Devin Armani Booker – amerykański koszykarz, występujący na pozycji rzucającego obrońcy, aktualnie zawodnik Phoenix Suns.
W 2014 wystąpił w meczu gwiazd amerykańskich szkół średnich - McDonald’s All-American.
24 marca 2017 w przegranym 120-130 meczu z Boston Celtics zdobył 70 punktów, stając się szóstym i najmłodszym zawodnikiem w historii NBA, który zanotował takie osiągnięcie (11 przypadek w historii, gdy zawodnik w meczu zdobył co najmniej 70 punktów).
Osiągnięcia
Stan na 12 sierpnia 2024, na podstawie, o ile nie zaznaczono inaczej.
NCAA
- Uczestnik rozgrywek NCAA Final Four (2015)
- Mistrz:
- turnieju konferencji Southeastern (SEC – 2015)
- sezonu zasadniczego konferencji SEC (2015)
- Najlepszy rezerwowy sezonu konferencji SEC (2015)
- Zaliczony do:
- I składu debiutantów SEC (2015)
- II składu SEC (2015)
- SEC First-Year Academic Honor Roll (2015)
- 5-krotny Freshman tygodnia konferencji SEC
NBA
- Wicemistrz NBA (2021)
- Laureat nagrody Seasonlong NBA Cares Community Assist Award (2021)
- Zaliczony do:
- I składu debiutantów NBA (2016)
- III składu NBA (2024)
- Uczestnik:
- meczu gwiazd NBA (2020, 2021, 2022, 2024)
- Rising Stars Challenge (2016, 2017)
- konkursu:
- rzutów za 3 punkty (2016, 2018, 2019, 2020, 2021)
- Skills Challenge (2017)
- Zwycięzca konkursu rzutów za 3 punkty (2018)
Reprezentacja
Statystyki
| Legenda | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| M | Mecze | S5 | Pierwsza piątka | MPG | Minuty na mecz |
| FG% | Celność rzutów z pola | 3P% | Celność rzutów „za 3” | FT% | Celność rzutów wolnych |
| RPG | Zbiórki na mecz | APG | Asysty na mecz | SPG | Przechwyty na mecz |
| BPG | Bloki na mecz | PPG | Punkty na mecz | ||
NCAA
Na podstawie.
| Sezon | Drużyna | M | S5 | MPG | FG% | 3P% | FT% | RPG | APG | SPG | BPG | PPG |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | Kentucky | 38 | 0 | 21,5 | 47,0% | 41,1% | 82,8% | 2,0 | 1,1 | 0,4 | 0,1 | 10,0 |
NBA
Stan na koniec sezonu 2023/24, na podstawie.
Sezon regularny
| Sezon | Drużyna | M | S5 | MPG | FG% | 3P% | FT% | RPG | APG | SPG | BPG | PPG |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | Phoenix | 76 | 51 | 27,7 | 42,3% | 34,3% | 84,0% | 2,5 | 2,6 | 0,6 | 0,3 | 13,8 |
| 2016/17 | Phoenix | 78 | 78 | 35,0 | 42,3% | 36,3% | 83,2% | 3,2 | 3,4 | 0,9 | 0,3 | 22,1 |
| 2017/18 | Phoenix | 54 | 54 | 34,5 | 43,2% | 38,3% | 87,8% | 4,5 | 4,7 | 0,9 | 0,3 | 24,9 |
| 2018/19 | Phoenix | 64 | 64 | 35,0 | 46,7% | 32,6% | 86,6% | 4,1 | 6,8 | 0,9 | 0,2 | 26,6 |
| 2019/20 | Phoenix | 70 | 70 | 35,9 | 48,9% | 35,4% | 91,9% | 4,2 | 6,5 | 0,7 | 0,3 | 26,6 |
| 2020/21 | Phoenix | 67 | 67 | 33,9 | 48,4% | 34,0% | 86,7% | 4,2 | 4,3 | 0,8 | 0,2 | 25,6 |
| 2021/22 | Phoenix | 68 | 68 | 34,5 | 46,6% | 38,3% | 86,8% | 5,0 | 4,8 | 1,1 | 0,4 | 26,8 |
| 2022/23 | Phoenix | 53 | 53 | 34,6 | 49,4% | 35,1% | 85,5% | 4,5 | 5,5 | 1,0 | 0,3 | 27,8 |
| 2023/24 | Phoenix | 68 | 68 | 36,0 | 49,2% | 36,4% | 88,6% | 4,5 | 6,9 | 0,9 | 0,4 | 27,1 |
| Razem | 598 | 573 | 34,0 | 46,4% | 35,7% | 87,0% | 4,0 | 5,0 | 0,9 | 0,3 | 24,3 |
Play-offy
| Sezon | Drużyna | M | S5 | MPG | FG% | 3P% | FT% | RPG | APG | SPG | BPG | PPG |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | Phoenix | 22 | 22 | 40,4 | 44,7% | 32,1% | 90,5% | 5,6 | 4,5 | 0,8 | 0,2 | 27,3 |
| 2022 | Phoenix | 10 | 10 | 36,6 | 45,1% | 43,1% | 88,7% | 4,8 | 4,4 | 0,5 | 0,4 | 23,3 |
| 2023 | Phoenix | 11 | 11 | 41,7 | 58,5% | 50,8% | 86,6% | 4,8 | 7,2 | 1,7 | 0,8 | 33,7 |
| 2024 | Phoenix | 4 | 4 | 41,5 | 49,2% | 35,0% | 95,1% | 3,3 | 6,0 | 1,8 | 0,3 | 27,5 |
| Razem | 47 | 47 | 40,0 | 48,6% | 38,9% | 89,9% | 5,1 | 5,3 | 1,0 | 0,4 | 28,0 |
