factograf
EU
Sign in

Matalebreras

Matalebreras

Key facts

biztanleria81
azalera41,63km²
honako hau daEspainiako udalerria
estatu burujabeEspainia
hiriburuaMatalebreras
itsas mailaren gainetiko altuera995m
All data from the card 12
Alkatea
Pedro Maria Moreno Valer
Izen ofiziala
Matalebreras
Posta kodea
42113
INEk ezarritako kodea
42110
Herriburua
Matalebreras
Koordenatuak
41°50′26″N 2°02′48″W / 41.840555555556°N 2.0466666666667°W
Azalera
41,63 km²
Altitudea
995 m
Mugakideak
Pozalmuro, Villar del Campo, Trévago, Fuentestrún, Castilruiz eta Ólvega
Biztanleria
81 (2025)
Dentsitatea
2 bizt/km²
Matrikula
SO

Matalebreras Soriako probintziako udalerria da. Soriatik 40 kilometrora dago. Azken erroldaren arabera 81 biztanle zituen 41,6 km²-ko azaleran.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Pozalmuro, Villar del Campo, Trévago, Fuentestrún, Castilruiz eta Ólvega.


Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea5060708090100110120130200020052010201520202025MatalebrerasBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 21,7 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 42,5) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 25,3 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 19,3 —probintzian % 17,8—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Soriako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 21,7Probintzia berean · % 32,5Erkidegoan · % 1,2Beste erkidegoa · % 25,3Estatutik kanpo · % 19,3
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 16 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 81,3). Jaiotza herrialde nagusiak Kolonbia, Dominikar Errepublika, Errumania dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 81,3Europa · % 12,5Afrika · % 6,3
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 138 etxebizitza zeuden: 36 (% 26,1) nagusiak eta 102 (% 73,9) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 1 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 8 plazarekin (8 plaza etxebizitzako).<ref name="INE-39363">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak|lana=Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala)|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=39363%7Chizkuntza=es%7Curtea=2026}}</ref>

138etxebizitza
36etxegune
1etxebizitza turistiko (2026) Soriako mapa

Etxebizitza multzoa Soriako mapa

36
102
Etxebizitza nagusia (36)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (102)

Guztira 36 etxegune zeuden, eta horietatik 15 (% 41,7) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 115
2 pertsona15
3 pertsona2
4 pertsona4
5 edo gehiago0

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 77 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 36,4 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 23,4; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 35,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 5,2.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66623%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 29,7 zen 2021ean eta % 36,4 2024an; beraz, 6,7 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 17,2 izatetik % 5,2 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 18,5 ziren, eta gizonen artean % 46,0; 27,5 puntuko aldea, gizonen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 7,4 eta gizonen % 4,0 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

77biztanle 15 urte edo +, 2024
% 36,4goi-mailako ikasketak+6,7 puntu 2021etik mapa
% 5,2lehen hezkuntza edo gutxiago−12,0 puntu 2021etik mapa
% 35,1
% 23,4
% 36,4
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 5,2Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 35,1Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 23,4Goi-mailako ikasketak · % 36,4
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Soriako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Matalebreras, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak28% 36,423% 46,05% 18,5
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa18% 23,48% 16,010% 37,0
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)27% 35,117% 34,010% 37,0
Lehen hezkuntza edo gutxiago4% 5,22% 4,02% 7,4
Guztira77% 100,050% 100,027% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Matalebreras, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 29,7% 20,3% 32,8% 17,264
2022% 34,3% 23,9% 34,3% 7,567
2023% 37,5% 20,8% 37,5% 4,272
2024% 36,4% 23,4% 35,1% 5,277
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.


Ekonomia

Diru-sarrerak

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 19.580 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 39.369 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (16.589 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) — zen. Errenta gordina 24.056 euro-koa izan zen pertsonako.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Matalebreras udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 41 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 53,2; gainerako % 46,8 inaktibo zeuden.<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=67080%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 4,9 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 60,0 zen eta emakumezkoena % 40,7; langabezia-tasa, aldiz, % 6,7 eta % 0,0 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 41 zen 2023ean, 2021eko 32etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70002%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 29,3 osatzen dute, eta gizonek % 70,7.

41okupatu, 2023+% 28,1 2021etik
% 29,3emakumeak okupatuen artean
% 53,2jarduera-tasa, 2024
% 4,9langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 50,6
% 46,8
Okupatuak · % 50,6Langabeak · % 2,6Inaktiboak · % 46,8
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Matalebreras, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak39% 50,628% 56,011% 40,7
Langabeak2% 2,62% 4,00% 0,0
Inaktiboak36% 46,820% 40,016% 59,3
Guztira77% 100,050% 100,027% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 48,8), industria (% 19,5), eraikuntza (% 17,1) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 14,6).<ref name="ine-jarduera" />

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Soriako mapa
% 14,6
% 19,5
% 17,1
% 48,8
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 14,6Industria · % 19,5Eraikuntza · % 17,1Zerbitzuak · % 48,8

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 65,9; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 17,1), eta oinarrizko okupazioak % 12,2.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70001%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 58,6 eta emakumeen % 83,3).

% 17,1
% 65,9
% 12,2
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 17,1Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 65,9Oinarrizko okupazioak · % 12,2Ez dago jasota · % 4,9
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Matalebreras, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak7% 17,16% 20,71% 8,3
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak27% 65,917% 58,610% 83,3
Oinarrizko okupazioak5% 12,25% 17,20% 0,0
Ez dago jasota2% 4,91% 3,41% 8,3
Guztira41% 100,029% 100,012% 100,0

Okupatuen % 56,1 besteren konturako langileak dira, eta % 43,9 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70003%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 43,9
% 56,1
Norberaren kontura · % 43,9Besteren kontura eta beste egoera bat · % 56,1
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Matalebreras, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura18% 43,914% 48,34% 33,3
Besteren kontura23% 56,115% 51,78% 66,7
Guztira41% 100,029% 100,012% 100,0


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 22 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 1.925 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 41,6 km² denez, NAE lurraldearen % 46,3 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 99,8 lur goldagarria (1.921 ha, 22 ustiategitan), % 0,1 larre iraunkorrak (2,6 ha, 2 ustiategitan), arbolak (1,5 ha, ustiategi batean) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,02 ha, 2 ustiategitan).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
46%
54%
NAE · 1.925 ha (% 46,3)Gainerako azalera · 2.238 ha (% 53,7)
NAE, lur-erabileraren arabera
100%
Lur goldagarria · 1.921 ha (% 99,8)Larre iraunkorrak · 2,6 ha (% 0,1)Arbolak · 1,5 ha (% 0,1)Baratzeak · 0,02 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 37 gidari zeuden erroldatuta: 25 gizon (% 67,6) eta 12 emakume (% 32,4). Biztanleen % 44,6 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 122 ibilgailuk osatzen zuten: 62 turismo, 19 furgoneta, 16 kamioi, 10 motozikleta eta 4 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 747 turismokoa zen, probintziako (589) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 14,9 urtekoa zen; turismoen % 6,5k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 17,7k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 71,7 diesel zen eta % 28,3 gasolinazko. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 1,7k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 40k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
24%
34%
40%
0 etiketa · 2 (% 1,7)C etiketa · 29 (% 24,2)B etiketa · 41 (% 34,2)Etiketarik gabe · 48 (% 40)
Turismoak, adinaren arabera
24%
45%
18%
< 4 urte · 4 (% 6,5)4–8 urte · 4 (% 6,5)8–15 urte · 15 (% 24,2)15–25 urte · 28 (% 45,2)≥ 25 urte · 11 (% 17,7)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Garraioa

Nafarroako Hiriarteko Garraioa

Artikulu nagusia: «Nafarroako Hiriarteko Garraioa»

Udalerri honek Nafarroako Hiriarteko Garraioako 300 linearekin bat egiten du, Iruña eta Soriako geltokien arteko ibilbidea egiten duena, Tutera eta Zentronikotik igaroz.

Nafarroako Hiriarteko Garraioa

 Zerbitzua   Hasiera   Ibilbidea   Amaiera ⁠
300 Iruñea Tafalla • Alfaro • Corella • Cintruenigo • Fitero • Valverde • Agreda • Matalebreras Soria

Read next

In 62 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article