factograf
EU
Sign in

Ottobrunn

Ottobrunn

Key facts

biztanleria22.729
azalera5,23km²
honako hau dahiri ez den Alemaniako komunitate
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera557m
gobernuburuaThomas Loderer
All data from the card 14
Alkatea
Thomas Loderer
Izen ofiziala
Ottobrunn
Jatorrizko izena
Ottobrunn
Posta kodea
85521
Udalerri kodea
09184136
Koordenatuak
48°04′00″N 11°40′00″E / 48.0667°N 11.6667°E
Azalera
5,23 km²
Altitudea
557 m
Mugakideak
Hohenbrunn, Neubiberg, Putzbrunn, Unterhaching eta Taufkirchen
Biztanleria
22.729 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
4.346 bizt/km²
Telefono aurrizkia
089
Hiri senidetuak
Nauplio, Magrè sulla strada del vino eta Mandelieu-la-Napoule
Matrikula
M eta MU

Ottobrunn Alemaniako udalerria da. Bavariako estatuan kokatuta dago, Munich barrutian. Azken zentsuaren arabera 22.729 biztanle zituen 5,2 kilometro koadrotan banatuta.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 22.311 biztanle zituen: 10.890 gizonezko (% 48,8) eta 11.420 emakumezko (% 51,2); 100 emakumeko 95,4 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 21,7 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 22,3 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 40,6 ezkongabeak ziren eta % 46,1 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea12.00014.00016.00018.00020.00022.00024.0001970198019902000201020202030OttobrunnBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 66,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 30,2k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,9k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 86,8 beraiek etorritakoak ziren eta % 13,2 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

14.915
6.747
Migrazio-jatorririk gabe (14.915)Migrazio-jatorri osoa (6.747)Migrazio-jatorri partziala (648)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 10.647 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (5.640, % 53,0) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 95,24 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 12,2 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,2 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 45,9 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

10.647etxebizitza
95,24 m²batez besteko azalera
12,2 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

4.712
5.640
Jabetzan (4.712)Alokairuan (5.640)Aisialdikoa (65)Hutsik (239)
% 2,2hutsik dauden tasa
% 45,9jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (2.633). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (2.960); eraikin guztien % 82,3 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (8.122 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra519
2 gela1.331
3 gela2.357
4 gela2.633
5 gela1.725
6 gela1.085
7 gela edo gehiago995

Eraikuntza garaia

1919 aurretik37
1919-1949139
1950-1959473
1960-19692.904
1970-19792.960
1980-19891.287
1990-1999972
2000-20091.024
2010-2015365
2016 eta geroago498

Berogailu mota

1.981
8.122
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (1.981)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (76)Bloke-berogailua (Blockheizung) (344)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (8.122)Labe indibiduala (112)Berogailurik gabe (12)

Guztira 4.388 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.581, % 36,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (3.245).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 10.239 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (4.052, % 39,6).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

4.388bizitegi-eraikin
10.239etxegune

Eraikin mota

1.581
1.361
1.313
Etxe bakartua (1.581)Etxe atxikia (bikoitza) (1.361)Ilarako etxea (1.313)Bestelako eraikin mota (135)

Etxebizitza kopurua eraikineko

3.245
434
Etxebizitza bakarra (3.245)2 etxebizitza (288)3-6 etxebizitza (434)7-12 etxebizitza (315)13 etxebizitza edo gehiago (102)

Etxegunearen tamaina

4.052
2.949
1.468
1.251
Pertsona bakarra (4.052)2 pertsona (2.949)3 pertsona (1.468)4 pertsona (1.251)5 pertsona (346)6 pertsona (176)

Read next

In 46 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article