factograf
NL
Sign in

gemeente en stad in West-Vlaanderen, België

Lo-Reninge

Lo-Reninge

Key facts

inwonertal3.289
oppervlakte62,94km²
is eengemeente in België, Belgische gemeente met de titel stad
landBelgië
hoofdplaatsLo
bestuurshoofdLode Morlion
All data from the card 18
Gewest
Vlaanderen
Provincie
West-Vlaanderen
Arrondissement
Diksmuide
Oppervlakte– Onbebouwd– Woongebied– Andere
63,4 km² (2023)92,09%2,18%5,73%
Coördinaten
50° 59' NB, 2° 45' OL
Inwoners– Mannen– Vrouwen– Bevolkings­dichtheid
3.138 (01/01/2026) 50,29% 49,71% 49,50 inw./km²
Leeftijdsopbouw– 0-17 jaar– 18-64 jaar– 65 jaar en ouder
(01/01/2026)20,49%57,46%22,05%
Burgemeester
Lieve Castryck (CD&V)
Bestuur
Dynamisch (CD&V)
ZetelsDynamisch (CD&V)
1313
Gemiddeld inkomen
22.442 euro/inw. (2023)
Werkloosheids­graad
2,12% (jan. 2019)
Postcode8647864786478647
DeelgemeenteLoNoordschotePollinkhoveReninge
Zonenummer
058
NIS-code
32030
Politiezone
Spoorkin
Hulpverlenings­zone
Westhoek
Website
www.lo-reninge.be

Lo-Reninge is een Belgische stad en gemeente in de uiterste westhoek van de provincie West-Vlaanderen.

Toponymie

Lo-Reninge bestaat uit vier deelgemeenten: Pollinkhove, Noordschote, Lo en Reninge. Die laatste twee zijn met respectievelijk 1247 en 1083 inwoners het demografisch rijkst en geven hun naam aan de fusiegemeente.

  • In het Nederlands is 'Lo(o)' een historische benaming voor een (open) loofbos.
  • Ondanks verschillende speculaties is 'Reninge' hoogstwaarschijnlijk een verwijzing naar de heerlijkheid of villa van een persoon met de naam Rin(us).

Geschiedenis

Eerste vermeldingen

De oorsprong van Lo-Reninge is terug te vinden in een of meer landbouwnederzettingen die te vinden waren tussen de overgang van de kustvlakte en de zandleemstreek, de regio van de huidige gemeente. Vooral sporen van Romeinse verkavelingen wijzen op belangrijke agrarische activiteiten in de buurt van Lo. Ondanks de aanwezige landbouw en vroege bewoning duiken de namen 'Lo' en 'Reninge' pas eeuwen later op in de bronnen.

Economische bloei en neergang

In de dertiende eeuw vonden de eerste initiatieven plaats ter versterking van de stedelijke infrastructuur. De aanleiding daarvoor was vermoedelijk het conflict van 1213–1214 tussen de Franse koning en zijn Portugese leenman. Er werd in Lo hoogstwaarschijnlijk een gracht met een wal en houten poorten aangelegd. De onzekere politieke situatie stopte de economische bloei van de veertiende eeuw echter niet. Rond 1340 bloeide de lakenindustrie in de streek van het huidige Lo-Reninge. Toch moest Jan van Saint-Omer in 1469 Reninge afstaan aan Eleonora van Poitiers wegens geldproblemen.

In de daaropvolgende eeuwen zal de streek van de huidige fusiegemeente geteisterd worden door verschillende politieke conflicten en plunderingen. Dat in combinatie met een pestepidemie zorgde ervoor dat de bevolking van Reninge tegen 1584 nagenoeg uitgestorven was. Ook in Lo kende de bevolking rond die periode zware tegenslagen. Een zware brand, gevolgd door tientallen invallen van Spaanse en calvinistische strijdkrachten, deed het inwoneraantal er drastisch dalen.

Ontstaan van de fusiegemeente

Na de opgelopen oorlogsschade van de diverse militaire conflicten die de stad vanaf 1500 geteisterd hadden, verloor Lo in de achttiende eeuw haar stadsrechten. Die kon het 'dorp' pas terugwinnen in 1985, acht jaar na de gemeentelijke herindelingen. Lo fuseerde met het naburige Reninge, Pollinkhove en Noordschote tot de gemeente Lo-Reninge.

Geografie

Lo-Reninge, deelgemeenten en buurgemeenten. De gele gebieden zijn bebouwde kernen.
Lo-Reninge, deelgemeenten en buurgemeenten. De gele gebieden zijn bebouwde kernen.

De gemeente Lo-Reninge bestaat uit vier kleine kernen. Lo en Reninge zijn de grootste met ruim 1000 inwoners. Noordschote en Pollinkhove zijn twee kleinere dorpjes. De stad is met 52 inwoners per vierkante kilometer de dunstbevolkte gemeente van Vlaanderen.

# Naam Opp.
(km²)
Inwoners
(2025)
Inwoners
per km²
NIS-code
1 Lo (I) 15,84 1.164 73 32030A
2 Pollinkhove (III) 13,98 645 46 32030B
3 Reninge (II) 22,90 1.007 44 32030C
4 Noordschote (IV) 10,68 367 34 32030D

De gemeente Lo-Reninge grenst aan een groot aantal kleine dorpjes:

Kaart

Demografie

Bevolkingssamenstelling

Slechts 3,8 procent van de inwoners van Lo-Reninge had in 2012 een migratieachtergrond. Dat is ver onder het Vlaams gemiddelde van een op vijf. Toch is er een tendens van toenemende diversiteit onder kinderen tussen zes en zeventien jaar waarneembaar. In tegenstelling tot het gemeentelijk gemiddelde van 3,8 procent schommelt het percentage inwoners met buitenlandse roots bij die leeftijdsgroep tussen 6,7 en 7,1 procent. De overgrote meerderheid van hen is van Europese herkomst.

Demografische ontwikkeling

Alle historische gegevens hebben betrekking op de huidige gemeente, inclusief deelgemeenten, zoals ontstaan na de fusie van 1 januari 1977.

  • Bronnen:NIS, Opm:1831 tot en met 1981=volkstellingen; 1990 en later= inwonertal op 1 januari
Inwoners van jaar tot jaar op 1 januari
1992 tot heden
jaar Aantal Evolutie: 1992=index 100
1992 3.142 100,0
1993 3.171 100,9
1994 3.160 100,6
1995 3.197 101,8
1996 3.181 101,2
1997 3.164 100,7
1998 3.181 101,2
1999 3.211 102,2
2000 3.217 102,4
2001 3.231 102,8
2002 3.281 104,4
2003 3.288 104,6
2004 3.329 106,0
2005 3.306 105,2
2006 3.306 105,2
2007 3.317 105,6
2008 3.346 106,5
2009 3.326 105,9
2010 3.322 105,7
2011 3.318 105,6
2012 3.299 105,0
2013 3.330 106,0
2014 3.320 105,7
2015 3.282 104,5
2016 3.277 104,3
2017 3.288 104,6
2018 3.289 104,7
2019 3.291 104,7
2020 3.290 104,7
2021 3.257 103,7
2022 3.217 102,4
2023 3.237 103,0
2024 3.216 102,4
2025 3.183 101,3
2026 3.138 99,9

Bezienswaardigheden

Oud stadhuis en belfort van Lo
Oud stadhuis en belfort van Lo
Sint-Pieterskerk (Lo)
Sint-Pieterskerk (Lo)
2 images

Politiek

Structuur


Burgemeesters

  • 1977-1994: Roger Simoen
  • 1995-2005: Frans Vanheule
  • 2006-2024: Lode Morlion
  • 2024-heden: Lieve Castryck

Bij de verkiezingen van oktober 2024 werd slechts een lijst ingediend, waardoor er geen gemeenteraadsverkiezingen hoefden plaats te vinden. Lieve Castryck werd automatisch de nieuwe burgemeester van Lo-Reninge en volgde Lode Morlion op.

Resultaten gemeenteraadsverkiezingen sinds 1976

Partij 10-10-1976 10-10-1982 9-10-1988 9-10-1994 8-10-2000 8-10-2006 14-10-2012 14-10-2018 13-10-2024
Stemmen / Zetels % 13 % 13 % 13 % 13 % 13 % 13 % 13 % 13 % 13
Dynamisch - - - - 51,13 7 79,51 11 54,39 7 61,9 8 100,00 13
Inspraak - - - - - - 45,61 6 38,1 5 -
Gemeentebelang - - - - - 20,49 2 - - -
W.W.L.R. - - 19,66 2 21,67 2 29,96 4 - - - -
NIEUW - - - 31,5 4 18,9 2 - - - -
Gem.Bel 35,95 4 - 80,34 11 46,83 7 - - - - -
GBLR - 62,25 9 - - - - - - -
UBLR - 32,76 4 - - - - - - -
SP - 4,98 0 - - - - - - -
GMB 64,05 9 - - - - - - - -
Totaal stemmen 2359 2292 2272 2258 2278 2399 2417 2439 -
Opkomst % 95,02 94,16 95,55 95,65 93,83 94,9 -
Blanco en ongeldig % 1,06 2,79 2,82 3,54 3,16 3,58 3,39 3,1 -

De zetels van de gevormde meerderheid staan vetjes afgedrukt. De grootste partij staat in kleur.

Geboren in Lo-Reninge

Read next

In 32 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article