factograf
EU
Sign in

Leongo Herriko udalerria

Valderrey

Valderrey
All data from the card 12
Alkatea
Gaspar Miguel Cuervo Carro
Izen ofiziala
Valderrey
Posta kodea
24793
INEk ezarritako kodea
24182
Herriburua
Valderrey
Koordenatuak
42°23′41″N 6°01′07″W / 42.394722222222°N 6.0186111111111°W
Azalera
60,23 km²
Altitudea
841 m
Mugakideak
San Justo de la Vega, Villareyu d'Órbigu, San Cristóbal de la Polantera, Riego de la Vega, Villamontán de la Valduerna, Destriana eta Santiago Millas
Biztanleria
424 (2025)
Dentsitatea
7 bizt/km²
Matrikula
LE

Valderrey Leongo Herriko udalerri bat da, Leongo probintzian kokatuta. Estorgako eskualdea eskualdean dago, itsas mailatik 841 m metrora, eta 60.23 km²-ko azalera hartzen du.

Azken erroldaren arabera 424 biztanle zituen.

Geografia

Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea400450500550600650200020052010201520202025ValderreyBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 49,4 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 42,7) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 14,7 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 5,7 —probintzian % 10,1—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Leóngo mapa
Udal
Prob
Best
Udalerri berean · % 49,4Probintzia berean · % 29,1Erkidegoan · % 1,2Beste erkidegoa · % 14,7Estatutik kanpo · % 5,7
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 24 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 62,5). Jaiotza herrialde nagusiak Ukraina, Brasil, Belgika dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 33,3Europa · % 62,5Afrika · % 4,2
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 519 etxebizitza zeuden: 209 (% 40,3) nagusiak eta 310 (% 59,7) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 1 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 4 plazarekin (4 plaza etxebizitzako).<ref name="INE-39363">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak|lana=Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala)|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=39363%7Chizkuntza=es%7Curtea=2026}}</ref>

519etxebizitza
209etxegune
1etxebizitza turistiko (2026) Leóngo mapa

Etxebizitza multzoa Leóngo mapa

209
310
Etxebizitza nagusia (209)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (310)

Guztira 209 etxegune zeuden, eta horietatik 83 (% 39,7) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 183
2 pertsona63
3 pertsona38
4 pertsona18
5 edo gehiago7

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 394 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 23,4 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 23,6; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 30,5; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 22,6.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66623%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 19,7 zen 2021ean eta % 23,4 2024an; beraz, 3,7 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 29,1 izatetik % 22,6 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 25,8 ziren, eta gizonen artean % 21,0; 4,8 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 28,9 eta gizonen % 16,5 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

394biztanle 15 urte edo +, 2024
% 23,4goi-mailako ikasketak+3,7 puntu 2021etik mapa
% 22,6lehen hezkuntza edo gutxiago−6,5 puntu 2021etik mapa
% 22,6
% 30,5
% 23,6
% 23,4
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 22,6Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 30,5Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 23,6Goi-mailako ikasketak · % 23,4
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Leóngo mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Valderrey, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak92% 23,442% 21,050% 25,8
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa93% 23,656% 28,037% 19,1
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)120% 30,569% 34,551% 26,3
Lehen hezkuntza edo gutxiago89% 22,633% 16,556% 28,9
Guztira394% 100,0200% 100,0194% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Valderrey, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 19,7% 21,8% 29,4% 29,1412
2022% 21,2% 21,7% 30,3% 26,8406
2023% 22,8% 23,0% 30,1% 24,0408
2024% 23,4% 23,6% 30,5% 22,6394
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.


Ekonomia

Diru-sarrerak

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.115 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 29.461 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (16.041 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 19.250 euro zen. Errenta gordina 17.235 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 39,4. Gainerako iturriak: pentsioak (% 39,8), beste diru-sarrerak (% 11,5), langabezia-prestazioak (% 1,9), beste prestazioak (% 7,4).

39%
40%
12%
Soldata · % 39,4Pentsioak · % 39,8Langabezia · % 1,9Beste prestazioak · % 7,4Beste sarrerak · % 11,5
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 22,9 da, probintziakoaren (28,5; Leóngo mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 1,9 da, probintziakoaren (2,4; Leóngo mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Valderrey udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 165 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 41,9; gainerako % 58,1 inaktibo zeuden.<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=67080%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 13,3 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 46,5 zen eta emakumezkoena % 37,1; langabezia-tasa, aldiz, % 14,0 eta % 12,5 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 152 zen 2023ean, 2021eko 140etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70002%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 41,4 osatzen dute, eta gizonek % 58,6.

152okupatu, 2023+% 8,6 2021etik
% 41,4emakumeak okupatuen artean
% 41,9jarduera-tasa, 2024
% 13,3langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 36,3
% 58,1
Okupatuak · % 36,3Langabeak · % 5,6Inaktiboak · % 58,1
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Valderrey, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak143% 36,380% 40,063% 32,5
Langabeak22% 5,613% 6,59% 4,6
Inaktiboak229% 58,1107% 53,5122% 62,9
Guztira394% 100,0200% 100,0194% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 64,5), industria (% 15,8), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 11,8) eta eraikuntza (% 7,9).<ref name="ine-jarduera" />

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Leóngo mapa
% 11,8
% 15,8
% 64,5
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 11,8Industria · % 15,8Eraikuntza · % 7,9Zerbitzuak · % 64,5

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 57,9; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 20,4), eta oinarrizko okupazioak % 16,4.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70001%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 55,1 eta emakumeen % 61,9).

% 20,4
% 57,9
% 16,4
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 20,4Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 57,9Oinarrizko okupazioak · % 16,4Ez dago jasota · % 5,3
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Valderrey, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak31% 20,418% 20,213% 20,6
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak88% 57,949% 55,139% 61,9
Oinarrizko okupazioak25% 16,418% 20,27% 11,1
Ez dago jasota8% 5,34% 4,54% 6,3
Guztira152% 100,089% 100,063% 100,0

Okupatuen % 78,3 besteren konturako langileak dira, eta % 21,7 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70003%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 21,7
% 78,3
Norberaren kontura · % 21,7Besteren kontura eta beste egoera bat · % 78,3
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Valderrey, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura33% 21,717% 19,116% 25,4
Besteren kontura119% 78,372% 80,947% 74,6
Guztira152% 100,089% 100,063% 100,0


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 69 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 2.533 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 60,2 km² denez, NAE lurraldearen % 42,1 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 52,7 larre iraunkorrak (1.336 ha, 7 ustiategitan), % 46,8 lur goldagarria (1.186 ha, 47 ustiategitan), % 0,4 arbolak (11,2 ha, 32 ustiategitan), norberaren kontsumorako baratzeak (0,39 ha, 14 ustiategitan) eta berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,02 ha, ustiategi batean).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
42%
58%
NAE · 2.533 ha (% 42,1)Gainerako azalera · 3.490 ha (% 57,9)
NAE, lur-erabileraren arabera
47%
53%
Lur goldagarria · 1.186 ha (% 46,8)Larre iraunkorrak · 1.336 ha (% 52,7)Arbolak · 11,2 ha (% 0,4)Baratzeak · 0,39 ha (< % 0,1)Berotegiak · 0,02 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 2.104 txerri zeuden.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 260 gidari zeuden erroldatuta: 162 gizon (% 62,3) eta 98 emakume (% 37,7). Biztanleen % 61,5 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 441 ibilgailuk osatzen zuten: 290 turismo, 42 motozikleta, 37 kamioi, 30 ziklomotor eta 29 furgoneta. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 686 turismokoa zen, probintziako (606) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 16,3 urtekoa zen; turismoen % 5,2k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 25,2k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 56,6 diesel zen eta % 43,2 gasolinazko. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 3,7k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 46,1k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
18%
32%
46%
0 etiketa · 1 (% 0,2)ECO · 15 (% 3,4)C etiketa · 80 (% 18,3)B etiketa · 140 (% 32)Etiketarik gabe · 202 (% 46,1)
Turismoak, adinaren arabera
13%
51%
25%
< 4 urte · 15 (% 5,2)4–8 urte · 16 (% 5,5)8–15 urte · 38 (% 13,1)15–25 urte · 148 (% 51)≥ 25 urte · 73 (% 25,2)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Kanpo estekak

  • (Gaztelaniaz) Udalaren webgunea.


Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.

In 36 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article