factograf
EU
Sign in

Birkenwerder

Birkenwerder

Key facts

biztanleria7.958
azalera18,12km²
honako hau dahiri ez den Alemaniako komunitate
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera32m
honako erakunde administratiboan dagoOberhavel
All data from the card 11
Posta kodea
16547
Udalerri kodea
12065036
Koordenatuak
52°41′19″N 13°16′59″E / 52.6885°N 13.283051°E
Azalera
18,12 km²
Altitudea
32 m eta 47 m
Mugakideak
Mühlenbecker Land, Oranienburg eta Hohen Neuendorf
Biztanleria
7.958 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
439 bizt/km²
Telefono aurrizkia
03303
Hiri senidetuak
Villetaneuse
Matrikula
OHV

Birkenwerder Alemaniako udalerria da. Brandenburgo estatuan kokatuta dago, Oberhavel barrutian. Azken zentsuaren arabera 7.958 biztanle zituen 18,1 kilometro koadrotan banatuta.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 7.946 biztanle zituen: 3.886 gizonezko (% 48,9) eta 4.060 emakumezko (% 51,1); 100 emakumeko 95,7 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,0 18 urtetik beherakoak ziren eta % 23,2 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 3,2 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,6 ezkongabeak ziren eta % 47,6 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea790079508000805081008150201620182020202220242026BirkenwerderBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 91,5ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 7,3k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,2k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 92,1 beraiek etorritakoak ziren eta % 7,4 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

7.270
Migrazio-jatorririk gabe (7.270)Migrazio-jatorri osoa (582)Migrazio-jatorri partziala (94)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 3.769 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.400, % 63,7) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 106 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 7,28 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,4 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 66,3 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

3.769etxebizitza
106 m²batez besteko azalera
7,28 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.400
1.246
Jabetzan (2.400)Alokairuan (1.246)Aisialdikoa (20)Hutsik (104)
% 2,4hutsik dauden tasa
% 66,3jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.097). Etxebizitza gehienak 1919-1949 artean eraiki ziren (1.053); eraikin guztien % 71,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.083 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra46
2 gela295
3 gela728
4 gela1.097
5 gela830
6 gela459
7 gela edo gehiago320

Eraikuntza garaia

1919 aurretik448
1919-19491.053
1950-195963
1960-196950
1970-1979112
1980-1989184
1990-1999801
2000-2009632
2010-2015230
2016 eta geroago197

Berogailu mota

471
3.083
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (95)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (471)Bloke-berogailua (Blockheizung) (24)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.083)Labe indibiduala (74)Berogailurik gabe (24)

Guztira 2.769 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.413, % 87,1). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.329).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 3.637 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.355, % 37,3).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

2.769bizitegi-eraikin
3.637etxegune

Eraikin mota

2.413
Etxe bakartua (2.413)Etxe atxikia (bikoitza) (219)Ilarako etxea (79)Bestelako eraikin mota (61)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.329
225
Etxebizitza bakarra (2.329)2 etxebizitza (225)3-6 etxebizitza (189)7-12 etxebizitza (25)

Etxegunearen tamaina

1.178
1.355
563
381
Pertsona bakarra (1.178)2 pertsona (1.355)3 pertsona (563)4 pertsona (381)5 pertsona (120)6 pertsona (42)

Read next

In 33 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article