factograf
EU
Sign in

Stadtlohn

Stadtlohn

Key facts

biztanleria20.856
azalera79,25km²
honako hau daAlemaniako hiri-udalerri
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera50m
honako iturriak deskribatzen duMeyers Konversations-Lexikon, 4. Auflage (1885–1890)
All data from the card 12
Alkatea
Helmut Könning (en)
Posta kodea
48703
Udalerri kodea
05554056
Koordenatuak
51°59′33″N 6°54′54″E / 51.9925°N 6.915°E
Azalera
79,25 km²
Altitudea
50 m
Mugakideak
Gescher, Südlohn, Ahaus, Legden eta Vreden
Biztanleria
20.856 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
263 bizt/km²
Telefono aurrizkia
02563
Hiri senidetuak
Dinkelland, Altlandsberg eta San Vito al Tagliamento
Matrikula
BOR

Stadtlohn Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan dago, Borken barrutian. Azken zentsuaren arabera 20.856 biztanle zituen 79,2 kilometro koadrotan banatuta.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 20.791 biztanle zituen: 10.484 gizonezko (% 50,4) eta 10.305 emakumezko (% 49,6); 100 emakumeko 101,7 gizonezko zeuden. Biztanleen % 19,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 17,2 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 10,3 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 41,0 ezkongabeak ziren eta % 47,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea16.00017.00018.00019.00020.00021.0001970198019902000201020202030StadtlohnBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 83,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 15,7k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 82,8 beraiek etorritakoak ziren eta % 17,3 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

17.267
3.264
Migrazio-jatorririk gabe (17.267)Migrazio-jatorri osoa (3.264)Migrazio-jatorri partziala (261)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 8.988 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (5.302, % 59,0) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 117,25 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,21 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 1,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 60,8 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

8.988etxebizitza
117,25 m²batez besteko azalera
6,21 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

5.302
3.494
Jabetzan (5.302)Alokairuan (3.494)Aisialdikoa (16)Hutsik (177)
% 1,9hutsik dauden tasa
% 60,8jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (2.003). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (1.654); eraikin guztien % 78,8 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (7.916 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra56
2 gela528
3 gela1.339
4 gela1.775
5 gela1.842
6 gela1.444
7 gela edo gehiago2.003

Eraikuntza garaia

1919 aurretik254
1919-1949636
1950-1959959
1960-19691.417
1970-19791.181
1980-1989977
1990-19991.654
2000-2009930
2010-2015497
2016 eta geroago479

Berogailu mota

7.916
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (264)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (587)Bloke-berogailua (Blockheizung) (101)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (7.916)Labe indibiduala (92)Berogailurik gabe (28)

Guztira 5.988 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (4.298, % 71,8). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (4.317).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 8.770 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.882, % 32,9).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

5.988bizitegi-eraikin
8.770etxegune

Eraikin mota

4.298
1.034
488
Etxe bakartua (4.298)Etxe atxikia (bikoitza) (1.034)Ilarako etxea (488)Bestelako eraikin mota (169)

Etxebizitza kopurua eraikineko

4.317
1.163
Etxebizitza bakarra (4.317)2 etxebizitza (1.163)3-6 etxebizitza (447)7-12 etxebizitza (51)13 etxebizitza edo gehiago (9)

Etxegunearen tamaina

2.882
2.745
1.243
1.255
Pertsona bakarra (2.882)2 pertsona (2.745)3 pertsona (1.243)4 pertsona (1.255)5 pertsona (432)6 pertsona (212)

Read next

In 41 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article