factograf
EU
Sign in

udalerri italiako

Viareggio

Viareggio

Key facts

biztanleria60.579
azalera32,42km²
honako hau daItaliako udalerri
estatu burujabeItalia
hiriburuaViareggio
itsas mailaren gainetiko altuera2m
All data from the card 16
Izen ofiziala
Viareggio
Jatorrizko izena
Viareggio
Posta kodea
55049
ISTAT kodea
046033
Herriburua
Viareggio
Koordenatuak
43°52′02″N 10°15′02″E / 43.8672392°N 10.2506055°E
Azalera
32,42 km²
Altitudea
2 m
Mugakideak
Camaiore, Vecchiano eta Massarosa
Biztanleria
60.579 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
1.869 bizt/km²
Telefono aurrizkia
0584
Hiri senidetuak
San Benedetto del Tronto, Bastia, Opole, Acireale, Striano eta Palma Campania
Katastro kodea
L833
Sailkapen sismikoa
3 (Txikia)
Matrikula
LU
Hiriaren ikuspegia.
Hiriaren ikuspegia.

Viareggio Italiako erdialdean dagoen kostaldeko hiria da, Liguriako itsasoaren ertzean kokatuta dagoena.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Camaiore, Vecchiano eta Massarosa.


Demografia

BiztanleriaUrtea010.00020.00030.00040.00050.00060.00070.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean, 1991etik aurrera, ISTAT.

Etxebizitza eta etxeguneak

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 38.806 etxebizitza zeuden: 28.179 (% 72,6) okupatuta eta 10.627 (% 27,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,2 jabetzan zeuden, % 15,8 alokairuan eta % 6,1 beste titulu batekin.

38.806etxebizitza (2021)
28.179okupatuak
10.627hutsik (% 27,4)

Erabilera (2021)

28.179
10.627
Okupatuak (28.179)Hutsik edo ez-okupatuak (10.627)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,2
15,8
Jabetzan (78,2)Alokairuan (15,8)Beste titulu batekin (6,1)

2024an 29.023 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 12.012 (% 41,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

29.023etxegune (2024)
12.012pertsona bakarrekoak (% 41,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide12.012
2 kide8.105
3 kide4.920
4 kide2.929
5 kide edo gehiago1.057

Kanpo estekak


Artikulu hau Italiako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.

Read next

In 72 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article