factograf
EU
Sign in

Leichlingen

Leichlingen

Key facts

biztanleria28.205
azalera37,26km²
honako hau daAlemaniako hiri-udalerri
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera55m
honako iturriak deskribatzen duMeyers Konversations-Lexikon, 4. Auflage (1885–1890)
All data from the card 14
Alkatea
Frank Steffes (en)
Izen ofiziala
Leichlingen
Jatorrizko izena
Leichlingen
Posta kodea
42799
Udalerri kodea
05378016
Koordenatuak
51°07′N 7°01′E / 51.12°N 7.02°E
Azalera
37,26 km²
Altitudea
55 m
Mugakideak
Burscheid eta Bergisch Neukirchen
Biztanleria
28.205 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
757 bizt/km²
Telefono aurrizkia
02171, 02175
Hiri senidetuak
Funchal, Marly-le-Roi eta Henley-on-Thames
Matrikula
GL

Leichlingen Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Rheinisch-Bergisch barrutian. Azken zentsuaren arabera 28.205 biztanle zituen 37,3 kilometro koadrotan banatuta.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 27.755 biztanle zituen: 13.332 gizonezko (% 48,0) eta 14.423 emakumezko (% 52,0); 100 emakumeko 92,4 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,0 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,8 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 8,4 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 35,6 ezkongabeak ziren eta % 48,1 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea24.00025.00026.00027.00028.00029.0001970198019902000201020202030LeichlingenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 81,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 16,2k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,9k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 87,0 beraiek etorritakoak ziren eta % 12,9 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

22.734
4.503
Migrazio-jatorririk gabe (22.734)Migrazio-jatorri osoa (4.503)Migrazio-jatorri partziala (519)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 13.942 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (6.921, % 49,6) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 102,04 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 7,08 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,8 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 51,6 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

13.942etxebizitza
102,04 m²batez besteko azalera
7,08 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

6.921
6.580
Jabetzan (6.921)Alokairuan (6.580)Aisialdikoa (37)Hutsik (409)
% 2,8hutsik dauden tasa
% 51,6jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (3.849). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (3.190); eraikin guztien % 84,2 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (11.148 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra150
2 gela1.104
3 gela2.998
4 gela3.849
5 gela2.704
6 gela1.613
7 gela edo gehiago1.528

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.218
1919-1949685
1950-19591.399
1960-19693.190
1970-19791.996
1980-19891.561
1990-19991.694
2000-20091.196
2010-2015621
2016 eta geroago382

Berogailu mota

1.271
11.148
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (958)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (1.271)Bloke-berogailua (Blockheizung) (88)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (11.148)Labe indibiduala (408)Berogailurik gabe (67)

Guztira 7.665 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (4.342, % 56,6). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (5.545).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 13.299 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (5.197, % 39,1).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

7.665bizitegi-eraikin
13.299etxegune

Eraikin mota

4.342
1.678
1.407
Etxe bakartua (4.342)Etxe atxikia (bikoitza) (1.678)Ilarako etxea (1.407)Bestelako eraikin mota (236)

Etxebizitza kopurua eraikineko

5.545
967
878
Etxebizitza bakarra (5.545)2 etxebizitza (967)3-6 etxebizitza (878)7-12 etxebizitza (248)13 etxebizitza edo gehiago (28)

Etxegunearen tamaina

5.197
4.634
1.680
1.311
Pertsona bakarra (5.197)2 pertsona (4.634)3 pertsona (1.680)4 pertsona (1.311)5 pertsona (355)6 pertsona (119)

Read next

In 40 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article