factograf
EU
Sign in

Storkow

Storkow

Key facts

biztanleria9.202
azalera181km²
honako hau daAlemaniako hiri-udalerri
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera37m
honako iturriak deskribatzen duMeyers Konversations-Lexikon, 4. Auflage (1885–1890)
All data from the card 10
Posta kodea
15859
Udalerri kodea
12067481
Koordenatuak
52°15′10″N 13°55′44″E / 52.252802°N 13.928854°E
Azalera
180,72 km²
Altitudea
37 m
Biztanleria
9.202 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
51 bizt/km²
Telefono aurrizkia
033678
Hiri senidetuak
Opalenica udalerria eta Staicele
Matrikula
LOS

Storkow Alemaniako hiri-udalerri bat da, Brandenburgo estatuan. Azken zentsuaren arabera 9.202 biztanle zituen, 180,7 kilometro koadroko azaleran.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 9.074 biztanle zituen: 4.423 gizonezko (% 48,7) eta 4.652 emakumezko (% 51,3); 100 emakumeko 95,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 27,9 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 5,3 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,9 ezkongabeak ziren eta % 42,7 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea9000910092009300940095009600201020132016201920222025StorkowBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 92,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 7,6k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,4k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 93,9 beraiek etorritakoak ziren eta % 6,4 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

8.353
Migrazio-jatorririk gabe (8.353)Migrazio-jatorri osoa (688)Migrazio-jatorri partziala (33)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.904 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.468, % 50,3) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 92,6 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,81 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 54,1 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

4.904etxebizitza
92,6 m²batez besteko azalera
5,81 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.468
2.144
Jabetzan (2.468)Alokairuan (2.144)Aisialdikoa (97)Hutsik (199)
% 3,9hutsik dauden tasa
% 54,1jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.498). Etxebizitza gehienak 1919-1949 artean eraiki ziren (836); eraikin guztien % 81,8 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.228 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra118
2 gela455
3 gela1.051
4 gela1.498
5 gela929
6 gela465
7 gela edo gehiago387

Eraikuntza garaia

1919 aurretik781
1919-1949836
1950-1959195
1960-1969236
1970-1979598
1980-1989576
1990-1999792
2000-2009500
2010-2015156
2016 eta geroago239

Berogailu mota

972
3.228
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (972)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (359)Bloke-berogailua (Blockheizung) (115)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.228)Labe indibiduala (176)Berogailurik gabe (55)

Guztira 3.080 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.612, % 84,8). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.519).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 4.534 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.884, % 41,6).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

3.080bizitegi-eraikin
4.534etxegune

Eraikin mota

2.612
Etxe bakartua (2.612)Etxe atxikia (bikoitza) (187)Ilarako etxea (188)Bestelako eraikin mota (90)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.519
280
Etxebizitza bakarra (2.519)2 etxebizitza (280)3-6 etxebizitza (190)7-12 etxebizitza (76)13 etxebizitza edo gehiago (14)

Etxegunearen tamaina

1.884
1.535
637
Pertsona bakarra (1.884)2 pertsona (1.535)3 pertsona (637)4 pertsona (316)5 pertsona (101)6 pertsona (64)

Read next

In 36 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article