factograf
NL
Sign in

gemeente in Luik (Wallonië), België

Amay

Amay

Key facts

inwonertal14.305
oppervlakte27,61km²
is eengemeente in België
landBelgië
hoofdplaatsAmay
bestuurshoofdJean-Michel Javaux
All data from the card 18
Gewest
Wallonië
Provincie
Luik
Arrondissement
Hoei
Oppervlakte– Onbebouwd– Woongebied– Andere
27,66 km² (2023)62,78%15,55%21,67%
Coördinaten
50° 33' NB, 5° 19' OL
Inwoners– Mannen– Vrouwen– Bevolkings­dichtheid
14.488 (01/01/2026) 49,25% 50,75% 523,79 inw./km²
Leeftijdsopbouw– 0-17 jaar– 18-64 jaar– 65 jaar en ouder
(01/01/2026)20,24%59,99%19,76%
Burgemeester
Samuel Moiny (PS)
Bestuur
PS, Les Engagés
ZetelsPSOsons EnsembleLes EngagésAVENIR
2311741
Gemiddeld inkomen
22.067 euro/inw. (2023)
Werkloosheids­graad
14,05% (jan. 2019)
Postcode45404540454045404540
DeelgemeenteAmayAmpsinFlôneJehayOmbret
Zonenummer
085
NIS-code
61003
Politiezone
Meuse-Hesbaye
Hulpverlenings­zone
HEMECO
Website
www.amay.be

Amay (Waals: Ama) is een plaats en gemeente in de Belgische provincie Luik. De gemeente telt ruim 14.000 inwoners.

Kernen

Deelgemeenten

# Naam Opp.
(km²)
Inwoners
(2025)
Inwoners
per km²
NIS-code
1 Amay 9,18 8.497 925 61003A
2 Flône 1,91 145 76 61003B
3 Ombret 4,91 866 176 61003C
4 Ampsin 5,58 3.522 631 61003D
5 Jehay 6,08 1.464 241 61003E

Het gehucht Rawsa, dat tot 1977 deel uitmaakte van de gemeente Ombret-Rawsa, werd in dat jaar afgestaan aan Modave. Het dorp Bodegnée, dat deel uitmaakte van Jehay-Bodegnée, werd aangehecht bij Verlaine.

Bezienswaardigheden

Donjon van Amay
Donjon van Amay
Abdij van Paix-Dieu
Abdij van Paix-Dieu
Zicht op Amay van Mathieu-Antoine Xhrouet, 1738
Zicht op Amay van Mathieu-Antoine Xhrouet, 1738
Kasteel van Rorive
Kasteel van Rorive
Villas Maréchal
Villas Maréchal
5 images

Een belangrijk monument is de deels middeleeuwse Collegiale Sint-Joris-en-Sint-Odakerk. In deze voormalige kapittelkerk worden enkele bijzondere kunstvoorwerpen bewaard, met name de Chrodoara-sarcofaag uit de 8e eeuw en het Odaschrijn uit de 13e eeuw. Beide zijn verbonden met het leven van de patroonheilige, de heilige Oda van Amay.

Demografische ontwikkeling

Demografische evolutie voor de fusie

  • Bron:NIS - Opm:1831 t/m 1970=volkstellingen
  • 1842: afstand van de gehuchten Ombret en Rawsa die samen de nieuwe gemeente Ombret-Rawsa vormen

Demografische ontwikkeling van de fusiegemeente

Alle historische gegevens hebben betrekking op de huidige gemeente, inclusief deelgemeenten, zoals ontstaan na de fusie van 1 januari 1977.

  • Bronnen:NIS, Opm:1831 tot en met 1981=volkstellingen; 1990 en later= inwonertal op 1 januari
Inwoners van jaar tot jaar op 1 januari
1992 tot heden
jaar Aantal Evolutie: 1992=index 100
1992 12.823 100,0
1993 12.871 100,4
1994 12.797 99,8
1995 12.840 100,1
1996 12.834 100,1
1997 12.853 100,2
1998 12.973 101,2
1999 13.016 101,5
2000 12.987 101,3
2001 13.053 101,8
2002 13.065 101,9
2003 13.148 102,5
2004 13.105 102,2
2005 13.125 102,4
2006 13.144 102,5
2007 13.147 102,5
2008 13.281 103,6
2009 13.372 104,3
2010 13.557 105,7
2011 13.726 107,0
2012 13.863 108,1
2013 13.964 108,9
2014 14.115 110,1
2015 14.103 110,0
2016 14.182 110,6
2017 14.264 111,2
2018 14.305 111,6
2019 14.412 112,4
2020 14.406 112,3
2021 14.368 112,0
2022 14.448 112,7
2023 14.514 113,2
2024 14.531 113,3
2025 14.494 113,0
2026 14.488 113,0

Politiek

Resultaten gemeenteraadsverkiezingen sinds 1976

Partij 10-10-1976 10-10-1982 9-10-1988 9-10-1994 8-10-2000 8-10-2006 14-10-2012 14-10-2018 13-10-2024
Stemmen / Zetels % 23 % 23 % 23 % 23 % 23 % 23 % 23 % 23 % 23
PS 67,49 17 65,11 17 74,73 18 70,85 18 58,52 15 41,46 11 34,89 8 33,11 8 39,57 11
ECOLO1 / Osons Ensemble2 - - - 11,631 2 17,761 4 43,471 11 54,411 14 54,431 13 29,202 7
PSC-PRLA / ARCB / I.C.1 / CDH2 / Les Engagés3 26,32A 6 24,61A 5 25,27B 5 17,53B 3 11,982 2 4,722 0 3,072 0 - 16,323 4
PSC-PRLA / ARCB / PRL1 / MR2 / AMAY.plus3 / AVENIR4 11,751 2 8,312 1 7,633 1 12,463 2 9,494 1
GRAPP - 10,27 1 - - - - - - -
Anderen(*) 6,19 0 - - - - 2,04 0 - - 5,42 0
Totaal stemmen 8627 8557 8664 8790 8859 9114 9338 9697 9480
Opkomst % 93,45 92,32 91,17 92,07 88,88 88,87 85,68
Blanco en ongeldig % 3,74 6,28 5,97 6,46 7,75 5,37 5,13 7,80 8,10

(*) 1976: PCB (6,19%) / 2006: MS (2,04%) / 2024: Chez Nous (5,42%)
De meerderheid wordt vet aangegeven. De grootste partij is in kleur.

Sport

Voetbalclub RERC Amay is aangesloten bij de KBVB. De club speelde in de 20ste eeuw, toen nog als Club Amay Sportif, verschillende seizoenen in de nationale reeksen.

Bekende inwoners

Read next

In 33 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article