factograf
EU
Sign in

Loc-Envel

Loc-Envel

Key facts

biztanleria75
azalera3,36km²
honako hau daFrantziako udalerri
estatu burujabeFrantzia
itsas mailaren gainetiko altuera140m
All data from the card 8
Izen ofiziala
Loc-Envel
Posta kodea
22810
Koordenatuak
48°30′59″N 3°24′33″W / 48.5164°N 3.4092°W
Azalera
3,36 km²
Altitudea
140 m, 102 m, 240 m eta 167 m
Mugakideak
Belle-Isle-en-Terre, Loguivy-Plougras, Plougonver eta Plounévez-Moëdec
Biztanleria
75 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
22 bizt/km²

Loc-Envel (bretainieraz Lokenvel) Bretainiako Côtes-d'Armor departamenduko udalerria da. Azken erroldaren arabera 75 biztanle zituen 3,4 km²-ko azaleran.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Belle-Isle-en-Terre, Loguivy-Plougras, Plougonver eta Plounévez-Moëdec.


Klima

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du<ref name="Joly">{{erreferentzia | izena1 = Daniel | abizena1 = Joly | izena2 = Thierry | abizena2 = Brossard | izena3 = Hervé | abizena3 = Cardot | izena4 = Jean | abizena4 = Cavailhes | izena5 = Mohamed | abizena5 = Hilal | izena6 = Pierre | abizena6 = Wavresky | izenburua = Les types de climats en France, une construction spatiale | aldizkaria = Cybergéo: revue européenne de géographie | zenbakia = 501 | data = 2010-06-18 | doi = 10.4000/cybergeo.23155 | hizkuntza = fr }}</ref>. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe<ref name="Dubreuil2022">{{erreferentzia | izena1 = Vincent | abizena1 = Dubreuil | izenburua = Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen | aldizkaria = La Météorologie | zenbakia = 116 | data = 2022-02 | doi = 10.37053/lameteorologie-2022-0012 | hizkuntza = fr }}</ref>. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Bretainiako klima-sailkapenaren arabera « Littoral doux » zonan dago<ref name="MFTipologia">{{erreferentzia | izenburua = Le climat en France hexagonale et Corse | url = https://meteofrance.com/comprendre-climat/france/le-climat-en-france-metropolitaine | webgunea = meteofrance.com | hizkuntza = fr }}</ref>. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2a zonan dago<ref name="RE2020">{{erreferentzia | izenburua = Réglementation environnementale RE2020 | url = https://www.ecologie.gouv.fr/politiques-publiques/reglementation-environnementale-re2020 | webgunea = ecologie.gouv.fr | data = 2020-11-18 | hizkuntza = fr }}</ref>.

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,7 °C-koa da, 1,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1044 mm-koa da, urtarrilean 15,9 euri-egun eta uztailean 8,3 egun izanik<ref name="Joly" />. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Lannion udalerrian dago, 26,9 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 929,5 mm-koa delarik<ref name="FICHECLIM22113006">{{erreferentzia | izenburua = Station Météo-France « Lannion_aero », fiche climatologique | url = https://object.files.data.gouv.fr/meteofrance/data/synchro_ftp/REF_STATION/FICHECLIM_22113006.pdf | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40 °C-koa da, 2022ko uztailaren 18an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -7,1 °C-koa da, 2018ko otsailaren 28an lortua<ref group="oh">Estazioko erregistroak 1993ko azaroaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.</ref><ref name="FICHECLIM22113006" />.

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 10,7 °C-koa da.<ref group="oh" name="MF-SIM-sareta">Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 4,9 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.</ref> Hilabeterik beroena uztaila da (16,4 °C) eta hotzena urtarrila (6,0 °C). Urteko prezipitazioa 966 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (126 mm) eta lehorrena uztaila (50 mm).<ref name="MF-SIM">{{erreferentzia | izenburua = Données changement climatique - SIM quotidienne | url = https://www.data.gouv.fr/datasets/donnees-changement-climatique-sim-quotidienne | argitaletxea = Météo-France | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,21 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,1 °C) baino 1,3 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2020, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2023 izan zen (12,0 °C) eta hotzena 1963 (9,1 °C).<ref name="MF-SIM" />

    Datu klimatikoak (Loc-Envel)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 6.0 6.0 7.4 9.0 12.0 14.7 16.4 16.4 14.3 11.6 8.6 6.5 10.7
Pilatutako prezipitazioa (mm) 107 93 70 74 67 53 50 57 62 97 111 126 966
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,1 °C).
1959: 11,2 °C (+1,10 °C)1960: 10,5 °C (+0,33 °C)1961: 10,9 °C (+0,80 °C)1962: 9,5 °C (−0,58 °C)1963: 9,1 °C (−1,06 °C)1964: 10,0 °C (−0,08 °C)1965: 9,8 °C (−0,32 °C)1966: 10,5 °C (+0,38 °C)1967: 10,0 °C (−0,14 °C)1968: 10,1 °C (−0,06 °C)1969: 10,2 °C (+0,08 °C)1970: 10,1 °C (−0,02 °C)1971: 10,2 °C (+0,09 °C)1972: 9,6 °C (−0,54 °C)1973: 10,2 °C (+0,04 °C)1974: 10,0 °C (−0,08 °C)1975: 10,3 °C (+0,21 °C)1976: 10,7 °C (+0,55 °C)1977: 10,0 °C (−0,09 °C)1978: 10,0 °C (−0,11 °C)1979: 9,8 °C (−0,36 °C)1980: 9,9 °C (−0,24 °C)1981: 10,3 °C (+0,18 °C)1982: 10,8 °C (+0,68 °C)1983: 10,7 °C (+0,60 °C)1984: 10,3 °C (+0,14 °C)1985: 9,6 °C (−0,52 °C)1986: 9,2 °C (−0,91 °C)1987: 9,6 °C (−0,52 °C)1988: 10,4 °C (+0,23 °C)1989: 11,0 °C (+0,84 °C)1990: 11,0 °C (+0,90 °C)1991: 9,7 °C (−0,46 °C)1992: 10,2 °C (+0,10 °C)1993: 10,0 °C (−0,11 °C)1994: 11,0 °C (+0,92 °C)1995: 10,9 °C (+0,81 °C)1996: 9,8 °C (−0,32 °C)1997: 11,0 °C (+0,84 °C)1998: 10,6 °C (+0,44 °C)1999: 11,1 °C (+0,99 °C)2000: 10,7 °C (+0,54 °C)2001: 10,6 °C (+0,48 °C)2002: 11,0 °C (+0,90 °C)2003: 11,1 °C (+0,94 °C)2004: 10,6 °C (+0,46 °C)2005: 10,8 °C (+0,70 °C)2006: 11,1 °C (+0,96 °C)2007: 10,8 °C (+0,71 °C)2008: 10,5 °C (+0,34 °C)2009: 10,5 °C (+0,40 °C)2010: 9,6 °C (−0,51 °C)2011: 11,3 °C (+1,21 °C)2012: 10,5 °C (+0,33 °C)2013: 10,4 °C (+0,28 °C)2014: 11,4 °C (+1,30 °C)2015: 11,1 °C (+1,00 °C)2016: 10,7 °C (+0,61 °C)2017: 11,1 °C (+0,98 °C)2018: 11,2 °C (+1,09 °C)2019: 11,2 °C (+1,04 °C)2020: 11,6 °C (+1,51 °C)2021: 10,9 °C (+0,73 °C)2022: 11,9 °C (+1,78 °C)2023: 12,0 °C (+1,89 °C)2024: 11,6 °C (+1,46 °C)2025: 11,7 °C (+1,57 °C)
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
urtarrila: 1961–1990, 5,2 °C · 1991–2020, 6,0 °C (+0,7)
otsaila: 1961–1990, 5,3 °C · 1991–2020, 6,0 °C (+0,7)
martxoa: 1961–1990, 6,6 °C · 1991–2020, 7,4 °C (+0,8)
apirila: 1961–1990, 8,2 °C · 1991–2020, 9,0 °C (+0,9)
maiatza: 1961–1990, 11,0 °C · 1991–2020, 12,0 °C (+1,0)
ekaina: 1961–1990, 13,8 °C · 1991–2020, 14,7 °C (+0,9)
uztaila: 1961–1990, 15,8 °C · 1991–2020, 16,4 °C (+0,6)
abuztua: 1961–1990, 15,7 °C · 1991–2020, 16,4 °C (+0,6)
iraila: 1961–1990, 14,2 °C · 1991–2020, 14,3 °C (+0,1)
urria: 1961–1990, 11,5 °C · 1991–2020, 11,6 °C (+0,2)
azaroa: 1961–1990, 7,9 °C · 1991–2020, 8,6 °C (+0,6)
abendua: 1961–1990, 6,2 °C · 1991–2020, 6,5 °C (+0,3)
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,7+0,7+0,8+0,9+1,0+0,9+0,6+0,6+0,1+0,2+0,6+0,3
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,1 °C)
+2 °C−2 °C
1959: +1,10 °C (11,2 °C)
1960: +0,33 °C (10,5 °C)
1961: +0,80 °C (10,9 °C)
1962: −0,58 °C (9,5 °C)
1963: −1,06 °C (9,1 °C)
1964: −0,08 °C (10,0 °C)
1965: −0,32 °C (9,8 °C)
1966: +0,38 °C (10,5 °C)
1967: −0,14 °C (10,0 °C)
1968: −0,06 °C (10,1 °C)
1969: +0,08 °C (10,2 °C)
1970: −0,02 °C (10,1 °C)
1971: +0,09 °C (10,2 °C)
1972: −0,54 °C (9,6 °C)
1973: +0,04 °C (10,2 °C)
1974: −0,08 °C (10,0 °C)
1975: +0,21 °C (10,3 °C)
1976: +0,55 °C (10,7 °C)
1977: −0,09 °C (10,0 °C)
1978: −0,11 °C (10,0 °C)
1979: −0,36 °C (9,8 °C)
1980: −0,24 °C (9,9 °C)
1981: +0,18 °C (10,3 °C)
1982: +0,68 °C (10,8 °C)
1983: +0,60 °C (10,7 °C)
1984: +0,14 °C (10,3 °C)
1985: −0,52 °C (9,6 °C)
1986: −0,91 °C (9,2 °C)
1987: −0,52 °C (9,6 °C)
1988: +0,23 °C (10,4 °C)
1989: +0,84 °C (11,0 °C)
1990: +0,90 °C (11,0 °C)
1991: −0,46 °C (9,7 °C)
1992: +0,10 °C (10,2 °C)
1993: −0,11 °C (10,0 °C)
1994: +0,92 °C (11,0 °C)
1995: +0,81 °C (10,9 °C)
1996: −0,32 °C (9,8 °C)
1997: +0,84 °C (11,0 °C)
1998: +0,44 °C (10,6 °C)
1999: +0,99 °C (11,1 °C)
2000: +0,54 °C (10,7 °C)
2001: +0,48 °C (10,6 °C)
2002: +0,90 °C (11,0 °C)
2003: +0,94 °C (11,1 °C)
2004: +0,46 °C (10,6 °C)
2005: +0,70 °C (10,8 °C)
2006: +0,96 °C (11,1 °C)
2007: +0,71 °C (10,8 °C)
2008: +0,34 °C (10,5 °C)
2009: +0,40 °C (10,5 °C)
2010: −0,51 °C (9,6 °C)
2011: +1,21 °C (11,3 °C)
2012: +0,33 °C (10,5 °C)
2013: +0,28 °C (10,4 °C)
2014: +1,30 °C (11,4 °C)
2015: +1,00 °C (11,1 °C)
2016: +0,61 °C (10,7 °C)
2017: +0,98 °C (11,1 °C)
2018: +1,09 °C (11,2 °C)
2019: +1,04 °C (11,2 °C)
2020: +1,51 °C (11,6 °C)
2021: +0,73 °C (10,9 °C)
2022: +1,78 °C (11,9 °C)
2023: +1,89 °C (12,0 °C)
2024: +1,46 °C (11,6 °C)
2025: +1,57 °C (11,7 °C)
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Demografia

BiztanleriaUrtea01002003004005001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Urtea 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Hazkunde begetatiboa −3 0 1 0 −2 1 −1 −3 −1 2 0 −2 1 −4 −1 1 −1 −1
Jaiotzak 0 0 1 0 0 1 0 0 0 2 0 0 1 1 1 1 1 1
Heriotzak 3 0 0 0 2 0 1 3 1 0 0 2 0 5 2 0 2 2

Hazkunde begetatiboa
Hazkunde begetatiboa (pertsonak)Urtea−4−3−2−10122007201020132016201920222025Loc-EnvelHazkunde begetatiboa
Honakoa hazkunde begetatiboa erakusten duen grafiko bat da, hau da, urte batean jaiotakoei hildakoak kentzearen emaitza. Datuak INSEE erakundeak eskaintzen ditu eta Wikimedia Commonsen daude eskuragarri. Aldaketaren bat egin behar bada, bertan egin beharko da.

Familiak eta etxeguneak

2023 erroldaren arabera, Loc-Envel udalerrian 75 biztanle zeuden eta 46 elkarbizitza unitate<ref group="oh">INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.</ref>, hau da, 1,63 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 23 kide bakarrekoak ziren, 6 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 6 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.<ref name="menages">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/9006073?sommaire=9006187%7Cizenburua=Couples-Familles-Ménages en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

75biztanle
46elkarbizitza-unitate
1,63lagun elkarbizitza-unitateko
23familia
6Bikotea seme-alabekin
6Bikotea seme-alabarik gabe etxean
12Guraso bakarrekoak
23Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 23 familia zeuden, eta horien artean guraso bakarreko familiak ziren ugarienak (12). Guraso bakarreko 12 familietatik 12etan ama zen guraso bakarra. 17 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.<ref name="menages" />

6
6
12
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
Kopurua
Elkarbizitza-unitateak
Seme-alabekin bizi ziren bikoteak6
Etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak6
Guraso bakarrekoak12
Kide bakarrekoak23
Bestelakoak0
Familiak
Seme-alabarik gabeko bikoteak6
Seme-alabadun bikoteak6
Guraso bakarrekoak12
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean17
Seme-alaba bat6
Bi seme-alaba0
Hiru seme-alaba0
Lau seme-alaba edo gehiago0
Egoera zibila (15 urte edo gehiago)
Ezkonduta23
Izatezko bikotean8
PACS bidez lotuta5
Ezkongabea18
Alarguna9
Dibortziatuta4
Erreferentziazko pertsonaren lanbidea
Nekazariak6
Artisau, merkatari eta enpresa-buruak6
Goi-mailako langileak6
Erdi-mailako lanbideak0
Enplegatuak6
Eskulangileak6
Erretiratuak17
Bestelakoak0
Iturria: INSEE, RP2023. Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ehunekorik ez da ematen udalerriaren tamaina dela eta.

Taula osoa: elkarbizitza-unitateak eta familiak, 2023

Etxebizitza

2023 erroldaren arabera, udalerrian 87 etxebizitza zeuden. Horietatik 43 egoitza nagusi ziren, 22 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 22 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (87), eta apartamentuak gutxi ziren (0). Egoitza nagusietatik 38 beren jabearen bizilekuak ziren, 4 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 1 doan lagata.<ref name="etxebizitzak">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/8997194%7Cizenburua=Logement en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

87etxebizitza
43egoitza nagusi
87etxe
0apartamentu

Etxebizitza multzoa

43
22
22
Egoitza nagusia (43)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (22)Hutsik (22)

Etxe mota

87
Etxea (87)

Jabetza egoera

38
4
Jabeak (38)Alokairuan (4)Doan lagata (1)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik16
1919-19454
1946-19707
1971-19908
1991-20051
2006-20206

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (18). 24 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 30 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 24 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 18tan bi edo gehiago.<ref name="etxebizitzak" />

Gela kopurua

1 gela0
2 gela3
3 gela14
4 gela7
5 gela edo gehiago18

Berogailu mota

9
9
24
Fuel-olioa (9)Elektrizitatea (9)Bestelakoak (24)

Aparkalekua eta ibilgailuak

30aparkalekua
24ibilgailu 1
18ibilgailu 2+
Kopurua
Etxebizitza multzoa
Egoitza nagusia43
Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa22
Hutsik22
Etxe mota
Etxeak87
Apartamentuak0
Gela kopurua (egoitza nagusiak)
1 gela0
2 gela3
3 gela14
4 gela7
5 gela edo gehiago18
Eraikuntza garaia (egoitza nagusiak)
1919 aurretik16
1919-19454
1946-19707
1971-19908
1991-20051
2006-20206
Jabetza egoera (egoitza nagusiak)
Jabeak38
Alokairuan4
HLM0
Doan lagata1
Berogailu mota (egoitza nagusiak)
Gas sarea0
Fuel-olioa9
Elektrizitatea9
Gas botila0
Bestelakoak24
Aparkalekua eta ibilgailuak (egoitza nagusiak)
Aparkalekua30
Ibilgailu bat24
Bi ibilgailu edo gehiago18
Iturria: INSEE, RP2023. Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ehunekorik ez da ematen udalerriaren tamaina dela eta.

Taula osoa: etxebizitzak, 2023

Ekonomia

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 45 biztanleetatik 33 aktibo ziren (% 73,3), horietako 32 lanean (% 71,1) eta 1 langabezian (aktiboen % 3,0).

4515-64 urteko biztanle
% 73,3aktibo
% 71,1lanean
% 3,0langabezia-tasa

11 ez-aktibotik 2 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 18,2), 6 erretiraturik zeuden (% 54,5) eta 3 bestelako ez-aktibo ziren (% 27,3).

Ez-aktiboak

% 18
% 55
% 27
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 16 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 32 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.<ref group="oh">Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.</ref>

16enplegu udalerrian
% 56,2soldatapeko
% 43,8ez-soldatapeko

Read next

In 41 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article