5
31
Fuel-olioa (6)Elektrizitatea (5)Gas botila (3)Bestelakoak (31)

Aparkalekua eta ibilgailuak

37aparkalekua
17ibilgailu 1
26ibilgailu 2+
Kopurua
Etxebizitza multzoa
Egoitza nagusia45
Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa10
Hutsik9
Etxe mota
Etxeak59
Apartamentuak2
Gela kopurua (egoitza nagusiak)
1 gela0
2 gela2
3 gela6
4 gela12
5 gela edo gehiago25
Eraikuntza garaia (egoitza nagusiak)
1919 aurretik12
1919-19450
1946-19705
1971-199011
1991-20057
2006-20209
Jabetza egoera (egoitza nagusiak)
Jabeak38
Alokairuan5
HLM0
Doan lagata2
Berogailu mota (egoitza nagusiak)
Gas sarea0
Fuel-olioa6
Elektrizitatea5
Gas botila3
Bestelakoak31
Aparkalekua eta ibilgailuak (egoitza nagusiak)
Aparkalekua37
Ibilgailu bat17
Bi ibilgailu edo gehiago26
Iturria: INSEE, RP2023. Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ehunekorik ez da ematen udalerriaren tamaina dela eta.

Taula osoa: etxebizitzak, 2023

Ekonomia

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 60 biztanleetatik 49 aktibo ziren (% 81,7), horietako 46 lanean (% 76,7) eta 3 langabezian (aktiboen % 6,1).

6015-64 urteko biztanle
% 81,7aktibo
% 76,7lanean
% 6,1langabezia-tasa

11 ez-aktibotik 4 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 36,4), 3 erretiraturik zeuden (% 27,3) eta 4 bestelako ez-aktibo ziren (% 36,4).

Ez-aktiboak

% 36
% 27
% 36
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 17 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 46 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.<ref group="oh">Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.</ref>

17enplegu udalerrian
% 23,5soldatapeko
% 76,5ez-soldatapeko

Ikus, gainera

Read next

In 37 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article