factograf
EU
Sign in

udalerri italiako

Montevarchi

Montevarchi

Key facts

biztanleria24.081
azalera56,67km²
honako hau daItaliako udalerri
estatu burujabeItalia
hiriburuaMontevarchi
itsas mailaren gainetiko altuera144m
All data from the card 16
Izen ofiziala
Montevarchi
Jatorrizko izena
MontevarchiCastello di Montevarchi
Posta kodea
52025
ISTAT kodea
051026
Herriburua
Montevarchi
Koordenatuak
43°31′24″N 11°34′04″E / 43.523397°N 11.567867°E
Azalera
56,67 km²
Altitudea
144 m
Mugakideak
Cavriglia, Gaiole in Chianti, Laterina Pergine Valdarno (en) , Terranuova Bracciolini, Bucine, San Giovanni Valdarno eta Pergine Valdarno
Biztanleria
24.081 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
425 bizt/km²
Telefono aurrizkia
055
Hiri senidetuak
Betleem, Rahat (en) , Roanne eta Kitzingen
Katastro kodea
F656
Sailkapen sismikoa
3 (Txikia)
Matrikula
AR

Montevarchi Italiako udalerri bat da. Arezzoko probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 24.081 biztanle ditu, 56,67 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cavriglia, Gaiole in Chianti, Laterina Pergine Valdarno (en) , Terranuova Bracciolini, Bucine, San Giovanni Valdarno eta Pergine Valdarno.


Demografia

BiztanleriaUrtea6000900012.00015.00018.00021.00024.00027.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean, 1991etik aurrera, ISTAT.

Etxebizitza eta etxeguneak

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 11.845 etxebizitza zeuden: 9.981 (% 84,3) okupatuta eta 1.864 (% 15,7) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,3 jabetzan zeuden, % 15,5 alokairuan eta % 6,2 beste titulu batekin.

11.845etxebizitza (2021)
9.981okupatuak
1.864hutsik (% 15,7)

Erabilera (2021)

9.981
1.864
Okupatuak (9.981)Hutsik edo ez-okupatuak (1.864)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,3
15,5
Jabetzan (78,3)Alokairuan (15,5)Beste titulu batekin (6,2)

2024an 10.374 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 3.514 (% 33,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

10.374etxegune (2024)
3.514pertsona bakarrekoak (% 33,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide3.514
2 kide2.972
3 kide1.954
4 kide1.381
5 kide edo gehiago553

Read next

In 56 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article