factograf
NL
Sign in

Exmar

Key facts

datum van oprichting of creatie19 december 1980
is eenbedrijf, onderneming
landBelgië
All data from the card 12
Hoofdkantoor
De Gerlachekaai 202000 Antwerpen
Industrie(ën)
koopvaardij
Producten/diensten
Scheepvaart
Oprichting
1980
Rechtsvorm
naamloze vennootschap
Sleutelfiguren
Francis Mottrie (CEO)Nicolas Saverys (voorzitter)
Aantal werknemers
1625, waarvan 1375 zeevarend (2020)
Beurs
Euronext: EXM
Omzet/jaar
US$ 148 miljoen (2021)(US$ 247 miljoen wanneer deelnemingen proportioneel zijn geconsolideerd)
Winst/jaar
US$ 11,6 miljoen (2021)
Markt­kapitalisatie
€ 356 miljoen (25 maart 2022)
Website
EXMAR NV

Exmar is een Belgische scheepvaartgroep, die transport en andere diensten verzorgt voor de olie- en gasindustrie. Exmar ontstond op 19 december 1980 als een afsplitsing van de Boelwerf in het Belgische Temse.

De hoofdzetel is gevestigd te Antwerpen. De CEO is Carl-Antoine Saverys. De aandelen van het bedrijf staan genoteerd op de aandelenbeurs van Euronext Brussels. Per 31 december 2024 was Saverex met 84,14% van de aandelen de grootse aandeelhouder.

Activiteiten

Exmar heeft drie hoofdactiviteiten:

  • Shipping: Exmar heeft diverse tankers in de vaart voor het transport van vloeibaar aardgas (lng), lpg, ammonia en petrochemische gassen. In 2020 bestond de vloot 34 gespecialiseerde schepen en drijvende offshore infrastructuur.
  • Infrastructure: van recente datum zijn de activiteiten op het gebied van de Floating Liquefied Natural Gas (FLNG), schepen waar aardgas wordt omgezet in lng, en van Floating Storage Regasification Unit (FSRU) waar lng weer wordt omgezet in aardgas. In beide segmenten heeft Exmar een schip, de Tango FNLG en FSRU S188. Verder vallen in dit bedrijfssegment ook de twee accommodatieplatformen voor locaties op zee, Nunce en Wariboko.
  • Diensten: diverse activiteiten op het gebied van scheepsbeheer, reizen en BEXCO, een fabrikant van synthetische meertouwen, sleeptouwen en hijstouwen voor offshore, maritieme en industriële toepassingen. Dit is veruit het kleinste onderdeel van de drie.

Veel van deze activiteiten worden gedaan in samenwerkingsverbanden. Van het totale resultaat wordt een belangrijk deel gerealiseerd via de belangen in geassocieerde ondernemingen en joint ventures.

Vloot

Lpg-schepen

De groep beschikt over een aantal eigen lpg-tankers, en een aantal onder tijdsbevrachting of in joint venture, voor het transport van lpg, ammoniak (NH3) en andere petrochemische gassen.

Naam Type Inhoud (m³) Inhoud (GT) Bouwjaar Klasse Vlag
Middelgrote gastankers
Antwerpen fr 35.223 22.901 2005 LR  Hongkong
Bastogne fr 35.229 22.902 2002 LR  België
Brugge Venture fr 35.418 22.352 1997 LR  Hongkong
Brussels fr 35.454 22.323 1997 LR  België
Courcheville fr 28.006 19.719 1989 LR  België
Eupen fr 38.961 23.952 1999 LR  België
Libramont fr 38.455 25.994 2006 LR  België
Odin fr 38.501 25.994 2005 DNV  Singapore
Sombeke fr 38.447 25.994 2006 DNV  België
Touraine fr 39.270 25.337 1996 BV  Hongkong
Waasmunster fr 38.115 28.518 2014 LR  België
Waregem fr 38.115 28.518 2014 LR  België
Warinsart fr 38.115 28.518 2014 LR  België
Warisoulx fr 38.115 28.518 2014 LR  België
Semi-pressurized gastanker, met het gas onder druk en op een lage temperatuur
Temse sr 12.030 10.018 1995 LR  België
Fully-pressurized gastankers, met het gas onder druk
Angela fr 3.540 3.493 2010 BV  Hongkong
Anne fr 3.541 3.493 2010 NK  Hongkong
Debbie fr 3.518 3.419 2009 NK  Hongkong
Elisabeth fr 3.542 3.493 2009 BV  Hongkong
Fatime fr 5.018 4.484 2010 NK  Hongkong
Helane fr 5.018 4.484 2009 NK  Hongkong
Joan fr 3.540 3.493 2009 BV  Hongkong
Magdalena fr 3.541 3.493 2008 BV  Hongkong
Marianne fr 3.539 3.493 2009 BV  Hongkong
Sabrina fr 5.019 4.484 2009 NK  Hongkong
Zeer grote gastankers
Avance fr 84.270 46.393 2014 LR  Marshalleilanden
BW Tokyo fr 83.300 47.985 2009 NK  Singapore

Lng-schepen

Voor het transport van lng (liquid natural gas; vloeibaar aardgas) heeft de groep enkele grote lng-schepen in eigendom, joint venture of beheer, waarvan enkele in opbouw.

Naam Type Inhoud (m³) Inhoud (GT) Bouwjaar Klasse Vlag
Lng-tankers, die het aardgas vloeibaar laden en lossen
Excalibur lng 138.034 93.786 2002 BV  België
Excel lng 138.107 93.786 2003 BV  België
LNG Lerici lng 65.000 46.500 1998 RINA  Italië
LNG Porto Venere lng 65.000 46.500 1997 RINA  Italië
Methania lng 131.235 81.792 1978 LR  België
Lngrv-tankers, die het aardgas vloeibaar laden en aan boord weer vergassen vóór het lossen
Excelerate lngrv 138.074 93.719 2006 BV  België
Excellence lngrv 138.120 93.719 2005 BV  België
Excelsior lngrv 138.060 93.719 2005 BV  België
Exemplar lngrv 151.072 100.361 2010 BV  België
Expedient lngrv 151.015 100.361 2009 BV  België
Experience lngrv 174.400 116.486 2014 BV  Marshalleilanden
Explorer lngrv 150.981 100.325 2008 BV  België
Express lngrv 151.116 100.325 2009 BV  België
Exquisite lngrv 151.017 100.361 2009 BV  België

Infrastructure

Naam Type Inhoud (m³) Inhoud (GT) Bouwjaar Klasse Vlag Status
Fsru-complexen, drijvende complexen voor opslag en hervergassing
FSRU Toscana fsru 138.000 117.916 2011 RINA  Italië managed
FSRU S-188 fsru - - 2017 BV  Liberia in eigendom
Flng-complexen, drijvende complexen die aardgas oppompen en ter plekke vloeibaar maken
Tango FLNG flng 16.100 - 2019 BV  Liberia in eigendom
Fpso-complexen, drijvende complexen voor de productie en opslag van olie
FPSO Nkossa II fpso 138.000 78.000 1992 BV  Bahama's managed
Accommodatie schepen
Nunce acc. 350 21.093 2009 ABS  Liberia joint venture
Wariboko acc. 300 10.436 2010 ABS  Liberia joint venture

Read next

In 4 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article