factograf
EU
Sign in

Trabazos

Trabazos

Key facts

biztanleria848
azalera93,26km²
honako hau daEspainiako udalerria
estatu burujabeEspainia
hiriburuaTrabazos
itsas mailaren gainetiko altuera736m
All data from the card 12
Alkatea
Javier Faundez Dominguez
Izen ofiziala
Trabazos
Posta kodea
49516
INEk ezarritako kodea
49223
Herriburua
Trabazos
Koordenatuak
41°44′50″N 6°29′35″W / 41.747222222222°N 6.4930555555556°W
Azalera
93,26 km²
Altitudea
736 m
Mugakideak
Figueruela de Arriba, Viñas, Rábano de Aliste, Bragantza eta Bumioso
Biztanleria
848 (2025)
Dentsitatea
9 bizt/km²
Matrikula
ZA

Trabazos Zamorako probintziako udalerria da, Aliste eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 848 biztanle zituen 93,3 km²-ko azaleran.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Figueruela de Arriba, Viñas, Rábano de Aliste, Bragantza eta Bumioso.


Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea81084087090093096099010201050200020052010201520202025TrabazosBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 46,5 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 48,5) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 7,5 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 15,6 —probintzian % 8,2—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Zamorako mapa
Udal
Prob
Esta
Udalerri berean · % 46,5Probintzia berean · % 27,5Erkidegoan · % 3Beste erkidegoa · % 7,5Estatutik kanpo · % 15,6
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 131 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 79,4). Jaiotza herrialde nagusiak Portugal, Suitza, Brasil dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 15,3Europa · % 79,4Afrika · % 5,3
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 754 etxebizitza zeuden: 383 (% 50,8) nagusiak eta 371 (% 49,2) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 1 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 8 plazarekin (8 plaza etxebizitzako).<ref name="INE-39363">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak|lana=Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala)|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=39363%7Chizkuntza=es%7Curtea=2026}}</ref>

754etxebizitza
383etxegune
1etxebizitza turistiko (2026) Zamorako mapa

Etxebizitza multzoa Zamorako mapa

383
371
Etxebizitza nagusia (383)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (371)

Guztira 383 etxegune zeuden, eta horietatik 143 (% 37,3) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1143
2 pertsona119
3 pertsona69
4 pertsona28
5 edo gehiago24

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 805 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 16,6 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 14,0; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 37,3; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 32,0.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66621%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 16,1 zen 2021ean eta % 16,6 2024an; beraz, ia aldatu gabe mantendu zen. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 35,5 izatetik % 32,0 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 18,6 ziren, eta gizonen artean % 14,9; 3,7 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 39,6 eta gizonen % 25,4 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

805biztanle 15 urte edo +, 2024
% 16,6goi-mailako ikasketak+0,5 puntu 2021etik mapa
% 32,0lehen hezkuntza edo gutxiago−3,5 puntu 2021etik mapa
% 3,7ikasten ari dira, 2024
% 32,0
% 37,3
% 14,0
% 16,6
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 32,0Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 37,3Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 14,0Goi-mailako ikasketak · % 16,6
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Zamorako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 76,1 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 23,9 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 3 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 53,1 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 46,9. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 4,0 ziren.<ref name="ine-ikasketa-maila" />

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 4,0
DBH eta antzekoak
% 37,3
Erdi-mailako LH
% 6,6
Goi-mailako LH
% 4,0
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 7,0
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 3,4
Masterrak eta espezialitateak
% 2,0
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Trabazos, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak134% 16,664% 14,970% 18,6
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa113% 14,067% 15,646% 12,2
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)300% 37,3189% 44,1111% 29,5
Lehen hezkuntza edo gutxiago258% 32,0109% 25,4149% 39,6
Guztira805% 100,0429% 100,0376% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Trabazos, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 16,1% 11,6% 36,8% 35,5805
2022% 16,3% 12,0% 36,5% 35,3817
2023% 17,1% 13,0% 36,6% 33,3817
2024% 16,6% 14,0% 37,3% 32,0805

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 3,7 ikasten ari zen (30 pertsona).<ref name="ine-ikasten">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66627%7Chizkuntza=es}}</ref> Ikasten ari zirenetatik, % 60,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 16,7 erdi-mailako lanbide-heziketan, % 16,7 batxilergoan eta % 3,3 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 53,3 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 66,7; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 13,3 eta emakumeen % 20,0. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 88,2 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 25,0 eta 25–29 urtekoen % 12,5; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 0,7 baino ez.<ref name="ine-ikasten-adina">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66629%7Chizkuntza=es}}</ref> 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 25,0 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 25,0.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 88,2
20–24 urte
% 25,0
25–29 urte
% 12,5
30–34 urte
% 0,0
35–39 urte
% 5,9
40–44 urte
% 2,0
45–49 urte
% 1,5
50–54 urte
% 2,0
55 urte edo +
% 0,0
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 3,3
Goi-mailako ikasketak
% 60,0
Erdi-mailako LH
% 16,7
Batxilergoa
% 16,7
DBH eta antzekoak
% 3,3
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,0
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 82,7 estatuan jaio zen, eta % 17,3 atzerrian.<ref name="ine-ikasketa-maila" /> Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 16,6 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 24,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 6,8 eta % 30,1, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 18,1 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 39,7; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 21,2 eta % 39,4, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 16,6
Goi-mailakoak
% 6,8
% 13,8
Batx. / erdi LH
% 24,7
% 45,2
DBH
% 38,4
% 24,4
Lehen H. edo gutx.
% 30,1
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 18,1
Goi-mailakoak
% 21,2
% 10,3
Batx. / erdi LH
% 21,2
% 31,9
DBH
% 18,2
% 39,7
Lehen H. edo gutx.
% 39,4
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 4,2 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 1,4.<ref name="ine-ikasten" /> Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 64,3 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 0,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.


Ekonomia

Diru-sarrerak

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.377 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 30.482 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.861 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 18.550 euro zen. Errenta gordina 16.542 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 42,3. Gainerako iturriak: pentsioak (% 39,1), beste diru-sarrerak (% 11,5), langabezia-prestazioak (% 1,8), beste prestazioak (% 5,3).

42%
39%
12%
Soldata · % 42,3Pentsioak · % 39,1Langabezia · % 1,8Beste prestazioak · % 5,3Beste sarrerak · % 11,5
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 27 da, probintziakoaren (29; Zamorako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,1 da, probintziakoaren (2,5; Zamorako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Trabazos udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 308 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 38,5; gainerako % 61,5 inaktibo zeuden (erretiratuak % 55,8, beste inaktiboak % 40,8 eta ikasleak % 3,4).<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66846%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 14,6 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 44,3 zen eta emakumezkoena % 31,8; langabezia-tasa, aldiz, % 13,8 eta % 16,0 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 273 zen 2023ean, 2021eko 251etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69992%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 37,0 osatzen dute, eta gizonek % 63,0.

273okupatu, 2023+% 8,8 2021etik
% 37,0emakumeak okupatuen artean
% 38,5jarduera-tasa, 2024
% 14,6langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 32,8
% 34,3
% 25,1
Okupatuak · % 32,8Langabeak · % 5,6Ikasleak · % 2,1Erretiratuak · % 34,3Beste inaktiboak · % 25,1
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Trabazos, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak263% 32,8163% 38,2100% 26,7
Langabeak45% 5,626% 6,119% 5,1
Inaktiboak493% 61,5238% 55,7255% 68,2
Guztira801% 100,0427% 100,0374% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 69,6), eraikuntza (% 14,7), industria (% 8,1) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 7,7).<ref name="ine-jarduera" /> Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 16,1), ondoren eraikuntza (% 14,7) eta administrazio publikoa (% 12,1) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Zamorako mapa
% 8,1
% 14,7
% 69,6
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 7,7Industria · % 8,1Eraikuntza · % 14,7Zerbitzuak · % 69,6
Jarduera-adar zehatzak
Merkataritza
% 16,1
Eraikuntza
% 14,7
Administrazio publikoa
% 12,1
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 10,3
Garraioa eta biltegiratzea
% 9,5
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 7,7
Manufaktura-industria
% 7,3
Ostalaritza
% 6,6
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Hezkuntza
% 4,4
Jarduera profesionalak
% 3,3
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 1,8
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 1,8
Beste zerbitzu batzuk
% 1,5
Informazioa eta komunikazioak
% 1,5
Etxeetako jarduerak
% 0,7
Erauzketa-industriak
% 0,4
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,4
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,0
Higiezinen jarduerak
% 0,0
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 63,4; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 24,9), eta oinarrizko okupazioak % 8,1.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69998%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 69,2 eta emakumeen % 53,5).

% 24,9
% 63,4
% 8,1
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 24,9Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 63,4Oinarrizko okupazioak · % 8,1Ez dago jasota · % 3,7
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Trabazos, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak68% 24,936% 20,932% 31,7
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak173% 63,4119% 69,254% 53,5
Oinarrizko okupazioak22% 8,112% 7,010% 9,9
Ez dago jasota10% 3,75% 2,95% 5,0
Guztira273% 100,0172% 100,0101% 100,0

Okupatuen % 75,1 besteren konturako langileak dira, eta % 24,9 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69993%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 19,4
% 64,5
% 10,6
Norberaren kontura, langileak dituena · % 5,5Norberaren kontura, langilerik gabe · % 19,4Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 64,5Besteren kontura, aldi baterakoa · % 10,6
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Trabazos, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura68% 24,950% 29,118% 17,8
Besteren kontura205% 75,1122% 70,983% 82,2
Guztira273% 100,0172% 100,0101% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 83,9 estatuan jaio zen, eta % 16,1 atzerrian.<ref name="ine-harremana" /> Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 44,2 erretiratuak dira, % 39,0 okupatuak, % 8,0 bestelako inaktiboak, % 5,8 langabeak eta % 3,0 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 43,1 okupatuak dira, % 31,9 bestelako inaktiboak, % 19,4 erretiratuak eta % 4,2 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 35,6 bestelako inaktiboak dira, % 29,1 erretiratuak, % 27,2 okupatuak, % 5,3 langabeak eta % 2,8 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 59,3 bestelako inaktiboak dira, % 22,0 okupatuak, % 10,2 langabeak eta % 8,5 erretiratuak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 39,0
Okupatuak
% 43,1
% 5,8
Langabeak
% 4,2
% 3,0
Ikasleak
% 1,4
% 44,2
Erretiratuak
% 19,4
% 8,0
Beste inakt.
% 31,9
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 27,2
Okupatuak
% 22,0
% 5,3
Langabeak
% 10,2
% 2,8
Ikasleak
% 0,0
% 29,1
Erretiratuak
% 8,5
% 35,6
Beste inakt.
% 59,3
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 83,9 estatuan jaio zen, eta % 16,1 atzerrian.<ref name="ine-okupazioa" /> Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 69,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 21,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 7,8 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 67,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 19,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 3,2 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 51,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 34,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,2 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 69,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 15,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 7,7 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 21,3
Goi eta erdi maila
% 19,4
% 69,5
Langile kualifikatuak
% 67,7
% 7,8
Oinarrizko okup.
% 3,2
% 1,4
Ez dago jasota
% 9,7
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 34,1
Goi eta erdi maila
% 15,4
% 51,1
Langile kualifikatuak
% 69,2
% 10,2
Oinarrizko okup.
% 7,7
% 4,5
Ez dago jasota
% 7,7
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.<ref name="ine-jarduera-jaiolekua">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70000%7Chizkuntza=es}}</ref> Estatuan jaiotako gizonen artean, % 51,1 zerbitzuetan ari dira, % 24,8 eraikuntzan, % 12,8 nekazaritzan eta % 11,3 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 90,3 zerbitzuetan ari dira, % 9,7 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 87,5 zerbitzuetan ari dira, % 6,8 industrian, % 3,4 nekazaritzan eta % 2,3 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, guztiak zerbitzuetan ari dira.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 12,8
Nekazaritza
% 0,0
% 11,3
Industria
% 0,0
% 24,8
Eraikuntza
% 9,7
% 51,1
Zerbitzuak
% 90,3
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 3,4
Nekazaritza
% 0,0
% 6,8
Industria
% 0,0
% 2,3
Eraikuntza
% 0,0
% 87,5
Zerbitzuak
% 100,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 81 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 1.575 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 93,3 km² denez, NAE lurraldearen % 16,9 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 55,3 larre iraunkorrak (871 ha, 48 ustiategitan), % 41,7 lur goldagarria (656 ha, 61 ustiategitan), % 3 arbolak (46,5 ha, 45 ustiategitan), norberaren kontsumorako baratzeak (1,1 ha, 35 ustiategitan) eta berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,22 ha, 4 ustiategitan).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
17%
83%
NAE · 1.575 ha (% 16,9)Gainerako azalera · 7.751 ha (% 83,1)
NAE, lur-erabileraren arabera
42%
55%
Lur goldagarria · 656 ha (% 41,7)Larre iraunkorrak · 871 ha (% 55,3)Arbolak · 46,5 ha (% 3)Baratzeak · 1,1 ha (% 0,1)Berotegiak · 0,22 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 212 behi, 3.713 ardi eta ahuntz eta 20 txerri zeuden.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 387 gidari zeuden erroldatuta: 265 gizon (% 68,5) eta 122 emakume (% 31,5). Biztanleen % 46 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 837 ibilgailuk osatzen zuten: 501 turismo, 119 furgoneta, 78 kamioi, 66 motozikleta eta 26 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 596 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (637) azpitik eta Espainiakoaren (525) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 15,9 urtekoa zen; turismoen % 3,6k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 17,2k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 65,2 diesel zen eta % 34,3 gasolinazko; 2 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,2; probintzian % 0,4). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 2,2k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 47,3k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
24%
27%
47%
0 etiketa · 3 (% 0,4)ECO · 15 (% 1,8)C etiketa · 197 (% 23,7)B etiketa · 223 (% 26,8)Etiketarik gabe · 393 (% 47,3)
Turismoak, adinaren arabera
9%
21%
50%
17%
< 4 urte · 18 (% 3,6)4–8 urte · 45 (% 9)8–15 urte · 104 (% 20,8)15–25 urte · 248 (% 49,5)≥ 25 urte · 86 (% 17,2)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Kanpo estekak

  • (Gaztelaniaz) Herri txikiei buruzko informazioa Gaztela Leongo juntaren webgunean.


Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.

Read next

In 34 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article