factograf
EU
Sign in

Lesches

Lesches
All data from the card 9
Alkatea
Jean-Marie Jacquemin (en)
Izen ofiziala
Lesches
Posta kodea
77450
Koordenatuak
48°54′28″N 2°46′47″E / 48.9078°N 2.7797°E
Azalera
4,03 km²
Altitudea
40 m, 107 m eta 59 m
Mugakideak
Trilbardou, Vignely, Chalifert, Coupvray, Esbly, Isles-lès-Villenoy eta Jablines
Biztanleria
763 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
189 bizt/km²

Lesches Frantziako udalerria da, Sena eta Marne departamenduan dagoena, Île-de-France eskualdean. Azken erroldaren arabera 763 biztanle zituen 4 km²-ko azaleran.

Geografia

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Trilbardou, Vignely, Chalifert, Coupvray, Esbly, Isles-lès-Villenoy eta Jablines.


Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Lesches
Jablines (1,6 km)
Coupvray (2,0 km)
Chalifert (2,4 km)
Esbly (2,6 km)
Vignely (3,3 km)
Chessy (3,4 km)

Klima

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du<ref name="Joly">{{erreferentzia | izena1 = Daniel | abizena1 = Joly | izena2 = Thierry | abizena2 = Brossard | izena3 = Hervé | abizena3 = Cardot | izena4 = Jean | abizena4 = Cavailhes | izena5 = Mohamed | abizena5 = Hilal | izena6 = Pierre | abizena6 = Wavresky | izenburua = Les types de climats en France, une construction spatiale | aldizkaria = Cybergéo: revue européenne de géographie | zenbakia = 501 | data = 2010-06-18 | doi = 10.4000/cybergeo.23155 | hizkuntza = fr }}</ref>. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe<ref name="Dubreuil2022">{{erreferentzia | izena1 = Vincent | abizena1 = Dubreuil | izenburua = Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen | aldizkaria = La Météorologie | zenbakia = 116 | data = 2022-02 | doi = 10.37053/lameteorologie-2022-0012 | hizkuntza = fr }}</ref>. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))<ref name="MFTipologia">{{erreferentzia | izenburua = Le climat en France hexagonale et Corse | url = https://meteofrance.com/comprendre-climat/france/le-climat-en-france-metropolitaine | webgunea = meteofrance.com | hizkuntza = fr }}</ref>. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago<ref name="RE2020">{{erreferentzia | izenburua = Réglementation environnementale RE2020 | url = https://www.ecologie.gouv.fr/politiques-publiques/reglementation-environnementale-re2020 | webgunea = ecologie.gouv.fr | data = 2020-11-18 | hizkuntza = fr }}</ref>.

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,2 °C-koa da, 14,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 707 mm-koa da, urtarrilean 10,9 euri-egun eta uztailean 7,7 egun izanik<ref name="Joly" />. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Torcy_(Sena_eta_Marne) udalerrian dago, 10,6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,1 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 716,4 mm-koa delarik<ref name="FICHECLIM77468001">{{erreferentzia | izenburua = Station Météo-France « Torcy », fiche climatologique | url = https://object.files.data.gouv.fr/meteofrance/data/synchro_ftp/REF_STATION/FICHECLIM_77468001.pdf | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,1 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -12,6 °C-koa da, 2009ko urtarrilaren 7an lortua<ref group="oh">Estazioko erregistroak 1993ko ekainaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.</ref><ref name="FICHECLIM77468001" />.

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,4 °C-koa da.<ref group="oh" name="MF-SIM-sareta">Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,7 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.</ref> Hilabeterik beroena uztaila da (19,7 °C) eta hotzena urtarrila (4,2 °C). Urteko prezipitazioa 713 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (77 mm) eta lehorrena apirila (48 mm).<ref name="MF-SIM">{{erreferentzia | izenburua = Données changement climatique - SIM quotidienne | url = https://www.data.gouv.fr/datasets/donnees-changement-climatique-sim-quotidienne | argitaletxea = Météo-France | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,31 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,4 °C) baino 1,7 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2019, 2020, 2022 eta 2023. Urterik beroena 2020 izan zen (12,8 °C) eta hotzena 1963 (9,0 °C).<ref name="MF-SIM" />

    Datu klimatikoak (Lesches)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 4.2 4.6 7.6 10.6 14.3 17.5 19.7 19.3 15.4 11.7 7.4 4.7 11.4
Pilatutako prezipitazioa (mm) 61 52 51 48 65 59 63 61 53 61 62 77 713
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,4 °C).
1959: 11,4 °C (+0,96 °C)1960: 10,7 °C (+0,24 °C)1961: 11,3 °C (+0,88 °C)1962: 9,5 °C (−0,93 °C)1963: 9,0 °C (−1,47 °C)1964: 10,3 °C (−0,12 °C)1965: 9,8 °C (−0,67 °C)1966: 10,7 °C (+0,28 °C)1967: 10,6 °C (+0,21 °C)1968: 10,0 °C (−0,40 °C)1969: 10,2 °C (−0,23 °C)1970: 10,3 °C (−0,14 °C)1971: 10,1 °C (−0,33 °C)1972: 9,8 °C (−0,67 °C)1973: 10,2 °C (−0,18 °C)1974: 10,9 °C (+0,48 °C)1975: 10,5 °C (+0,12 °C)1976: 11,4 °C (+0,94 °C)1977: 10,7 °C (+0,26 °C)1978: 9,8 °C (−0,62 °C)1979: 9,8 °C (−0,59 °C)1980: 9,8 °C (−0,60 °C)1981: 10,7 °C (+0,28 °C)1982: 11,1 °C (+0,69 °C)1983: 11,1 °C (+0,65 °C)1984: 10,6 °C (+0,15 °C)1985: 9,7 °C (−0,69 °C)1986: 10,0 °C (−0,47 °C)1987: 10,0 °C (−0,46 °C)1988: 11,4 °C (+0,95 °C)1989: 11,6 °C (+1,20 °C)1990: 11,8 °C (+1,37 °C)1991: 10,5 °C (+0,03 °C)1992: 10,9 °C (+0,44 °C)1993: 10,4 °C (+0,02 °C)1994: 11,7 °C (+1,32 °C)1995: 11,4 °C (+0,97 °C)1996: 9,9 °C (−0,57 °C)1997: 11,2 °C (+0,82 °C)1998: 11,0 °C (+0,53 °C)1999: 11,7 °C (+1,25 °C)2000: 11,7 °C (+1,26 °C)2001: 11,3 °C (+0,84 °C)2002: 11,8 °C (+1,40 °C)2003: 11,8 °C (+1,41 °C)2004: 11,3 °C (+0,84 °C)2005: 11,4 °C (+0,97 °C)2006: 11,7 °C (+1,30 °C)2007: 11,8 °C (+1,34 °C)2008: 11,1 °C (+0,72 °C)2009: 11,3 °C (+0,87 °C)2010: 10,2 °C (−0,23 °C)2011: 12,1 °C (+1,63 °C)2012: 11,0 °C (+0,57 °C)2013: 10,7 °C (+0,25 °C)2014: 12,1 °C (+1,71 °C)2015: 11,9 °C (+1,46 °C)2016: 11,2 °C (+0,82 °C)2017: 11,7 °C (+1,29 °C)2018: 12,5 °C (+2,08 °C)2019: 12,3 °C (+1,86 °C)2020: 12,8 °C (+2,34 °C)2021: 11,1 °C (+0,71 °C)2022: 12,7 °C (+2,29 °C)2023: 12,6 °C (+2,21 °C)2024: 12,1 °C (+1,64 °C)2025: 12,2 °C (+1,74 °C)
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
urtarrila: 1961–1990, 3,0 °C · 1991–2020, 4,2 °C (+1,2)
otsaila: 1961–1990, 3,9 °C · 1991–2020, 4,6 °C (+0,7)
martxoa: 1961–1990, 6,3 °C · 1991–2020, 7,6 °C (+1,2)
apirila: 1961–1990, 9,3 °C · 1991–2020, 10,6 °C (+1,2)
maiatza: 1961–1990, 13,3 °C · 1991–2020, 14,3 °C (+1,0)
ekaina: 1961–1990, 16,5 °C · 1991–2020, 17,5 °C (+1,0)
uztaila: 1961–1990, 18,5 °C · 1991–2020, 19,7 °C (+1,2)
abuztua: 1961–1990, 17,9 °C · 1991–2020, 19,3 °C (+1,4)
iraila: 1961–1990, 15,2 °C · 1991–2020, 15,4 °C (+0,3)
urria: 1961–1990, 11,1 °C · 1991–2020, 11,7 °C (+0,6)
azaroa: 1961–1990, 6,4 °C · 1991–2020, 7,4 °C (+1,1)
abendua: 1961–1990, 3,8 °C · 1991–2020, 4,7 °C (+0,9)
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,2+0,7+1,2+1,2+1,0+1,0+1,2+1,4+0,3+0,6+1,1+0,9
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,4 °C)
+3 °C−3 °C
1959: +0,96 °C (11,4 °C)
1960: +0,24 °C (10,7 °C)
1961: +0,88 °C (11,3 °C)
1962: −0,93 °C (9,5 °C)
1963: −1,47 °C (9,0 °C)
1964: −0,12 °C (10,3 °C)
1965: −0,67 °C (9,8 °C)
1966: +0,28 °C (10,7 °C)
1967: +0,21 °C (10,6 °C)
1968: −0,40 °C (10,0 °C)
1969: −0,23 °C (10,2 °C)
1970: −0,14 °C (10,3 °C)
1971: −0,33 °C (10,1 °C)
1972: −0,67 °C (9,8 °C)
1973: −0,18 °C (10,2 °C)
1974: +0,48 °C (10,9 °C)
1975: +0,12 °C (10,5 °C)
1976: +0,94 °C (11,4 °C)
1977: +0,26 °C (10,7 °C)
1978: −0,62 °C (9,8 °C)
1979: −0,59 °C (9,8 °C)
1980: −0,60 °C (9,8 °C)
1981: +0,28 °C (10,7 °C)
1982: +0,69 °C (11,1 °C)
1983: +0,65 °C (11,1 °C)
1984: +0,15 °C (10,6 °C)
1985: −0,69 °C (9,7 °C)
1986: −0,47 °C (10,0 °C)
1987: −0,46 °C (10,0 °C)
1988: +0,95 °C (11,4 °C)
1989: +1,20 °C (11,6 °C)
1990: +1,37 °C (11,8 °C)
1991: +0,03 °C (10,5 °C)
1992: +0,44 °C (10,9 °C)
1993: +0,02 °C (10,4 °C)
1994: +1,32 °C (11,7 °C)
1995: +0,97 °C (11,4 °C)
1996: −0,57 °C (9,9 °C)
1997: +0,82 °C (11,2 °C)
1998: +0,53 °C (11,0 °C)
1999: +1,25 °C (11,7 °C)
2000: +1,26 °C (11,7 °C)
2001: +0,84 °C (11,3 °C)
2002: +1,40 °C (11,8 °C)
2003: +1,41 °C (11,8 °C)
2004: +0,84 °C (11,3 °C)
2005: +0,97 °C (11,4 °C)
2006: +1,30 °C (11,7 °C)
2007: +1,34 °C (11,8 °C)
2008: +0,72 °C (11,1 °C)
2009: +0,87 °C (11,3 °C)
2010: −0,23 °C (10,2 °C)
2011: +1,63 °C (12,1 °C)
2012: +0,57 °C (11,0 °C)
2013: +0,25 °C (10,7 °C)
2014: +1,71 °C (12,1 °C)
2015: +1,46 °C (11,9 °C)
2016: +0,82 °C (11,2 °C)
2017: +1,29 °C (11,7 °C)
2018: +2,08 °C (12,5 °C)
2019: +1,86 °C (12,3 °C)
2020: +2,34 °C (12,8 °C)
2021: +0,71 °C (11,1 °C)
2022: +2,29 °C (12,7 °C)
2023: +2,21 °C (12,6 °C)
2024: +1,64 °C (12,1 °C)
2025: +1,74 °C (12,2 °C)
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Demografia

Biztanleria

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:

BiztanleriaUrtea1002003004005006007008001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Urtea 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Hazkunde begetatiboa 7 5 3 −1 7 0 4 −1 4 5 9 1 −1 9 3 1 4 1
Jaiotzak 9 9 6 3 8 3 8 3 7 7 9 5 7 11 7 4 5 6
Heriotzak 2 4 3 4 1 3 4 4 3 2 0 4 8 2 4 3 1 5

Hazkunde begetatiboa
Hazkunde begetatiboa (pertsonak)Urtea−202468102007201020132016201920222025LeschesHazkunde begetatiboa
Honakoa hazkunde begetatiboa erakusten duen grafiko bat da, hau da, urte batean jaiotakoei hildakoak kentzearen emaitza. Datuak INSEE erakundeak eskaintzen ditu eta Wikimedia Commonsen daude eskuragarri. Aldaketaren bat egin behar bada, bertan egin beharko da.

Familiak eta etxeguneak

2023 erroldaren arabera, Lesches udalerrian 732 biztanle zeuden eta 276 elkarbizitza unitate<ref group="oh">INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.</ref>, hau da, 2,65 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 38,0). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 18,1 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).<ref name="menages">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/9006073?sommaire=9006187%7Cizenburua=Couples-Familles-Ménages en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

732biztanle
276elkarbizitza-unitate
2,65lagun elkarbizitza-unitateko
216familia
Udalerria
% 38
% 31
% 18
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 216 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (110). Guraso bakarreko 20 familietatik 10etan ama zen guraso bakarra. 95 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 50k seme-alaba bakarra zuten etxean, 50k bi, eta 20k hiru edo gehiago.<ref name="menages" />

85
110
20
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean95
Seme-alaba bat50
Bi seme-alaba50
Hiru seme-alaba15
Lau edo gehiago5

15 urte edo gehiago zituzten 628 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 0,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 41,2. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 85,0).<ref name="menages" />

Bakarrik bizi da
15-24% 0
25-39% 2
40-54% 6
55-64% 11
65-79% 15
80 +% 41
Bikotean bizi da
15-24% 0
25-39% 71
40-54% 77
55-64% 85
65-79% 78
80 +% 35

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 43,5 ezkonduta zegoen, eta beste % 21,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,9 izatezko bikotean eta % 9,6 PACS bidez lotuta). % 27,4 ezkongabeak ziren, % 4,1 alargunak eta % 3,5 dibortziatuak.<ref name="menages" />

Ezkonduta% 43,5
Ezkongabea% 27,4
Izatezko bikotean% 11,9
PACS bidez lotuta% 9,6
Alarguna% 4,1
Dibortziatuta% 3,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erdi-mailako lanbideak (% 25,4), erretiratuak (% 25,4), goi-mailako langileak (% 21,7), eskulangileak (% 14,5). Talde nagusia (erdi-mailako lanbideak, % 25,4) Sena eta Marne departamenduko batez bestekoaren (% 19,7) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.<ref name="menages" />

Udalerria
% 9
% 22
% 25
% 15
% 25
Sena eta Marne
% 15
% 20
% 19
% 14
% 24
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak
Kopurua%
Elkarbizitza-unitateak
Seme-alabekin bizi ziren bikoteak105% 38,0
Etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak85% 30,8
Guraso bakarrekoak20% 7,2
Kide bakarrekoak50% 18,1
Bestelakoak15% 5,4
Familiak
Seme-alabarik gabeko bikoteak85% 39,4
Seme-alabadun bikoteak110% 50,9
Guraso bakarrekoak20% 9,3
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean95% 44,0
Seme-alaba bat50% 23,1
Bi seme-alaba50% 23,1
Hiru seme-alaba15% 6,9
Lau seme-alaba edo gehiago5% 2,3
Egoera zibila (15 urte edo gehiago)
Ezkonduta273% 43,5
Izatezko bikotean75% 11,9
PACS bidez lotuta60% 9,6
Ezkongabea172% 27,4
Alarguna26% 4,1
Dibortziatuta22% 3,5
Erreferentziazko pertsonaren lanbidea
Nekazariak0% 0,0
Artisau, merkatari eta enpresa-buruak25% 9,1
Goi-mailako langileak60% 21,7
Erdi-mailako lanbideak70% 25,4
Enplegatuak10% 3,6
Eskulangileak40% 14,5
Erretiratuak70% 25,4
Bestelakoak0% 0,0
Iturria: INSEE, RP2023.

Taula osoa: elkarbizitza-unitateak eta familiak, 2023

Etxebizitza

2023 erroldaren arabera, udalerrian 293 etxebizitza zeuden. Horietatik 274 egoitza nagusi ziren, 10 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 9 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (290), eta apartamentuak gutxi ziren (1). Egoitza nagusietatik 254 beren jabearen bizilekuak ziren, 18 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 2 doan lagata.<ref name="etxebizitzak">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/8997194%7Cizenburua=Logement en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

293etxebizitza
274egoitza nagusi
290etxe
1apartamentu

Etxebizitza multzoa

274
Egoitza nagusia (274)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (10)Hutsik (9)

Etxe mota

290
Etxea (290)Apartamentua (1)

Jabetza egoera

254
Jabeak (254)Alokairuan (18)Doan lagata (2)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (96).<ref name="etxebizitzak" />

Eraikuntza garaia

1919 aurretik40
1919-194514
1946-197040
1971-199096
1991-200536
2006-202045

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (186). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (131 etxebizitzatan). 241 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 87 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 180tan bi edo gehiago.<ref name="etxebizitzak" />

Gela kopurua

1 gela0
2 gela5
3 gela30
4 gela53
5 gela edo gehiago186

Berogailu mota

131
97
30
Gas sarea (131)Fuel-olioa (11)Elektrizitatea (97)Gas botila (5)Bestelakoak (30)

Aparkalekua eta ibilgailuak

241aparkalekua
87ibilgailu 1
180ibilgailu 2+
Kopurua%
Etxebizitza multzoa
Egoitza nagusia274% 93,5
Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa10% 3,4
Hutsik9% 3,1
Etxe mota
Etxeak290% 99,0
Apartamentuak1% 0,3
Gela kopurua (egoitza nagusiak)
1 gela0% 0,0
2 gela5% 1,8
3 gela30% 10,9
4 gela53% 19,3
5 gela edo gehiago186% 67,9
Eraikuntza garaia (egoitza nagusiak)
1919 aurretik40% 14,6
1919-194514% 5,1
1946-197040% 14,6
1971-199096% 35,0
1991-200536% 13,1
2006-202045% 16,4
Jabetza egoera (egoitza nagusiak)
Jabeak254% 92,7
Alokairuan18% 6,6
HLM0% 0,0
Doan lagata2% 0,7
Berogailu mota (egoitza nagusiak)
Gas sarea131% 47,8
Fuel-olioa11% 4,0
Elektrizitatea97% 35,4
Gas botila5% 1,8
Bestelakoak30% 10,9
Aparkalekua eta ibilgailuak (egoitza nagusiak)
Aparkalekua241% 88,0
Ibilgailu bat87% 31,8
Bi ibilgailu edo gehiago180% 65,7
Iturria: INSEE, RP2023.

Taula osoa: etxebizitzak, 2023

Ekonomia

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 520 biztanleetatik 386 aktibo ziren (% 74,2), horietako 351 lanean (% 67,5) eta 35 langabezian (aktiboen % 9,1).

52015-64 urteko biztanle
% 74,2aktibo
% 67,5lanean
% 9,1langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 31,6
25-54 urte% 90,7
55-64 urte% 64,6
Gizonak% 71,6
Emakumeak% 77,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 9,5
BEPC, brebeta% 12,5
CAP-BEP% 5,8
Batxilergoa% 14,4
Goi-mailako +2% 4,8
Goi-mailako +3/4% 11,3
Goi-mailako +5% 6,2

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,1). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

134 ez-aktibotik 58 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 43,3), 33 erretiraturik zeuden (% 24,6) eta 43 bestelako ez-aktibo ziren (% 32,1).

Ez-aktiboak

% 43
% 25
% 32
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria<ref group="oh">Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.</ref>

% 9
% 26
% 31
% 18
% 16
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 121 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 351 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.<ref group="oh">Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.</ref>

121enplegu udalerrian
% 77,7soldatapeko
% 23,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 34.570 eurokoa zen.

34.570 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.480 €
Departamenduarekiko konparaketa xehea

Pobrezia-tasa adinaren arabera (departamendua)

18 urtez azpiko% 19,8
18-29 urte% 14,7
30-39 urte% 13,1
40-49 urte% 13,2
50-64 urte% 10,1
65-74 urte% 8,6
75 urte eta gehiago% 7,5

Pobrezia-tasa etxebizitza-erregimenaren arabera (departamendua)

Jabeak% 5,6
Errentariak% 28,6

Eskuragarri dagoen errentaren osaera (departamendua)

INSEEk «eskuragarri dagoen errenta» horrela eraikitzen du: jarduera-errenta + pentsioak + ondarea + gizarte-prestazioak (batuz % 100 baino gehiago ematen dute) ken zuzeneko zergak (batez ere errentaren gaineko zerga).

Jarduera-errenta% 80,7
Pentsio/erretiroak% 21,9
Ondarea, bestelakoak% 9,2
Gizarte-prestazioak% 4,7
Zuzeneko zergak−% 16,5

Jarduera-errenta zatitzen bada: soldatak % 74,7, ez-soldatapekoen errenta % 3,7, langabezia-sariak % 2,4.

Ekonomia jarduerak

2007an zeuden 15 komertzioetatik, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 5 eraikuntza enpresak ziren, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen, 2 garraio enpresak ziren, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen, 4 zerbitzu enpresak ziren eta 1 administrazio publikoko enpresa zen.

2009an zeuden norbanakoentzako 5 zerbitzu publikoetatik, 2 margolariak ziren, 1 zurgina eta 2 iturginak.

2000. urtean Lesches udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

2009an inguruko herriekin osatutako haur-eskola bat zegoen.

Kanpo estekak

  • (Frantsesez)Résumé statistique INSEEren udalerriko estatistiken laburpena.
  • (Frantsesez)Évolution et structure de la population INSEEren udalerriko datuen fitxa.
  • (Frantsesez)France par comune Frantziako udalerri guztietako datu zehatzak mapa baten bitartez eskuragarri.

In 34 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article