factograf
EU
Sign in

Witten

Witten

Key facts

biztanleria91.474
azalera72,4km²
honako hau daAlemaniako hiri-udalerri, unibertsitate-hiri
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera104m
gobernuburuaDirk Leistner
All data from the card 11
Alkatea
Dirk Leistner
Posta kodea
58452, 58453, 58454 eta 58455
Udalerri kodea
05954036
Koordenatuak
51°26′N 7°20′E / 51.43°N 7.33°E
Azalera
72,4 km²
Altitudea
104 m
Mugakideak
Bochum, Dortmund, Hattingen, Herdecke, Sprockhövel eta Wetter (Ruhr)
Biztanleria
91.474 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
1.263 bizt/km²
Telefono aurrizkia
02302
Hiri senidetuak
Beauvais, Mallnitz (en) , Lev HaSharon Regional Council (en) , Bitterfeld-Wolfen, Kursk, Tczew, San Carlos, Barking eta Dagenham, Wolfen eta Mek’ele

Witten Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan dago, Ennepe-Ruhr barrutian. Azken zentsuaren arabera 91.474 biztanle zituen 72,4 kilometro koadrotan banatuta.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 91.735 biztanle zituen: 44.228 gizonezko (% 48,2) eta 47.510 emakumezko (% 51,8); 100 emakumeko 93,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,2 18 urtetik beherakoak ziren eta % 23,7 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 12,1 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,9 ezkongabeak ziren eta % 42,0 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea90.00093.00096.00099.000102.000105.000108.000111.0001970198019902000201020202030WittenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 75,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 22,1k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,0k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,5 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

69.649
20.261
Migrazio-jatorririk gabe (69.649)Migrazio-jatorri osoa (20.261)Migrazio-jatorri partziala (1.825)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 50.591 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (33.357, % 65,9) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 84,64 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,88 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,7 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 31,6 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

50.591etxebizitza
84,64 m²batez besteko azalera
5,88 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

15.244
33.357
Jabetzan (15.244)Alokairuan (33.357)Aisialdikoa (69)Hutsik (1.922)
% 3,7hutsik dauden tasa
% 31,6jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (15.948). Etxebizitza gehienak 1950-1959 artean eraiki ziren (10.873); eraikin guztien % 93,2 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (35.198 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra1.123
2 gela5.329
3 gela14.813
4 gela15.948
5 gela7.135
6 gela3.268
7 gela edo gehiago2.968

Eraikuntza garaia

1919 aurretik7.023
1919-19495.526
1950-195910.873
1960-19699.523
1970-19796.011
1980-19893.995
1990-19994.180
2000-20092.011
2010-2015733
2016 eta geroago721

Berogailu mota

12.433
35.198
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (1.434)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (12.433)Bloke-berogailua (Blockheizung) (727)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (35.198)Labe indibiduala (729)Berogailurik gabe (67)

Guztira 17.544 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (7.408, % 42,2). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (8.199).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 47.813 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (23.200, % 48,5).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

17.544bizitegi-eraikin
47.813etxegune

Eraikin mota

7.408
3.970
5.572
Etxe bakartua (7.408)Etxe atxikia (bikoitza) (3.970)Ilarako etxea (5.572)Bestelako eraikin mota (592)

Etxebizitza kopurua eraikineko

8.199
3.102
4.492
1.533
Etxebizitza bakarra (8.199)2 etxebizitza (3.102)3-6 etxebizitza (4.492)7-12 etxebizitza (1.533)13 etxebizitza edo gehiago (222)

Etxegunearen tamaina

23.200
14.116
5.175
Pertsona bakarra (23.200)2 pertsona (14.116)3 pertsona (5.175)4 pertsona (3.586)5 pertsona (1.172)6 pertsona (568)

Read next

In 67 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article