Torrella edo Torrella de la Costera Valentziako Erkidegoko udalerria da, Costera eskualdean eta Valentziako probintzian kokatua.
Azken erroldaren arabera 151 biztanle zituen 1,1 km²-ko azaleran.
Geografia
Udalerri mugakideak
Honako udalerri hauek ditu mugakide: Canals, Cerdà, La Granja de la Costera, Llanera de Ranes, Novetlè, Vallés eta Xàtiva.
Demografia
Jatorria
Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 39,1 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 41) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 3,3 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 4,6 —probintzian % 20,9—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 7 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 57,1). Jaiotza herrialde nagusiak Frantzia, Peru, Venezuela dira.
Etxebizitza
INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 102 etxebizitza zeuden: 58 (% 56,9) nagusiak eta 44 (% 43,1) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>
Etxebizitza multzoa Valentziako mapa
Guztira 58 etxegune zeuden, eta horietatik 19 (% 32,8) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 126 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 28,6 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 17,5; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 42,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,9.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66623%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 23,5 zen 2021ean eta % 28,6 2024an; beraz, 5,0 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 13,4 izatetik % 11,9 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 27,6 ziren, eta gizonen artean % 29,4; 1,8 puntuko aldea, gizonen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 15,5 eta gizonen % 8,8 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 36 | % 28,6 | 20 | % 29,4 | 16 | % 27,6 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 22 | % 17,5 | 14 | % 20,6 | 8 | % 13,8 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 53 | % 42,1 | 28 | % 41,2 | 25 | % 43,1 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 15 | % 11,9 | 6 | % 8,8 | 9 | % 15,5 |
| Guztira | 126 | % 100,0 | 68 | % 100,0 | 58 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 23,5 | % 14,3 | % 48,7 | % 13,4 | 119 |
| 2022 | % 24,3 | % 15,7 | % 47,8 | % 12,2 | 115 |
| 2023 | % 25,2 | % 17,1 | % 46,3 | % 11,4 | 123 |
| 2024 | % 28,6 | % 17,5 | % 42,1 | % 11,9 | 126 |
Ekonomia
Diru-sarrerak
2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 13.233 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 30.740 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.180 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 18.550 euro zen. Errenta gordina 15.267 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 50,4. Gainerako iturriak: pentsioak (% 32,9), beste diru-sarrerak (% 10,9), langabezia-prestazioak (% 2,5), beste prestazioak (% 3,3).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 25,7 da, probintziakoaren (31,1; Valentziako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,6; Valentziako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Torrella udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 66 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 52,4; gainerako % 47,6 inaktibo zeuden.<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=67080%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 10,6 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 57,4 zen eta emakumezkoena % 46,6; langabezia-tasa, aldiz, % 7,7 eta % 14,8 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />
Okupatuen kopurua 57 zen 2023ean, 2021eko 55etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70002%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 31,6 osatzen dute, eta gizonek % 68,4.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 59 | % 46,8 | 36 | % 52,9 | 23 | % 39,7 |
| Langabeak | 7 | % 5,6 | 3 | % 4,4 | 4 | % 6,9 |
| Inaktiboak | 60 | % 47,6 | 29 | % 42,6 | 31 | % 53,4 |
| Guztira | 126 | % 100,0 | 68 | % 100,0 | 58 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 66,7), industria (% 22,8), eraikuntza (% 7,0) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 3,5).<ref name="ine-jarduera" />
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 50,9; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 33,3), eta oinarrizko okupazioak % 8,8.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70001%7Chizkuntza=es}}</ref> Sexuaren arabera, gizonen artean langile kualifikatuak dira nagusi (% 53,8), eta emakumeen artean goi eta erdi maila (% 50,0).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 19 | % 33,3 | 10 | % 25,6 | 9 | % 50,0 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 29 | % 50,9 | 21 | % 53,8 | 8 | % 44,4 |
| Oinarrizko okupazioak | 5 | % 8,8 | 5 | % 12,8 | 0 | % 0,0 |
| Ez dago jasota | 4 | % 7,0 | 3 | % 7,7 | 1 | % 5,6 |
| Guztira | 57 | % 100,0 | 39 | % 100,0 | 18 | % 100,0 |
Okupatuen % 78,9 besteren konturako langileak dira, eta % 21,1 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70003%7Chizkuntza=es}}</ref>
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 12 | % 21,1 | 7 | % 17,9 | 5 | % 27,8 |
| Besteren kontura | 45 | % 78,9 | 32 | % 82,1 | 13 | % 72,2 |
| Guztira | 57 | % 100,0 | 39 | % 100,0 | 18 | % 100,0 |
Lehen sektorea
Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 18 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 31,5 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 1,1 km² denez, NAE lurraldearen % 28,6 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 91,4 arbolak (28,8 ha, 18 ustiategitan), % 6,5 lur goldagarria (2 ha, 3 ustiategitan) eta % 2,1 berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,65 ha, ustiategi batean).
Ibilgailu-parkea
Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 102 gidari zeuden erroldatuta: 62 gizon (% 60,8) eta 40 emakume (% 39,2). Biztanleen % 67,5 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 191 ibilgailuk osatzen zuten: 104 turismo, 36 motozikleta, 22 ziklomotor, 17 kamioi eta 9 furgoneta. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 689 turismokoa zen, probintziako (481) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.
Turismoen batez besteko adina 13,2 urtekoa zen; turismoen % 13,5k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 12,5k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 58,9 gasolinazko zen eta % 40 diesel. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 4,7k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 41,6k ez zuen etiketarik.
Ikus, gainera
Artikulu hau Valentziako Erkidegoko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.