factograf
EU
Sign in

Schwebheim

Schwebheim

Key facts

biztanleria4.115
azalera8,1km²
honako hau dahiri ez den Alemaniako komunitate
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera213m
honako erakunde administratiboan dagoSchweinfurt
All data from the card 9
Posta kodea
97525
Udalerri kodea
09678176
Koordenatuak
49°59′50″N 10°14′45″E / 49.9972°N 10.2458°E
Azalera
8,1 km²
Altitudea
213 m
Biztanleria
4.115 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
508 bizt/km²
Telefono aurrizkia
09723
Matrikula
SW

Schwebheim Alemaniako udalerria da. Bavariako estatuan kokatuta dago, Schweinfurt barrutian. Azken zentsuaren arabera 4.115 biztanle zituen 8,1 kilometro koadrotan banatuta.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 4.166 biztanle zituen: 2.066 gizonezko (% 49,6) eta 2.102 emakumezko (% 50,5); 100 emakumeko 98,3 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,2 18 urtetik beherakoak ziren eta % 25,8 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 7,0 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 36,8 ezkongabeak ziren eta % 46,9 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea0100020003000400050001860189019201950198020102040SchwebheimBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 77,6ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 20,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,0k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 84,0 beraiek etorritakoak ziren eta % 16,2 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

3.232
852
Migrazio-jatorririk gabe (3.232)Migrazio-jatorri osoa (852)Migrazio-jatorri partziala (82)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 2.121 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (1.071, % 50,5) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 105,96 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,02 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,6 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 53,2 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

2.121etxebizitza
105,96 m²batez besteko azalera
6,02 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

1.071
958
Jabetzan (1.071)Alokairuan (958)Aisialdikoa (11)Hutsik (79)
% 3,6hutsik dauden tasa
% 53,2jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (630). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (482); eraikin guztien % 82,0 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (1.876 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra43
2 gela172
3 gela319
4 gela630
5 gela389
6 gela267
7 gela edo gehiago303

Eraikuntza garaia

1919 aurretik66
1919-1949131
1950-1959165
1960-1969278
1970-1979482
1980-1989210
1990-1999410
2000-2009146
2010-2015172
2016 eta geroago65

Berogailu mota

1.876
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (107)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (57)Bloke-berogailua (Blockheizung) (22)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (1.876)Labe indibiduala (53)Berogailurik gabe (11)

Guztira 1.198 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (741, % 61,9). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (860).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 2.022 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (824, % 40,8).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

1.198bizitegi-eraikin
2.022etxegune

Eraikin mota

741
158
247
Etxe bakartua (741)Etxe atxikia (bikoitza) (158)Ilarako etxea (247)Bestelako eraikin mota (50)

Etxebizitza kopurua eraikineko

860
175
118
Etxebizitza bakarra (860)2 etxebizitza (175)3-6 etxebizitza (118)7-12 etxebizitza (40)13 etxebizitza edo gehiago (4)

Etxegunearen tamaina

824
673
251
190
Pertsona bakarra (824)2 pertsona (673)3 pertsona (251)4 pertsona (190)5 pertsona (68)6 pertsona (17)

Read next

In 33 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article