factograf
EU
Sign in

Olemps

Olemps
All data from the card 9
Alkatea
Q139606621
Izen ofiziala
Olemps
Posta kodea
12510
Koordenatuak
44°20′46″N 2°33′10″E / 44.3461°N 2.5528°E
Azalera
12,79 km²
Altitudea
490 m, 639 m eta 582 m
Mugakideak
Druelle Balsac, Flavin, Luc-la-Primaube, Le Monastère eta Rodez
Biztanleria
3.559 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
278 bizt/km²

Olemps (frantsesez eta ofizialki: Olemps) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Aveyron departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 3.559 biztanle zituen 12,8 km²-ko azaleran.

Geografia

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Druelle Balsac, Flavin, Luc-la-Primaube, Le Monastère eta Rodez.


Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Olemps
Rodez (1,8 km)
Le Monastère (2,3 km)
Druelle (4,0 km)
Flavin (7,7 km)

Klima

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du<ref name="Joly">{{erreferentzia | izena1 = Daniel | abizena1 = Joly | izena2 = Thierry | abizena2 = Brossard | izena3 = Hervé | abizena3 = Cardot | izena4 = Jean | abizena4 = Cavailhes | izena5 = Mohamed | abizena5 = Hilal | izena6 = Pierre | abizena6 = Wavresky | izenburua = Les types de climats en France, une construction spatiale | aldizkaria = Cybergéo: revue européenne de géographie | zenbakia = 501 | data = 2010-06-18 | doi = 10.4000/cybergeo.23155 | hizkuntza = fr }}</ref>. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe<ref name="Dubreuil2022">{{erreferentzia | izena1 = Vincent | abizena1 = Dubreuil | izenburua = Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen | aldizkaria = La Météorologie | zenbakia = 116 | data = 2022-02 | doi = 10.37053/lameteorologie-2022-0012 | hizkuntza = fr }}</ref>. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta Massif Centraleko hego-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 1000-1500 mm artekoa, gutxiena udan, gehiena udazkenean)<ref name="MFTipologia">{{erreferentzia | izenburua = Le climat en France hexagonale et Corse | url = https://meteofrance.com/comprendre-climat/france/le-climat-en-france-metropolitaine | webgunea = meteofrance.com | hizkuntza = fr }}</ref>. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago<ref name="RE2020">{{erreferentzia | izenburua = Réglementation environnementale RE2020 | url = https://www.ecologie.gouv.fr/politiques-publiques/reglementation-environnementale-re2020 | webgunea = ecologie.gouv.fr | data = 2020-11-18 | hizkuntza = fr }}</ref>.

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,9 °C-koa da, 4,3 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1117 mm-koa da, urtarrilean 11,7 euri-egun eta uztailean 7 egun izanik<ref name="Joly" />. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Salles-la-Source udalerrian dago, 9,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,1 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 869,1 mm-koa delarik<ref name="FICHECLIM12254001">{{erreferentzia | izenburua = Station Météo-France « Rodez-Aveyron », fiche climatologique | url = https://object.files.data.gouv.fr/meteofrance/data/synchro_ftp/REF_STATION/FICHECLIM_12254001.pdf | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 38,9 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 23an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -25,2 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 16an lortua<ref group="oh">Estazioko erregistroak 1972ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.</ref><ref name="FICHECLIM12254001" />.

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,0 °C-koa da.<ref group="oh" name="MF-SIM-sareta">Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,9 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.</ref> Hilabeterik beroena uztaila da (19,7 °C) eta hotzena urtarrila (3,4 °C). Urteko prezipitazioa 962 mm-koa da; hilabeterik euritsuena maiatza da (98 mm) eta lehorrena uztaila (55 mm).<ref name="MF-SIM">{{erreferentzia | izenburua = Données changement climatique - SIM quotidienne | url = https://www.data.gouv.fr/datasets/donnees-changement-climatique-sim-quotidienne | argitaletxea = Météo-France | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,25 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,4 °C) baino 1,4 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenetatik lau 2000tik aurrerakoak dira (2020, 2022, 2023 eta 2025). Urterik beroena 2022 izan zen (13,1 °C) eta hotzena 1963 (9,2 °C).<ref name="MF-SIM" />

    Datu klimatikoak (Olemps)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 3.4 3.8 6.8 9.5 13.5 17.4 19.7 19.5 15.3 11.7 7.0 4.3 11.0
Pilatutako prezipitazioa (mm) 87 66 71 95 98 70 55 64 80 87 97 92 962
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,4 °C).
1959: 10,7 °C (+0,35 °C)1960: 9,9 °C (−0,47 °C)1961: 11,3 °C (+0,91 °C)1962: 9,9 °C (−0,50 °C)1963: 9,2 °C (−1,13 °C)1964: 10,4 °C (+0,06 °C)1965: 10,0 °C (−0,37 °C)1966: 10,4 °C (+0,07 °C)1967: 10,5 °C (+0,09 °C)1968: 10,2 °C (−0,14 °C)1969: 9,7 °C (−0,65 °C)1970: 10,3 °C (−0,05 °C)1971: 10,1 °C (−0,24 °C)1972: 10,0 °C (−0,37 °C)1973: 10,2 °C (−0,22 °C)1974: 10,1 °C (−0,28 °C)1975: 10,2 °C (−0,16 °C)1976: 10,6 °C (+0,21 °C)1977: 10,3 °C (−0,08 °C)1978: 10,0 °C (−0,42 °C)1979: 10,0 °C (−0,39 °C)1980: 9,3 °C (−1,06 °C)1981: 10,1 °C (−0,27 °C)1982: 11,0 °C (+0,62 °C)1983: 10,8 °C (+0,42 °C)1984: 9,9 °C (−0,46 °C)1985: 11,0 °C (+0,59 °C)1986: 10,5 °C (+0,15 °C)1987: 10,8 °C (+0,43 °C)1988: 11,0 °C (+0,64 °C)1989: 12,0 °C (+1,61 °C)1990: 11,5 °C (+1,14 °C)1991: 10,6 °C (+0,27 °C)1992: 10,7 °C (+0,35 °C)1993: 10,6 °C (+0,20 °C)1994: 11,6 °C (+1,26 °C)1995: 11,2 °C (+0,82 °C)1996: 10,5 °C (+0,12 °C)1997: 11,7 °C (+1,28 °C)1998: 10,7 °C (+0,28 °C)1999: 10,7 °C (+0,30 °C)2000: 11,1 °C (+0,68 °C)2001: 10,4 °C (+0,06 °C)2002: 10,8 °C (+0,45 °C)2003: 11,6 °C (+1,19 °C)2004: 10,5 °C (+0,11 °C)2005: 10,1 °C (−0,23 °C)2006: 11,3 °C (+0,96 °C)2007: 10,3 °C (−0,07 °C)2008: 10,5 °C (+0,10 °C)2009: 11,1 °C (+0,70 °C)2010: 10,0 °C (−0,34 °C)2011: 11,7 °C (+1,29 °C)2012: 10,8 °C (+0,41 °C)2013: 10,2 °C (−0,18 °C)2014: 11,5 °C (+1,12 °C)2015: 11,5 °C (+1,13 °C)2016: 11,0 °C (+0,67 °C)2017: 10,9 °C (+0,50 °C)2018: 11,8 °C (+1,43 °C)2019: 11,4 °C (+1,04 °C)2020: 12,2 °C (+1,81 °C)2021: 10,9 °C (+0,54 °C)2022: 13,1 °C (+2,69 °C)2023: 12,2 °C (+1,83 °C)2024: 11,9 °C (+1,52 °C)2025: 12,2 °C (+1,85 °C)
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
urtarrila: 1961–1990, 3,0 °C · 1991–2020, 3,4 °C (+0,4)
otsaila: 1961–1990, 4,0 °C · 1991–2020, 3,8 °C (−0,2)
martxoa: 1961–1990, 5,7 °C · 1991–2020, 6,8 °C (+1,1)
apirila: 1961–1990, 8,4 °C · 1991–2020, 9,5 °C (+1,1)
maiatza: 1961–1990, 12,2 °C · 1991–2020, 13,5 °C (+1,2)
ekaina: 1961–1990, 16,0 °C · 1991–2020, 17,4 °C (+1,4)
uztaila: 1961–1990, 19,1 °C · 1991–2020, 19,7 °C (+0,5)
abuztua: 1961–1990, 18,3 °C · 1991–2020, 19,5 °C (+1,2)
iraila: 1961–1990, 15,8 °C · 1991–2020, 15,3 °C (−0,5)
urria: 1961–1990, 11,7 °C · 1991–2020, 11,7 °C (0,0)
azaroa: 1961–1990, 6,6 °C · 1991–2020, 7,0 °C (+0,4)
abendua: 1961–1990, 3,8 °C · 1991–2020, 4,3 °C (+0,5)
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,4−0,2+1,1+1,1+1,2+1,4+0,5+1,2−0,50,0+0,4+0,5
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,4 °C)
+3 °C−3 °C
1959: +0,35 °C (10,7 °C)
1960: −0,47 °C (9,9 °C)
1961: +0,91 °C (11,3 °C)
1962: −0,50 °C (9,9 °C)
1963: −1,13 °C (9,2 °C)
1964: +0,06 °C (10,4 °C)
1965: −0,37 °C (10,0 °C)
1966: +0,07 °C (10,4 °C)
1967: +0,09 °C (10,5 °C)
1968: −0,14 °C (10,2 °C)
1969: −0,65 °C (9,7 °C)
1970: −0,05 °C (10,3 °C)
1971: −0,24 °C (10,1 °C)
1972: −0,37 °C (10,0 °C)
1973: −0,22 °C (10,2 °C)
1974: −0,28 °C (10,1 °C)
1975: −0,16 °C (10,2 °C)
1976: +0,21 °C (10,6 °C)
1977: −0,08 °C (10,3 °C)
1978: −0,42 °C (10,0 °C)
1979: −0,39 °C (10,0 °C)
1980: −1,06 °C (9,3 °C)
1981: −0,27 °C (10,1 °C)
1982: +0,62 °C (11,0 °C)
1983: +0,42 °C (10,8 °C)
1984: −0,46 °C (9,9 °C)
1985: +0,59 °C (11,0 °C)
1986: +0,15 °C (10,5 °C)
1987: +0,43 °C (10,8 °C)
1988: +0,64 °C (11,0 °C)
1989: +1,61 °C (12,0 °C)
1990: +1,14 °C (11,5 °C)
1991: +0,27 °C (10,6 °C)
1992: +0,35 °C (10,7 °C)
1993: +0,20 °C (10,6 °C)
1994: +1,26 °C (11,6 °C)
1995: +0,82 °C (11,2 °C)
1996: +0,12 °C (10,5 °C)
1997: +1,28 °C (11,7 °C)
1998: +0,28 °C (10,7 °C)
1999: +0,30 °C (10,7 °C)
2000: +0,68 °C (11,1 °C)
2001: +0,06 °C (10,4 °C)
2002: +0,45 °C (10,8 °C)
2003: +1,19 °C (11,6 °C)
2004: +0,11 °C (10,5 °C)
2005: −0,23 °C (10,1 °C)
2006: +0,96 °C (11,3 °C)
2007: −0,07 °C (10,3 °C)
2008: +0,10 °C (10,5 °C)
2009: +0,70 °C (11,1 °C)
2010: −0,34 °C (10,0 °C)
2011: +1,29 °C (11,7 °C)
2012: +0,41 °C (10,8 °C)
2013: −0,18 °C (10,2 °C)
2014: +1,12 °C (11,5 °C)
2015: +1,13 °C (11,5 °C)
2016: +0,67 °C (11,0 °C)
2017: +0,50 °C (10,9 °C)
2018: +1,43 °C (11,8 °C)
2019: +1,04 °C (11,4 °C)
2020: +1,81 °C (12,2 °C)
2021: +0,54 °C (10,9 °C)
2022: +2,69 °C (13,1 °C)
2023: +1,83 °C (12,2 °C)
2024: +1,52 °C (11,9 °C)
2025: +1,85 °C (12,2 °C)
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Demografia

Biztanleria

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:

BiztanleriaUrtea050010001500200025003000350040001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Urtea 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Hazkunde begetatiboa −32 −39 −29 −31 −22 −43 −2 −66 −48 −49 −45 −18 −44 −22 −23 −42 −35 −48
Jaiotzak 25 23 28 23 32 26 38 17 22 27 29 33 27 35 22 18 27 22
Heriotzak 57 62 57 54 54 69 40 83 70 76 74 51 71 57 45 60 62 70

Hazkunde begetatiboa
Hazkunde begetatiboa (pertsonak)Urtea−70−60−50−40−30−20−1002007201020132016201920222025OlempsHazkunde begetatiboa
Honakoa hazkunde begetatiboa erakusten duen grafiko bat da, hau da, urte batean jaiotakoei hildakoak kentzearen emaitza. Datuak INSEE erakundeak eskaintzen ditu eta Wikimedia Commonsen daude eskuragarri. Aldaketaren bat egin behar bada, bertan egin beharko da.

Familiak eta etxeguneak

2023 erroldaren arabera, Olemps udalerrian 3.254 biztanle zeuden eta 1.591 elkarbizitza unitate<ref group="oh">INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.</ref>, hau da, 2,05 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 36,0), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).<ref name="menages">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/9006073?sommaire=9006187%7Cizenburua=Couples-Familles-Ménages en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

3.254biztanle
1.591elkarbizitza-unitate
2,05lagun elkarbizitza-unitateko
1.009familia
Udalerria
% 23
% 34
% 36
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.009 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (542). Guraso bakarreko 99 familietatik 94etan ama zen guraso bakarra. 571 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 214k seme-alaba bakarra zuten etxean, 177k bi, eta 46k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 369 bikoteetatik 31tan (% 8,4) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.<ref name="menages" />

542
369
99
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean571
Seme-alaba bat214
Bi seme-alaba177
Hiru seme-alaba41
Lau edo gehiago5

15 urte edo gehiago zituzten 3.060 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 9,9 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 31,0. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 25-39 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 70,3). 80 urte edo gehiagoko 352 biztanleetatik 212 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 140 kolektibitateren batean.<ref name="menages" />

Bakarrik bizi da
15-24% 10
25-39% 18
40-54% 15
55-64% 19
65-79% 21
80 +% 31
Bikotean bizi da
15-24% 14
25-39% 70
40-54% 69
55-64% 70
65-79% 69
80 +% 28

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 45,3 ezkonduta zegoen, eta beste % 16,9 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,0 izatezko bikotean eta % 7,9 PACS bidez lotuta). % 21,7 ezkongabeak ziren, % 8,2 alargunak eta % 7,9 dibortziatuak.<ref name="menages" />

Ezkonduta% 45,3
Ezkongabea% 21,7
Izatezko bikotean% 9,0
Alarguna% 8,2
PACS bidez lotuta% 7,9
Dibortziatuta% 7,9

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 38,7), erdi-mailako lanbideak (% 22,8), enplegatuak (% 13,3), eskulangileak (% 9,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 38,7) Aveyron departamenduko batez bestekoaren (% 37,5) gainetik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,6).<ref name="menages" />

Udalerria
% 8
% 23
% 13
% 9
% 39
Aveyron
% 13
% 14
% 13
% 38
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak
Kopurua%
Elkarbizitza-unitateak
Seme-alabekin bizi ziren bikoteak369% 23,2
Etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak542% 34,1
Guraso bakarrekoak99% 6,2
Kide bakarrekoak572% 36,0
Bestelakoak10% 0,6
Familiak
Seme-alabarik gabeko bikoteak542% 53,7
Seme-alabadun bikoteak369% 36,6
Guraso bakarrekoak99% 9,8
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean571% 56,6
Seme-alaba bat214% 21,2
Bi seme-alaba177% 17,5
Hiru seme-alaba41% 4,1
Lau seme-alaba edo gehiago5% 0,5
Egoera zibila (15 urte edo gehiago)
Ezkonduta1.385% 45,3
Izatezko bikotean274% 9,0
PACS bidez lotuta243% 7,9
Ezkongabea665% 21,7
Alarguna251% 8,2
Dibortziatuta241% 7,9
Erreferentziazko pertsonaren lanbidea
Nekazariak10% 0,6
Artisau, merkatari eta enpresa-buruak75% 4,7
Goi-mailako langileak133% 8,4
Erdi-mailako lanbideak362% 22,8
Enplegatuak212% 13,3
Eskulangileak149% 9,4
Erretiratuak616% 38,7
Bestelakoak34% 2,1
Iturria: INSEE, RP2023.

Taula osoa: elkarbizitza-unitateak eta familiak, 2023

Etxebizitza

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.723 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.594 egoitza nagusi ziren, 35 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 94 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.186), eta apartamentuak gutxi ziren (531). Egoitza nagusietatik 1.189 beren jabearen bizilekuak ziren, 388 alokairuan zeuden, 103 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 17 doan lagata.<ref name="etxebizitzak">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/8997194%7Cizenburua=Logement en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

1.723etxebizitza
1.594egoitza nagusi
1.186etxe
531apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.594
Egoitza nagusia (1.594)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (35)Hutsik (94)

Etxe mota

1.186
531
Etxea (1.186)Apartamentua (531)

Jabetza egoera

1.189
388
Jabeak (1.189)Alokairuan (388)HLM (103)Doan lagata (17)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (501).<ref name="etxebizitzak" />

Eraikuntza garaia

1919 aurretik62
1919-194535
1946-1970134
1971-1990499
1991-2005318
2006-2020501

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (716). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (767 etxebizitzatan). 1.348 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 730 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 775tan bi edo gehiago.<ref name="etxebizitzak" />

Gela kopurua

1 gela30
2 gela182
3 gela276
4 gela390
5 gela edo gehiago716

Berogailu mota

767
506
191
Gas sarea (767)Fuel-olioa (123)Elektrizitatea (506)Gas botila (7)Bestelakoak (191)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.348aparkalekua
730ibilgailu 1
775ibilgailu 2+
Kopurua%
Etxebizitza multzoa
Egoitza nagusia1.594% 92,5
Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa35% 2,0
Hutsik94% 5,5
Etxe mota
Etxeak1.186% 68,8
Apartamentuak531% 30,8
Gela kopurua (egoitza nagusiak)
1 gela30% 1,9
2 gela182% 11,4
3 gela276% 17,3
4 gela390% 24,5
5 gela edo gehiago716% 44,9
Eraikuntza garaia (egoitza nagusiak)
1919 aurretik62% 3,9
1919-194535% 2,2
1946-1970134% 8,4
1971-1990499% 31,3
1991-2005318% 19,9
2006-2020501% 31,4
Jabetza egoera (egoitza nagusiak)
Jabeak1.189% 74,6
Alokairuan388% 24,3
HLM103% 6,5
Doan lagata17% 1,1
Berogailu mota (egoitza nagusiak)
Gas sarea767% 48,1
Fuel-olioa123% 7,7
Elektrizitatea506% 31,7
Gas botila7% 0,4
Bestelakoak191% 12,0
Aparkalekua eta ibilgailuak (egoitza nagusiak)
Aparkalekua1.348% 84,6
Ibilgailu bat730% 45,8
Bi ibilgailu edo gehiago775% 48,6
Iturria: INSEE, RP2023.

Taula osoa: etxebizitzak, 2023

Ekonomia

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 1.999 biztanleetatik 1.610 aktibo ziren (% 80,5), horietako 1.507 lanean (% 75,4) eta 103 langabezian (aktiboen % 6,4).

1.99915-64 urteko biztanle
% 80,5aktibo
% 75,4lanean
% 6,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 52,0
25-54 urte% 95,7
55-64 urte% 61,1
Gizonak% 82,3
Emakumeak% 78,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 13,0
BEPC, brebeta% 13,6
CAP-BEP% 9,9
Batxilergoa% 8,2
Goi-mailako +2% 3,9
Goi-mailako +3/4% 2,7
Goi-mailako +5% 1,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 6,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

389 ez-aktibotik 130 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 33,4), 175 erretiraturik zeuden (% 45,0) eta 83 bestelako ez-aktibo ziren (% 21,3).

Ez-aktiboak

% 33
% 45
% 21
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria<ref group="oh">Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.</ref>

% 8
% 14
% 37
% 24
% 16
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.900 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.507 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.<ref group="oh">Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.</ref>

1.900enplegu udalerrian
% 86,1soldatapeko
% 13,9ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.120 eurokoa zen, eta biztanleen % 6 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

28.120 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.780 €
% 6,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 14,5
Departamenduarekiko konparaketa xehea

Pobrezia-tasa adinaren arabera (departamendua)

18 urtez azpiko% 19,4
18-29 urte% 18,2
30-39 urte% 14,8
40-49 urte% 15,2
50-64 urte% 13,3
65-74 urte% 10,3
75 urte eta gehiago% 10,8

Pobrezia-tasa etxebizitza-erregimenaren arabera (departamendua)

Jabeak% 8,3
Errentariak% 28,3

Eskuragarri dagoen errentaren osaera (departamendua)

INSEEk «eskuragarri dagoen errenta» horrela eraikitzen du: jarduera-errenta + pentsioak + ondarea + gizarte-prestazioak (batuz % 100 baino gehiago ematen dute) ken zuzeneko zergak (batez ere errentaren gaineko zerga).

Jarduera-errenta% 60,6
Pentsio/erretiroak% 34,5
Ondarea, bestelakoak% 13,6
Gizarte-prestazioak% 4,7
Zuzeneko zergak−% 13,4

Jarduera-errenta zatitzen bada: soldatak % 51,1, ez-soldatapekoen errenta % 7,5, langabezia-sariak % 1,9.

Ekonomia jarduerak

2007an zeuden 133 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 2 janari enpresak ziren, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 12 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 34 eraikuntza enpresak ziren, 31 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 7 garraio enpresak ziren, 4 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 informazio eta komunikazio enpresa zen, 4 finantziazio enpresak ziren, 5 higiezinen enpresak ziren, 15 zerbitzu enpresak ziren, 9 administrazio publikoko enpresak ziren eta 7 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.

2009an zeuden norbanakoentzako 43 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 4 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 1 autoeskola, 4 igeltseroak, 9 margolariak, 6 zurginak, 4 iturginak, 5 argiketariak, 1 eraikuntza enpresa, 3 ile apaindegiak, 2 jatetxeak, 1 tintoreria eta 1 apaindegia.

2009an zeuden 5 establezimendu komertzialetatik, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 2 okindegiak, 1 liburu denda zen eta 1 kirol-denda zen.

2000. urtean Olemps udalerrian 15 nekazaritza-ustiategi zeuden, 500 hektarea erabiltzen.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

2009an iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale 1, tratamendu luzeetarako ospitale 1 bat eta botika 1 bat zegoen.

2009an haur-eskola 1 eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen.

Olemps udalerriak goi-mailako hezkuntza ez unibertsitarioko osasun-formakuntzako zentro bat zuen.

Kanpo estekak

  • (Frantsesez)Résumé statistique INSEEren udalerriko estatistiken laburpena.
  • (Frantsesez)Évolution et structure de la population INSEEren udalerriko datuen fitxa.
  • (Frantsesez)France par comune Frantziako udalerri guztietako datu zehatzak mapa baten bitartez eskuragarri.

In 39 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article