factograf
EU
Sign in

Rutesheim

Rutesheim

Key facts

biztanleria11.047
azalera16,22km²
honako hau daAlemaniako hiri-udalerri
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera447m
All data from the card 10
Posta kodea
71277
Udalerri kodea
08115042
Koordenatuak
48°48′35″N 8°56′42″E / 48.8097°N 8.945°E
Azalera
16,22 km²
Altitudea
447 m
Biztanleria
11.047 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
681 bizt/km²
Telefono aurrizkia
07152
Hiri senidetuak
Scheibbs, Saalburg-Ebersdorf (en) eta Perosa Argentina
Matrikula
BB

Rutesheim Alemaniako hiri-udalerri bat da, Baden-Württemberg estatuan. Azken zentsuaren arabera 11.047 biztanle zituen, 16,2 kilometro koadroko azaleran.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 10.936 biztanle zituen: 5.415 gizonezko (% 49,5) eta 5.522 emakumezko (% 50,5); 100 emakumeko 98,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 19,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 20,4 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 13,8 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,5 ezkongabeak ziren eta % 48,7 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea5000600070008000900010.00011.00012.00019601970198019902000201020202030RutesheimBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 77,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 19,6k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,5k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 88,8 beraiek etorritakoak ziren eta % 11,2 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

8.518
2.148
Migrazio-jatorririk gabe (8.518)Migrazio-jatorri osoa (2.148)Migrazio-jatorri partziala (270)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 5.084 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.823, % 55,5) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 101,96 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 8,84 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,8 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 58,2 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

5.084etxebizitza
101,96 m²batez besteko azalera
8,84 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.823
2.051
Jabetzan (2.823)Alokairuan (2.051)Aisialdikoa (14)Hutsik (197)
% 3,8hutsik dauden tasa
% 58,2jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.335). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (855); eraikin guztien % 76,2 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (4.458 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra92
2 gela413
3 gela929
4 gela1.335
5 gela1.069
6 gela664
7 gela edo gehiago578

Eraikuntza garaia

1919 aurretik211
1919-1949203
1950-1959442
1960-1969855
1970-1979785
1980-1989556
1990-1999825
2000-2009489
2010-2015388
2016 eta geroago333

Berogailu mota

4.458
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (60)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (122)Bloke-berogailua (Blockheizung) (109)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (4.458)Labe indibiduala (310)Berogailurik gabe (22)

Guztira 2.787 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.610, % 57,8). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.830).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 4.802 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.616, % 33,7).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

2.787bizitegi-eraikin
4.802etxegune

Eraikin mota

1.610
613
497
Etxe bakartua (1.610)Etxe atxikia (bikoitza) (613)Ilarako etxea (497)Bestelako eraikin mota (72)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.830
516
360
Etxebizitza bakarra (1.830)2 etxebizitza (516)3-6 etxebizitza (360)7-12 etxebizitza (72)13 etxebizitza edo gehiago (12)

Etxegunearen tamaina

1.616
1.539
689
624
Pertsona bakarra (1.616)2 pertsona (1.539)3 pertsona (689)4 pertsona (624)5 pertsona (222)6 pertsona (110)

Read next

In 38 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article