factograf
EU
Sign in

udalerri italiako

Pinzolo

Pinzolo

Key facts

biztanleria3.042
azalera69,32km²
honako hau daItaliako udalerri
estatu burujabeItalia
hiriburuaPinzolo
itsas mailaren gainetiko altuera778m
All data from the card 15
Izen ofiziala
Pinzolo
Posta kodea
38086
ISTAT kodea
022143
Herriburua
Pinzolo
Koordenatuak
46°09′36″N 10°45′58″E / 46.1599°N 10.766°E
Azalera
69,32 km²
Altitudea
778 m
Mugakideak
Carisolo, Dimaro Folgarida (en) , Mezzana, Pellizzano, Stenico, Commezzadura, Ossana, Tre Ville, Giustino eta Caderzone Terme
Biztanleria
3.042 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
44 bizt/km²
Telefono aurrizkia
0465
Hiri senidetuak
Gazoldo degli Ippoliti
Katastro kodea
G681
Sailkapen sismikoa
4 (Oso txikia)
Matrikula
TN

Pinzolo Italiako udalerri bat da. Trentoko probintzia autonomoan kokatuta dago, Trentino-Adige Garaia eskualdean. 3.042 biztanle ditu, 69,32 kilometro koadroko azaleran banatuta. Turismo-gune ezaguna da, batez ere, Madonna di Campiglio frazione.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Carisolo, Dimaro Folgarida (en) , Mezzana, Pellizzano, Stenico, Commezzadura, Ossana, Tre Ville, Giustino eta Caderzone Terme.


Demografia

BiztanleriaUrtea15001800210024002700300033001920194019601980200020202040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean, 1991etik aurrera, ISTAT.

Etxebizitza eta etxeguneak

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 7.604 etxebizitza zeuden: 1.414 (% 18,6) okupatuta eta 6.190 (% 81,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 80,5 jabetzan zeuden, % 9,8 alokairuan eta % 9,7 beste titulu batekin.

7.604etxebizitza (2021)
1.414okupatuak
6.190hutsik (% 81,4)

Erabilera (2021)

1.414
6.190
Okupatuak (1.414)Hutsik edo ez-okupatuak (6.190)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

80,5
9,8
9,7
Jabetzan (80,5)Alokairuan (9,8)Beste titulu batekin (9,7)

2024an 1.501 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 675 (% 45) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

1.501etxegune (2024)
675pertsona bakarrekoak (% 45)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide675
2 kide384
3 kide211
4 kide177
5 kide edo gehiago54

Kanpo estekak


Artikulu hau Trentino-Adige Garaiko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.

Read next

In 50 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article