Uxem Frantziako udalerria da, Nord departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 1.518 biztanle zituen 8,3 km²-ko azaleran.
Geografia

Udalerri mugakideak
Honako udalerri hauek ditu mugakide: Leffrinckoucke, Téteghem-Coudekerque-Village, Warhem eta Ghyvelde.
Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.
Klima
CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du<ref name="Joly">{{erreferentzia | izena1 = Daniel | abizena1 = Joly | izena2 = Thierry | abizena2 = Brossard | izena3 = Hervé | abizena3 = Cardot | izena4 = Jean | abizena4 = Cavailhes | izena5 = Mohamed | abizena5 = Hilal | izena6 = Pierre | abizena6 = Wavresky | izenburua = Les types de climats en France, une construction spatiale | aldizkaria = Cybergéo: revue européenne de géographie | zenbakia = 501 | data = 2010-06-18 | doi = 10.4000/cybergeo.23155 | hizkuntza = fr }}</ref>. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe<ref name="Dubreuil2022">{{erreferentzia | izena1 = Vincent | abizena1 = Dubreuil | izenburua = Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen | aldizkaria = La Météorologie | zenbakia = 116 | data = 2022-02 | doi = 10.37053/lameteorologie-2022-0012 | hizkuntza = fr }}</ref>. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko Mantxako kostaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi urria (1550 ordu/urte); aire-hezetasun handia neguan; haize gogorrak maiz)<ref name="MFTipologia">{{erreferentzia | izenburua = Le climat en France hexagonale et Corse | url = https://meteofrance.com/comprendre-climat/france/le-climat-en-france-metropolitaine | webgunea = meteofrance.com | hizkuntza = fr }}</ref>. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago<ref name="RE2020">{{erreferentzia | izenburua = Réglementation environnementale RE2020 | url = https://www.ecologie.gouv.fr/politiques-publiques/reglementation-environnementale-re2020 | webgunea = ecologie.gouv.fr | data = 2020-11-18 | hizkuntza = fr }}</ref>.
1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,7 °C-koa da, 13,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 725 mm-koa da, urtarrilean 12,6 euri-egun eta uztailean 7,9 egun izanik<ref name="Joly" />. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Dunkerque udalerrian dago, 11 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,7 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 690,8 mm-koa delarik<ref name="FICHECLIM59183001">{{erreferentzia | izenburua = Station Météo-France « Dunkerque », fiche climatologique | url = https://object.files.data.gouv.fr/meteofrance/data/synchro_ftp/REF_STATION/FICHECLIM_59183001.pdf | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,3 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -18 °C-koa da, 1929ko otsailaren 12an lortua<ref group="oh">Estazioko erregistroak 1891ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.</ref><ref name="FICHECLIM59183001" />.
Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,2 °C-koa da.<ref group="oh" name="MF-SIM-sareta">Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 2,5 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.</ref> Hilabeterik beroena abuztua da (18,2 °C) eta hotzena urtarrila (5,1 °C). Urteko prezipitazioa 733 mm-koa da; hilabeterik euritsuena azaroa da (85 mm) eta lehorrena apirila (39 mm).<ref name="MF-SIM">{{erreferentzia | izenburua = Données changement climatique - SIM quotidienne | url = https://www.data.gouv.fr/datasets/donnees-changement-climatique-sim-quotidienne | argitaletxea = Météo-France | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>
1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,30 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,5 °C) baino 1,6 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2020, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2023 izan zen (12,6 °C) eta hotzena 1963 (8,7 °C).<ref name="MF-SIM" />
| | |||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hila | Urt | Ots | Mar | Api | Mai | Eka | Uzt | Abu | Ira | Urr | Aza | Abe | Urtekoa |
| Batez besteko tenperatura (ºC) | 5.1 | 5.4 | 7.3 | 9.7 | 12.9 | 15.8 | 17.9 | 18.2 | 15.7 | 12.3 | 8.6 | 5.8 | 11.2 |
| Pilatutako prezipitazioa (mm) | 57 | 49 | 45 | 39 | 49 | 57 | 60 | 69 | 66 | 77 | 85 | 80 | 733 |
| Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua | |||||||||||||
Demografia
Biztanleria
Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:
BiztanleriaUrtea20040060080010001200140016001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.
| Urtea | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hazkunde begetatiboa | 0 | 11 | 14 | 4 | 15 | 8 | 7 | 13 | 6 | 4 | 10 | 11 | 2 | 9 | 17 | 9 | 13 | 6 |
| Jaiotzak | 10 | 15 | 19 | 12 | 20 | 12 | 14 | 18 | 13 | 13 | 15 | 16 | 10 | 16 | 22 | 15 | 18 | 10 |
| Heriotzak | 10 | 4 | 5 | 8 | 5 | 4 | 7 | 5 | 7 | 9 | 5 | 5 | 8 | 7 | 5 | 6 | 5 | 4 |
Familiak eta etxeguneak
2023 erroldaren arabera, Uxem udalerrian 1.518 biztanle zeuden eta 594 elkarbizitza unitate<ref group="oh">INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.</ref>, hau da, 2,56 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 40,1). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 17,0 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).<ref name="menages">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/9006073?sommaire=9006187%7Cizenburua=Couples-Familles-Ménages en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>
Udalerrian 493 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (238). Guraso bakarreko 55 familietatik 50etan ama zen guraso bakarra. 209 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 133k seme-alaba bakarra zuten etxean, 121k bi, eta 29k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 238 bikoteetatik 29tan (% 12,2) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.<ref name="menages" />
15 urte edo gehiago zituzten 1.197 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 0,8 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 53,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 25-39 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 90,0).<ref name="menages" />
15 urte edo gehiagoko biztanleen % 54,0 ezkonduta zegoen, eta beste % 22,1 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,0 izatezko bikotean eta % 13,1 PACS bidez lotuta). % 15,5 ezkongabeak ziren, % 4,9 alargunak eta % 3,4 dibortziatuak.<ref name="menages" />
Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erdi-mailako lanbideak (% 24,9), erretiratuak (% 22,7), enplegatuak (% 20,0), goi-mailako langileak (% 15,0). Talde nagusia (erdi-mailako lanbideak, % 24,9) Nord departamenduko batez bestekoaren (% 15,6) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.<ref name="menages" />
| Kopurua | % | |
|---|---|---|
| Elkarbizitza-unitateak | ||
| Seme-alabekin bizi ziren bikoteak | 238 | % 40,1 |
| Etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak | 200 | % 33,7 |
| Guraso bakarrekoak | 55 | % 9,3 |
| Kide bakarrekoak | 101 | % 17,0 |
| Bestelakoak | 0 | % 0,0 |
| Familiak | ||
| Seme-alabarik gabeko bikoteak | 200 | % 40,6 |
| Seme-alabadun bikoteak | 238 | % 48,3 |
| Guraso bakarrekoak | 55 | % 11,2 |
| 25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean | 209 | % 42,4 |
| Seme-alaba bat | 133 | % 27,0 |
| Bi seme-alaba | 121 | % 24,5 |
| Hiru seme-alaba | 29 | % 5,9 |
| Lau seme-alaba edo gehiago | 0 | % 0,0 |
| Egoera zibila (15 urte edo gehiago) | ||
| Ezkonduta | 646 | % 54,0 |
| Izatezko bikotean | 108 | % 9,0 |
| PACS bidez lotuta | 157 | % 13,1 |
| Ezkongabea | 186 | % 15,5 |
| Alarguna | 59 | % 4,9 |
| Dibortziatuta | 41 | % 3,4 |
| Erreferentziazko pertsonaren lanbidea | ||
| Nekazariak | 0 | % 0,0 |
| Artisau, merkatari eta enpresa-buruak | 15 | % 2,5 |
| Goi-mailako langileak | 89 | % 15,0 |
| Erdi-mailako lanbideak | 148 | % 24,9 |
| Enplegatuak | 119 | % 20,0 |
| Eskulangileak | 84 | % 14,1 |
| Erretiratuak | 135 | % 22,7 |
| Bestelakoak | 5 | % 0,8 |
| Iturria: INSEE, RP2023. | ||
Etxebizitza
2023 erroldaren arabera, udalerrian 693 etxebizitza zeuden. Horietatik 597 egoitza nagusi ziren, 93 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 3 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (595), eta apartamentuak gutxi ziren (3). Egoitza nagusietatik 554 beren jabearen bizilekuak ziren, 41 alokairuan zeuden, 13 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 2 doan lagata.<ref name="etxebizitzak">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/8997194%7Cizenburua=Logement en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>
Etxebizitza multzoa
Etxe mota
Jabetza egoera
Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (226).<ref name="etxebizitzak" />
Eraikuntza garaia
Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (412). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (212 etxebizitzatan). 564 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 189 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 392tan bi edo gehiago.<ref name="etxebizitzak" />
Gela kopurua
Berogailu mota
Aparkalekua eta ibilgailuak
| Kopurua | % | |
|---|---|---|
| Etxebizitza multzoa | ||
| Egoitza nagusia | 597 | % 86,1 |
| Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa | 93 | % 13,4 |
| Hutsik | 3 | % 0,4 |
| Etxe mota | ||
| Etxeak | 595 | % 85,9 |
| Apartamentuak | 3 | % 0,4 |
| Gela kopurua (egoitza nagusiak) | ||
| 1 gela | 0 | % 0,0 |
| 2 gela | 5 | % 0,8 |
| 3 gela | 41 | % 6,9 |
| 4 gela | 140 | % 23,5 |
| 5 gela edo gehiago | 412 | % 69,0 |
| Eraikuntza garaia (egoitza nagusiak) | ||
| 1919 aurretik | 14 | % 2,3 |
| 1919-1945 | 23 | % 3,9 |
| 1946-1970 | 76 | % 12,7 |
| 1971-1990 | 226 | % 37,9 |
| 1991-2005 | 85 | % 14,2 |
| 2006-2020 | 139 | % 23,3 |
| Jabetza egoera (egoitza nagusiak) | ||
| Jabeak | 554 | % 92,8 |
| Alokairuan | 41 | % 6,9 |
| HLM | 13 | % 2,2 |
| Doan lagata | 2 | % 0,3 |
| Berogailu mota (egoitza nagusiak) | ||
| Gas sarea | 195 | % 32,7 |
| Fuel-olioa | 67 | % 11,2 |
| Elektrizitatea | 212 | % 35,5 |
| Gas botila | 3 | % 0,5 |
| Bestelakoak | 120 | % 20,1 |
| Aparkalekua eta ibilgailuak (egoitza nagusiak) | ||
| Aparkalekua | 564 | % 94,5 |
| Ibilgailu bat | 189 | % 31,7 |
| Bi ibilgailu edo gehiago | 392 | % 65,7 |
| Iturria: INSEE, RP2023. | ||
Ekonomia
Enplegua
2023 urtean 15-64 urteko 946 biztanleetatik 792 aktibo ziren (% 83,7), horietako 749 lanean (% 79,2) eta 43 langabezian (aktiboen % 5,4).
Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).
Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera
Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 5,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.
154 ez-aktibotik 82 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 53,2), 42 erretiraturik zeuden (% 27,3) eta 30 bestelako ez-aktibo ziren (% 19,5).
Ez-aktiboak
Lanbide-kategoria<ref group="oh">Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.</ref>
Udalerrian 108 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 749 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.<ref group="oh">Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.</ref>
Diru sarrerak
2023 urtean, diru-sarreren mediana 29.210 eurokoa zen.
Departamenduarekiko konparaketa xehea
|
|---|
|
Pobrezia-tasa adinaren arabera (departamendua) 18 urtez azpiko% 29,5 18-29 urte% 24,4 30-39 urte% 18,8 40-49 urte% 19,2 50-64 urte% 17,2 65-74 urte% 13,2 75 urte eta gehiago% 12,0 Pobrezia-tasa etxebizitza-erregimenaren arabera (departamendua) Jabeak% 8,1 Errentariak% 38,8 Eskuragarri dagoen errentaren osaera (departamendua) INSEEk «eskuragarri dagoen errenta» horrela eraikitzen du: jarduera-errenta + pentsioak + ondarea + gizarte-prestazioak (batuz % 100 baino gehiago ematen dute) ken zuzeneko zergak (batez ere errentaren gaineko zerga). Jarduera-errenta% 73,0 Pentsio/erretiroak% 25,1 Ondarea, bestelakoak% 9,7 Gizarte-prestazioak% 7,2 Zuzeneko zergak−% 15,0 Jarduera-errenta zatitzen bada: soldatak % 65,9, ez-soldatapekoen errenta % 4,6, langabezia-sariak % 2,5. |
Ekonomia jarduerak
2007an zeuden 18 komertzioetatik, 6 eraikuntza enpresak ziren, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen, 3 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 higiezinen enpresa zen, 2 zerbitzu enpresak ziren, 3 administrazio publikoko enpresak ziren eta 2 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.
2009an zeuden norbanakoentzako 6 zerbitzu publikoetatik, 1 zurgina zen, 1 iturgina, 3 argiketariak eta 1 jatetxe.
2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra 120 m2 baino gutxiagoko denda bat zen.
2000. urtean Uxem udalerrian 11 nekazaritza-ustiategi zeuden, 714 hektarea erabiltzen.
Hezkuntza eta osasun ekipamenduak
2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.
