factograf
EU
Sign in

Spremberg

Spremberg

Key facts

biztanleria20.900
azalera202km²
honako hau daAlemaniako hiri-udalerri
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera97m
honako erakunde administratiboan dagoSpree-Neiße
All data from the card 13
Alkatea
Christine Herntier (en)
Izen ofiziala
SprembergGrodk
Jatorrizko izena
GrodkSpremberg
Posta kodea
03130
Udalerri kodea
12071372
Koordenatuak
51°34′18″N 14°22′46″E / 51.5717°N 14.3794°E
Azalera
202,32 km²
Altitudea
97 m
Mugakideak
Elsterheide eta Welzow
Biztanleria
20.900 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
103 bizt/km²
Telefono aurrizkia
03563, 03564, 035698
Hiri senidetuak
Grand Forks (en) eta Szprotawa

Spremberg Alemaniako hiri-udalerri bat da, Brandenburgo estatuan. Azken zentsuaren arabera 20.900 biztanle zituen, 202,3 kilometro koadroko azaleran.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 21.378 biztanle zituen: 10.310 gizonezko (% 48,2) eta 11.071 emakumezko (% 51,8); 100 emakumeko 93,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 14,5 18 urtetik beherakoak ziren eta % 29,7 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 3,1 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,4 ezkongabeak ziren eta % 42,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea20.00021.00022.00023.00024.00025.00026.00027.00028.00029.000200020052010201520202025SprembergBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 94,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 5,6k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 91,2 beraiek etorritakoak ziren eta % 8,7 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

20.118
Migrazio-jatorririk gabe (20.118)Migrazio-jatorri osoa (1.205)Migrazio-jatorri partziala (55)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 12.820 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (6.855, % 53,5) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 83,52 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,1 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 9,1 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 41,3 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

12.820etxebizitza
83,52 m²batez besteko azalera
5,1 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

4.728
6.855
1.198
Jabetzan (4.728)Alokairuan (6.855)Aisialdikoa (36)Hutsik (1.198)
% 9,1hutsik dauden tasa
% 41,3jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (3.594). Etxebizitza gehienak 1919-1949 artean eraiki ziren (2.964); eraikin guztien % 88,6 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (5.832 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra505
2 gela1.662
3 gela3.243
4 gela3.594
5 gela2.040
6 gela975
7 gela edo gehiago800

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.600
1919-19492.964
1950-1959994
1960-19691.425
1970-19791.665
1980-1989995
1990-19991.713
2000-20091.028
2010-2015254
2016 eta geroago181

Berogailu mota

4.900
5.832
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (4.900)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (771)Bloke-berogailua (Blockheizung) (915)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (5.832)Labe indibiduala (346)Berogailurik gabe (56)

Guztira 5.852 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (4.214, % 72,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (4.188).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 11.279 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (5.274, % 46,8).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

5.852bizitegi-eraikin
11.279etxegune

Eraikin mota

4.214
598
862
Etxe bakartua (4.214)Etxe atxikia (bikoitza) (598)Ilarako etxea (862)Bestelako eraikin mota (181)

Etxebizitza kopurua eraikineko

4.188
583
659
Etxebizitza bakarra (4.188)2 etxebizitza (583)3-6 etxebizitza (659)7-12 etxebizitza (373)13 etxebizitza edo gehiago (50)

Etxegunearen tamaina

5.274
3.679
1.342
Pertsona bakarra (5.274)2 pertsona (3.679)3 pertsona (1.342)4 pertsona (677)5 pertsona (211)6 pertsona (91)

Read next

In 49 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article