Navarcles Kataluniako udalerria da, Bages eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 5,53 km²-ko azalera du eta 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 5.947 biztanle zituen
Banaketa administratiboa
Lau herritan banaturik dago:
| Herriaren izena | Biztanleak |
|---|---|
| Galobart | 24 |
| El Llac | 153 |
| Navarcles | 5.360 |
| La Planota | 101 |
Geografia
Udalerri mugakideak
Honako udalerri hauek ditu mugakide: Calders, Talamanca, Sant Fruitós de Bages eta Sallent.
Demografia
Jatorria
Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 35,5 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 34) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 14,1 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 11,1 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 695 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 50,6). Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Ekuador, Errumania dira.
Etxebizitza
INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 2.791 etxebizitza zeuden: 2.341 (% 83,9) nagusiak eta 450 (% 16,1) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> Kontsumo elektrikoaren arabera, 159 (% 5,7) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 228 (% 8,2) hutsik zeuden.<ref name="INE-59531">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59531%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 1 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 8 plazarekin (8 plaza etxebizitzako).<ref name="INE-39363">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak|lana=Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala)|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=39363%7Chizkuntza=es%7Curtea=2026}}</ref>
Etxebizitza multzoa Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Bartzelonako mapa
Guztira 2.341 etxegune zeuden, eta horietatik 544 (% 23,2) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 5.379 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 29,5 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 22,5; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 34,3; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,7.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66621%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 27,6 zen 2021ean eta % 29,5 2024an; beraz, 1,9 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 15,9 izatetik % 13,7 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 32,0 ziren, eta gizonen artean % 26,9; 5,2 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 16,2 eta gizonen % 11,1 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 63,0 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 37,0 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 29 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 44,0 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 56,0. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 1,8 ziren.<ref name="ine-ikasketa-maila" />
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 1.587 | % 29,5 | 707 | % 26,9 | 880 | % 32,0 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 1.210 | % 22,5 | 627 | % 23,8 | 583 | % 21,2 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 1.844 | % 34,3 | 1.005 | % 38,2 | 839 | % 30,5 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 738 | % 13,7 | 293 | % 11,1 | 445 | % 16,2 |
| Guztira | 5.379 | % 100,0 | 2.632 | % 100,0 | 2.747 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 27,6 | % 21,9 | % 34,6 | % 15,9 | 5.264 |
| 2022 | % 28,4 | % 22,0 | % 34,7 | % 14,9 | 5.269 |
| 2023 | % 29,3 | % 21,9 | % 34,5 | % 14,3 | 5.305 |
| 2024 | % 29,5 | % 22,5 | % 34,3 | % 13,7 | 5.379 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 9,0 ikasten ari zen (482 pertsona).<ref name="ine-ikasten">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66627%7Chizkuntza=es}}</ref> Ikasten ari zirenetatik, % 49,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 30,9 batxilergoan, % 15,6 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 2,1 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 53,7 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 43,0; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 18,2 eta emakumeen % 13,4. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 85,4 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 36,7 eta 25–29 urtekoen % 9,7; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,5 baino ez.<ref name="ine-ikasten-adina">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66629%7Chizkuntza=es}}</ref> 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 44,9 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 24,5.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 89,5 estatuan jaio zen, eta % 10,5 atzerrian.<ref name="ine-ikasketa-maila" /> Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 27,5 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 10,7; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 20,7 eta % 15,5, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 33,3 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 15,3; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 22,2 eta % 23,1, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 9,2 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 6,5.<ref name="ine-ikasten" /> Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 47,6 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 64,9 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
Diru-sarrerak
2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 16.609 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 41.189 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 22.750 euro zen. Errenta gordina 20.284 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 62,2. Gainerako iturriak: pentsioak (% 21,9), beste diru-sarrerak (% 8,9), langabezia-prestazioak (% 1,4), beste prestazioak (% 5,7).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 24,2 da, probintziakoaren (31,5; Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,1 da, probintziakoaren (2,6; Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Navarcles udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 2.977 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 56,1; gainerako % 43,9 inaktibo zeuden (erretiratuak % 68,3, beste inaktiboak % 22,2 eta ikasleak % 9,5).<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66846%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 6,9 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 59,8 zen eta emakumezkoena % 52,6; langabezia-tasa, aldiz, % 5,7 eta % 8,2 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />
Okupatuen kopurua 2.753 zen 2023ean, 2021eko 2.634etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69992%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 47,0 osatzen dute, eta gizonek % 53,0.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 2.772 | % 52,2 | 1.465 | % 56,4 | 1.307 | % 48,2 |
| Langabeak | 205 | % 3,9 | 88 | % 3,4 | 117 | % 4,3 |
| Inaktiboak | 2.329 | % 43,9 | 1.044 | % 40,2 | 1.285 | % 47,4 |
| Guztira | 5.306 | % 100,0 | 2.597 | % 100,0 | 2.709 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 64,9), industria (% 28,2), eraikuntza (% 6,4) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,5).<ref name="ine-jarduera" /> Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 26,4), ondoren merkataritza (% 18,9) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 8,6) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 54,0; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 28,6), eta oinarrizko okupazioak % 13,1.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69998%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 55,2 eta emakumeen % 52,6).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 786 | % 28,6 | 405 | % 27,7 | 381 | % 29,5 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 1.486 | % 54,0 | 806 | % 55,2 | 680 | % 52,6 |
| Oinarrizko okupazioak | 362 | % 13,1 | 188 | % 12,9 | 174 | % 13,5 |
| Ez dago jasota | 119 | % 4,3 | 61 | % 4,2 | 58 | % 4,5 |
| Guztira | 2.753 | % 100,0 | 1.460 | % 100,0 | 1.293 | % 100,0 |
Okupatuen % 86,4 besteren konturako langileak dira, eta % 13,6 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69993%7Chizkuntza=es}}</ref>
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 374 | % 13,6 | 230 | % 15,8 | 144 | % 11,1 |
| Besteren kontura | 2.379 | % 86,4 | 1.230 | % 84,2 | 1.149 | % 88,9 |
| Guztira | 2.753 | % 100,0 | 1.460 | % 100,0 | 1.293 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 89,9 estatuan jaio zen, eta % 10,1 atzerrian.<ref name="ine-harremana" /> Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 56,9 okupatuak dira, % 30,5 erretiratuak, % 5,4 bestelako inaktiboak, % 4,6 ikasleak eta % 2,7 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 62,7 okupatuak dira, % 20,4 bestelako inaktiboak, % 7,1 erretiratuak, % 6,7 langabeak eta % 3,1 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 48,0 okupatuak dira, % 34,4 erretiratuak, % 8,6 bestelako inaktiboak, % 4,9 langabeak eta % 4,1 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 47,4 okupatuak dira, % 40,1 bestelako inaktiboak, % 5,0 langabeak, % 4,0 ikasleak eta % 3,6 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 89,7 estatuan jaio zen, eta % 10,3 atzerrian.<ref name="ine-okupazioa" /> Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 54,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 29,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 12,0 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 60,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 21,3 oinarrizko okupazioetakoak eta % 14,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 52,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 31,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 11,2 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 55,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 31,5 oinarrizko okupazioetakoak eta % 10,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egitura antzekoa da jatorri bien artean.<ref name="ine-jarduera-jaiolekua">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70000%7Chizkuntza=es}}</ref> Estatuan jaiotako gizonen artean, % 54,6 zerbitzuetan ari dira, % 34,1 industrian eta % 10,5 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,8 zerbitzuetan ari dira, % 36,9 industrian eta % 10,6 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 77,0 zerbitzuetan ari dira, % 21,1 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 76,2 zerbitzuetan ari dira, % 22,4 industrian.
Lehen sektorea
Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 16,1 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 5,5 km² denez, NAE lurraldearen % 2,9 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 88,1 lur goldagarria (14,2 ha, 3 ustiategitan), % 11,4 arbolak (1,8 ha, 2 ustiategitan) eta % 0,4 norberaren kontsumorako baratzeak (0,07 ha, 2 ustiategitan).
Ibilgailu-parkea
Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 4.103 gidari zeuden erroldatuta: 2.239 gizon (% 54,6) eta 1.864 emakume (% 45,4). Biztanleen % 65,4 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 5.725 ibilgailuk osatzen zuten: 3.684 turismo, 828 motozikleta, 402 furgoneta, 337 kamioi eta 218 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 587 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 12,1 urtekoa zen; turismoen % 12,3k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 12k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 52,5 gasolinazko zen eta % 45,9 diesel; 64 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,1; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 7,1k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 28,6k ez zuen etiketarik.
Kanpo estekak
- (Katalanez) Udalaren webgunea
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.