factograf
EU
Sign in

Leongo Herriko udalerria

Valderas

Valderas

Key facts

biztanleria1.479
azalera99,63km²
honako hau daEspainiako udalerria
estatu burujabeEspainia
hiriburuaValderas
itsas mailaren gainetiko altuera754m
All data from the card 12
Izen ofiziala
Valderas
Jatorrizko izena
Valderas
Posta kodea
24220
INEk ezarritako kodea
24181
Herriburua
Valderas
Koordenatuak
42°04′39″N 5°26′33″W / 42.0775°N 5.4425°W
Azalera
99,63 km²
Altitudea
754 m
Mugakideak
Villaquejida, Campazas, Fuentes de Carbajal, Gordoncillo, La Unión de Campos, Valdunquillo, Castroverde de Campos, Villanueva del Campo, Roales de Campos eta Matilla de Arzón
Biztanleria
1.479 (2025)
Dentsitatea
15 bizt/km²
Matrikula
LE

Valderas Leongo Herriko udalerri bat da, Leongo probintzian kokatuta. Esla-Campos eskualdean dago, itsas mailatik 754 m metrora, eta 99.63 km²-ko azalera hartzen du.

Azken erroldaren arabera 1.479 biztanle zituen.

Geografia

Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea140015001600170018001900200021002200200020052010201520202025ValderasBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 69,4 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 42,7) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 7,3 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 4,7 —probintzian % 10,1—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Leóngo mapa
Udal
Prob
Erki
Udalerri berean · % 69,4Probintzia berean · % 9,1Erkidegoan · % 9,5Beste erkidegoa · % 7,3Estatutik kanpo · % 4,7
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 70 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 47,1). Jaiotza herrialde nagusiak Bulgaria, Maroko, Kolonbia dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 25,7Europa · % 47,1Afrika · % 25,7Asia · % 1,4
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 1.475 etxebizitza zeuden: 702 (% 47,6) nagusiak eta 773 (% 52,4) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> Kontsumo elektrikoaren arabera, 237 (% 16,1) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 315 (% 21,4) hutsik zeuden.<ref name="INE-59531">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59531%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 2 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 20 plazarekin (10 plaza etxebizitzako).<ref name="INE-39363">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak|lana=Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala)|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=39363%7Chizkuntza=es%7Curtea=2026}}</ref>

1.475etxebizitza
702etxegune
315hutsik (% 21,4)
2etxebizitza turistiko (2026) Leóngo mapa

Etxebizitza multzoa Leóngo mapa

702
773
Etxebizitza nagusia (702)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (773)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Leóngo mapa

923
237
315
Okupatuak (923)Noizbehinkakoak (237)Hutsik (315)

Guztira 702 etxegune zeuden, eta horietatik 259 (% 36,9) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1259
2 pertsona179
3 pertsona143
4 pertsona92
5 edo gehiago29

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 1.389 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 14,3 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 17,6; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 42,5; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 25,5.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66621%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 13,2 zen 2021ean eta % 14,3 2024an; beraz, 1,1 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 29,2 izatetik % 25,5 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 17,5 ziren, eta gizonen artean % 11,4; 6,1 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 27,5 eta gizonen % 23,6 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

1.389biztanle 15 urte edo +, 2024
% 14,3goi-mailako ikasketak+1,1 puntu 2021etik mapa
% 25,5lehen hezkuntza edo gutxiago−3,7 puntu 2021etik mapa
% 7,1ikasten ari dira, 2024
% 25,5
% 42,5
% 17,6
% 14,3
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 25,5Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 42,5Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 17,6Goi-mailako ikasketak · % 14,3
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Leóngo mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 69,8 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 30,2 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 6 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 67,3 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 32,7. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 2,4 ziren.<ref name="ine-ikasketa-maila" />

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 2,4
DBH eta antzekoak
% 42,5
Erdi-mailako LH
% 5,8
Goi-mailako LH
% 4,3
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 4,8
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 3,0
Masterrak eta espezialitateak
% 1,8
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Valderas, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak199% 14,382% 11,4117% 17,5
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa245% 17,6128% 17,8117% 17,5
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)591% 42,5341% 47,3250% 37,4
Lehen hezkuntza edo gutxiago354% 25,5170% 23,6184% 27,5
Guztira1.389% 100,0721% 100,0668% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Valderas, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 13,2% 16,0% 41,6% 29,21.448
2022% 13,5% 16,4% 43,1% 27,01.455
2023% 13,6% 17,5% 42,5% 26,41.416
2024% 14,3% 17,6% 42,5% 25,51.389

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 7,1 ikasten ari zen (98 pertsona).<ref name="ine-ikasten">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66627%7Chizkuntza=es}}</ref> Ikasten ari zirenetatik, % 54,1 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 28,6 batxilergoan, % 15,3 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 2,0 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 48,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 58,8; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 17,6 eta emakumeen % 12,8. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 79,1 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 41,3 eta 25–29 urtekoen % 14,8; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 0,5 baino ez.<ref name="ine-ikasten-adina">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66629%7Chizkuntza=es}}</ref> 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 26,7 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 40,0.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 79,1
20–24 urte
% 41,3
25–29 urte
% 14,8
30–34 urte
% 2,9
35–39 urte
% 0,0
40–44 urte
% 2,4
45–49 urte
% 0,0
50–54 urte
% 0,8
55 urte edo +
% 0,1
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 0,0
Goi-mailako ikasketak
% 54,1
Erdi-mailako LH
% 15,3
Batxilergoa
% 28,6
DBH eta antzekoak
% 2,0
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,0
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 94,6 estatuan jaio zen, eta % 5,4 atzerrian.<ref name="ine-ikasketa-maila" /> Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 12,0 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 22,1; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 0,0 eta % 48,7, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 17,9 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 26,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 11,1 eta % 47,2, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 12,0
Goi-mailakoak
% 0,0
% 18,0
Batx. / erdi LH
% 12,8
% 47,8
DBH
% 38,5
% 22,1
Lehen H. edo gutx.
% 48,7
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 17,9
Goi-mailakoak
% 11,1
% 18,0
Batx. / erdi LH
% 8,3
% 37,7
DBH
% 33,3
% 26,4
Lehen H. edo gutx.
% 47,2
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 7,1 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 6,7.<ref name="ine-ikasten" /> Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 54,8 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 40,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.


Ekonomia

Diru-sarrerak

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 12.981 euro-koa zen, probintziako 3. baxuena, eta etxegune bakoitzeko 27.843 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (16.041 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 16.450 euro zen. Errenta gordina 14.860 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 39,8. Gainerako iturriak: pentsioak (% 33,2), beste diru-sarrerak (% 17,6), langabezia-prestazioak (% 1,1), beste prestazioak (% 8,2).

40%
33%
8%
18%
Soldata · % 39,8Pentsioak · % 33,2Langabezia · % 1,1Beste prestazioak · % 8,2Beste sarrerak · % 17,6
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 29,3 da, probintziakoaren (28,5; Leóngo mapa) gainetik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,4 da, probintziakoaren (2,4; Leóngo mapa) parean eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Valderas udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 642 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 46,5; gainerako % 53,5 inaktibo zeuden (erretiratuak % 54,3, beste inaktiboak % 36,1 eta ikasleak % 9,6).<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66846%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 12,6 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 49,0 zen eta emakumezkoena % 43,8; langabezia-tasa, aldiz, % 10,8 eta % 14,8 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 551 zen 2023ean, 2021eko 543etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69992%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 43,2 osatzen dute, eta gizonek % 56,8.

551okupatu, 2023+% 1,5 2021etik
% 43,2emakumeak okupatuen artean
% 46,5jarduera-tasa, 2024
% 12,6langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 40,6
% 29,0
% 19,3
Okupatuak · % 40,6Langabeak · % 5,9Ikasleak · % 5,1Erretiratuak · % 29,0Beste inaktiboak · % 19,3
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Valderas, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak561% 40,6313% 43,7248% 37,3
Langabeak81% 5,938% 5,343% 6,5
Inaktiboak739% 53,5366% 51,0373% 56,2
Guztira1.381% 100,0717% 100,0664% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 55,7), industria (% 17,2), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 16,7) eta eraikuntza (% 10,2).<ref name="ine-jarduera" /> Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 16,9), ondoren nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 16,7) eta merkataritza (% 12,0) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Leóngo mapa
% 16,7
% 17,2
% 10,2
% 55,7
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 16,7Industria · % 17,2Eraikuntza · % 10,2Zerbitzuak · % 55,7
Jarduera-adar zehatzak
Manufaktura-industria
% 16,9
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 16,7
Merkataritza
% 12,0
Eraikuntza
% 10,2
Ostalaritza
% 9,4
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 6,5
Administrazio publikoa
% 6,0
Hezkuntza
% 5,4
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 4,7
Garraioa eta biltegiratzea
% 3,6
Beste zerbitzu batzuk
% 2,0
Jarduera profesionalak
% 2,0
Etxeetako jarduerak
% 1,3
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 1,1
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 1,1
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,4
Higiezinen jarduerak
% 0,4
Informazioa eta komunikazioak
% 0,2
Erauzketa-industriak
% 0,0
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 66,6; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 16,9), eta oinarrizko okupazioak % 12,3.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69998%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 71,9 eta emakumeen % 59,7).

% 16,9
% 66,6
% 12,3
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 16,9Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 66,6Oinarrizko okupazioak · % 12,3Ez dago jasota · % 4,2
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Valderas, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak93% 16,944% 14,149% 20,6
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak367% 66,6225% 71,9142% 59,7
Oinarrizko okupazioak68% 12,331% 9,937% 15,5
Ez dago jasota23% 4,213% 4,210% 4,2
Guztira551% 100,0313% 100,0238% 100,0

Okupatuen % 60,8 besteren konturako langileak dira, eta % 39,2 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69993%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 35,0
% 52,1
% 8,7
Norberaren kontura, langileak dituena · % 4,2Norberaren kontura, langilerik gabe · % 35,0Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 52,1Besteren kontura, aldi baterakoa · % 8,7
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Valderas, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura216% 39,2151% 48,265% 27,3
Besteren kontura335% 60,8162% 51,8173% 72,7
Guztira551% 100,0313% 100,0238% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 94,5 estatuan jaio zen, eta % 5,5 atzerrian.<ref name="ine-harremana" /> Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 43,0 okupatuak dira, % 40,7 erretiratuak, % 6,0 bestelako inaktiboak, % 5,3 langabeak eta % 5,0 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 44,2 okupatuak dira, % 34,9 bestelako inaktiboak, % 14,0 erretiratuak, % 4,7 ikasleak eta % 2,3 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 34,6 okupatuak dira, % 34,3 bestelako inaktiboak, % 18,3 erretiratuak, % 7,9 langabeak eta % 5,0 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 44,1 okupatuak dira, % 38,2 bestelako inaktiboak, % 11,8 langabeak eta % 5,9 erretiratuak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 43,0
Okupatuak
% 44,2
% 5,3
Langabeak
% 2,3
% 5,0
Ikasleak
% 4,7
% 40,7
Erretiratuak
% 14,0
% 6,0
Beste inakt.
% 34,9
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 34,6
Okupatuak
% 44,1
% 7,9
Langabeak
% 11,8
% 5,0
Ikasleak
% 0,0
% 18,3
Erretiratuak
% 5,9
% 34,3
Beste inakt.
% 38,2
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 93,8 estatuan jaio zen, eta % 6,2 atzerrian.<ref name="ine-okupazioa" /> Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 74,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 14,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 6,8 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 57,9 oinarrizko okupazioetakoak dira, % 36,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 5,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 60,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 22,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 13,0 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,3 oinarrizko okupazioetakoak dira, % 46,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 14,6
Goi eta erdi maila
% 5,3
% 74,1
Langile kualifikatuak
% 36,8
% 6,8
Oinarrizko okup.
% 57,9
% 4,4
Ez dago jasota
% 0,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 22,0
Goi eta erdi maila
% 0,0
% 60,5
Langile kualifikatuak
% 46,7
% 13,0
Oinarrizko okup.
% 53,3
% 4,5
Ez dago jasota
% 0,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.<ref name="ine-jarduera-jaiolekua">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70000%7Chizkuntza=es}}</ref> Estatuan jaiotako gizonen artean, % 37,8 zerbitzuetan ari dira, % 22,4 nekazaritzan, % 22,1 industrian eta % 17,3 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 63,2 nekazaritzan ari dira, % 26,3 zerbitzuetan eta % 10,5 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 80,3 zerbitzuetan ari dira, % 12,1 industrian eta % 6,3 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 80,0 zerbitzuetan ari dira, % 20,0 industrian.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 22,4
Nekazaritza
% 63,2
% 22,1
Industria
% 0,0
% 17,3
Eraikuntza
% 10,5
% 37,8
Zerbitzuak
% 26,3
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 6,3
Nekazaritza
% 0,0
% 12,1
Industria
% 20,0
% 1,3
Eraikuntza
% 0,0
% 80,3
Zerbitzuak
% 80,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 251 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 8.007 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 99,6 km² denez, NAE lurraldearen % 80,4 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 96,1 lur goldagarria (7.696 ha, 219 ustiategitan), % 2,6 larre iraunkorrak (211 ha, 22 ustiategitan), % 1,3 arbolak (100 ha, 61 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,12 ha, 6 ustiategitan).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
80%
20%
NAE · 8.007 ha (% 80,4)Gainerako azalera · 1.956 ha (% 19,6)
NAE, lur-erabileraren arabera
96%
Lur goldagarria · 7.696 ha (% 96,1)Larre iraunkorrak · 211 ha (% 2,6)Arbolak · 100 ha (% 1,3)Baratzeak · 0,12 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 1.340 behi eta 13.768 ardi eta ahuntz zeuden.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 940 gidari zeuden erroldatuta: 592 gizon (% 63) eta 348 emakume (% 37). Biztanleen % 63 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 1.518 ibilgailuk osatzen zuten: 1.018 turismo, 145 furgoneta, 125 kamioi, 99 ziklomotor eta 75 motozikleta. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 683 turismokoa zen, probintziako (606) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 15,3 urtekoa zen; turismoen % 6,4k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 22,9k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 62,6 diesel zen eta % 36,7 gasolinazko; 9 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,6; probintzian % 0,5). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 2,8k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 43,5k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
22%
31%
44%
0 etiketa · 13 (% 0,9)ECO · 29 (% 1,9)C etiketa · 333 (% 22,2)B etiketa · 471 (% 31,4)Etiketarik gabe · 652 (% 43,5)
Turismoak, adinaren arabera
18%
46%
23%
< 4 urte · 65 (% 6,4)4–8 urte · 69 (% 6,8)8–15 urte · 181 (% 17,8)15–25 urte · 470 (% 46,2)≥ 25 urte · 233 (% 22,9)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Kanpo estekak

  • (Gaztelaniaz) Udalaren webgunea.


Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.

Read next

In 38 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article