factograf
EU
Sign in

Nafarroa Garaiko udalerria

Ziritza

Ziritza

Key facts

biztanleria170
azalera4km²
honako hau daEspainiako udalerria
estatu burujabeEspainia
hiriburuaZiritza
itsas mailaren gainetiko altuera463m
gobernuburuaMaria Cristina Porron Goñi
kontinenteaEuropa
honako erakunde administratiboan dagoNafarroa Garaia
hizkuntza ofizialaeuskara
All data from the card 19
Herrialdea
Euskal Herria
Lurraldea
Nafarroa Garaia
Merindadea
Iruñea
Eskualdea
Iruñerria
Estatua
Espainia
Erkidegoa
Nafarroa
Izen ofiziala
Ciriza
Alkatea
María Cristina Porrón Goñi(Txapardia)
Posta kodea
31174
INE kodea
31075
Herritarra
ziritzar
Koordenatuak
42°47′26″N 1°49′36″W / 42.790555555556°N 1.8266666666667°W
Azalera
4 km²
Garaiera
463 metro
Distantzia
16 km (Iruñetik)
Biztanleria
170 (2025: 9)
Dentsitatea
42,5 bizt/km²
Euskaldunak
% 19.9 + % 16.7 hartzaile (2021)
Kaleko erabilera
%
Ziritza 21-8-4
Ziritza 21-8-4
Ziritza 21-8-4
Ziritza 21-8-4
2 images
Artikulu hau Nafarroako udalerriari buruzkoa da; beste esanahietarako, ikus «Ziritza (argipena)».

Ziritza ([s̻iɾits̻a]) Nafarroako erdialdean dagoen udalerri txikia da, Iruñerrian kokatutakoa. Iruñeko merindadeko herri honek 168 biztanle zituen 2025. urteko erroldaren arabera. Nafarroako hiriburutik 16 kilometrora dago.

Iruñerriko Mankomunitatea, zaborra bildu, ura hornitu eta bestelako zerbitzuak eskaintzeaz arduratzen da, Iruñean inguruko gune metropolitarreko beste hainbat herritan bezala.

Geografia

Inguru naturala eta kokapena

Herria Nafarroa erdialdean kokatzen da, Iruñeko merindadearen hego-mendebaldean eta Lizarrako merindadearekin mugan.

Ziritzak Etxaurirekin egiten du muga iparraldean eta ekialdean, Etxarri eta Zabaltzarekin hegoaldean, eta Gesalatz ibarrarekin mendebaldean.

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Gesalatz, Etxauri, Zabaltza eta Etxarri.


Historia

Erdi Aroko jaurerria, Iruñeko katedralak eta San Joan Ospitaleko ordenak hainbat jabetza izan zituzten Ziritzan. 1388an Karlos III.a erregeak Beltran Enriquez Lakarrari eman zion Ziritzako petxaren gaineko eskubidea.

Etxauri ibarra zeharkatzen duen NA-7010 errepidea Andelos eta Argiñaritz elkartzen zituen galtzada erromatarra izan zela uste da. 1453an Vianako Karlosek jabetza guztiak bereganatu zituen berriro ere. 1630ean jaurerriaren jabea Juan Ziritza zen, Montehermosoko markesa. Ziritzaz gain Etxarriko jaurerriarekin jabe ere bazen. Herria alkate batek zuzentzen zuen, eta lege zibila betetzearen ardura zeukan. Elizako bikarioa Orreagako kabildoak izendatzen zuen.

XIX. mendearen erdialdera arte, Ziritza Etxauri ibarreko herria izan zen, nahiz eta Nafarroako beste jaurerriek baino autonomia handiagoa izan. Hasiera batean eginiko eraberritze administratiboan Otazuko auzoa izan bazen ere, 1846an udalerri independente bihurtu zen.

1850ean herriko eskolako maisuak 416 erreal jasotzen zituen urtero soldata moduan.

Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea406080100120140160180189019201950198020102040ZiritzaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Hazkunde begetatiboa
Hazkunde begetatiboa (pertsonak)Urtea−3−2−1012200820112014201720202023Ciriza / ZiritzaHazkunde begetatiboa
Honakoa hazkunde begetatiboa erakusten duen grafiko bat da, hau da, urte batean jaiotakoei hildakoak kentzearen emaitza. Datuak Nastat erakundeak eskaintzen ditu eta Wikimedia Commonsen daude eskuragarri. Aldaketaren bat egin behar bada, bertan egin beharko da.
Batez besteko adina
AdinaUrtea404142434445200320072011201520192023Ciriza / ZiritzaBatez besteko adina
Honakoa batez besteko adina erakusten duen grafiko bat da. Datuak Nastat erakundeak eskaintzen ditu eta Wikimedia Commonsen daude eskuragarri. Aldaketaren bat egin behar bada, bertan egin beharko da.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 13,7 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 37,3) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (EAE barne) % 20,8 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 29,2 —probintzian % 19,8—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Nafarroako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 13,7Probintzia berean · % 36,3Beste erkidegoa · % 20,8Estatutik kanpo · % 29,2
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 49 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 73,5). Jaiotza herrialde nagusiak Ekuador, Kolonbia, Bolivia dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 73,5Europa · % 18,4Afrika · % 4,1Asia · % 4,1
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 98 etxebizitza zeuden: 42 (% 42,9) nagusiak eta 56 (% 57,1) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

98etxebizitza
42etxegune

Etxebizitza multzoa Nafarroako mapa

42
56
Etxebizitza nagusia (42)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (56)

Guztira 42 etxegune zeuden, eta horietatik 13 (% 31,0) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 113
2 pertsona15
3 pertsona8
4 pertsona5
5 edo gehiago1

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 137 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 45,3 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 24,8; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 21,9; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 8,0.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66623%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 37,6 zen 2021ean eta % 45,3 2024an; beraz, 7,7 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 9,9 izatetik % 8,0 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 50,0 ziren, eta gizonen artean % 40,8; 9,2 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 10,6 eta gizonen % 5,6 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

137biztanle 15 urte edo +, 2024
% 45,3goi-mailako ikasketak+7,7 puntu 2021etik mapa
% 8,0lehen hezkuntza edo gutxiago−1,9 puntu 2021etik mapa
% 8,0
% 21,9
% 24,8
% 45,3
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 8,0Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 21,9Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 24,8Goi-mailako ikasketak · % 45,3
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Nafarroako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Ciriza/Ziritza, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak62% 45,329% 40,833% 50,0
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa34% 24,821% 29,613% 19,7
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)30% 21,917% 23,913% 19,7
Lehen hezkuntza edo gutxiago11% 8,04% 5,67% 10,6
Guztira137% 100,071% 100,066% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Ciriza/Ziritza, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 37,6% 26,2% 26,2% 9,9141
2022% 41,0% 23,7% 28,1% 7,2139
2023% 40,4% 26,5% 25,0% 8,1136
2024% 45,3% 24,8% 21,9% 8,0137
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.


Ekonomia

2008ko erroldaren arabera, Espainiaz kanpoko bost etorkin bizi ziren herrian, biztanleriaren %4,90 (Nafarroako batezbestekoaren azpitik).

Nafarroako Foru Erkidegoko 1986ko Euskararen Legearen arabera, eremu mistoan dago.

Diru-sarrerak

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 21.589 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 44.386 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.701 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) — zen. Errenta gordina 27.656 euro-koa izan zen pertsonako.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Ciriza/Ziritza udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 72 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 53,3; gainerako % 46,7 inaktibo zeuden.<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=67080%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 5,6 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 59,4 zen eta emakumezkoena % 47,0; langabezia-tasa, aldiz, % 7,3 eta % 3,2 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 65 zen 2023ean, 2021eko 54etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70002%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 40,0 osatzen dute, eta gizonek % 60,0.

65okupatu, 2023+% 20,4 2021etik
% 40,0emakumeak okupatuen artean
% 53,3jarduera-tasa, 2024
% 5,6langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 50,4
% 46,7
Okupatuak · % 50,4Langabeak · % 3,0Inaktiboak · % 46,7
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Ciriza/Ziritza, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak68% 50,438% 55,130% 45,5
Langabeak4% 3,03% 4,31% 1,5
Inaktiboak63% 46,728% 40,635% 53,0
Guztira135% 100,069% 100,066% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 72,3), industria (% 18,5), eraikuntza (% 6,2) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 1,5).<ref name="ine-jarduera" />

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Nafarroako mapa
% 18,5
% 72,3
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 1,5Industria · % 18,5Eraikuntza · % 6,2Zerbitzuak · % 72,3

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak dira talderik ugariena, okupatuen % 38,5; ondoren, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak daude (% 35,4), eta oinarrizko okupazioak % 21,5.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70001%7Chizkuntza=es}}</ref> Sexuaren arabera, gizonen artean langile kualifikatuak dira nagusi (% 43,6), eta emakumeen artean goi eta erdi maila (% 46,2).

% 38,5
% 35,4
% 21,5
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 38,5Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 35,4Oinarrizko okupazioak · % 21,5Ez dago jasota · % 4,6
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Ciriza/Ziritza, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak25% 38,513% 33,312% 46,2
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak23% 35,417% 43,66% 23,1
Oinarrizko okupazioak14% 21,57% 17,97% 26,9
Ez dago jasota3% 4,62% 5,11% 3,8
Guztira65% 100,039% 100,026% 100,0

Okupatuen % 87,7 besteren konturako langileak dira, eta % 12,3 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70003%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 12,3
% 87,7
Norberaren kontura · % 12,3Besteren kontura eta beste egoera bat · % 87,7
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Ciriza/Ziritza, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura8% 12,33% 7,75% 19,2
Besteren kontura57% 87,736% 92,321% 80,8
Guztira65% 100,039% 100,026% 100,0


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 5 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 48,8 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 4 km² denez, NAE lurraldearen % 12,2 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 63,7 lur goldagarria (31,1 ha, 5 ustiategitan), % 36,2 arbolak (17,7 ha, 4 ustiategitan) eta % 0,1 larre iraunkorrak (0,07 ha, ustiategi batean).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
12%
88%
NAE · 48,8 ha (% 12,2)Gainerako azalera · 351 ha (% 87,8)
NAE, lur-erabileraren arabera
64%
36%
Lur goldagarria · 31,1 ha (% 63,7)Larre iraunkorrak · 0,07 ha (% 0,1)Arbolak · 17,7 ha (% 36,2)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 115 gidari zeuden erroldatuta: 57 gizon (% 49,6) eta 58 emakume (% 50,4). Biztanleen % 68,5 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 130 ibilgailuk osatzen zuten: 95 turismo, 11 kamioi, 9 furgoneta, 9 motozikleta eta 3 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 565 turismokoa zen, probintziako (512) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 11,4 urtekoa zen; turismoen % 16,8k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 12,6k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 57 diesel zen eta % 36,7 gasolinazko; 7 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 5,5; probintzian % 1,3). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 7,8k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 26,6k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
38%
27%
27%
0 etiketa · 7 (% 5,5)ECO · 3 (% 2,3)C etiketa · 49 (% 38,3)B etiketa · 35 (% 27,3)Etiketarik gabe · 34 (% 26,6)
Turismoak, adinaren arabera
17%
16%
22%
33%
13%
< 4 urte · 16 (% 16,8)4–8 urte · 15 (% 15,8)8–15 urte · 21 (% 22,1)15–25 urte · 31 (% 32,6)≥ 25 urte · 12 (% 12,6)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Azpiegitura eta garraioak

La Pamplonesa autobus konpainiak Ziritza Iruñearekin batzen du. Autobus lineak, honako ibilbidea egiten du:

Politika

Udaletxea

Udaletxea XIX. mendean eraikitako elizatik gertu dagoen eraikuntza da. 1982an kanpoaldea eta barrualdea berriztu ziren. Eraikuntzak beheko solairua eta horren gainean harlankaitzezko lehen solairua dauzka. Antzina udaletxearen eraikinean eskola zegoen. Udala alkateak eta lau zinegotzik osatzen dute.

Ziritzako idazkaria Bidaurreta, Etxarri eta Etxauriko idazkari ere bada.

  • HELBIDEA: San Migel kalea, 9

Udal hauteskundeak

Azken agintaldietan Ziritzako alkatea Txapardia herri kandidaturako (CPT) kide bat izan da. 2007an Rafael Gorostidi Urnieta aukeratu zuten eta haren taldeak udaleko bost ordezkariak lortu zituen. Baliogabeko botoak sei izan ziren (emandako boto guztien %10,71) eta boto zuriak hamabi izan ziren (%11,00). Abstentzioa %48,15ekoa izan zen.

Ziritzako Udala (2007)
Alderdia Botoak Aukeratua?
Rafael Gorostidi Urnieta 31 Bai
Jose Maria Oñati Perez 28 Bai
Juan Carlos Asnaritz Untzu 26 Bai
Maria Isabel Sainz de la Higuera Garcia 22 Bai
Jose Javier Goia Aribe 13 Bai

2011n ere Txapardia izan zen aurkeztutako zerrenda bakarra; María Cristina Porrón Goñi hautatu zuten alkate.

Alkateak

Hauek izan dira Ziritzako azken alkateak:

Alkatea Agintaldi hasiera Agintaldi amaiera Alderdia
1979 1983
1983 1987
1987 1991
1991 1995
1995 1999
1999 2003
Fernando Jose Perez Lastra 2003 2007 Independenteak
Rafael Gorostidi Urnieta 2007 2011 Candidatura Popular Txapardia
Maria Cristina Porron Goñi 2011 2015 Candidatura Popular Txapardia
2015 2019
Maria Cristina Porron Goñi 2019 Jardunean Candidatura Arriluze

Jaiak eta ospakizunak

Ziritzako jaiak irailaren 29an ospatzen dira.

Ondasun nabarmenak

San Migel eliza, Erdi Aroko jatorria duen eraikina da. XVI. mendearen lehen erdian berreraiki zuten. Egiturak, nabe bakarra dauka, eta gurutzadura moduan osaturiko bi kapera txiki, eta poligono itxurako aurrealdea. XVII. mendeko erretaula nagusi erromanista du.

Aipagarriak dira baita ere Etxauriko talaiaren gainean den Ama Birjinako ermita, XVI. mendeko Cabo de Armeria jauregia eta XVIII. mendeko etxe armarridunak.

Ziritzar ospetsuak

Ikus, gainera

Kanpo estekak

  • Ziritzako argazkiak.
  • (Gaztelaniaz) Ziritzari buruzko informazioa Nafarroako Gobernuaren webgunean.
  • Ziritzarako errepidearen ikuspegia Google Street View-n.

Read next

In 34 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article