factograf
EU
Sign in

Pont-Remy

Pont-Remy

Key facts

biztanleria1.438
azalera9,93km²
honako hau daFrantziako udalerri
estatu burujabeFrantzia
itsas mailaren gainetiko altuera6m
All data from the card 8
Izen ofiziala
Pont-Remy
Posta kodea
80580
Koordenatuak
50°03′13″N 1°54′10″E / 50.0536°N 1.9028°E
Azalera
9,93 km²
Altitudea
6 m, 109 m eta 57 m
Mugakideak
Bellancourt, Cocquerel, Eaucourt-sur-Somme, Érondelle, Fontaine-sur-Somme, Francières eta Liercourt
Biztanleria
1.438 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
145 bizt/km²

Pont-Remy Frantziako udalerria da, Somme departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 1.438 biztanle zituen 9,9 km²-ko azaleran.

Geografia

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bellancourt, Cocquerel, Eaucourt-sur-Somme, Érondelle, Fontaine-sur-Somme, Francières eta Liercourt.


Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Pont-Remy
Érondelle (1,6 km)
Liercourt (1,9 km)
Francières (3,2 km)
Cocquerel (3,4 km)
Bellancourt (3,9 km)

Klima

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du<ref name="Joly">{{erreferentzia | izena1 = Daniel | abizena1 = Joly | izena2 = Thierry | abizena2 = Brossard | izena3 = Hervé | abizena3 = Cardot | izena4 = Jean | abizena4 = Cavailhes | izena5 = Mohamed | abizena5 = Hilal | izena6 = Pierre | abizena6 = Wavresky | izenburua = Les types de climats en France, une construction spatiale | aldizkaria = Cybergéo: revue européenne de géographie | zenbakia = 501 | data = 2010-06-18 | doi = 10.4000/cybergeo.23155 | hizkuntza = fr }}</ref>. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe<ref name="Dubreuil2022">{{erreferentzia | izena1 = Vincent | abizena1 = Dubreuil | izenburua = Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen | aldizkaria = La Météorologie | zenbakia = 116 | data = 2022-02 | doi = 10.37053/lameteorologie-2022-0012 | hizkuntza = fr }}</ref>. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko Mantxako kostaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi urria (1550 ordu/urte); aire-hezetasun handia neguan; haize gogorrak maiz)<ref name="MFTipologia">{{erreferentzia | izenburua = Le climat en France hexagonale et Corse | url = https://meteofrance.com/comprendre-climat/france/le-climat-en-france-metropolitaine | webgunea = meteofrance.com | hizkuntza = fr }}</ref>. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago<ref name="RE2020">{{erreferentzia | izenburua = Réglementation environnementale RE2020 | url = https://www.ecologie.gouv.fr/politiques-publiques/reglementation-environnementale-re2020 | webgunea = ecologie.gouv.fr | data = 2020-11-18 | hizkuntza = fr }}</ref>.

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,6 °C-koa da, 12,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 748 mm-koa da, urtarrilean 11,2 euri-egun eta uztailean 8,5 egun izanik<ref name="Joly" />. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Abbeville udalerrian dago, 10,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 806,2 mm-koa delarik<ref name="FICHECLIM80001001">{{erreferentzia | izenburua = Station Météo-France « Abbeville », fiche climatologique | url = https://object.files.data.gouv.fr/meteofrance/data/synchro_ftp/REF_STATION/FICHECLIM_80001001.pdf | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,3 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -17,4 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 17an lortua<ref group="oh">Estazioko erregistroak 1922ko maiatzaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.</ref><ref name="FICHECLIM80001001" />.

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 10,9 °C-koa da.<ref group="oh" name="MF-SIM-sareta">Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,0 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.</ref> Hilabeterik beroena uztaila da (18,0 °C) eta hotzena urtarrila (4,6 °C). Urteko prezipitazioa 852 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (101 mm) eta lehorrena apirila (52 mm).<ref name="MF-SIM">{{erreferentzia | izenburua = Données changement climatique - SIM quotidienne | url = https://www.data.gouv.fr/datasets/donnees-changement-climatique-sim-quotidienne | argitaletxea = Météo-France | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,38 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (9,7 °C) baino 2,0 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2014, 2020, 2022, 2023 eta 2024. Urterik beroena 2023 izan zen (12,2 °C) eta hotzena 1963 (8,4 °C).<ref name="MF-SIM" />

    Datu klimatikoak (Pont-Remy)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 4.6 4.9 7.2 9.7 13.1 16.0 18.0 17.9 15.0 11.7 7.8 5.2 10.9
Pilatutako prezipitazioa (mm) 74 63 60 52 64 62 65 77 66 81 87 101 852
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,7 °C).
1959: 10,8 °C (+1,11 °C)1960: 10,0 °C (+0,39 °C)1961: 10,6 °C (+0,94 °C)1962: 8,9 °C (−0,74 °C)1963: 8,4 °C (−1,24 °C)1964: 9,6 °C (−0,05 °C)1965: 9,1 °C (−0,56 °C)1966: 9,9 °C (+0,29 °C)1967: 9,8 °C (+0,18 °C)1968: 9,2 °C (−0,41 °C)1969: 9,6 °C (−0,08 °C)1970: 9,7 °C (+0,03 °C)1971: 9,6 °C (−0,01 °C)1972: 9,2 °C (−0,50 °C)1973: 9,6 °C (−0,01 °C)1974: 9,9 °C (+0,29 °C)1975: 9,8 °C (+0,17 °C)1976: 10,2 °C (+0,56 °C)1977: 9,7 °C (0,00 °C)1978: 9,2 °C (−0,45 °C)1979: 9,0 °C (−0,65 °C)1980: 9,3 °C (−0,38 °C)1981: 9,6 °C (−0,03 °C)1982: 10,2 °C (+0,50 °C)1983: 10,2 °C (+0,51 °C)1984: 9,7 °C (+0,06 °C)1985: 8,8 °C (−0,86 °C)1986: 9,1 °C (−0,52 °C)1987: 9,1 °C (−0,51 °C)1988: 10,5 °C (+0,84 °C)1989: 11,0 °C (+1,31 °C)1990: 11,1 °C (+1,47 °C)1991: 9,7 °C (+0,02 °C)1992: 10,4 °C (+0,77 °C)1993: 10,0 °C (+0,30 °C)1994: 11,0 °C (+1,38 °C)1995: 11,0 °C (+1,31 °C)1996: 9,3 °C (−0,40 °C)1997: 10,8 °C (+1,11 °C)1998: 10,8 °C (+1,12 °C)1999: 11,3 °C (+1,67 °C)2000: 11,1 °C (+1,47 °C)2001: 10,8 °C (+1,15 °C)2002: 11,2 °C (+1,53 °C)2003: 11,0 °C (+1,37 °C)2004: 10,9 °C (+1,23 °C)2005: 10,9 °C (+1,28 °C)2006: 11,2 °C (+1,54 °C)2007: 11,2 °C (+1,52 °C)2008: 10,8 °C (+1,15 °C)2009: 10,8 °C (+1,19 °C)2010: 9,7 °C (+0,03 °C)2011: 11,7 °C (+2,02 °C)2012: 10,6 °C (+0,94 °C)2013: 10,3 °C (+0,63 °C)2014: 11,9 °C (+2,20 °C)2015: 11,4 °C (+1,79 °C)2016: 11,1 °C (+1,41 °C)2017: 11,5 °C (+1,88 °C)2018: 11,7 °C (+2,01 °C)2019: 11,5 °C (+1,88 °C)2020: 12,2 °C (+2,50 °C)2021: 10,9 °C (+1,25 °C)2022: 12,1 °C (+2,45 °C)2023: 12,2 °C (+2,57 °C)2024: 11,9 °C (+2,26 °C)2025: 11,8 °C (+2,12 °C)
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
urtarrila: 1961–1990, 3,3 °C · 1991–2020, 4,6 °C (+1,3)
otsaila: 1961–1990, 3,7 °C · 1991–2020, 4,9 °C (+1,2)
martxoa: 1961–1990, 5,8 °C · 1991–2020, 7,2 °C (+1,4)
apirila: 1961–1990, 8,2 °C · 1991–2020, 9,7 °C (+1,6)
maiatza: 1961–1990, 11,7 °C · 1991–2020, 13,1 °C (+1,3)
ekaina: 1961–1990, 14,6 °C · 1991–2020, 16,0 °C (+1,5)
uztaila: 1961–1990, 16,5 °C · 1991–2020, 18,0 °C (+1,5)
abuztua: 1961–1990, 16,4 °C · 1991–2020, 17,9 °C (+1,5)
iraila: 1961–1990, 14,2 °C · 1991–2020, 15,0 °C (+0,8)
urria: 1961–1990, 10,9 °C · 1991–2020, 11,7 °C (+0,8)
azaroa: 1961–1990, 6,5 °C · 1991–2020, 7,8 °C (+1,3)
abendua: 1961–1990, 4,2 °C · 1991–2020, 5,2 °C (+1,0)
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,3+1,2+1,4+1,6+1,3+1,5+1,5+1,5+0,8+0,8+1,3+1,0
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,7 °C)
+3 °C−3 °C
1959: +1,11 °C (10,8 °C)
1960: +0,39 °C (10,0 °C)
1961: +0,94 °C (10,6 °C)
1962: −0,74 °C (8,9 °C)
1963: −1,24 °C (8,4 °C)
1964: −0,05 °C (9,6 °C)
1965: −0,56 °C (9,1 °C)
1966: +0,29 °C (9,9 °C)
1967: +0,18 °C (9,8 °C)
1968: −0,41 °C (9,2 °C)
1969: −0,08 °C (9,6 °C)
1970: +0,03 °C (9,7 °C)
1971: −0,01 °C (9,6 °C)
1972: −0,50 °C (9,2 °C)
1973: −0,01 °C (9,6 °C)
1974: +0,29 °C (9,9 °C)
1975: +0,17 °C (9,8 °C)
1976: +0,56 °C (10,2 °C)
1977: 0,00 °C (9,7 °C)
1978: −0,45 °C (9,2 °C)
1979: −0,65 °C (9,0 °C)
1980: −0,38 °C (9,3 °C)
1981: −0,03 °C (9,6 °C)
1982: +0,50 °C (10,2 °C)
1983: +0,51 °C (10,2 °C)
1984: +0,06 °C (9,7 °C)
1985: −0,86 °C (8,8 °C)
1986: −0,52 °C (9,1 °C)
1987: −0,51 °C (9,1 °C)
1988: +0,84 °C (10,5 °C)
1989: +1,31 °C (11,0 °C)
1990: +1,47 °C (11,1 °C)
1991: +0,02 °C (9,7 °C)
1992: +0,77 °C (10,4 °C)
1993: +0,30 °C (10,0 °C)
1994: +1,38 °C (11,0 °C)
1995: +1,31 °C (11,0 °C)
1996: −0,40 °C (9,3 °C)
1997: +1,11 °C (10,8 °C)
1998: +1,12 °C (10,8 °C)
1999: +1,67 °C (11,3 °C)
2000: +1,47 °C (11,1 °C)
2001: +1,15 °C (10,8 °C)
2002: +1,53 °C (11,2 °C)
2003: +1,37 °C (11,0 °C)
2004: +1,23 °C (10,9 °C)
2005: +1,28 °C (10,9 °C)
2006: +1,54 °C (11,2 °C)
2007: +1,52 °C (11,2 °C)
2008: +1,15 °C (10,8 °C)
2009: +1,19 °C (10,8 °C)
2010: +0,03 °C (9,7 °C)
2011: +2,02 °C (11,7 °C)
2012: +0,94 °C (10,6 °C)
2013: +0,63 °C (10,3 °C)
2014: +2,20 °C (11,9 °C)
2015: +1,79 °C (11,4 °C)
2016: +1,41 °C (11,1 °C)
2017: +1,88 °C (11,5 °C)
2018: +2,01 °C (11,7 °C)
2019: +1,88 °C (11,5 °C)
2020: +2,50 °C (12,2 °C)
2021: +1,25 °C (10,9 °C)
2022: +2,45 °C (12,1 °C)
2023: +2,57 °C (12,2 °C)
2024: +2,26 °C (11,9 °C)
2025: +2,12 °C (11,8 °C)
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Demografia

Biztanleria

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:

BiztanleriaUrtea600900120015001800210024001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Urtea 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Hazkunde begetatiboa 0 3 8 7 11 10 −5 5 15 7 3 3 −1 −2 0 −2 3 4
Jaiotzak 17 17 21 21 21 20 17 20 22 17 17 16 14 12 14 12 12 17
Heriotzak 17 14 13 14 10 10 22 15 7 10 14 13 15 14 14 14 9 13

Hazkunde begetatiboa
Hazkunde begetatiboa (pertsonak)Urtea−50510152007201020132016201920222025Pont-RemyHazkunde begetatiboa
Honakoa hazkunde begetatiboa erakusten duen grafiko bat da, hau da, urte batean jaiotakoei hildakoak kentzearen emaitza. Datuak INSEE erakundeak eskaintzen ditu eta Wikimedia Commonsen daude eskuragarri. Aldaketaren bat egin behar bada, bertan egin beharko da.

Familiak eta etxeguneak

2023 erroldaren arabera, Pont-Remy udalerrian 1.438 biztanle zeuden eta 580 elkarbizitza unitate<ref group="oh">INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.</ref>, hau da, 2,48 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 30,7). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 28,6 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).<ref name="menages">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/9006073?sommaire=9006187%7Cizenburua=Couples-Familles-Ménages en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

1.438biztanle
580elkarbizitza-unitate
2,48lagun elkarbizitza-unitateko
399familia
Udalerria
% 31
% 28
% 10
% 29
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 399 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (178). Guraso bakarreko 59 familietatik 54etan ama zen guraso bakarra. 202 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 76k seme-alaba bakarra zuten etxean, 63k bi, eta 59k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 178 bikoteetatik 29tan (% 16,3) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.<ref name="menages" />

162
178
59
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean202
Seme-alaba bat76
Bi seme-alaba63
Hiru seme-alaba34
Lau edo gehiago25

15 urte edo gehiago zituzten 1.139 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 1,6 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 54,9. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 78,9).<ref name="menages" />

Bakarrik bizi da
15-24% 2
25-39% 10
40-54% 8
55-64% 23
65-79% 24
80 +% 55
Bikotean bizi da
15-24% 18
25-39% 72
40-54% 79
55-64% 65
65-79% 71
80 +% 37

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 38,3 ezkonduta zegoen, eta beste % 24,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 17,3 izatezko bikotean eta % 7,3 PACS bidez lotuta). % 24,8 ezkongabeak ziren, % 6,5 alargunak eta % 5,9 dibortziatuak.<ref name="menages" />

Ezkonduta% 38,3
Ezkongabea% 24,8
Izatezko bikotean% 17,3
PACS bidez lotuta% 7,3
Alarguna% 6,5
Dibortziatuta% 5,9

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 32,1), eskulangileak (% 28,4), enplegatuak (% 17,9), erdi-mailako lanbideak (% 10,0). Talde nagusia (erretiratuak, % 32,1) Somme departamenduko batez bestekoaren (% 31,9) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.<ref name="menages" />

Udalerria
% 10
% 18
% 28
% 32
Somme
% 9
% 14
% 16
% 18
% 32
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak
Kopurua%
Elkarbizitza-unitateak
Seme-alabekin bizi ziren bikoteak178% 30,7
Etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak162% 27,9
Guraso bakarrekoak59% 10,2
Kide bakarrekoak166% 28,6
Bestelakoak14% 2,4
Familiak
Seme-alabarik gabeko bikoteak162% 40,6
Seme-alabadun bikoteak178% 44,6
Guraso bakarrekoak59% 14,8
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean202% 50,6
Seme-alaba bat76% 19,0
Bi seme-alaba63% 15,8
Hiru seme-alaba34% 8,5
Lau seme-alaba edo gehiago25% 6,3
Egoera zibila (15 urte edo gehiago)
Ezkonduta436% 38,3
Izatezko bikotean197% 17,3
PACS bidez lotuta83% 7,3
Ezkongabea282% 24,8
Alarguna74% 6,5
Dibortziatuta67% 5,9
Erreferentziazko pertsonaren lanbidea
Nekazariak0% 0,0
Artisau, merkatari eta enpresa-buruak27% 4,7
Goi-mailako langileak30% 5,2
Erdi-mailako lanbideak58% 10,0
Enplegatuak104% 17,9
Eskulangileak165% 28,4
Erretiratuak186% 32,1
Bestelakoak10% 1,7
Iturria: INSEE, RP2023.

Taula osoa: elkarbizitza-unitateak eta familiak, 2023

Etxebizitza

2023 erroldaren arabera, udalerrian 675 etxebizitza zeuden. Horietatik 589 egoitza nagusi ziren, 32 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 54 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (654), eta apartamentuak gutxi ziren (20). Egoitza nagusietatik 371 beren jabearen bizilekuak ziren, 209 alokairuan zeuden, 93 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 10 doan lagata.<ref name="etxebizitzak">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/8997194%7Cizenburua=Logement en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

675etxebizitza
589egoitza nagusi
654etxe
20apartamentu

Etxebizitza multzoa

589
54
Egoitza nagusia (589)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (32)Hutsik (54)

Etxe mota

654
Etxea (654)Apartamentua (20)

Jabetza egoera

371
209
93
Jabeak (371)Alokairuan (209)HLM (93)Doan lagata (10)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (126).<ref name="etxebizitzak" />

Eraikuntza garaia

1919 aurretik123
1919-194589
1946-1970119
1971-1990126
1991-200567
2006-202061

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (287). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (272 etxebizitzatan). 369 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 279 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 251tan bi edo gehiago.<ref name="etxebizitzak" />

Gela kopurua

1 gela0
2 gela28
3 gela103
4 gela170
5 gela edo gehiago287

Berogailu mota

272
127
154
Gas sarea (272)Fuel-olioa (30)Elektrizitatea (127)Gas botila (7)Bestelakoak (154)

Aparkalekua eta ibilgailuak

369aparkalekua
279ibilgailu 1
251ibilgailu 2+
Kopurua%
Etxebizitza multzoa
Egoitza nagusia589% 87,3
Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa32% 4,7
Hutsik54% 8,0
Etxe mota
Etxeak654% 96,9
Apartamentuak20% 3,0
Gela kopurua (egoitza nagusiak)
1 gela0% 0,0
2 gela28% 4,8
3 gela103% 17,5
4 gela170% 28,9
5 gela edo gehiago287% 48,7
Eraikuntza garaia (egoitza nagusiak)
1919 aurretik123% 20,9
1919-194589% 15,1
1946-1970119% 20,2
1971-1990126% 21,4
1991-200567% 11,4
2006-202061% 10,4
Jabetza egoera (egoitza nagusiak)
Jabeak371% 63,0
Alokairuan209% 35,5
HLM93% 15,8
Doan lagata10% 1,7
Berogailu mota (egoitza nagusiak)
Gas sarea272% 46,2
Fuel-olioa30% 5,1
Elektrizitatea127% 21,6
Gas botila7% 1,2
Bestelakoak154% 26,1
Aparkalekua eta ibilgailuak (egoitza nagusiak)
Aparkalekua369% 62,6
Ibilgailu bat279% 47,4
Bi ibilgailu edo gehiago251% 42,6
Iturria: INSEE, RP2023.

Taula osoa: etxebizitzak, 2023

Ekonomia

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 846 biztanleetatik 642 aktibo ziren (% 75,9), horietako 552 lanean (% 65,2) eta 90 langabezian (aktiboen % 14,0).

84615-64 urteko biztanle
% 75,9aktibo
% 65,2lanean
% 14,0langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 54,1
25-54 urte% 89,5
55-64 urte% 58,8
Gizonak% 80,9
Emakumeak% 70,6

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 25,0
BEPC, brebeta% 20,6
CAP-BEP% 15,7
Batxilergoa% 11,6
Goi-mailako +2% 8,1
Goi-mailako +3/4% 2,2
Goi-mailako +5% 3,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 14,0). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

205 ez-aktibotik 71 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 34,6), 38 erretiraturik zeuden (% 18,5) eta 96 bestelako ez-aktibo ziren (% 46,8).

Ez-aktiboak

% 35
% 19
% 47
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria<ref group="oh">Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.</ref>

% 16
% 35
% 37
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 364 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 552 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.<ref group="oh">Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.</ref>

364enplegu udalerrian
% 86,3soldatapeko
% 13,7ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 21.250 eurokoa zen.

21.250 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.200 €
Departamenduarekiko konparaketa xehea

Pobrezia-tasa adinaren arabera (departamendua)

18 urtez azpiko% 25,2
18-29 urte% 22,1
30-39 urte% 16,7
40-49 urte% 16,5
50-64 urte% 14,7
65-74 urte% 10,8
75 urte eta gehiago% 9,8

Pobrezia-tasa etxebizitza-erregimenaren arabera (departamendua)

Jabeak% 7,4
Errentariak% 35,0

Eskuragarri dagoen errentaren osaera (departamendua)

INSEEk «eskuragarri dagoen errenta» horrela eraikitzen du: jarduera-errenta + pentsioak + ondarea + gizarte-prestazioak (batuz % 100 baino gehiago ematen dute) ken zuzeneko zergak (batez ere errentaren gaineko zerga).

Jarduera-errenta% 69,5
Pentsio/erretiroak% 29,0
Ondarea, bestelakoak% 9,9
Gizarte-prestazioak% 6,3
Zuzeneko zergak−% 14,6

Jarduera-errenta zatitzen bada: soldatak % 61,2, ez-soldatapekoen errenta % 6,1, langabezia-sariak % 2,2.

Ekonomia jarduerak

2007an zeuden 46 komertzioetatik, 4 erauzte enpresak ziren, 2 janari enpresak ziren, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 4 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 9 eraikuntza enpresak ziren, 8 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 3 garraio enpresak ziren, 2 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 finantziazio enpresa zen, 1 higiezinen enpresa zen, 6 administrazio publikoko enpresak ziren eta 5 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.

2009an zeuden norbanakoentzako 9 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 2 igeltseroak, 1 margolaria, 1 iturgina, 1 argiketaria, 2 ile apaindegiak eta 1 higiezinen agentzia.

2009an zeuden 3 establezimendu komertzialetatik, 1 okindegi zen, 1 harategi zen eta 1 kirol-denda zen.

2000. urtean Pont-Remy udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

2009an zegoen osasun-ekipamendu bakarra botika zen.

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

Kanpo estekak

  • (Frantsesez)Résumé statistique INSEEren udalerriko estatistiken laburpena.
  • (Frantsesez)Évolution et structure de la population INSEEren udalerriko datuen fitxa.
  • (Frantsesez)France par comune Frantziako udalerri guztietako datu zehatzak mapa baten bitartez eskuragarri.

Read next

In 44 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article